Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

14 - broj stranica V  « < 12 13 14  
Reply to this topicStart new topic

5rovic - kafanska fotografija, sta se zgodi kad se offtopic rodi

Ocena 5 V
V
ikon
poruka Dec 9 2018, 00:47
Poruka #261

Grupa: Članovi
Datum reg.: 24-February 06
Član broj: 3,507

Zapad (ne samo Nemačka) je potpuno drugačiji u pristupu prema raznim zanimanjima i stepenima obrazovanja. Oni su već duboko zagazili u doba kada se majstori svih profila izuzetno cene i vrednuju.
Dobar zavarivač, bravar, hidrauličar svakako je plaćeniji od većine administrativnih/fakultetskih radnih mesta, jer se svesni da se tu ustvari pravi vrednost i višak vrednosti. I sami majstori su svesni toga i zato i mogu donekle diktirati uslove.
Mi upravo sada ulazimo u doba kada se i naši majstori (ovi sa srednjom skolom kako ti kažeš) opet počinju ceniti jer ih sada već nedostaje.
Meni je recimo nepojmljivo da neko kod nas završi medicinu i posle 6 godina studija nema posla 3.godine, a onda, kao specijalan znak paznje, od države dobije da volontira godinu dana(besplatno), i kao dobice posao.
Koštao i porodicu i društvo, a sa planom da dobije siguran državni posao, i od tog nema ništa.
Na zapadu se debelo planira ulaganje u obrazovanje, i ono mora da donese ekvivalentnu korist(ne samo novčanu)..
I još nešto jako bitno(iz iskustva i prakse): u životu odlikaši iz skole prolaze prosečno do loše. Najbolje se organizuju i snađu oni sa dvojkama i trojkama jer su od malena prinuđeni da koriste maksimalno svoje kreativne resurse..
Go to the top of the page

+Quote Post
Goshke
poruka Dec 9 2018, 09:07
Poruka #262

Datum reg.: 14-November 11
Član broj: 45,753

Ja kao neko ko sad fotka svadbe (pod fotkam ne mislim da odem i fotkam dve godisnje, nego svaki vikend po dve), i ove "kulturne" beOgradske, i one malo manje kulturne ruralne, odgovorno tvrdim, da sve sto sam video u ovim fotografijama petrovica, vidim i sada, samo malo lepse upakovane, sladje i mladje, ali recimo uvece posle 11, kad ne mozes vise ni mesa ni piva, izbije iz tebe lik sa petrovicevih fotografija.

Doduse, moderno obucen, u sarenim nike patikama sa pocepanim i kratkim farmerkama izmedju kojih vire goli clanci na nogama, vidno depilirani, prosto ne mozes da odvojis pogled od njih.

Razlika izmedju beogradskih i ovih kako kazete ruralnih, je uglavnom samo u ceni farmerki koje nose i ceni automobila koje voze. Mada ima, izuzetaka tu-i-tamo.

Da, mislim da ce se moja deca smejati za 30 godina mojim fotografijama i tim smesno obucen mladicima, sa frizurom salu na stranu.

Za devojke nemam zamerke, tu se ne menja nista godinama biggrin.gif

+Quote Post
simazoran
poruka Dec 9 2018, 11:54
Poruka #263

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

Tačno tako.

+Quote Post
kobayashi
poruka Dec 9 2018, 14:41
Poruka #264

Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,377

@yagodinac
Pa što odmah tako ne reče, ovako ljudi misle da su svi VKV radnici mogli od 2 plate da kupe Stojadina i da im ostane za hranu. Imalo je u nekim firmama takvih dobro plaćenih majstora, ali je imalo i firmi gde su ih direktori terali u 3 lepe kad bi tražili veću platu, pa lepo ljudi otišli u inostranstvo. Ovde je jedan majstor, koji je sve što bilo ko zamisli umeo da napravi na numeričkoj CNC mašini (ručno se programiralo direktno na mašini, ne kao danas pošalje se model sa računara), oterali ga u 3 lepe i čovek otišao u inostranstvo, a firma izgubila odličnog majstora.

A baš htedoh da kažem da mi je interesantno kako se ljudi danas trude da glume neke "noblese", na svadbama sve utegnuto, niko ne pita šta košta, a većina sve organizuje na veresiju, ali me preteče Goshke.
Sad je većina tih sala relativno dobro sređena, dekorativno osvetljenje, ne sedimo na običnim klupama već na stolicama, itd.

Međutim, mentalitet je ostao isti - i dalje se komentariše kakvo je bilo pečenje, kakva je bila čorba, da li su konobari uvek bili tu kad treba, šta je ko obukao, kakva je bila venčanica, a o muzici na koju danas većina daje po 1500 i više evra najmanje se priča.
Ono što je upadljivo je da ljudi danas ipak mnogo više kukaju na novac kad dobiju pozivnicu za neko veselje (još ako ih snađu i neki drugi neplanirani troškovi, kuknjava je još veća), a nekad se gradile kuće i sl. i nešto se ne sećam da su ljudi kukali oko novca.

Najkraće rečeno: sve je isto kao pre, samo smo se obukli u skladu sa novim (svetskim ili ne) trendovima i bitno nam je da se fotka okači na društvene mreže i da dobijemo što više lajkova i pozitivnih komentara. Jednom rečju: GLUMA!

I dalje je kod nas previše ljudi kojima je važnije šta drugi misle o njima (izgled, odeća, auto, gde su bili za NG, 1. maj, gde su letovali, zimovali...) nego da li su zaista srećni.

+Quote Post
micko s16
poruka Dec 9 2018, 17:40
Poruka #265

Datum reg.: 17-September 12
Član broj: 48,502

CITAT (Homer @ Dec 8 2018, 22:33) *
5roviceve fotografije su predivne, zato što tu vidimo ljude koji iskreno pokazuju ko su i šta su. Nema stege i pritiska da se kamufliraju i pate. I ne stide se toga, naprotiv. Ovo su ljudi sa Radovanovog 14 sprata, na oproštajnoj zabavi prije odlaska u soliter ili na raspustu kad pobjegnu iz svog kaveza.

Ima jedan stari aforizam: Sagela se Ruža i pomirisala svoj korijen i reče "Uh, što smrdi"

Mislim da je ovo treci put da citam ovu temu od pocetka do (svaki put novog) kraja. U Homerovom postu mi nesto malo zasmeta. Znaci li ovo da svako ko se ne valja u blatu mrtav pijan je u stvari pod stegom i pritiskom da se kamuflira i pati?

Ili to da svaciji koren smrdi? I da svi mi u stvari zelimo da budemo pijani u blatu pod satorom?

Ovakvom vidu slavlja, po meni, nije mesto u bilo kojoj civilizovanoj sredini. Iako mi je ok da vidim takve fotke i mogu da ih cenim, pogotovo nastale u tom nekom dobu, i te kako mi nije prijatno da vidim to uzivo a kamoli da budem deo toga tj savremene verzije toga koju je Goshke pomenuo. Na moju nesrecu, par puta sam i video ali na vreme otisao da ne bih bio deo toga, jer to ne podnosim i po meni 90% ovoga sa fotki je cist primitivizam i divljastvo, upakovano specificno za nase krajeve. Ali ako se ovim ponosimo i kazemo da nas to predstavlja, onda me malo stid.

+Quote Post
simazoran
poruka Dec 9 2018, 18:18
Poruka #266

Veruj mi nije ni beli svet mnogo utekao, samo su više pod stegom. Kada im se ukaže prilika isti su pa i gori.

+Quote Post
Kisha
poruka Dec 9 2018, 18:52
Poruka #267

Datum reg.: 5-August 09
Član broj: 31,208

Bilo bi zanimljivo staviti kolegu Petrovića u ovaj današnji ambijent 'in', namještenih svadbi, mladenaca itd, a druge u taj njegov gdje su nastale njegove fotografije. Ove fotke su za mene vrh i jedino takve 'blic u glavu' imaju vrijednost koju imaju. Sve drugo bi oduzelo autentičnost tog doba,podneblja itd.

On je slikao i slika nepatvoreni život određene lokacije i ljudi. Današnje fotografije su reklame tj. plastična i namještena čarolija i šarena laž u kojoj sporazumno učestvuju mladenci i fotograf.

+Quote Post
micko s16
poruka Dec 9 2018, 19:19
Poruka #268

Datum reg.: 17-September 12
Član broj: 48,502

Mnogo se to generalizuje... Npr ja nisam imao fotografa na svadbi, imao sam 3 druga sa aparatima, rekao da opale neku ako hoce, i imam vrh fotke, bolje nego 90% namestenih.

Ali slazem se, imamo problem sa namestanjem, kad ugovoram fotkanje svadbe, najveci problem mi je da objasnim da to radim "dokumentarno", i da maksimalno pokusavam da izbegnem pozeraj... Neki to cak shvate kao uvredu...

No, mnogo idete na to da je sve crno-belo...

Opet cu potegnuti ono od malo pre, "svi bi da budu pijani ispod satora ali su pi..ke pa ne smeju"... "Sve nove svadbe su sarena laz i namestena carolija"... "Fotke Petrovica "oslikavaju" jedno doba"... itd itd.

@simazoran, kao sto se gadim satora i blata, isto se gadim pijanih engleza koji povracaju od 21-23h po ulicama, ista stoka drugo pakovanje.

+Quote Post
simazoran
poruka Dec 9 2018, 20:13
Poruka #269

Dokumentarni pristup je ok, ali izrazito ne volim nameštene ''dokumentarne'' fotografije što je popriličan trend poslednjih godina, npr mladoženja ''kao'' vezuje kravatu, stavlja kaiš...itd, znate već šeme.
Pristup koji mi je blizak je da se sam dan svadbe odradi ukoliko je moguće kao reportaža (naravno moraju da se ispoštuju babe, tetke...... koji žele fotografiju sa mladencima) a nameštaljka odnosno snimci mladenaca u nekim zanimljivim ambijentima odrade se naknadno. Uvek su mi takva snimanja proticala opušteno i u dobrom raspoloženju svih prisutnih, družili smo se i zabavljali.
Naravno radi se često i ono što ne voliš, takav je posao, ali uz malo iskustva mladenci se usmere u željenom pravcu.

Inače venčanje su mi snimala dva fotografa jedan na crno belom a drugi na kolor filmu, posle toga i pre toga nije bilo snimanja već samo druženje.Sve bez kamere.

+Quote Post
Foto turista
poruka Dec 9 2018, 20:58
Poruka #270

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

Nadam se da neko razume, spontano, ili namesteno, rezirano, kako god, ako je dobra i odlicna fotografija kakve veze ima kako je nastala...

+Quote Post
simazoran
poruka Dec 9 2018, 21:17
Poruka #271

Naravno da je najvaznije da su fotografije dobre.
Mladenci će to gledati do kraja života, ili bar dok se koka ili pevac ne zamene za novog.
Stil rada može biti različit ali rezultati moraju biti dobri.

+Quote Post
Петар М. Дима
poruka Dec 10 2018, 10:49
Poruka #272

Datum reg.: 20-November 05
Član broj: 2,332

Да закључимо, уколико сте у могућности, погледајте изложбу.
Не бих се упуштао у социо'психолошку анализу, нити замарао естетиком. Уколико Петровићеве фотографије измаме осмех, не онај цинични, то је права ствар.
Како Џо рече, има овде Куделке, али још више Мартина Пара. који је успешно одржао корак са временом, у хаосу убрзане дигитализације фотографског медија. Овде, заиста, фотографија не претендује да објашњава, око чага се и води распарава, већ да опише, кратко и јасно.

+Quote Post
bamby
poruka Mar 10 2019, 16:07
Poruka #273

Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

https://twitter.com/Dudalajna/status/1104666122710847488 003.gif

+Quote Post
darkesha
poruka Mar 11 2019, 20:44
Poruka #274

Datum reg.: 24-April 09
Član broj: 29,361

CITAT (ikon @ Dec 9 2018, 00:47) *
I još nešto jako bitno(iz iskustva i prakse): u životu odlikaši iz skole prolaze prosečno do loše. Najbolje se organizuju i snađu oni sa dvojkama i trojkama jer su od malena prinuđeni da koriste maksimalno svoje kreativne resurse..

Ne bih se slozio da je na zapadu uvek tako. Ovde uglavnom prolaze dobro oni koji uz najmanje ulaganja dobiju najvise rezultata. Nesto tipa slicno Paretovom principu.
Znaci, ljudi su ucili dovoljno da sa minimum ulaganja u ucenje pokupe najvecu tj. najbitniju povrsinu znanja kao posledicu.
Neki ljudi su opet perfekcionisti i potrose svoj svoje vreme jureci diminishing returns.

+Quote Post
marvel
poruka Mar 11 2019, 22:48
Poruka #275

Datum reg.: 5-March 12
Član broj: 47,042

Sa intagrama ali prava Petrovicevska smile.gif
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  Captureah.JPG ( 73.68K ) Broj download-a: 82

+Quote Post

14 - broj stranica V  « < 12 13 14
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 19. October 2019 - 00:44

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.