Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Nikon D3200 i teleobjektiv

V
disharmonija
poruka Dec 7 2017, 04:23
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 9-May 06
Član broj: 4,533

Koji biste teleobjektiv preporučili za Nikon D3200?
Upotreba: ulična fotografija.
Hvala unapred smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Dec 7 2017, 09:52
Poruka #2

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

jesi siguran da zelis tele za ulicu?

Samim tim sto pitas ne deluje mi kao da imas previse iskustva sa fotkanjem iste. Da imas, do sada bi znao da je procenat uspesnosti tj. zanimljivih fotografija koje dobijes koristeci tele-objektiv na ulici jako mali (ako nisi pantapita npr).

Ili mozda imas ideju sta bi tacno fotkao po ulici tim teletom pa da pricamo u tom smeru...?

Generalno - za ulicu sirina.

Robert Kapa jednom rece... Ako ti fotke nisu dovoljno dobre, nisi prisao dovoljno blizu.

+Quote Post
disharmonija
poruka Dec 7 2017, 11:32
Poruka #3

Pozdrav Jo Husafet, repetitio est mater studiorum, tako i ti sa dupliranjem odgovora biggrin.gif

Da, nemam mnogo iskustava sa fotografijom, ali s vremena na vreme volim da škljocnem. Ono što me u poslednje vreme posebno zanima su scene na gradskim ulicama, gde ljudi ne poziraju, već se spontano ponašaju i zato mi se teobjektiv čini kao dobar izbor.

Imam na umu fotke kakve su u ovom članku
A Case for Street Photography with A Telephoto Lens
čiji autor smatra da teleobjektiv i nije tako loša ideja, naravno u posebnim situacijama.

Ako te mrzi da čitaš ceo članak, evo šta kaže čovek na kraju, a meni se čini prilično razumnim:

"With its narrow field of view, a 200mm lens captures very compress images, that is your foreground and background appearing to be compressed together. A 200mm lens is commonly accepted as yielding 'unflattering' results when taking pictures of people. Though the ability to take your time composing images [unnoticed] is a clear advantage of using a telephoto lens for street photography.

Considering the pros and cons I think there may be a sweet spot in using an 85mm to 105mm lens. These two focal lengths are telephoto lengths that still support a realistic and flattering amount of compression when photographing people, and put enough distance between you and your subject that you may get a bit more time to wait for the moment of peak excitement."

Inače, Pantapitine fotke su meni odlične! Ne bih imao ništa protiv da napravivim nešto tako smile.gif

+Quote Post
ivan959
poruka Dec 7 2017, 16:07
Poruka #4

Datum reg.: 26-August 12
Član broj: 48,352

Kod fotkanja ljudi na ulici i eventualnog kasnijeg koriscenja - postavljanja tih slika na internet i sl. mozda treba imati na umu:

CITAT
Приватан живот и лични записи

Члан 80.

Информација из приватног живота, односно лични запис (писмо, дневник, забелешка, дигитални запис и сл.), запис лика (фотографски, цртани, филмски, видео, дигитални и сл.) и запис гласа (магнетофонски, грамофонски, дигитални и сл.), не може се објавити без пристанка лица чијег се приватног живота информација тиче, односно лица чије речи, лик односно глас садржи, ако се при објављивању може закључити које је то лице.
Малолетник се не сме учинити препознатљивим у информацији која може да повреди његово право или интерес.
Пристанак је потребан и за непосредно преношење лика или гласа путем телевизије, радија и слично.
Информација и запис из става 1. овог члана не могу се објавити без пристанка онога на кога се односе, ако би објављивањем било повређено његово право на приватност или које друго право.
Пристанак дат за једно објављивање, за одређени начин објављивања, односно за објављивање у одређеном циљу не сматра се пристанком за поновљено објављивање, за објављивање на други начин, односно за објављивање за друге циљеве.

ЗАКОН о јавном информисању и медијима
"Службени гласник РС", бр. 83 од 5. августа 2014, 58 од 30. јуна 2015, 12 од 12. фебруара 2016

+Quote Post
AlexLex
poruka Dec 7 2017, 16:47
Poruka #5

Datum reg.: 13-November 05
Član broj: 2,270

Uzmi najjeftiniji koji nadjes, ima polovnih po lepim cenama. Uzmi, probaj, vidi sta se nadje u trazilu, da li ti ta prica ogovara. Nadji neki kit 55-200 ili tako nesto...
BTW o tome koje staklo jeste a koje nije za ulicu, to je stvar licnog preferencijala i eventualno razvijenog stila. Fotkaj cime hoces i kako hoces, sta ti pricinjava zadovoljstvo. Ja ulicu pokrivam od 10mm do 200mm (u kropu) i samo mi je bitno da je fotka narativna i likovno korektna/dobra. Staklo tu igra manju ulogu, a mitove o tome koje staklo jeste a koje nije za ulicu, ostavljam drugima da elaboriraju...

+Quote Post
tehnickolice
poruka Dec 7 2017, 18:46
Poruka #6

Datum reg.: 24-October 09
Član broj: 32,446

A Case for Street Photography with A Telephoto Lens

sto sam vise gledao sve mi se manje svidjalo.

mozda mi usa ne znaci nista. ma, sigurno me njihove `finese` ne tangiraju

+Quote Post
disharmonija
poruka Dec 8 2017, 01:21
Poruka #7

CITAT (AlexLex @ Dec 7 2017, 16:47) *
Uzmi najjeftiniji koji nadjes, ima polovnih po lepim cenama. Uzmi, probaj, vidi sta se nadje u trazilu, da li ti ta prica ogovara. Nadji neki kit 55-200 ili tako nesto...

Hvala za vrlo konstruktivan odgovor.

+Quote Post
AlexLex
poruka Dec 8 2017, 10:54
Poruka #8

A Case for Street Photography with A Telephoto Lens je sto se mene tice ocajan clanak sa snepovima, zaista ko to procita nema zelju da nakaci tele na telo i zaputi se na ulicu...

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Dec 8 2017, 19:29
Poruka #9

Urednik

^ ovo.

Clanak je budlastina, kao i fotografije na istom. Moj savet postavljacu je da vidi kako to rade ljudi koji ekcuali znaju da fotkaju po ulici. Martin Parr, Engelston, Joel Meyerowitz, Boogie (nase gore list), Nick Turpin, Eugene Smith ili recimo oca, tj dedu ulicnog " momenta" Henri Cartier Bresson-a... to name but a few.
Savetujem ti da pazljivo proucis navedene fografe jer je njihov rad i stvaralastvo daleko ispred ovog random clanka sa random fotografijama grada na kom u najuzoj ulici ima 5x vise mesto nego u beogradskoj najvecoj i slicnosti gotovo da nemaju nikakvih. Nit demografskih, nit fotografskih nit estetskih. Opet, mnogo je vise onih koji u NY fotkaju sa ultra-sirinom nego onih koji fotkaju teletinom. Mislis da je to slucajno?

Takodje, nadam se da si uradio domaci i pogledao linkove ka clanovima DZ koje sam ti preporucio?

ivan959, vodi racuna da ne interpretiras pogresno navedeni clan Zakona. Na ulici, tj. na javnom mestu, vrlo je tesko da napravis fotografiju koja bi se smatrala za povredu privatnosti (osim ako nisi bas perverznjak)... Pre ce biti upravo obrnuto - na javnom mestu mozes da fotografises skoro sve i niko na svetu (osim svevisnjeg, tajkuna i vladajuce partije) ne moze da ti zabrani da fotkas bilo sta (sve dok fotografisanjem ne zadres u neciji privatni zivot). Opet kazem, na ulici to je skoro pa neizvodljivo.

+Quote Post
simazoran
poruka Dec 8 2017, 20:20
Poruka #10

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

Da dopunim, u Mađarskoj je bilo nekih propisa koji su problematicni, ne znam da li su i dalje vazeci i kako se primenjuju, oni su to uradili totalno suprotno od ostatka sveta ali za druga mesta vazi princip koji je Jo naveo.Naravno snimljeni materijal ne moze se koristiti komercijalno, npr u reklamiranju kojecega ali moze da se koristi u razne druge svrhe npr u novinama.

+Quote Post
Homer
poruka Dec 8 2017, 22:26
Poruka #11

Datum reg.: 27-November 13
Član broj: 51,489

Ja sam neke svoje najdraže fotografije na ulic,i snimio sa kratkim telcem 135 mm (i na ff-u i na APSCu) i taj neki tele zum do 180 mm je skroz validan alat i za uličnu fotografiju.

Fairy by Alen Robovic, on Flickr

Hoću reči, širokougaoni objektiv ti neće previše pomoći da imaš bolje fotografije, a ni telac ti neće odmoći. Sve zavisi od tebe, tvog osjećaja, interesa i onoga što želiš fotkati.

Pogledaj par linkova o pravom majstoru ulične fotografije i velikom ljubitelju telaca.

http://erickimphotography.com/blog/2013/11...et-photography/

http://www.gallery51.com/index.php?navigat...;fotograafid=15

+Quote Post
AlexLex
poruka Dec 9 2017, 00:20
Poruka #12

Volim Erwitta, ko Jack Daniels...biggrin.gif
Ovo sam jos odavno usvojio, uglavnom nesvesno...

http://erickimphotography.com/blog/2013/09...et-photography/

+Quote Post
tehnickolice
poruka Dec 9 2017, 07:00
Poruka #13

Datum reg.: 24-October 09
Član broj: 32,446

http://www.espreso.rs/vesti/drustvo/205517...-urnisali-video

na navedenom linku ima clanak, i fotografija.

jedan zenski poslanik je slikao drugog poslanika u nedolicnom polozaju, a onda je krenula lavina vredjanja na tviteru

valjda je po nasem zakonu zabranjeno nekog snimiti bez njegove saglasnosti. moze li poslanik koji je tako snimljen tuziti `fotografkinju`, jer je ocita namera

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Dec 9 2017, 10:40
Poruka #14

Urednik

prema nasem zakonu, narodni poslanik je javna funkcija, placena iz budzeta. Za javne licnosti, u cilju informisanja ili u cilju otkrivanja nemara, kradje ili drugih nedolicnih ponasanja, nemaju zastitu koju imaju "obicni" gradjani. Ovakv narodni poslanik nema nikakva prava tuzbu.

http://upravusi.rs/vodic-za-novinare/priku...ta-privatnosti/
"ako je zapis načinjen u javnoj skupštinskoj raspravi ili u javnoj raspravi u nekom skupštinskom telu"

Elem... ono sto je bitno:

7. Focus on content over form
10. Hone your skills of observation

Ove sve stvari generalno ne zavise od zizne duzine vec samo od licnog senzibiliteta.

Zassto se predlaze prvo siroki objektiv pa kad postanes dobar ulicar, mozes i pikslom da fotkas? Upravo zbog ova dva. U haosu koji nas okruzuje lakse je inkorporirati ga u siroki kadar nego izzbacivati elemente iz kadra i graditi ga za tele podrucje. Moze i to, sve moze ali daleko je teze za nekoga ko pocinje da se bavi ulicnom fotografijom.

Naravno, ima nas raznih.. nista nije upisano nit u knjigu postanja nit u kamen uklesano..

+Quote Post
Homer
poruka Dec 9 2017, 13:24
Poruka #15

Datum reg.: 27-November 13
Član broj: 51,489

CITAT (Jo Husafet @ Dec 9 2017, 10:40) *
Elem... ono sto je bitno:

7. Focus on content over form
10. Hone your skills of observation

Ove sve stvari generalno ne zavise od zizne duzine vec samo od licnog senzibiliteta.

Zassto se predlaze prvo siroki objektiv pa kad postanes dobar ulicar, mozes i pikslom da fotkas? Upravo zbog ova dva. U haosu koji nas okruzuje lakse je inkorporirati ga u siroki kadar nego izzbacivati elemente iz kadra i graditi ga za tele podrucje. Moze i to, sve moze ali daleko je teze za nekoga ko pocinje da se bavi ulicnom fotografijom.

Naravno, ima nas raznih.. nista nije upisano nit u knjigu postanja nit u kamen uklesano..

E pa vidi da se ja slažem sa tobom, moj prvi uličarski objektiv je bila tokina 11-16 i unosio sam se kriomice u facu svim živim. 003.gif 003.gif

Ali sa druge strane sam takođe naučio da svakom treba dati i šansu da pogriješi ili nauči stvari na teži način, to je takođe neprocijenjivo iskustvo, koje svima preporučujem. 003.gif 003.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 12. December 2017 - 07:17

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.