Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

7 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Šta "boli" naše fotografe?, Šta našim fotografima nedostaje i sa kakvim se problemima suočavaju

Ocena 5 V
V
CyberCat
poruka Apr 23 2015, 15:24
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 8-August 08
Član broj: 22,969

Pozdrav svima,
za one koji me ne znaju, radim sa mužem stock fotografiju već deset godina, i to veoma lepo funkcioniše. Pre par godina sam pokrenula sajt koji ima za cilj da spoji fotografe i modele. Prilično je zamro jer se nisam njime bavila. Sada su u toku izmene - da bih ga što više prilagodila ciljnoj grupi, volela bih da saznam šta je to što "boli" naše fotografe. Svaka sugestija je dobrodošla.

Volela bih da saznam vaše mišljenje o tome šta fotografima (profesionalcima i amaterima) u Srbiji i regionu nedostaje, šta smeta, šta fali, čega treba da bude više, koji su to problemi sa kojima se fotografi najčešće susreću i slično. Da li ima dovoljno sadržaja na srpskom jeziku na internetu, o čemu biste rado čitali, i slično. Ima li dovoljno škola fotografije, udruženja, studija i slično?

Naravno, ne treba zaboraviti i zanemariti i one dobre i pozitivne stvari i situacije.
Go to the top of the page

+Quote Post
Dr Bouz
poruka Apr 23 2015, 16:12
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 31-October 05
Član broj: 2,130

dobro> ima par o.k. ljudi.
lose> ima dosta ne tako o.k. ljudi.
saberi oduzmi> nije dobro.

mislim, kakva drzava - takvi i fotografi. sklad vlada.

+Quote Post
CyberCat
poruka Apr 24 2015, 19:19
Poruka #3

Hvala Dr na odgovoru.
Nema odgovora jer je svima dobro? Ili je nešto drugo po sredi?

+Quote Post
nesa-seve
poruka Apr 24 2015, 20:09
Poruka #4

Datum reg.: 9-March 11
Član broj: 42,588

Meni amateru najvise fali pameti tj. da sam bio pametan na vreme bih naucio engleski pa bi brdo knjiga, tutorijala bilo razumljivo i dostupno. Standard nam je los pa samim tim teze dolazimo do sredstva za rad, od kupovine programa za obradu , bolje foto-opreme, racunara i sl. smile.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Apr 24 2015, 20:41
Poruka #5

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

CITAT (CyberCat @ Apr 23 2015, 16:24) *
, koji su to problemi sa kojima se fotografi najčešće susreću i slično.

#Srbija
#Akonecestioceonajklinacza20marke

Polako.. cekaj da ljudi dodju i vide temu pa ce biti jos odgovora.

Meni licno, nedostaje to sto nemamo trunke kulture, kako fotografske, tako one zivljenja... ali tu tesko da mozes nesto da pomognes. Jbg.

+Quote Post
Miljko KG
poruka Apr 24 2015, 21:07
Poruka #6

Datum reg.: 3-August 07
Član broj: 12,945

Ja, bre, i ne znam sta da kazem. Stoji ovo o cemu prica JoHusafet, ali, generalno je tako u svim zivotnim sferama.
U principu, zahvaljujuci internetu, sve nam je dostupno, od znanja do mogucnosti da zaradimo. I, naravno, svako ce prema svojim apetitima zagristi vise ili manje.

Meni licno (ako to ikoga interesuje) je kroz rad prethodnih godina najvise nedostajao neko iz mog grada, a slicnog ili veceg iskustva. Vise bih voleo da sam ziveo u NS, recimo. Tamo poznajem bas puno fotografa i za neke mogu slobodno da kazem da su mi prijatelji. Onda bi bilo onog pozitivnog gurkanja i huskanja kakva smo nekad imali na forumima. Ipak, uzivo je to mnogo zdravije i lepse, pa sam tako ostao usamljen ovde gde sam.

Da se vratim na nekulturu_ srecom nisam puno kontakta imao sa klijentima. To je ugodjaj koji pruza stock. Takodje nemam frku ni sa m fotografima tipa "Perin mali" koji mi ubijaju cenu. jok, bre, ja gledam svoja posla i imam svoju visoku cenu, pa ako klijent hoce- super. Ako nece-opet super!

+Quote Post
rastamon
poruka Apr 24 2015, 21:08
Poruka #7

Datum reg.: 3-July 10
Član broj: 36,569

Nisu problem samo ti klinci, već i matori majmuni koji su naučili da biju po ušima i izbijaju zube laktovima, a zbog kojih većina "klijenata" tj. onih koji angažuju fotografe / koriste usluge / kupuju fotke misle da su svi fotografi lopuže i prevaranti ...

+Quote Post
metrocop
poruka Apr 24 2015, 21:29
Poruka #8

Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,366

Meni licno smeta to sto nema vise radionica za fotografe koji zele da nauce nesto i da se usavrse...da saznaju neke sitne fore koje nece nigde procitati.

Razumem ja da to treba da se plati i da neko treba da unovci svoje znanje ali nisam za to da nas ljudi deru i da lik kroz jednu radionicu(citaj tezgu) otplati svoju opremu. Sto po meni trenutno jeste situacija. Ovo malo radionica sto ima(ili sto ja cujem da ima) je otprilike 150e po osobi(10-ak polaznika). Svako je u obavezi da ponese svoju opremu(aparat, objektiv, blic), covek doda malo studijske opreme i za 5-6 dana aktivnog rada(od po 3-4 sata dnevno) uzme 1500e. Sto se mene tice to nije OK.

Sa druge strane da ih ima vise...i cena bi bila prihvatljivija.

+Quote Post
Miljko KG
poruka Apr 24 2015, 21:33
Poruka #9

Ne znam da li si u toku sa desavanjima na nasoj Fotorami.
Ove godine nas Nemanja Sekulic (clan je DZ) drzi radionicu za frai KLIK

Posle njega dvodnevnu radionicu drzi Calvin Holywood KLIK koja se placa

i treca radionica je za one koje zanima video KLIK i takodje je frai.

Btw, sav novac koji se prikupi ide za honorar predavaca, tj, niko od nas ni dinar ne stavi u svoj dzep, a ono, prilicno vremena, zivaca i novca potrosimo dok se sve ne desi.

+Quote Post
metrocop
poruka Apr 24 2015, 21:48
Poruka #10

Član broj: 6,366

Lepa inicijativa...mada je akcenat na obradi i photoshopu koliko sam skapirao

+Quote Post
Miljko KG
poruka Apr 24 2015, 21:56
Poruka #11

u principu da. Fotografisanje ce biti u cilju prezentacije pristupa planiranju.

+Quote Post
smena 8
poruka Apr 24 2015, 22:24
Poruka #12

Datum reg.: 17-July 06
Član broj: 5,455

1. Znam bar 5, jakih ili vrhunskih fotografa iz KG a Miljko ne zna ni jednog. Mislim da je to najveći srpski problem.

2. Kod mene u Lazarevcu ne postoji ništa što bi ličilo na foto-klub. Ima nekih omladinaca, koji se bave tematikom ali izgleda da nikog ne zanima takva organizacija. Neki su operisani od druženja, poput mene a neke zanima samo keš. smile.gif

+Quote Post
Miljko KG
poruka Apr 24 2015, 22:35
Poruka #13

smena8, izvini, lose sam se izrazio (tj. nepotpuno). Mislio sam na oblast kojom se ja bavim (stock i studijska fotografija). A znam i na koje fotografe mislis i odlicni smo prijatelji. I sto je najgore, i njih sam obezvredio tom svojom recenicom sad.gif

+Quote Post
smena 8
poruka Apr 24 2015, 22:47
Poruka #14

OK, evo ja im se izvinjavam, u tvoje ime. smile.gif

Koliko je druženje sa kolegama neophodno u toj oblasti, kojom se baviš?
Kapiram da su lična ideja i koncept, najbitnije stavke u toj vrste fotografije a sve ostalo zategnuta pravila koja se u dobroj meri moraju poštovati.

+Quote Post
Miljko KG
poruka Apr 24 2015, 23:04
Poruka #15

pa ovako, grubo receno, kad sam prvi put pozvan nesto da fotografisem u studiju, bilo je sa tudjom rasvetom i ujedno je to bio moj prvi kontakt sa blic glavama. Od tad, svaki modifikator svetla, bilo koje velicine, svaku pozadinu, svaki radio okidac, pa cak i svaki objektiv sam probao tek kad sam ga kupio. I sa njim istrazivao za kakvu svrhu bih ga koristio. Bilo je drugara sa kojima sam se udruzivao, ali, moji apetiti su bili najveci.

U poslednje vreme se situacija promenila, sada drugi imaju vise te neke opreme od mene, a ja sam poceo tesko da prihvatam novitete jer sam se navikao na "staro".Ali, to nije bitno. A, na raspolaganju sam i ja njima i oni meni.

Nije taj moj put ucenja bio neki uz stradanje i patnju, da se razumemo. Naprotiv, u svakom trenutku sam bio zadovoljan. Ali, falilo mi je drustvo.
Imali smo onaj neki drugi forum, ne znam da li znas za tu pricu. Tamo smo imali i mesecna takmicenja, pa je bitno koliko fotki se posalje mesecno i koliko ce te fotke zaraditi kroz par meseci. Dok smo se tako igrali garantujem da smo postali najjaca stock zajednica na svetu. Jos je lepse kad u tom igranju imas drustvo sa kojim pijes i kafu. Imali smo i dva velika okupljanja, igrom slucaja oba u NS. Nisam ih propustio.

+Quote Post
smena 8
poruka Apr 24 2015, 23:55
Poruka #16

Da... Jasno mi je sve...
U mom selu je još gore, država ulaže samo u banke i kladionice... Ali nećemo o tome. smile.gif

+Quote Post
bamby
poruka Apr 25 2015, 00:52
Poruka #17

Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

CITAT (Miljko KG @ Apr 25 2015, 00:04) *
Imali smo onaj neki drugi forum, ...

+Quote Post
CyberCat
poruka Apr 25 2015, 13:48
Poruka #18

Dakle, koliko mogu da zaključim iz dosadašnjih odgovora (a verujem i nadam se da će ih biti još mnogo):

Nedostaju nam sadržaji na srpskom jeziku. Koji tačno sadržaji bi vam bili od koristi? I od koga biste voleli da učite (neko konkretan, na primer)?

Dostupnost foto opreme i softvera su problematični.

Manjak fotografskih radionica.

Druženje između fotografa - mislim na velika grupna okupljanja, druženja i razmenu znanja.

Nema jasno definisanih pravila kojih se fotografi drže i nekih okvirnih cenovnika. Naravno, odstupanja će uvek biti. Ali recimo, u stock poslu su se nekako ukorenila pravila i okvirni cenovnici kojih se držimo, ostale oblasti mi nisu poznate pa ne mogu da pričam na tu temu.

Mesto (forum) za okupljanje fotografa. Za to mnogi (prema mom saznanju) koriste FB grupe i to je sasvim ok.

Sve se ovo može prevazići, ne može ništa preko noći, ali recimo, vidim da se dešavaju neki pomaci, okupljanja i radionice, na primer Fotorama u Kragujevcu i Workshop na Mokroj Gori što je divno, Sharp shooters-i. Možda ih ima još za koje ne znamo.

Moja je želja i nastojanje da se ovo promeni, imam veliku ambiciju da se osnuje zajednica gde će znanje biti svima lako dostupno, baš kao što se gradilo u oblastima IT-a i web developmenta. Za to su trebale godine.

Mislim da je ovde veoma veliki problem što oni koji zarađuju od fotografije ne žele da dele znanje. I u praksi sam imala prilike da potvrdim ovu konstataciju. U momentu kada fotografi shvate da im niko ne može uzeti i zloupotrebiti njihovo znanje, iskustvo i ugled uostalom, mnogo toga će se promeniti.

+Quote Post
rastamon
poruka Apr 25 2015, 14:28
Poruka #19

Datum reg.: 3-July 10
Član broj: 36,569

Nije tako samo sa fotografima, ista je stvar sa svakim "zanatom". Zayebano vreme došlo, svako gleda samo svoje *upe ...

+Quote Post
kobayashi
poruka Apr 25 2015, 22:11
Poruka #20

Član broj: 6,377

Takvo vreme, ali nije samo po pitanju druženja i hobija, tako je i po firmama, svi su u nekoj frci, stres na sve strane...

Jednostavno, država je takva da ne znamo ujutru šta će biti popodne, a kamoli šta će biti sutra ili sledećeg meseca.

A ljudi što više trče da nešto završe, sve manje vremena imaju, jer se čini da vreme najbrže prolazi kad ste u žurbi.

Kad god sam nešto opušteno radio, imao bih vremena na pretek i činilo bi mi se kao da od ujutru do večeri ima 20 sati, a kad god sebi navučem neku nervozu i razmišljam šta ću jutros, šta u podne, da li ću popodne stići sve, vreme bi mi proletelo triput brže, ceo dan pod stresom, a na kraju ništa nisam ni uradio.

A priznaćemo, više od polovine naroda je pod nekim stresom i u nekoj frci.
Ali, nikad neće više ni biti kao pre 40-50 godina, kad se stvarno radilo 8 sati i sve prekovremeno se debelo plaćalo, plata bila sigurna, hrana jeftina, dobijali se stanovi za džabe... jednim delom narod sada plaća što je tada mnogo bolje živeo nego što je bilo realno (jer su poslovni nabacivani privredi preko Gadafija, Huseina i drugih, gde se uz oružje izvozilo sve ostalo).

A što se tiče udruženja, to je danas moguće napraviti normalno jedino na privatnoj bazi, jer u klasičnim klubovima uvek imate gomilu neradnika koji bi samo da uživaju u plodovima tuđeg rada - tj. kad se radi nema 80% članova, a kad ima neka klopa, piće i slično, svi dođu!

+Quote Post

7 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 23. October 2018 - 11:20

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.