Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Macro-Micro-Close-Up pomagala ili skalamerija, Kad mi je dosadno, pucaju me ideje

V
Stefano
poruka Apr 4 2006, 10:24
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 22-August 05
Član broj: 1,491

Nadam se da sam pogodio forum i da ovo spada ovdje, ako nisam, nek admini premjeste gdje spada smile.gif

Dakle pokusat cu vam predstaviti kako sam na razne nacine pokusao doci do jeftinih pomagala u macro fotografiji. Nadam se da ce primjeri biti od pomoci iako ih se puno moze pronaci na netu, a ovi su mali doprinos.

Krenimo redom:

Homemade adapter koji s jedne strane ima M42 navoj dok mu druga strana ima navoj 52mm pogodan za razne MF objektive koji se danas mogu jeftino nabaviti. U mom konkretnom slucaju koristen je za reversanje objektiva na Macro Bellows ili direktno na EOS 20D.
Navoj 52mm je inace od jednog rashodovanog gumenog sjenila. Navoj M42 je od takodjer rashodovanog objektiva (vise ne znam kojeg). Spoj ta dva djela je takodjer dio rashodovanog objektiva koji igrom slucaja savrseno pase kao spoj. Dakle jednostavno sam ugurao jedno u drugo i zaljepio izolir trakom. Traka drzi djelove da se ne rastave, a oni sami su dovoljno tijesno nasjeli da nema problema sa iskrivljavanjem.

Slijedi nekoliko komercijalnih proizvoda koji u raznim kombinacijama pomazu u macro fotografiji.

EF12 II, HAMA 58-52, EOS T-ring.

KENO adapter M42-EOS

Objektiv i objektiv sa homemade adapterom M42-52mm
Ovako montiran ja osobno koristim sa macro bellows-om na jednoj strani dok je na drugoj 20D spojen pomocu T-ringa i EF12 II potrebnih kako bi udaljili 20D da ne moram skidati BG koji inace zapinje za bellows.

Ovo su primjeri kako objektiv raversati direktno na fotic. Prilozio sam tri varijante gdje se vide vec spomenuti adapteri koji sluze za udaljavanje objektiva od tijela fotica i samim tim rezultiraju vecim povecanjima.
Redom su dodavani: M42-EOS + T-ring + EF12 II

Ovo sam tek nedavno pokusao i ostao zadovoljan rezultatima fotkanja iz ruke. Povecanja su manja nego na 50mm ali je fotografija (bar mi se cini) bolja.
Radi se o Carl Zeissu MC Biometar 80mm f/2.8.
Na sve navedeno bilo je potrebno dodati HAMA adapter 58-52mm.
Objektiv je metalni i puno tezi od 50tke, ali homemade adapter ga drzi bez problema i to mi je najbitnije smile.gif

Na kraju, vec vidjeni macro bellows na ovaj puta ogoljen da se vidi kako izgleda. Dodatak koji sluzi za fotkanje dijapozitiva se moze i skinuti kad se ide u prirodu, a meni sluzi kao nosac scene i drzac pomocne lampe za fokusiranje. Sa strane po potrebi dodajem bliceve ili lampe koje na sebi imaju montirane stipaljke.

Ako sam vas zagnjavio mojim grunfidejama, nemojte mi zamjeriti, a ako ste spremni doprinjeti vasim komentarima, primjedbama i cime vec, slobodno se javite, bit ce mi drago.

Pozdrav
Mario smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Corleone
poruka Apr 4 2006, 11:25
Poruka #2

Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 46

Svaka čast Stefano...i na idejama i na reportaži kako se prave skalamerije.

Bravo!

+Quote Post
Stefano
poruka Apr 4 2006, 13:07
Poruka #3

CITAT (Corleone @ Apr 4 2006, 11:25)
Svaka čast Stefano...i na idejama i na reportaži kako se prave skalamerije.

Bravo!
*

Hvala "don" smile.gif
Sigurno da pohvale gode, al ja bi diskusiju, neki zaplet. Vidim gleda se al slabo komentira wink.gif

+Quote Post
Dicky
poruka Apr 4 2006, 13:44
Poruka #4

Urednik

Datum reg.: 19-May 05
Član broj: 697

ti si lud nemam ja nista sa tobom smile.gif

Salim se:) Stvarno nisam kompetentan da bilo sta kazem na ovu temu, tako da to prepustam ovim "makroima" .
U svakom slucaju meni ovo izgleda prilicno mocno.

+Quote Post
suMAHER
poruka Apr 4 2006, 13:45
Poruka #5

Datum reg.: 22-March 06
Član broj: 3,888

Mozda ovo moje pitanje spada ovde, ako ne molim administratora da ga premesti na odgovarajuce mesto...
Dobio sam neka tri Close Up (ne znam nas izraz za to, "pred-leca"?), oznaka 1x; 2x; 4x. Namontiram ih na prime Nikkor 28mm f/2.8. E sad, da ne bih ja pravio silne kombinacije i permutacije, i isprobavao, pitam: ima li veze kojim redom ih stavljam, ako montiram sva tri, ili dva? Da li prethodno moram da skinem UV filter?
Sa "pred-lecama" nemam iskustva, jer sam Macro radio do sada samo compact-digitalcem...

+Quote Post
ljm
poruka Apr 4 2006, 13:57
Poruka #6

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 19-March 05
Član broj: 410

CITAT (suMAHER @ Apr 4 2006, 13:45)
Mozda ovo moje pitanje spada ovde, ako ne molim administratora da ga premesti na odgovarajuce mesto...
Dobio sam neka tri Close Up (ne znam nas izraz za to, "pred-leca"?), oznaka 1x; 2x; 4x. Namontiram ih na prime Nikkor 28mm f/2.8. E sad, da ne bih ja pravio silne kombinacije i permutacije, i isprobavao, pitam: ima li veze kojim redom ih stavljam, ako montiram sva tri, ili dva? Da li prethodno moram da skinem UV filter?
Sa "pred-lecama" nemam iskustva, jer sam Macro radio do sada samo compact-digitalcem...
*

Redosled ima veze, ali sam zaboravio koji pravilan!

Ako moras da stavis UV (sto ti ne preporucujem) on, kao i ostali filteri ide na vrh - znaci: objektiv, predleca (od vece ka manjoj dioptriji ili obrnuto - obavezno proveri) i na kraju filter(i).

+Quote Post
Stefano
poruka Apr 4 2006, 14:00
Poruka #7

CITAT (suMAHER @ Apr 4 2006, 13:45)
*

Na zalost ili na srecu, nisam imao prilike raditi sa predlecama. Mislim da ih mozes staviti bilo kojim redom. Mozda se varam, ali kako sam ja shvatio, te predlece su dobre za vece zarisne duljine, nisam cuo da ih je neko stavljao na 28mm. Iako sam ja EF12 II stavljao na 17-40 i uspio se objektu pribliziti na nekih 5-8cm. Time sam dobio interesantne fotke buba, ali treba dobro paziti na kompoziciju jer je veliko vidno polje.

+Quote Post
Dicky
poruka Apr 4 2006, 14:01
Poruka #8

Urednik

Datum reg.: 19-May 05
Član broj: 697

CITAT

Nema bas neke svrhe koristiti predsovciva na na 28mm. Ona se koriste uglavnom na macro objektivima , ili nekim combo macro zumovima. Za redosled ne znam odgovor , i mene zanima.

+Quote Post
suMAHER
poruka Apr 4 2006, 14:10
Poruka #9

Moj Nikkor je 28mm f.2.8 D tip, i koliko znam on ima CRC (Close-Range Correction) sistem. Ja mislim da je to - to; tj. da je to za "pred-lece". Ako gresim - ne smejte mi se, ko pita ne skita...

+Quote Post
ljm
poruka Apr 4 2006, 14:17
Poruka #10

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 19-March 05
Član broj: 410

CITAT (suMAHER @ Apr 4 2006, 14:10)
Moj Nikkor je 28mm f.2.8 D tip, i koliko znam on ima CRC (Close-Range Correction) sistem. Ja mislim da je to - to; tj. da je to za "pred-lece". Ako gresim - ne smejte mi se, ko pita ne skita...
*

Ne i ne.

28/2.8D nema CRC i CRC nije vezan za predleca vec generalno za uostravanje na bliskim razdaljinama (znaci bez preldeca, medjuprstenova, mehova, ...)

EDIT - DODATO:

1) Znam da u nekim review-ima pise da 28/2.8D ima CRC ali nema.

2) Primetih da imas i 50/1.8 - on verovatno mnogo bolje podnosi predleca.

+Quote Post
suMAHER
poruka Apr 4 2006, 14:25
Poruka #11

Ups, pogresio... Izvinite.
Objektiv je AF Nikkor 24mm a ne 28mm (pogresno otkucao), a on je D tip i ima CRC. Zanima me redosled postavljanja...

+Quote Post
DamirK
poruka Apr 4 2006, 15:50
Poruka #12

Datum reg.: 3-March 05
Član broj: 330

Svaka cast Stefano.

Nego moze li meni neko da sapne (da ne zagadjujemo temu) kolika je razlika ako koristim 25mm (12, 36) tubu sa Canon 100mm. Minimalna fokusna daljina je 0.3m. Koliko je sa odredjenom tubom? Kako se to racuna?

+Quote Post
bopuc
poruka Apr 4 2006, 19:26
Poruka #13

Datum reg.: 16-February 05
Član broj: 283

CITAT (suMAHER @ Apr 4 2006, 15:25)
Objektiv je AF Nikkor 24mm a ne 28mm (pogresno otkucao), a on je D tip i ima CRC. Zanima me redosled postavljanja...
*

http://www.alanwood.net/photography/close-up-lenses.html

You can use two close-up lenses at a time, with the stronger one closer to the camera lens. The effect is additive, so a combination of a +1 and a +2 has the same power as a +3 close-up lens. Combining close-up lenses makes the drop in quality worse.

+Quote Post
NShappy
poruka Apr 4 2006, 22:56
Poruka #14

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

Tek je ova moja budža Grunfovska blink.gif ali radi. smile.gif

I MOLIM BEZ SMEJANJA

To je inače Canon A70 na koji je pridodat obrnuti objektiv 50/2 sa Zorki-ja. Korišćen je tubus od WC papira koji se sjajno uklapa. Sve to je fino radilo. Moram izbunariti neke slike urađene sa time.

Naravno da sam hteo da pravim pravi držač za taj objektiv ali eto, stigao drugi aparat i ideja je napuštena. tongue.gif

+Quote Post
Stefano
poruka Apr 5 2006, 07:53
Poruka #15

CITAT (CeDo @ Apr 4 2006, 15:50)
Svaka cast Stefano.

Nego moze li meni neko da sapne (da ne zagadjujemo temu) kolika je razlika ako koristim 25mm (12, 36)  tubu sa Canon 100mm. Minimalna fokusna daljina je  0.3m. Koliko je sa odredjenom tubom? Kako se to racuna?
*

Hvala smile.gif

Rado bi ti sapnuo nekaj pametnog, ali jedino kaj znam je to da se daljina smanjuje, ali se smanjuje i krajnja daljina pa je vec sa 12mm nemoguce fokusirati dalje od 1m. Svaki dodatak pomalo oduzima svijetlo potrebno za detalje pa te tube bez dobrog svjetlosnog setupa i nisu od koristi.

+Quote Post
Stefano
poruka Apr 5 2006, 07:57
Poruka #16

CITAT (suMAHER @ Apr 4 2006, 14:25)
*

Kad bi imao 24mm odmah bi razmisljao kako ga reversati na fotic smile.gif)
Zanemario bi close-up predlece i ostavio za vece zarisne duljine.
Ustvari imam 24 al na 17-40 f4 koji je 77mm navoja za filter pa mi se ne da igrati s tim monstrumom.

+Quote Post
Stefano
poruka Apr 5 2006, 07:59
Poruka #17

CITAT (NShappy @ Apr 4 2006, 22:56)
Tek je ova moja budža Grunfovska blink.gif ali radi. smile.gif
*

Bitno da radi wink.gif
Hvala na poticaju za nove ideje smile.gif smile.gif

+Quote Post
Photodjo
poruka Apr 5 2006, 09:12
Poruka #18

Datum reg.: 15-June 05
Član broj: 952

E a jel moze na zoom-macro objektiv,konkretno ovu Sigmu sto je imam (28-90 macro) da se navrne neko macro socivo?Ja kontam da moze,ali me sada interesuje to oko uvecanja,ona je 1:2.3,sta bi bilo dobro da se navrne? Imao sam neko macro socivo koje sam kacio na 28-80 ali sam ga prodao kada i taj objektiv,na njemu je pisalo 0,75X58 (58mm je bio precnik filtra).Sta to znaci?
Koje bi trebalo macro socivo da navrnem na moju Sigmu da dobijem 1:1 uvecanje,ako je to uopste moguce?

+Quote Post
Geza
poruka Apr 6 2006, 10:31
Poruka #19

Datum reg.: 28-June 05
Član broj: 1,083

Stefano dole kapa. Stvarno si zagrizao. Jedva čekam da vidim prolećne slike. Priroda se budi.
E sad ponovo o predlećama iako je o tome već dosta puta pisano.
Ja koristim Kanonov kit sa predlećama i 50mm 1.8 sa predlećama. Predleće se mogu kupiti u kompletu i idu 3 ili 4 zajedno. Uobičajeno je da ide x1 , x2 i x3. Ja imam i dodatnu x10.
1. Redosled navrtanja nije bitan.
2. Dioptrije se sabiraju tj. uvećanja x1 +x2 + x4 zajedno daju uvećanje x7.
3. Svaka predleća smanjuje količinu svetla za otprilike 1/2 blende do 1blende, ovo jako zavisi od kvaliteta samih predleća. Ja imam jeftine Kineske smile.gif .
4 Iz 3 sledi 4, tj bolje je staviti jednu x4 makar nam i ne treba baš toliko uvećanje nego x1+x2.
5. Iz 3 sledi i 5. Uv filter dodatno smanjuje upadno svetlo pa ga nema smisla koristiti. Predleće su dovoljno jeftine da služe i kao zaštita objektivu. Zatim siroti motor na autofkusu od 50mm 1.8 je već dovoljno opterećen težinom recimo dve predleće zajedno, samo mu fali i težina UV filtra. Da se razumemo sa predlećama se vrlo retko koristi autofokus u makro fotografiji se obično ručno fokusira. Najbolji metod fokusiranja je lagano pomeranje celog aparata napred nazad.
6. Neko pomenu da je imao predleću x0.75. Ovo je lako pitanje povećava se vidno polje za x0.75. Imam i ja jednu takvu staru predleću.
7. Na makro objektive ne idu predleće.
8. Predleće daju najbolje rezultate na prajmovima tj, mnogo su oštrije fotografije sa 50mm + predleće nego sa kit +predleće.
9. Ako predleće stavljate na tele objektive DOF vam bitno opada sa žižnom daljinom. Logično zar ne, svi znamo da širokougaoni objektivi imaju najveći DOF.

PS Možda sam ponešto i promašio ali javiće se već neko da to ispravi laugh.gif .

+Quote Post
Stefano
poruka Apr 6 2006, 10:41
Poruka #20

CITAT (Geza @ Apr 6 2006, 10:31)
Stefano dole kapa. Stvarno si zagrizao. Jedva čekam da vidim prolećne slike. Priroda se budi.
*

Hvala ti Gezo
Mogu ti reci da i ja jedva cekam vidjeti poneku finu fotku ove godine. Taman kao da je stiglo proljece, a kad tamo....corak wink.gif

Hvala i tebi za opsirno objasnjenje s predlecama!

Evo jedan link za koji mislim da ce ima puno veze s pitanjima iz ovog posta. Ja nist ne razumijem zbog engleskog (skoro nist), al mislim da sam vecinu od toga isprobao wink.gif

http://www.oncloserinspection.com/Photomac...es/articles.htm

Pozdrav
Mario

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 21. November 2019 - 22:20

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.