Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Štetnost solventnih boja - pitanja i uopšteno, molim za informacije

V
Runa
poruka Jun 11 2018, 20:06
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 31-January 14
Član broj: 51,902

Ne znam kako bih izneo problematiku, ali recimo da bih silno želeo da znam nešto konkretnije o štetnosti solventnih boja (ako može konkretnije Mimakijevih BS, ili još konkrenije - BS3 boja).
Naime, znam za sve-i-svakom-poznate konstatacija tipa: Solventne boje su najštetnije od svih boja, solventne boje su kancerogene, i to mu dodje kao aksiom, ali nigde ni traga dalje dedukcije i inferencije.

Sećam se da sam na nekim "amerikanskim" sajtovima pročitao da kod njih nema BS boja u prodaji, a danas naleteh ovde u nekoj staroj temi na:
CITAT
BS boje za Mimaki koje su preko zabranjene a kod nas se koriste
,

uz to, ako se dobro sećam, klasifikovane su kao prva kategorija kancerogena, etc, etc...

E, sad... Šta bi to trebalo da znači u praksi?
Da li "prva kategorija kancerogena" (to bi trebalo da je ono za šta se pouzdano zna da izaziva rak), znači da, npr, inhalacija isparenja i apsorpcija preko kože (& kose i noktiju laugh.gif ) dokazano izaziva rak, ili se pak ovo prvo smatra bezbednim - za razliku od, recimo, gutanja boje (poput onih "pametnih" upozorenja na proizodima tipa; ne gurajte ruku pod nož - da ne bi bila otfikarena / ne pijte boju jer to izaziva rak, i sl. Karikiram, ali cenim da znate na šta mislim biggrin.gif )

Dalje, da li znate koje su to kancerogene hemikalije koje se nalaze u solventu i koja im je maksimalna dozvoljena koncentracija?
Da li se nešto (i šta) smatra potpuno bezbednim okruženjem za rad? A da li postoji suprotno/ neko u kom ne treba raditi ni pod razno?

I tako... Verujem da nijedna informacija nije suvišna, a voleo bih da znam šta se misl ili zna o toksičnosti solventa, generalno.

Hvala smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
bamby
poruka Jun 12 2018, 07:45
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

CITAT (Runa @ Jun 11 2018, 21:06) *
... Verujem da nijedna informacija nije suvišna, ...

Neka deca pisala neki rad. Ima na kraju literatura koju su koristila pa tako ...

CITAT
2. UTICAJ GRAFIČKIH BOJA NA RADNU I ŽIVOTNU SREDINU
Najveći negativni uticaj grafičkih boja po radnu i životnu sredinu imaju tzv. solventne boje
– boje koje imaju visok sadržaj rastvarača (kao npr. etil-benzol, etilen-glikol, glikol-etar, toluol) ...

http://idk.org.rs/wp-content/uploads/2015/...ckih%20boja.pdf
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 16. July 2018 - 07:41

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.