Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Gde gresim u ilustracijama?

V
stefkoss
poruka Dec 4 2016, 17:58
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 30-November 12
Član broj: 49,090

Zeleo bih da radim dobre ilustracije, ali nesto ne radim kako treba.
Mozete li mi pomoci sa savetima?
Zasto kada koristim magic wand tool tako lose uradi ivice?
https://www.youtube.com/watch?v=4bNAPhNMmDA
Go to the top of the page

+Quote Post
dzonivajsmiler
poruka Dec 4 2016, 19:28
Poruka #2

Datum reg.: 26-March 12
Član broj: 47,247

Ja sam mašinac što je na potpuno suprotnom kraju od vas slobodoručnih crtača...

No, neke stvari su nam ipak zajedničke - razmera i odnosi - ono što upada u oči čak i meni, operisanom od ilustracija je da si potpuno omašio veličinu lica i šaka. Užasno bode oči. Rad te alatke je u ovom momentu nebitna.

Moj savet - pročitaj/pogledaj kako se crtaju ljudske figure - imaš pazariti i knjige za to u ovim našim boljim knjižarama (ja kupovao deci svojoj).

Prvo vežbaj olovkom pa onda mišem/tablom.

Eto, znam da ti nisam nešto sad tu pomogao, ali možda ipak...

+Quote Post
alekba
poruka Dec 4 2016, 22:10
Poruka #3

Datum reg.: 11-November 09
Član broj: 32,800

Nije bas da gresis, vise ce to biti neznanje.
Prvo ne poznajes fotosop dovoljno, video sam pogledao na preskok, no uocio sam da ides u meni da deselektujes, pokusavas da uradis nesto iako nisi odobrio transormaciju... itd. Moras da naucis sorkate, deselekt = ctrl+D, ako ti je magic vand napravio krzave ivice razmisli da li si izabrao pravi nacin, uostalom uvek u select meniju mozes da modifikujes selekciju.
Preporucujem ti da nadjes "Pencil Kings, Ultimate guide to Photoshop"..... sve na jednom mestu, malo je mator tut, ali za ono sto ti treba to nije bitno.

Drugo..... crtanje ti nije bas..... prerano si poceo sa detaljima, pre nego sto si resio velike, bitne stvari. Delomicno je to posledica toga sto si referencu non-stop drzao pred nosom i kopirao deo po deo, to nikad na dobro ne izadje. Pogotovu sto je u pitanju krajnje jednostavan crtez, za to ti je potreban pogled-dva i onda ga uradis iz glave, tu i tamo pogledas ponovo da proveris neki detalj. Drugo bi bilo da radis lika u nekom komplikovanom oklopu/skafanderu pa stvarno moras da kontrolises detalje... ali i u tom slucaju prvo se uradi fundament, gde je sve na svom mestu a detalji dolaze na kraju.
Ima mnogo pristupa tim stvarima, i sam koristim nekoliko istovremeno laugh.gif pogledaj tutorijale i pronadji sta ti odgovara.

+Quote Post
milosxxl
poruka Dec 5 2016, 01:04
Poruka #4

Datum reg.: 3-June 13
Član broj: 50,481

ili probaj ovako

https://www.youtube.com/watch?v=VIzIJZxLX7I

+Quote Post
stefkoss
poruka Dec 5 2016, 18:25
Poruka #5

Olovkom crtam mnogo bolje nego na tabletu. Imam Gaomom tablet, dosta JE precizan sto se tice olovke i dobar sasvim dok ne uzmem nesto jace.
Imate li jos neke savjete?

+Quote Post
todos_d
poruka Dec 5 2016, 21:48
Poruka #6

Datum reg.: 12-January 15
Član broj: 53,488

Ako znaš da crtaš vakoom. Može i nov mikrosoft surface studio u zavisnosti koliko finansijski možeš da se ispružiš.
Sad gledam snimak, ovaj tvoj se malo isprčio. Koristi malo alate ne samo da bi nešto preslikao.

+Quote Post
alekba
poruka Dec 5 2016, 21:54
Poruka #7

prvo tabla.... to ti je sto ti je, nego ti skeniraj crteze, imas za 80-tak jevrica pristojan skener... uslovno govoreci.
drugo, nemoj da trejsujes tudje radove, em nista neces nauciti, em mozes da zapadnes u probleme oko kopirajta a na kraju ces ispasti magarcina kada te provale, da ne pricamo da neces biti u stanju da "nacrtas" nesto sto nisi nafatao na gigl imidzu.

Crtanje zahteva vreme i svakodnevan rad, zato pozuri al' polako. To se nikada ne nauci, bez obzira na nivo vestine ljudi vezbaju do kraja zivota. Osim onog tutorijala sto sam ti preporucio poskidaj anatomije od Mejbridza, Hogarta, Lumisa, na YT imas https://www.youtube.com/channel/UClM2LuQ1q5WEc23462tQzBg potrazi i Sycra kanal.......

Fotosop je zver, ali nije pravljen za crtace/ilustratore, probaj da nadjes Clip studio a kasnije kad i ako budes hteo da se akas sa malanjem probaj Corel Painter. U fotosop ces se vracati zbog finalizacije ali ovi programi su mnogo bolji za crtanje/ilustrovanje. Takodje Paint Tool Sai, cak i to malo g@vance ima mogucnost da ti napravi transparentnu pozadinu na BW crtezu + ima nenadjebive cetke ( tuzno ali istinito ).

a surface zaboravi, to je za fensere koji crtaju cika glise laugh.gif
a kosta boga oca....

+Quote Post
stefkoss
poruka Dec 5 2016, 22:30
Poruka #8

Najvise treba da ucim bojanje, imate li za to savjete?

+Quote Post
alekba
poruka Dec 6 2016, 00:22
Poruka #9

pa jesi li ti pogledao nesto od onoga sto sam ti napisao?

nesto mi padaju ovakve slike na pamet kad citam to tvoje

+Quote Post
stefkoss
poruka Dec 6 2016, 16:56
Poruka #10

naravno, samo zelim primiti sto vise savjeta..

+Quote Post
inner universe
poruka Dec 6 2016, 17:19
Poruka #11

Datum reg.: 22-October 06
Član broj: 6,907

meh.. http://images.sixrevisions.com/2010/04/27-..._magic_wand.jpg

+Quote Post
stefkoss
poruka Dec 6 2016, 18:59
Poruka #12

CITAT (inner universe @ Dec 6 2016, 17:19) *
1) Karakter ti je malo ukrivo jer ti je anatomija malo ukrivo
2) Magic wand lose hvata ivice jer su ti linije krzave i nikakve, probaj ovo http://images.sixrevisions.com/2010/04/27-..._magic_wand.jpg tj. da se igras sa tolerancijom selekcije.
3) Ctrl+paint (http://www.ctrlpaint.com/) nacices sve sto ti treba sto se tice lekcija za rad u PS-u. Verovatno najpitkiji i trenutno najpoznatiji tutorial site za potpune pocetnike.

U tom smislu ne bih se slozio sa kolegom oko paint tool sai, paintera i tako tih programa. To su mahom tzv. gimick programi tj. programi koji deluju da rade to sto rade s 2 metra i na prvi pogled, ali tu i jeste kvaka, samo deluju da rade tako. Imali su svoje momente popularnosti ali su postali prakticno obskurni u industriji i jako mali broj ljudi ih koristi zbog komplikovanosti i ogranicenja koja imaju. Primera radi jedan vrhunski lik koji je demonstrator za Painter, radi u njemu onako kako bi to radio u Photoshopu (sto je ironija u stvari) sto veze nema sa tradicionalnim tehnikama koje Painter kao gura.

edit: Moram da se osvrnem na jednu sitnicu "Delomicno je to posledica toga sto si referencu non-stop drzao pred nosom i kopirao deo po deo, to nikad na dobro ne izadje. Pogotovu sto je u pitanju krajnje jednostavan crtez, za to ti je potreban pogled-dva i onda ga uradis iz glave," - Ovo je potpuno netacno na zalost. Kratkotrajno secanje je varljivo i najvece greske nastaju upravo zbog toga. Kada se skida neka referenca oko se ne skida sa nje, bukvalno se radi par sekundi da referenci, par sekundi na ilustraciji, par sekundi na referenci, par sekundi na ilustraciji.

Referenca mi je tu samo da vidim koliko se mogu primaci tom crtezu. I ja sam dosta istrazivao i smatram da je photoshop najkomplektniji i zato sam se odlucio za njega.
Poslusacu sve savjete, ako imate jos savjeta tu sam..

+Quote Post
alekba
poruka Dec 6 2016, 19:47
Poruka #13

Sycra je napravio ultimate guide, kao seriju kratkih titorijala koji pocetnike polako uvodi u Fotosop ( i digitalno malanje uopste ), pocinje od prostih stvari, polako uvodi nove alate i tehnike, da bi na kraju zavrsio sa skoro fotorealisticnom ilustracijom. Mnogo mi je zao sto to nisam odgledao na vreme....
Ctrl+Paint ima odlicne tutorijale, samo nema tako zaokruzen "nastavni program" u jednom tutorijalu koliko se secam. Ima jako lepih tutorijala za mnoge Specificne oblasti, ali prvo fundament.

To sa referencom nisam ja izmislio, bilo je nasih crtaca koji su morali da skidaju tudji stil 1:1 . Neki, pametniji su naucili da skinu tudji stil, oni drugi su drzali reference pred nosom... pogodi ko je na kraju odradio bolji posao?
Ako vec skidas nekog lika ( taj je iz Dragon Ball, valjda ), bolje je da nadjes par slika iz raznih uglova i "skines" mu facu na nekoliko crteza, onda kad pocnes daozbiljno radis to ti je sve "u ruci". Mozda je to suvise old skul... sta ga znam. Stvar vezbe i specificne situacije, kada sam radio ovo
http://pre01.deviantart.net/3df9/th/pre/i/...kba-dak7pnd.jpg
prvo sam napravio par brzih skica, a kada sam poceo da radim referencu sam koristio tek tu i tamo da proverim kako stvari stoje, pri tom sam u ovom slucaju svesno pravio varijacije, pa sam istovremeno gledao kako izgleda original i kako da ga promenim a da se ne udaljim previse.... Stvar vezbe veze ruka-mooozak, memorije pamcenja i tako to smile.gif

Tja, nikad mi nisu bili jasni ljudi koji koriste Painter ili slicne programe da emuliraju analogne tehnike, moze to da izgleda lepo, samu cemu sve to. Za ostalo se ne slazem, masa ljudi radi u Sai ( a tek tu i tamo neko kaze ), a zatim finaliziraju u fotosopu, ipak je on zver po tom pitanju. Jednom kad su pitali Milosa Slavkovica koji program koristi rece: bilo koji koji ima lejere biggrin.gif
Ipak cetke u Sai rade na nacin kao ni u jednom programu, Clip studio koji su napravili ljudi koji su radili na Sai je blizu ali ne sasvim. Stvar licnih preferenci i onoga sto radis. Ako koristis fotke ili radis fotobash fotosop je najbolji izbor, to svakako, zbog svih onih adjustment lejera, filtera itd.

.... tako, nemoj ovo da shvatis kao neku prepirku, cisto razmena misljenja smile.gif

+Quote Post
stefkoss
poruka Dec 9 2016, 15:26
Poruka #14

CITAT (alekba @ Dec 6 2016, 19:47) *
Sycra je napravio ultimate guide, kao seriju kratkih titorijala koji pocetnike polako uvodi u Fotosop ( i digitalno malanje uopste ), pocinje od prostih stvari, polako uvodi nove alate i tehnike, da bi na kraju zavrsio sa skoro fotorealisticnom ilustracijom. Mnogo mi je zao sto to nisam odgledao na vreme....
Ctrl+Paint ima odlicne tutorijale, samo nema tako zaokruzen "nastavni program" u jednom tutorijalu koliko se secam. Ima jako lepih tutorijala za mnoge Specificne oblasti, ali prvo fundament.

To sa referencom nisam ja izmislio, bilo je nasih crtaca koji su morali da skidaju tudji stil 1:1 . Neki, pametniji su naucili da skinu tudji stil, oni drugi su drzali reference pred nosom... pogodi ko je na kraju odradio bolji posao?
Ako vec skidas nekog lika ( taj je iz Dragon Ball, valjda ), bolje je da nadjes par slika iz raznih uglova i "skines" mu facu na nekoliko crteza, onda kad pocnes daozbiljno radis to ti je sve "u ruci". Mozda je to suvise old skul... sta ga znam. Stvar vezbe i specificne situacije, kada sam radio ovo
http://pre01.deviantart.net/3df9/th/pre/i/...kba-dak7pnd.jpg
prvo sam napravio par brzih skica, a kada sam poceo da radim referencu sam koristio tek tu i tamo da proverim kako stvari stoje, pri tom sam u ovom slucaju svesno pravio varijacije, pa sam istovremeno gledao kako izgleda original i kako da ga promenim a da se ne udaljim previse.... Stvar vezbe veze ruka-mooozak, memorije pamcenja i tako to smile.gif

Tja, nikad mi nisu bili jasni ljudi koji koriste Painter ili slicne programe da emuliraju analogne tehnike, moze to da izgleda lepo, samu cemu sve to. Za ostalo se ne slazem, masa ljudi radi u Sai ( a tek tu i tamo neko kaze ), a zatim finaliziraju u fotosopu, ipak je on zver po tom pitanju. Jednom kad su pitali Milosa Slavkovica koji program koristi rece: bilo koji koji ima lejere biggrin.gif
Ipak cetke u Sai rade na nacin kao ni u jednom programu, Clip studio koji su napravili ljudi koji su radili na Sai je blizu ali ne sasvim. Stvar licnih preferenci i onoga sto radis. Ako koristis fotke ili radis fotobash fotosop je najbolji izbor, to svakako, zbog svih onih adjustment lejera, filtera itd.

.... tako, nemoj ovo da shvatis kao neku prepirku, cisto razmena misljenja smile.gif

Dali mi mozes dati link od Sycra?

+Quote Post
stefkoss
poruka Dec 11 2016, 22:44
Poruka #15

Poslusao sam vase savete i krenuo da napravim novi crtez iznova.
Dali mi mozete dati jos neke kritike?
https://www.youtube.com/watch?v=H0byRaL9eAo...eature=youtu.be

+Quote Post
alekba
poruka Dec 12 2016, 09:01
Poruka #16

Ne ide to preko noci.... dakle, proteci ce vode Savom i Dunavom dok naucis... koliko to vec zavisi od tebe.
Pre nego sto potrcis treba da naucis da hodas.....
http://www.crtanje-i-slike.com/merenje.html
znaci uzmi par predmeta, u skoli se pocinje sa primitivima, lopta, cilintar, kocke, piramide.. ali ti uzmi sta ti je pri ruci i navali. Svaki dan po nekoliko crteza i tako par nedelja, ili koliko ti vec treba da bi mogao odokativno da ocenis u kakvoj su razmeri bilo koja dva predmeta u tvojoj okolini.
Batali takve kljakave crteze, to sto pokusavas da nacrtas je bezvezarija, lose cak i za anime... sto bi rekao jedan moj drugar" lose za ocinji vid". Ako nista drugo nadji neki pristojniji crtez, pogotovo sad kad pocinjes.
Ovo ti je brzi kurs... imas sve za pocetak, ali ipak skini detaljnije anatomije.
Ne zapitkuj nego radi... ako si iz BGD-a ili okoline poseti skolu stripa u SKC-u.
http://www110.zippyshare.com/v/w6sh5P7j/file.html

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 26. June 2017 - 23:25

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.