Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Panoramska glava - "uradi sam"

V
vukas
poruka Feb 22 2006, 01:16
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 10-October 05
Član broj: 1,933

Konacno sam je zavrsio !!! rolleyes.gif
I radi ko zmaj!
smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
anactor
poruka Feb 22 2006, 02:31
Poruka #2

Datum reg.: 15-November 05
Član broj: 2,286

Baš lepo. Svaka čast.
A jesi samo hteo da se hvališ ili ćeš nam ostaviti neki link? biggrin.gif
Ne, stvarno, ostavi nam ili izvor na netu odakle si skinuo ili još bolje, neke crteže sa dimenzijama. Deluje mi kao da nije jako komplikovano i da bi svaki stolar ovo mogao da napravi za dan-dva (ako ima sav potreban materijal).

+Quote Post
leonardo
poruka Feb 22 2006, 08:52
Poruka #3

Grupa: Foto Temple
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 26

Lepo. Ajd sad da vidimo panorame.

+Quote Post
vukas
poruka Feb 22 2006, 10:58
Poruka #4

Nema nikakvih linkova, sam sam je projektovao. Dimenzije saljem kad uhvatim malo vremena ali na prv. i to samo onima koji su stvarno zainteresovani za ove stvari.
Nije sve od drveta. Obje obrtne osovine (horizontalna i vertikalna) su od metala kako bi se obezbjedio precizan hod i sprijecilo habanje materijala (drveta). Dakle osim stolara potreban je i metalostrugar. Sve je uradjeno krajnje jednostavno, tako da svaki entuzijasta moze napraviti (ali je ipak vrlo efikasno).
Snimicu karakteristicne mehanicke detalje pa cu okaciti (takodje na prv.)
Sto se tice panorama, tek sam dvije probne sastavio (360x180 stepeni,Quick time-kubne) i imaju po 15 MB. Kad napravim nesto prikladnije za web saljem.

+Quote Post
Abdee
poruka Feb 22 2006, 11:42
Poruka #5

Duhovni vođa

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 16-January 05
Član broj: 13

A koliko ovo moze da nosi?

+Quote Post
Corleone
poruka Feb 22 2006, 12:48
Poruka #6

Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 46

CITAT (Abdee @ Feb 22 2006, 12:42)
A koliko ovo moze da nosi?
*

Pitanje je na mestu, Abdee...i meni je odmah palo u oči koliko je sve ovo stabilno.
Po struci sam mašinski inženjer, pa ove stvari gledam iz drugog ugla (stabilnost, način izrade, delovi itd...).

Ne bi bilo loše da nam autor panoramske glave dostavi neke dimenzije, da rasklopi delovi i da ih fotka. Nešto mi je baš glupo da ga sad cimamo na PP da nam pošalje dimenzije.
Ovo je moje lično mišljenje.

+Quote Post
Corleone
poruka Feb 22 2006, 13:00
Poruka #7

Dao sam predlog na onom detalju (druga slika u nizu). Pretpostavljam da je u pitanju vijak M8, pa stavi neku šajbnu (podmetač) za vijak M24, biće stabilnije malo.

+Quote Post
vukas
poruka Feb 22 2006, 13:24
Poruka #8

Treba mi jos jedan aparat, slikat cu mog nikona D70s postavljenog na glavu pa cete dobiti osjecaj o velicini. Stativ mi nosi 12 kg po specifikaciji a i pano glava je vrlo masivna (kako po dimenzijama tako i po materijalu, hrastovina je u pitanju) tako da nema zime sto se tice stabilnosti. Drago mi je da razgovaram sa inzenjerima. Ja sam gradjevinski inzenjer pa mi je pitanje stabilnost pano glave kao i vama bila posebno zanimljiva pri projektovanju.

Uskoro detaljni snimci...

Corleone, vijak je M10, valjala bi veca sajbna , ali ona uopste ne utice na stabilnost a vidjeces i zasto kad postavim dodatne fotke.
Naime stabilnost daju metalni elementi oko kojih rotira horizontalna ruka (nema lufta nimalo).
Mogao si mi biti pomoci kad sam konstruisao te metalne elemente, ustedio bi mi puno vremena smile.gif smile.gif

+Quote Post
Corleone
poruka Feb 22 2006, 18:06
Poruka #9

CITAT (vukas @ Feb 22 2006, 14:24)
Treba mi jos jedan aparat, slikat cu mog nikona D70s postavljenog na glavu pa cete dobiti osjecaj o velicini. Stativ mi nosi 12 kg po specifikaciji a i pano glava je vrlo masivna (kako po dimenzijama tako i po materijalu, hrastovina je u pitanju) tako da nema zime sto se tice stabilnosti. Drago mi je da razgovaram sa inzenjerima. Ja sam gradjevinski inzenjer pa mi je pitanje stabilnost pano glave kao i vama bila posebno zanimljiva pri projektovanju.

Uskoro detaljni snimci...

Corleone, vijak je M10, valjala bi veca sajbna , ali ona uopste ne utice na stabilnost a vidjeces i zasto kad postavim dodatne fotke.
Naime stabilnost daju metalni elementi oko kojih rotira horizontalna ruka (nema lufta nimalo).
Mogao si mi biti pomoci kad sam konstruisao te metalne elemente, ustedio bi mi puno vremena  smile.gif  smile.gif
*

Pa i meni je drago kolega da znamo o čemu pričamo i da možemo da se stručno izražavamo.
Ako ceo sistem nosi toliko tereta (a pretpostavljam da si već isprobao) onda svaka čast! smile.gif
Ne bi bilo loše kada bi te drvene delove potopio u sadolin, da odstoje par minuta pa da se osuše, bili bi i izdržljiviji i lepši na izgled.

Ovako sa slike mi je delovalo da je vijak M8, a ono je M10. Nije frka, samo postavi neku veću šajbnu ispod te okrugle matice. Kažem ti to zbog toga što ćeš vremenom odrvtanjem i stezanjem te matice oštetiti drvo ispod matice, a kada postaviš veću šajbnu nećeš morati da jače stežeš tu maticu pošto će šajbna imati veću površinu naleganja i stezanja.
Izgleda da nisi stavljao lagere nigde na mestima rotiranja, pretpostavljam da su metalne (ne bronzane ili mesingane) piksne u pitanju.
Ako je tako onda je to još jedan plus svemu tome.

Da li si na sastave drveta stavljao tutkal ili si šrafio vijcima?

Daj, slikaj što pre ceo sistem sa sve aparatom i daj malo sklopnih crteža, da vidim šta je sve ugrađeno.

A što se tiče pomoći, što se nisi javio, mogao sam nekom sugestijom da pomognem. wink.gif

+Quote Post
vukas
poruka Feb 22 2006, 18:44
Poruka #10

Corleone,
nema tutkala, svi spojevi su zavrtnjevima.Evo cekam ovaj aparat pa cu snimiti te detalje sutra. Sto se tice sajbne i habanja drveta tu si 100 posto u pravu. To sam planirao staviti ali ne mogu zasad naci M24 ili tako neku ali sa rupom za M10 sto bi bilo idealno. Ali naci cu vec ili cu napraviti.
Sto se tice sadolina, odlicna ideja. Mada, ja sam umjesto njega koristio laneno ulje (kako rade vajari sa drvetom). Necu koristiti nikakav lak-to mi je nesto bezveze.
Strpi se do sutra za fotke...

+Quote Post
Corleone
poruka Feb 22 2006, 18:52
Poruka #11

CITAT (vukas @ Feb 22 2006, 19:44)
Corleone,
nema tutkala, svi spojevi su zavrtnjevima.Evo cekam ovaj aparat pa cu snimiti te detalje sutra. Sto se tice sajbne i habanja drveta tu si 100 posto u pravu. To sam planirao staviti ali ne mogu zasad naci M24 ili tako neku ali sa rupom za M10 sto bi bilo idealno. Ali naci cu vec ili cu napraviti.
Sto se tice sadolina, odlicna ideja. Mada, ja sam umjesto njega koristio laneno ulje (kako rade vajari sa drvetom). Necu koristiti nikakav lak-to mi je nesto bezveze.
Strpi se do sutra za fotke...
*

Što se tiče lanenog ulja, u pravu si. Bolje je ulje od sadolina, lak ne koristi jer će posle nekog vremena da krene da se ljušti i nije baš prijatno za oko. Bitno je da se drvo zaštiti od spoljnih uticaja, masnih ruku i habanja. Laneno ulje je baš cool. Odlično.
Što se tiče šajbne, najbolje da je kod nekog metalostrugara napraviš. Spoljni prečnik nekih 35 - 40 mm a rupa prečnika 10,5 mm (pošto je vijak M10).

Baš jedva čekam da vidim fotke. Strpiću se do sutra.

Dok ne "stignu" fotke, evo ti jedan link da vidiš šta je tip napravio od Lego kockica...potpuno automatsku panoramsku glavu sa automatskim okidanjem. Ima i video fajl ~300 KB pa pogledaj.

Link je>> http://www.philohome.com/panobot/panobot.htm

+Quote Post
vukas
poruka Feb 22 2006, 19:09
Poruka #12

Vec sam gledao to (pretresao sam cijeli net radi te panoramske glave smile.gif . Ali Corleone, hvala u svakom slucaju.
Tip je genijalac. Te su kockice super stvar za kreativce.

+Quote Post
Corleone
poruka Feb 22 2006, 19:41
Poruka #13

Evo na brzinu odradih crtež šajbne.
Ona je dosta bitna iz tog razloga jer sam video da ispod tog vijka imaš dve metalne pločice (pretpostavljam da su piksne), a šajbna će baš da fino legne i da ih pritegne. Od dosta pritezanja se može dobiti luft ispod matice pa posle treba da jače stežeš maticu a i kvari se dašcica.

Ona je po sredini malo udubljena (ovalna) a to je zbog toga što će da obezbedi elastičnost i naleganje baš na krajevima (hvataće veću površinu stezanja, prim.prev.)

Evo crteža:

+Quote Post
Corleone
poruka Feb 22 2006, 19:44
Poruka #14

Još jedna mala primedba...trebao si na spojeve da malo kapneš malo i tutkala, kažu stolari da se valja tako.

+Quote Post
Mića
poruka Feb 23 2006, 03:39
Poruka #15

Datum reg.: 17-October 05
Član broj: 1,996

Ja sam malo glup. Je l moze neko da mi pojasni cemu ovo tacno sluzi?

+Quote Post
vukas
poruka Feb 23 2006, 15:50
Poruka #16

Corleone, evo jos fotki sa detaljima i postavljenim aparatom

+Quote Post
vukas
poruka Feb 23 2006, 16:04
Poruka #17

Ne moze stati vise fotki ovdje.
Evo link
http://photobucket.com/albums/f107/bykac/

+Quote Post
Corleone
poruka Feb 23 2006, 17:12
Poruka #18

vukas, hvala na detaljnim slikama.

Veruj mi da evo već petnaest minuta analiziram ne bi li našao neku grešku. Mogu reči samo jedno....SVAKA ČAST, KOLEGA !!!!

Jednostavno urađeno, lagani materijali, pratio si važne detalje i sklopove, jednom rečju, odlično odrađen posao!

Ali, imam dve male primedbice i jedan predlog (više je pitanje).

1. Što ne nabaciš još jednu sličnu šajbnu i ovde (vidi sliku)...moše da se desi da se pohaba i proširi žljeb.

2. Trebao si glavu ovog vijka da malo povećaš i nareckaš po ivicama, radi lakšeg zavrtanja (pretpostavljam da ne treba velika sila pritezanja, ali je ipak zgodnije i lepše). (vidi sliku)

3. Ima li šanse da se ovo skrati za nekih 50-80 mm? (vidi sliku)

Za sve ostalo (ideju, umešnost, način rada, maštovitost)

+Quote Post
vukas
poruka Feb 23 2006, 18:10
Poruka #19

Hvala Corleone!
Lijepo je kad ti za ovako nesto priznanje oda jedan masinski inzenjer. smile.gif
Opaske su ti na mjestu.
1. Za ovu dole sajbnu si u pravu, cim nadjem stavicu.
2. Vijak za pritezanje aparata sam mislio nareckati (isto razmisljamo), ali nisam htio previse maltretirati ovog prijatelja sto radi na strugu.Napravio sam prorez za novcic na vijku pa mogu lako stezati. Sto se tice dimenzija vijka- on nije smio biti veci (precnik glave mu je zaista veliki, ali debljina glave je 4 mm), jer se u suprotnom ova rucka na koju kacim aparat ne bi mogla spustiti u donji polozaj (bez puno odvrtanja), sto mi je potrebno za slikanje fotografija vertikalno navise.
3. Vertikala se moze skratiti (sto bi sigurno dadatno uticalo na poboljsanje stabilnosti), ali necu to raditi, jer sto je aparat vise (u polozaju kad slikam vertikalno na dole), to mi je siri vidni ugao (stativ je u kadru). Takodje, ovako imam prostora za duze objektive. Stabilnost je i ovako odlicna. Poprecni presjek vertikale je kvadratni dimenzija 5x5 cm.

Sve u svemu zadovoljan sam. Dosta stvari sam uradio sam, rucno, bez nekog profesionalnog alata.
Ipak je ovo prototip i dobra osnova za nesto jos bolje.
Sada mi je najvaznija funkcionalnost - ceka me posao sa ovim. rolleyes.gif

+Quote Post
Corleone
poruka Feb 23 2006, 18:40
Poruka #20

CITAT (vukas @ Feb 23 2006, 19:10)
Hvala Corleone!
Lijepo je kad ti za ovako nesto priznanje oda jedan masinski inzenjer.  smile.gif
Opaske su ti na mjestu.
*

Molim, molim...! smile.gif
Drago mi je kada mogu nekom pomoći.
Što se opaski tiče znaj da je iza mene je škola i 15 godina radnog iskustva, tako da ne pričam napamet. cool.gif

1. Za ovu dole sajbnu si u pravu, cim nadjem stavicu.
*

Obavezno da staviš šajbnu, pohabaće se žljeb. A onda luft itd, itd....

2. Vijak za pritezanje aparata sam mislio nareckati (isto razmisljamo), ali nisam htio previse maltretirati ovog prijatelja sto radi na strugu.Napravio sam prorez za novcic na vijku pa mogu lako stezati. Sto se tice dimenzija vijka- on nije smio biti veci (precnik glave  mu je zaista veliki, ali debljina glave je 4 mm), jer se u suprotnom ova rucka na koju kacim aparat ne bi mogla spustiti u donji polozaj (bez puno odvrtanja), sto mi je potrebno za slikanje fotografija vertikalno navise.
*

Nećeš verovati, kada sam postovao slike, pio sam kafu i razmišljao o tom vijku i htedoh ponovo da ti napišem da ćeš sa tim vijkom morati da uvek imaš neki šrafciger da odvijaš i zavijaš vijak, a onda mi u pola gutljaja kafe pade na pamet da još malo prorežeš vijak i da ga zavrćeš novčićem (pošto pretpostavljam da ne treba neka velika sila stezanja).....tek sada se smejem i mislim kako smo isto razmišljali.
Svaka čast za razmišljanje!!!!! biggrin.gif

3. Vertikala se moze skratiti (sto bi sigurno dadatno uticalo na poboljsanje stabilnosti), ali necu to raditi, jer sto je aparat vise (u polozaju kad slikam vertikalno na dole), to mi je siri vidni ugao (stativ je u kadru). Takodje, ovako imam prostora za duze objektive. Stabilnost je i ovako odlicna. Poprecni presjek vertikale  je kvadratni dimenzija 5x5 cm.
*

Ja sam samo pitao da li može, a sada vidim da si ipak to pravio po dimenzijama aparata i objektiva, tako da možeš zaboraviti na moje pitanjce. Nisam znao čemu za šta još nameravaš da upotrebljavaš celu skalameriju. Sorry! unsure.gif

A što se tiče poprečnog preseka...pretpostavljao sam da je oko 50x50 mm, ali nisam bio siguran.
Ako ta vertikalna, nazovi letvica, lepo leži na dnu (čitaj: čitavom površinom), onda je OK. wink.gif

Sve u svemu zadovoljan sam. Dosta stvari sam uradio sam, rucno, bez nekog profesionalnog alata.
Ipak je ovo prototip i dobra osnova za nesto jos bolje.
Sada mi je najvaznija funkcionalnost - ceka me posao sa ovim.  rolleyes.gif
*

I treba da si zadovoljan. Odlično si uradio i nema čega da se stidiš. Pano glava je stvarno odlično i kvalitetno urađena. Ne moraš se stideti i da je pokažeš na nekom inostranom forumu.
Što bi rekli Makedonci: "Ne beri gajle". wink.gif

Neka te služi dugoooo, dugooooo vremena!!!!

A sada najteži deo celog posla...HOĆEMO PANORAME !!!!!!! HOĆEMO PANORAME

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 21. November 2019 - 19:14

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.