Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

3 - broj stranica V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic

Help!, nikon d3200 i iso

V
yagodinac
poruka Dec 9 2018, 00:19
Poruka #41

Grupa: Članovi
Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Ovo objašnjenje sa dve slike u jednoj treba da ide u sticky.
Go to the top of the page

+Quote Post
Kisha
poruka Dec 9 2018, 00:25
Poruka #42

Datum reg.: 5-August 09
Član broj: 31,208

CITAT (Elektroničar @ Dec 8 2018, 18:30) *
Otprilike je napisano ono sto moze da ti bude korisno. Mozes da dobijes nizi ISO na racun ambijentalnog svjetla, ali onda ces da izgubis ambijent. Ne znam koliko bi me brinulo 1/60 u bilo kom od tih slucajeva. Evo i zasto.
Ti treba da izmjeris postavke bez blica, jer to je sustinski osvjetljaj ambijenta koji ces da dobijes. Dakle, brzina zatvaraca i ISO ce jedini(najvecim dijelom) da ti daju zadnji plan. Blic ce da ti dosvijetli prednji plan. U zavisnosti od toga koliko jako pucas blic, toliko ti je nebitan shutter speed. Blic je kratak bljesak koji ce da zamrzne sliku koju osvijetli, stavio ti 1/20 ili 1/200.
Mislim da je najbolje da to gledas kao dvije slike u jednoj, sabrane. Jedna je bez blica, i uhvatice ono sto si navikao. 1/20 ce biti streseno, 1/60 malo rjedje i tako. Druga slika je ona koju ti da blic. U njoj ne figurise shutter speed uopste. Ona ce da ima shutter speed koliko je trajanje bljeska blica (koliko je to mozes pronaci na net-u za svaku snagu blica) i imace osvijetljeno najvise ono sto je najblize blicu, dakle subjekte, pozadinu drasticno manje.
Sada saberes te dvije slike (stavis jednu preko druge, kao double exposure). Ono sto dobijes je stresena ili nestresena pozadina na osnovu tvog shutter-speed-a i ostriji subjekti zbog blica. Da se razumijemo, mogu i subjekti djelovati streseni, sve zavisi od toga kakav je odnos jacine ambijentalnog svjetla i blica. Ako spustas shutter i ISO, vise ce da dolazi do izrazaja ambijentalno svjetlo, ako dizes snagu blica - onda blic.
Ne znam da li pucas RAW ili ne, da li prodajes slike na svadbi ili ne i kakav ti je workflow u skladu sa tim. Ako imas RAW i imas vremena poslije svadbe, ja bih highISO slike obradjivao u DXO PhotoLab 2 i ukljucio PRIME denoising. Moje iskustvo je da se dobije blenda do blenda ipo. Probaj, mozes i sa ovima koje si vec uradio ako imas RAW (ima dvije opcije za denoising, prva je krs kao i Lightroom, druga je PRIME i odlicna je).

Ne fotografisem svadbe i rijetko koristim blic, da imas kao disclaimer. Ako neko smatra da sam se nalupao, neka napise ljudski obrazlozenje, pa cemo svi ponesto da naucimo.

P.S. ako se ne varam, ti imas fotoaparat koji ima popup blic. Svi ovi koncepti su primjenjivi i na njega, samo su tehnicke specifikacije drugacije. Probaj, usvoji koncept, lakse ces poslije kada se nadjes u situaciji.

Ne mogu sad da odgovaram na cijeli post ali ti se zahvaljujem na njemu, na ulozenom trudu i vremenu, dobroj volji i savjetima, a posebice na preporuci za dxo kojeg sam več instalirao i koristim ga i mislim da bolje odrađuje posao od noiseware kojeg inače koristim. Uglavnom, odradio sam već snimanje pa ću postaviti uskoro slike sa eventa.

+Quote Post
Kisha
poruka Dec 9 2018, 00:29
Poruka #43

CITAT (simazoran @ Dec 8 2018, 12:48) *
Vrlo neprimeren i nekulturan odgovor.Ne treba da se vređaš i žestiš već da poslušaš savet iskusnijeg.''Mantraš neki svoj film'', ''hebo te'', ''lik piše''..... Nadam se da ćeš promeniti pristup, ovakav kakav sada imaš nije dobar, pre svega za tebe.

Da prokomentarišem opremu, mali Nikoni su sasvim upotrebljivi i sa kit objektivima, svadbe su uspešno rađene i sa prvim digitalcima čiji senzori nisu bili na nivou ovih današnjih.Ali naravno moraš da poznaješ opremu, njene mogućnosti, prednosti, i ograničenja.

Za kulturne i razumne ljude uvijek lijepe i dobronamjerne riječi, a za druge ne okrečem drugi obraz , već suprotno biggrin.gif

+Quote Post
Kisha
poruka Dec 9 2018, 16:09
Poruka #44

Slikao sam simpozij ljekara u kongresnoj dvorani jednog restorana. Osvetljenje onako, ali sa više svjetla nego sa vjenčanja. Zamolio sam momka čiji je aparat da mi postavi postavke shuttera na 1/100 a iso na 1600. Opalio sam par snimaka i djelovala mi je ok ekpozicija na displeju ali kada sam došao kući vidio sam da je ipak blago podeksponirano. Najveći dio snimaka, možda 75 – 80% sam slikao bez blica, ali sam primjetio da kod zumiranja gubim na svjetlu te sam malo čačkao po meniju tokom snimanja i izabrao manualnu opciju koju sam postavio na najslabiju snagu, 1/32 ako se ne varam, te sam blic palio uglavnom pri zumiranju mada sam ga mogao koristiti cijelo vrijeme.

Uglavnom na zadnje dvije fotke se vidi ta razlika sa i bez blica.

+Quote Post

3 - broj stranica V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 15. December 2018 - 08:34

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.