Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Fudo protiv cveca difrakcije!, Iliti, pu koliko megapixela, sto mi je ovolika suma na f/22?

V
Drazha
poruka Mar 23 2015, 14:13
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 25-June 06
Član broj: 5,204

Zdravo svima,

Znam, znam, mnogo sam vam svima nedostajao.

A sada tema, koja je verovatno diskutovana ranije, ali mozda ne bas direktno ovako:

Svi znamo da je sa povecanom pixelazom senzora, sum na slikama usred difrakcije pri odredjenim blendama sve izrazenija.

Moje pitanje je: kako se clanovi ovog foruma nose sa tim problemom? Ne spustaju blendu ispod f/8? Post procesiraju materijal? Mazu dzhem na majonez? Kupuju ultra besne objektive koji menjaju zakone fizike?

Sve najbolje,
--D.
Go to the top of the page

+Quote Post
yagodinac
poruka Mar 23 2015, 14:59
Poruka #2

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Odakle ti ta ideja? Ja koliko znam šum je šum i granica difrakcije nema ništa s tim.

+Quote Post
guru
poruka Mar 23 2015, 15:08
Poruka #3

Datum reg.: 7-April 05
Član broj: 467

Ne vidim problem sa difrakcijom, nemoj da koristis blendu manju od f8 jednostavno smile.gif

I sum nema veze sa tim, slucajno je samo povezan sa velicinom pixela smile.gif

+Quote Post
lvuletic
poruka Mar 23 2015, 15:16
Poruka #4

Datum reg.: 5-November 12
Član broj: 48,892

Najjeftinije ti je da mažeš džem na majonez.

+Quote Post
Drazha
poruka Mar 23 2015, 16:40
Poruka #5

Dobro, tema jeste zapoceta malo sasavo.

Ali sad malo ozbiljnije: procitah juce kod Ken-a (sa svim zadrskama u vezi dela i rada tog lika) sledece:

http://www.kenrockwell.com/tech/unsharp.htm

sekcija: Bayer Interpolation.

Po njemu ispada da se zli efekti difrakcije mogu donekle popraviti ako sliku smanjimo za 50% po vertikali i horizontali.

Naravno, probao sam sinoc to kod sebe, medjutim nikakve zemljotresne rezultate nisam dobio.

Misljenja? Komentari? Licna iskustva?

+Quote Post
guru
poruka Mar 23 2015, 16:54
Poruka #6

Ponovo, zasto bi fotkao sa manjom blendom od 8-11 ? smile.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Mar 23 2015, 17:03
Poruka #7

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Zato sto fotkas u makro podrucju i treba ti dubinske ostrine?

+Quote Post
Drazha
poruka Mar 23 2015, 17:11
Poruka #8

^+1 what he said

Ustvari uopste nije ni bitno ZASTO, prepostavi da pricas sa odraslom osobom, koju samo zanima: sta, i kako.

+Quote Post
Elektroničar
poruka Mar 23 2015, 17:17
Poruka #9

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

To sto on pise bas i nije to sto ti kazes. On samo kaze da ce na smanjenoj slici efekti difrakcije biti manje vidljivi, sto je i logicno. Ono sto on ne uzima u obzir je algoritam smanjivanja koji primenjuje (PS verovatno).

Da ne bistrim sta i kako, blur koji se stvara zbog difrakcije je "zgodnog karaktera" i na njega ostrenje lepo deluje. Dakle, dobrim delom mozes da otklonis te efekte nekim sharpeningom. Citaj: Posto je difrakcija tako lepa i pravilna, ona ce lepo i tacno da rasiri svoj uticaj. Znaci, koliko se razlije levo, desno, toliko ce i gore i dole. Tvoje je samo da prosetas parametre ostrenja i iskompenzujes to koliko se detalj razlije. Kad podesis dobro, tako ce biti na celoj slici.
Problemcic nastaje kada u pricu ubacis sum, jer svako ostrenje povecava i sum (u zavisnosti od adaptivnosti manje ili vise, ali ga uvek naglasava).

Znaci, ako racunas da imas besumnu fotografiju, mozes posle lepo da je uostris cak i ako si pucao ispod f8 (dakle i f22 je ok). Ali cim sum pocne da ulazi u pricu tako moras da racunas na to da ces manje moci da sklonis te efekte difrakcije, tj ostrenje ce da ti naglasi sum na slici.

To sto Kenjo primecuje je ostrenje koje se obavlja pri smanjivanju, jer se slika ne smanjuje bas tako bezveze, vec se u neku ruku obicno kombinovano smajnuje i uostrava. I to nema veze sa bayer-om. Takodje, ovo njegovo poredjenje bayer-a i ne-bayer-a je mozda bilo ovakvo nekada (ne bih znao ni kada, ali ok). Ja ne znam koji algoritam za demozaik ovako lose radi. Ovo mi vise lici na neki brzi OOC demozaik koji je ogranicen svim zivim u hardveru jer mora da se odradi ekstremno brzo, plus iskompresovan lose u jepg. Mozes da pogledas neke na ovom linku. Ne moras da se udubljujes u clanke, idi na algoritam i onda ces da dobijes demo tab, tamo ce da ti da poredjenje bayerovanih i debayerovanih fotografija tom metodom.

Znaci zavrni na f22 i unsharp-uj ga u obradi (nadji valjane parametre za ovo), i uporedi to sa f8. Ako si do ISO 400, trebalo bi da ne bude neke prevelike razlike... Bice je, ali ne prevelike, pogotovo ako ti je iskontrolisan sum na pomenutim ISO vrednostima...

+Quote Post
guru
poruka Mar 23 2015, 17:23
Poruka #10

QUOTE (Jo Husafet @ Mar 23 2015, 17:03) *
Zato sto fotkas u makro podrucju i treba ti dubinske ostrine?

Totalno zaboravio na to. U svakom slucaju, jedino resenje je neko telo sa malo mpx. Ako vec mora puno mpx i samo max kvalitet, nece mu biti tesko da radi focus stacking. Ako mu je tesko, onda mu sigurno nije potreban max kvalitet...

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Mar 23 2015, 19:29
Poruka #11

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Generalno, ono... pravilo prsta, stono bi okupatori rekli je da difrakcija polako krece na f11 a da se na f16 recimo, za razliku od f8 (gde bi sve trebalo da bude najostrije moguce), primeti razlika. Primeti - ne raspadne od difrakcije. Na 22 je bas evidentno mekse a preko toga? Paaa recimo da malo objektiva uopste i moze da se zavrne preko f22 te da takve slucajeve necemo uzimati u razmatranje u ovoj potpuno neprofesionalnoj opservaciji difrakcije.

Kao sto rece Guru, il' da koristis malo megapiksli u kombinaciji sa pocetno uber-ostrim staklom (primetimo da je sto se tice rezolucije, skoro pa svako makro staklo dovoljno ostro tj. rezolutivno), ili da stekujes snimke.
Ili da ne brigas o tome jer su razlike u ostrini generalno zanemarljive u svemu sto nije makro fotkanje malih predmeta (sto zanci da mora da se kropuje pride).

Na kojim tacno podesavanjima krece difrakcija zavisi od aparata. Ljudi naucnici, potrosise vremena da naprave dva vrrrlo lepa clanka, stoga bi trebalo baciti pogled na iste kako bi se naucilo vise o fenomenu difrakcije (a i ostalim "foto" zezanjima.. odlican sajt ono generalno).

Druga uobicajena situacija kada moze da se brine o difrakciji je fotkanje pejzaza koji sadrze detaljan prednji plan, jer i u tom slucaju treba "zavrnuti" blendu prilicno kako bi sve bilo ostro. Isto kao i u makro fotografiji, dosta pomaze fokusiranje u hiperfokal, tj. ona fokusna distanca kada je ostro od beskonacno pa dokle moze (e to dokle moze zavisi od blende). Posto se polje dubinske ostrine prostire i "iza" beskonacnosti (1/3 ispred i 2/3 iza plana fokusa), sasvim ima logike da se ono malo "privuce" napred, tako da je sto je vise moguce prostora u fokusu.

LM, linak PRVI i i DRUGI

+Quote Post
Elektroničar
poruka Mar 23 2015, 20:10
Poruka #12

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

Cisto da potkrepim ono o cemu sam pricao primerima...

f8 ACR Sharpen 60%

f16 ACR Sharpen 60% + Unsharp 40%

f22 ACR Sharpen 60% + Unsharp 60% (dead pikseli, tj sum, su do duge ekspozicije)

sve su 100% kropovi, ako uspem sutra cu da probam i sa IMATEST chartovima smile.gif

+Quote Post
yagodinac
poruka Mar 23 2015, 22:00
Poruka #13

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Treba jednostavno sesti i isprobati svoju opremu. Prežališ pola sata i izađeš da isprobaš... Na određenoj blendi pad oštrine postaje evidentan i to je to, ja idem do f11-14. Između f7 i f9 nema apsolutno nikakve razlike ni na 200%. Preko toga može (da bi sve bilo u fokusu) ali se oštrenje podrazumeva.
Na prepotopskim kamerama velikog formata se pejzaž slikao na f32-64, debelo se zalazilo u područje difrakcije premda veliki format daje neviđeno mnogo detalja. Plus su te kamere imale još i tilt-shift pa je malo bilo lakše oko fokusa i pejzaža. Tako da... nije strašno ni privrnuti blendu smile.gif

+Quote Post
@work
poruka Mar 23 2015, 22:03
Poruka #14

Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

^Veliki format na f64 nije nista vise u podrucju difrakcije od klajnbild formata na f16.

Pretrcah kenov tekst i nigde ne videh zavisnost suma i difrakcije, mozda sam prebrzo citao. Ako ti treba f16 dof onda zavrnes na f16 i ne ronis suze zbog malog gubitka ostrine u odnosu na f8. Ako imas vremena i zaludan si radis fokus staking ili ako imas para kupis TS objektiv. I da, ako imas para kupis 50mpix senzor koji difrakcija "ubi" na f5.6 al ces sa tim senzorom uvek imati vise detalja tj. rezolucije nego sa 20mpix na istim blendama.

I da, probas razicite blende, ja sam pre x godina probao moj makro objektiv. Treba ti pola sata za probu. E sad koji pad ostrine mozes tolerisati zavisi od aplikacije i licnih preferencija.

+Quote Post
Drazha
poruka Mar 26 2015, 12:48
Poruka #15

@eletronicar: samo da se zahvalim na podrobnijem i sirem tekstu na temu, kao i na neke sugestije koje si pruzio, "otvorile mi se oci" sto bi rekli.

@Jo: hvala takodje, za linkove i sve ostalo (mada, funny enough, Cambridge Photos je prvo mesto gde sam i saznao za problem difrakcije, ali ce verovatno biti korisno za druge clanove koje zanima tema).

Sto se mene tice, pitanje je odgovoreno, tema moze da se lockuje.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 23. October 2019 - 01:48

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.