Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Nabudži mi komp :D

V
refresh.template...
poruka Feb 25 2019, 00:10
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 10-January 16
Član broj: 54,781

Hej, drustvo, nov sam na forumu, ali sam u IT vodama od sredine 90-tih.

Imam komp za print dizajn (plus mjuz, viber, web) i malo mi je spor, pa bih hteo da ga upgrade-ujem ili da kupim nov.

Jako sam slab sa hardverom (poznavanje 0), pa bih vas molio za pomoc.

Skinuo sam CPU ID program i ovo je izvestaj mog kompa:

Drive 0
Name Samsung SSD 850 EVO 250GB
Revision EMT02B6Q
Serial S2R6NX0HC75605F
Capacity 232.9 GB
Type Fixed, SSD
Bus Type SATA (11)
Features SMART, TRIM
Volume c:\, 231.9 GBytes (79.3 percent available)

Drive 1
Name TS64GSSD370S
Revision N1114H
Serial C364433891
Capacity 59.6 GB
Type Fixed, SSD
Bus Type SATA (11)
Features SMART, TRIM
Volume f:\, 59.2 GBytes (61.6 percent available)

Drive 2
Name ST1000DM003-1ER162
Revision CC46
Serial Z4Y7ELSE
Capacity 931.5 GB
Type Fixed
Bus Type SATA (11)
Rotation speed 7200 RPM
Features SMART
Volume d:\, 443.1 GBytes (81.4 percent available)
Volume e:\, 488.3 GBytes (33.7 percent available)

Socket 1 ID = 0
Number of cores 2 (max 2)
Number of threads 2 (max 2)
Name Intel Pentium G3250
Codename Haswell
Specification Intel® Pentium® CPU G3250 @ 3.20GHz
Package (platform ID) Socket 1150 LGA (0x1)
CPUID 6.C.3
Extended CPUID 6.3C
Core Stepping C0
Technology 22 nm
TDP Limit 53.0 Watts
Tjmax 100.0 °C
Core Speed 3199.3 MHz
Multiplier x Bus Speed 32.0 x 100.0 MHz
Base frequency (cores) 100.0 MHz
Base frequency (ext.) 100.0 MHz
Stock frequency 3200 MHz
Instructions sets MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, EM64T, VT-x

CPU-Z version 1.87.0.x64

Chipset
-------------------------------------------------------------------------

Northbridge Intel Haswell rev. 06
Southbridge Intel H81 rev. C2
Graphic Interface PCI-Express
PCI-E Link Width x16
PCI-E Max Link Width x16
Memory Type DDR3
Memory Size 16 GBytes
Channels Dual
Memory Frequency 666.5 MHz (1:5)
CAS# latency (CL) 9.0
RAS# to CAS# delay (tRCD) 9
RAS# Precharge (tRP) 9
Cycle Time (tRAS) 24
Row Refresh Cycle Time (tRFC) 174
Command Rate (CR) 1T
Uncore Frequency 3199.3 MHz
Host Bridge 0x0C00

DMI Processor
manufacturer Intel
model Intel® Pentium® CPU G3250 @ 3.20GHz
clock speed 3200.0 MHz
FSB speed 100.0 MHz
multiplier 32.0x

DMI Physical Memory Array
location Motherboard
usage System Memory
correction None
max capacity 32 GB
max# of devices 4

DMI Memory Device[/B]
designation ChannelA-DIMM0
format DIMM
type DDR3
total width 64 bits
data width 64 bits
size 8 GB

DMI Memory Device
designation ChannelB-DIMM0
format DIMM
type DDR3
total width 64 bits
data width 64 bits
size 8 GB

---
Hocu da je brzi, jaci, bolji

Da li je dovoljno kupiti SAMO procesor, kako mi rece kolega ili jos nesto ili potpuno nov?

Hvala puno!
Go to the top of the page

+Quote Post
alekba
poruka Feb 25 2019, 18:16
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 11-November 09
Član broj: 32,800

Zadrzi ulje, promeni auto tongue.gif
Ozbiljno, mozes da kupis novu makinu, a mozes i da apgrejdujes... skoro sve.

Diskovi su ok. vidim da imas SSD. Sto se tice kucista, mozda je malo da primi nove komponente ili ce hladjenje biti problem posto te nove stvari vuku mnogo vise struje. A teze je proluftirati malo kuciste.
To automatski znaci da ti sleduje novo napajanje. Uzmi neku "krstenu" firmu, bronza minimum, silver & gold ako se ima. I obavezno uzmi bar 20-30% jace napajanje nego sto si izracunao da ti treba, da ne duzim o tome.

Kod intela sa promenom procesora gotovo obavezno ide i promena maticne ploce. Mogao bi da prejdes na AMD Rizen, ali koliko vidim tebi vise trebaju single core perfomanse nego puki broj jezgara. Da li ces prelaziti na DDR4 ( koje je sad standard ), to je stvar dzepa, potreba i izbora MB.

Takodje ce ti trebati grafika..... Neka Nvidia 1050 - 1060 ce ti zavrsiti posao, posto nisi napisao da si neki kao gamer. Ali ako se predomislis ili pozelis da probas VR onda ti treba nesto mnogo jace i ozbiljnije. Kakogod za prvu ruku mozes da kupis i polovnu, za 100 - 200 jevrica moze dobra stvar da se pazari.

+Quote Post
refresh.template...
poruka Feb 25 2019, 19:43
Poruka #3

CITAT (alekba @ Feb 25 2019, 18:16) *
Zadrzi ulje, promeni auto tongue.gif

Puno ti hvala! smile.gif

Dakle, radio bih samo dizajn u Adobe paketu, kao i slusanje muzike (dok radim) + surf.

Ako ti nije mrsko blush.gif mozes li mi napisati STA tacno da kupim (budget je unlimited) da ovo nabudzim da bude top dizajnerski komp?

Hvala puno jos jednom, uzasno lose stojim sa hardverom!

+Quote Post
alekba
poruka Feb 26 2019, 01:50
Poruka #4

Datum reg.: 11-November 09
Član broj: 32,800

Pa kad se ima nije tesko izabrati smile.gif
A nisam ti ja neki strucnjak, vise ponavljam ono sto tu i tamo zakacim na netu.
SSD imas, on je bitan, znaci sistem i program treba da su na njemu instalirani. Takodje preporucuju radni, "potrosni" SSD za schratch disk, fajlove na kojima radis i resurse koje vuces ( fotke, video, teksture, itd. ).
Koliko i kako je Adobe implementirao multithread..... niko ne zna. Zato je bolje da ides na procesor koji ima visi osnovni takt, turbo je vecinom prevara, jer samo jedno - dva jezgra ubrzaju. Ionako ne radis 3D render u Arnoldu ili Coroni, pa da ti nesto znaci broj jezgara i OC.

i7 7700, je ok... mozes da teras i na i7 8086 ili dalje. Mada je i 7700 ubica za tvoje potrebe. Procesori sa oznakom k su skuplji, a razlika je u tome sto mogu da se overklokoju, no kako sam kazes nisi PC zaludjenik, pa ti to ni ne treba.

Maticna.... koliko dzep izdrzi, neka srednja klasa. Brza memorija 16 giga bi trebalo da je dosta osim ako ne radis video.
Neki Adobeovi programi koriste GPU akceleraciju. Napr. u fotosopu u preference moras da je manuelno aktiviras.

Grafika Nvidia 1xxx serija. GTX 1060/1070/1080... stagod. U poredjenju sa integrisanom koju si imao to je avion na atomski pogon.
Sa takvim kompom bez problema mozes da slusas muziku dok obradjujes fotke, a jednim okom pazis sta radi deseti hrcak wink.gif
Koju ces maticnu i memoriju tacno uzeti zavisi od dzepa i raspolozivosti u radnjama.

+Quote Post
kobayashi
poruka Feb 26 2019, 23:32
Poruka #5

Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,377

Ako bi već davao novac za i7-7700, onda uzmi i7-8700, 5500 dinara više, ali umesto 4 ima 6 fizičkih jezgara (puta 2 "virtuelnih"). Za tako malu razliku u ceni dobijaš 50% više snage za većinu Adobe programa koji mogu da iskoriste ta jezgra.

Inače, verovatno ti je dovoljan i i5-8400 ili eventualno 8500/8600, osim ako ćeš da radiš neku tešku obradu videa i sl., ali ako finansije nisu prepreka, zašto ne i7 osme generacije.

Ako imaš više novca, bolje uzmi veći i noviji SSD (dva od 512GB ili jedan od 1TB), cene su pale, a ako radiš video i sl., re-encoding je mnogo brži. Takođe, za sigurnost podataka uzmi neki kršten NFS na kome ćeš čuvati rezervne kopije toga što uradiš. Po meni je bolje dati novac na to, ako ga već imaš, nego spucati na neki besan procesor i grafičku čiju punu snagu nećeš nikad iskoristiti.

Ako ćeš i da se malo igraš na tom kompu, umesto 1060 možda je bolje da pričekaš da se pojavi u prodaji 1660Ti, jer je značajno brža od 1060, a cena bi trebala da bude drastično manja od 1070 sa kojom će biti uporediva po performansama.
Ali, ako nema ništa od igranja na tom kompu, nema razloga davati toliki novac, može da prođe i 1050Ti ili 1060.

Razlika može da se uloži u bolji monitor, a podrazumeva se i adekvatna stolica/fotelja za dugotrajno sedenje za računarom.

Dakle, ako nisu bitne ekstremne CPU performanse, ima mnogo toga drugog u šta treba uložiti, ali nam treba malo više detalja u vezi toga: šta tačno radiš, da li amaterskih, profesionalno u firmi, freelance, da li multimediju/video ili grafički dizajn, koliki je obim materijala i da li već imaš nešto od uređaja za backup i sl.

+Quote Post
refresh.template...
poruka Feb 26 2019, 23:50
Poruka #6

CITAT (kobayashi @ Feb 26 2019, 23:32) *
Ako bi već davao novac za i7-7700, onda uzmi i7-8700

Hvala puno! smile.gif

Fotelja je tu; monitor isto. Kao i sadasnja konf.

Radim freelance dizajn, a hteo sam samo da vidim da li je masina sposobna za neko budzenje, radi brzine i stabilnosti ili da se kupi nova.

Razmisljam i o iMac, ali ne znam koliko ce mi trebati vremena da se prilagodim novom operativnom sistemu, novom dizajnu interfejsa (brzina mi je jako bitna; radim 10 sati na dan, pretpran poslom)...

A onda bih morao da se cimam na kupujem prodajem da valjam ove stare delove, a to mi je tek agonija! smile.gif

Sve u svemu - hvala na odgovoru; sacekacu jos da vidim sta kazu ostali, pa cu da prelomim! biggrin.gif

+Quote Post
bannedbyRetard
poruka Mar 10 2019, 12:00
Poruka #7

Datum reg.: 30-November 09
Član broj: 33,166

Ako imas lepu zaradu od racunara i ako brines o bezbednosti zaobodji Intel ili bilo sta vezano za njega, u odnosu na Ryzen procesor daje neprimetno bolje rezultate, ali je po pitnju bezbednosti jadan.
Intel hardverski ima rupu i podlozan je upadu.
Vise o tome:
https://meltdownattack.com/

+Quote Post
refresh.template...
poruka Mar 10 2019, 13:54
Poruka #8

CITAT (bannedbyRetard @ Mar 10 2019, 12:00) *
Ako imas lepu zaradu od racunara i ako brines o bezbednosti zaobodji Intel ili bilo sta vezano za njega, u odnosu na Ryzen procesor daje neprimetno bolje rezultate, ali je po pitnju bezbednosti jadan.
Intel hardverski ima rupu i podlozan je upadu.
Vise o tome:
https://meltdownattack.com/

Hvala ti.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 24. March 2019 - 01:53

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.