Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Blic za m43 aparat?, npr. Nissin ili Yongnuo

V
AMomcil
poruka Mar 12 2015, 16:17
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 21

Posto sam se skrasio na EM5 aparatu, razmisljam da nabavim neki blic. Gledam da se uklopim u sto tanji budzet, pa trazim alternative FL-36R blicu.

Nasao sam Nissin TTL alternative:
- Nissin Di466, koj ikazu da je TTL, kao i WL slave (ali ne znam da li TTL slave). Mrda glavu samo gore/dole sto mi se ne svidja.
- Nissin i40 - ovaj treba da je moderniji, full TTL, HSS, WL, itd. Pandan FL-36 za 60% love.

A onda i neke koji nisu TTL, ali bi mogli biti korisni:
- Yongnuo Speedlite YN-560 III, koji ako sam shvatio nije TTL, ali ima mogucnost radio kontrolisanog WL blica uz dodatni kontroler.
- Yongnuo Speedlite YN460 - ovo je valjda jeftinija, cisto autofles varijanta.

Da li ima neko iskustva sa bilo kojim od ovih bliceva, ili mozda neku drugu ideju?
Gledam da imam u svakom slucaju WL opciju u bilo kojoj varijanti.
Go to the top of the page

+Quote Post
dzonivajsmiler
poruka Mar 12 2015, 17:14
Poruka #2

Datum reg.: 26-March 12
Član broj: 47,247

CITAT
ali ima mogucnost radio kontrolisanog WL blica uz dodatni kontroler
ovo si napisao nezgodno zato se možda ponavljam : YN560III ti ima ugrađen receiver koji okidaš sa YN 603II, 603 i 602 transiverima. Nije TTL, kontrolisanje snage i zuma (ja koristim 560II) je direktnim pritiskom na jedno dugme što je super.

YN460 nema kontrolu zuma, a to dosta sreću kvari. Ja bih ga preskočio, nekako ga vidim samo kao sastavni deo kišobrana ili softboksa ili za neki tako specijalizovani zadatak.

Ja sam se razmišljao o TTL blicu, i TTL je stvarno super, ali ovi YNovi noTTL su toliko jeftini i zanimljivi za igranje da je grehota nemati bar jedan...

Pošto imaš OLYja, ne znam koja su ostala TTL rešenja.

+Quote Post
unread
poruka Mar 12 2015, 17:16
Poruka #3

Datum reg.: 9-March 11
Član broj: 42,568

arcim 560 koji nije ttl ali fercera za sve pare. ubiva od zid znas kako ... od belog pravi crno i obratno biggrin.gif

i jos jedan od zutih ljudi yn 568 koji jeste ttl, nemam zamerki, meri tacno. usput ima i hss... preporuka od tih "jeftinih"...

+Quote Post
dzonivajsmiler
poruka Mar 12 2015, 18:07
Poruka #4

Datum reg.: 26-March 12
Član broj: 47,247

Unread nisam siguran da je 568 za olija....

+Quote Post
ikon
poruka Mar 12 2015, 19:34
Poruka #5

Datum reg.: 24-February 06
Član broj: 3,507

Obzirom na cenu polovnih FL36R(koji sam imao), mislim da ti nema mnogo smisla da ides na third party.

+Quote Post
unread
poruka Mar 12 2015, 19:52
Poruka #6

Datum reg.: 9-March 11
Član broj: 42,568

CITAT (dzonivajsmiler @ Mar 12 2015, 18:07) *
Unread nisam siguran da je 568 za olija....

Vidis...bem li ga smile.gif

+Quote Post
DjordjeJ
poruka Mar 12 2015, 21:01
Poruka #7

Datum reg.: 3-August 05
Član broj: 1,354

Ja sam imao FL-36R i bio je veliki za svakodnevno nošenje, a sporo se puni. Mada više nemam m43, imam FZ1000 i LX7, koji koriste isti tip bliceva kao i Olympus, tako da i dalje tražim neki sličan blic.
Juče sam video ovo i može ti biti interesantno:

MEIKE MK320

Ovo je izgleda nov blic. Pri dnu linka je specifikacija. Blic je mali ali ima i tilt i swivel. Ovaj mi deluje veoma privlačno.

+Quote Post
AMomcil
poruka Mar 13 2015, 13:34
Poruka #8

Hvala svima na predlozima.

Rado bih uzeo polovnog FL-36R, ali se ovde retko pojavljuju. Nasao sam jednog FL-36, ali bih bas voleo WL okidanje.

Video sam da je YN-560 III generalno dosta dobro ocenjen blic. AKo dobro kontam, YN650-TX je taj bezicni kontroler. On koristi radio talase, a ne bljeskove, sto vidim da ima svoje prednosti, a i kombinacija je onda univerzalna, radi na svakom aparatu. Svidja mi se i sto moze da se koristi kao slejv u S2 modu uz RX100. Ali, jbg, nista TTL.

Rado bih probao tog Meike MK320, nasao sam dobre pirkaze za nizi model, MK300. Jedino me cena zeza, jer mi je zeznuto da narucujem preko Ali-a bilo sta preko 50$

U svakom slucaju, ne zuri m ise nigde i imam vremena da istrazim sve opcije, kao i da listam oglase da vidim sta se pojavi.

+Quote Post
Mikri
poruka Mar 13 2015, 14:30
Poruka #9

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 14-May 09
Član broj: 29,759

^imam 2 komada 560 III, i iskreno, da ima AF lampu, nikad ne bih pozeleo TTL blic. Sve je jako zgodno za podesiti, logicno, i sto je najbolje, dosta brzo. Sa 4 dugmeta u sredini se lako kontrolise snaga, gore dole za trecine, levo desno za pune korake. Na C/N blicevima me smara sto moras da stisnes neko dugme pre nego sto ti dozvoli da menjas snagu (mozda moze da se iskljuci to ali to vec ne znam). U nekim scenarijima to moze da zasmeta jer te usporava.

Sto se okidanja tice, okidaju ih radio okidaci, kao i taj kontroler 560-TX, a imaju za svaki slucaj i 2 moda za opticki slave.

+Quote Post
AMomcil
poruka Mar 13 2015, 20:51
Poruka #10

CITAT (mikrim@n @ Mar 13 2015, 14:30) *
Sto se okidanja tice, okidaju ih radio okidaci, kao i taj kontroler 560-TX..

Cek, na to sam zaboravio potpuno, to su bese trigeri? Sa njima se zapravo svaki iole posteniji blic (sa manuelnim podesavanjima) moze koristiti kao WL blic? Koliko kostaju takvi Kinezi?
Da vidim da li sam skontao - znaci onaj YN560 III ima ugradjen risiver od trigera, a YN560 IV i risiver i transmiter?

+Quote Post
Mikri
poruka Mar 13 2015, 21:00
Poruka #11

Da, III ima risiver i okidaju ga najprostiji Yongnuo RF-603 okidaci, kao i taj taj kontroler 560-TX. YN 560 IV je isto to samo sto jos moze i da sluzi kao triger dok je na aparatu, kao i da pali/gasi grupe bliceva. Mada, ja ne vidim potrebu da imam blic na aparatu ako cu vec okidati bliceve van istog, pogotovo sto nema kontrolu snage tih bliceva, nego samo kontrolu koje grupe okidaju a koje ne.

Zato mi kao bolja opcija deluje ili RF-603 okidac, gde sve radis manuelno, ili ako hoces malo elegantnije, 560-TX kojim je moguce kontrolisati do 6 grupa bliceva, sto znaci vise nego sto ce ti ikada zatrebati. Dakle snagu podesavas na njemu, ne moras da setas do bliceva.

Edit: cena za blic je nekih 70-ak dolara na e-bayu. Par okidaca mislim da mozes da nadjes za 30-ak. Valja potraziti mark II verziju okidaca...evo na linku pise sta je unapredjeno. YN-603 II

+Quote Post
inorog
poruka Mar 18 2015, 23:33
Poruka #12

Datum reg.: 26-August 13
Član broj: 50,925

Koristio sam dugo metz 50 af1, i bio je ( odlichan dok mi ga nisu tjapili) na oglasima imam fl 50r na prodaju mada kontam da je cena van ove upitne ...

+Quote Post
AMomcil
poruka Mar 19 2015, 08:57
Poruka #13

CITAT (inorog @ Mar 18 2015, 23:33) *
Koristio sam dugo metz 50 af1, i bio je ( odlichan dok mi ga nisu tjapili) na oglasima imam fl 50r na prodaju mada kontam da je cena van ove upitne ...

Hvala na utisku. Da li je Metz normalno radio TTL WL? Tj, da li je blic sa aparata mogao nesmetano da ga kontrolise kao slave, isto kao Olympusove bliceve?

Ako bih kupovao nov blic, cini mi se da bi mi se najvise isplatio Nissin i40 ili mozda Metz 44 AF-1.
Slaba je ponuda polovnih bliceva za m43, ali posto volim da ustedim, praticu jos neko vreme.

+Quote Post
inorog
poruka Mar 19 2015, 11:41
Poruka #14

Datum reg.: 26-August 13
Član broj: 50,925

CITAT (AMomcil @ Mar 19 2015, 08:57) *
Hvala na utisku. Da li je Metz normalno radio TTL WL? Tj, da li je blic sa aparata mogao nesmetano da ga kontrolise kao slave, isto kao Olympusove bliceve?

Ako bih kupovao nov blic, cini mi se da bi mi se najvise isplatio Nissin i40 ili mozda Metz 44 AF-1.
Slaba je ponuda polovnih bliceva za m43, ali posto volim da ustedim, praticu jos neko vreme.

Metz je sve radio kao i ovaj fl50r koga sada imam ukljuchujuci WL TTL. stim da je dosta jeftiniji od ovog olija mada oly ima vishe dugmadi pa je malo brzi za neka podeshavanja. Nisam siguran kako rade Nissini ali predpostavljam da su i oni (dovoljno) dobri

+Quote Post
Punto Abarth
poruka Mar 19 2015, 13:01
Poruka #15

Datum reg.: 24-December 10
Član broj: 39,636

CITAT (mikrim@n @ Mar 13 2015, 21:00) *
Mada, ja ne vidim potrebu da imam blic na aparatu ako cu vec okidati bliceve van istog, pogotovo sto nema kontrolu snage tih bliceva, nego samo kontrolu koje grupe okidaju a koje ne.

Ima

+Quote Post
Goshke
poruka Mar 19 2015, 15:41
Poruka #16

Datum reg.: 14-November 11
Član broj: 45,753

kad radis svadbu/event i slicno, ima smisla itekako da ti jedan blic bude na telu.

+Quote Post
Mikri
poruka Mar 19 2015, 17:37
Poruka #17

Nisam se jos nasao u tim situacijama, jeste da uvek imam ideju da negde posadim neki blic da tuce sa stativa, ali to moze samo u vecim prostorijama, tj, jos mi nijednom nije bilo izvodljivo. Ali ja nisam event-ovao ni priblizno kao ti Goske, pa verujem da si u pravu.

Ali slazem se.

@Punto, greska moja, pomesao sam sa onim nekim novim malim okidacima (valjda RF-605), koji kontrolisu samo grupe. Zaboravio sam da blic isto moze to. S obzirom na to, bolje ici na 560 IV, a kontroler je tu za one koji ne zele toliku budzu na aparatu a vec imaju po koji blic, tipa 560 III.

+Quote Post
Punto Abarth
poruka Mar 20 2015, 16:18
Poruka #18

Datum reg.: 24-December 10
Član broj: 39,636

lepo kazem da ne postoji ni jedna situacija koju 1/1 direkt u celo ne moze da resi. Osim kad treba 2/1 direkt u celo.

+Quote Post
darkesha
poruka Mar 24 2015, 05:52
Poruka #19

Datum reg.: 24-April 09
Član broj: 29,361

Ja bih preporucio FL-36r.
Najveca mana je sto se zbilja jako sporo puni (zato ne treba lupati 1/1 nego dici ISO extra stop i bog te veselio).
Ja sam ga na GH-1 koristio (pretpostavljam iste velicine kao EM-5) i stoji mu kao da su ga za njega pravili.

+Quote Post
Бане
poruka Sep 13 2019, 00:28
Poruka #20

Datum reg.: 27-September 11
Član broj: 45,181

Само да приупитам да ли смем да ставим Никонов СБ-910 на врућ контакт Олимпуса ОМ-Д Е-М1 а да не дође до неке хаварије и слично. Да ли је неко пробао ту комбинацију ?
Поздрав !

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 15. December 2019 - 16:55

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.