Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!

Reply to this topicStart new topic

Angazovanje fotografa i njegove obaveze

V
aleksa77
poruka Sep 10 2017, 21:05
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 30-April 08
Član broj: 20,960

Zdravo svima,

imam dosta iskustva sa fotografijama, ali samo preko stock sajtova, kupovao sam ih dosta za potrebe posla , znao sam sta trazim, i to je to.

Sada prvi put treba da uradimo fotografisanje u firmi, i na nekim lokacijama. U razgovoru sa potencijalnim fotografom, objasnio sam mu sta je cilj fotografija , a on mi je rekao da to od nas zavisi .

Mislim, znam da od nas zavisi, da li cemo biti ponosni i razdragani na slici, ali da li fotograf ima obavezu, odnosno da li je deo njegovog posla da uradi namenske fotografije prilikom angazovanja?

Mi se okupimo, i on nas fotografise, ali ako na slikama nije uradjen zeljeni efekat, na koji nacin se to resava sa fotografom ?

Hvala
Go to the top of the page

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Sep 10 2017, 21:23
Poruka #2

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Na nacin da sednete pre fotografisanja sa fotografom i tacno definisete kako ce izgledati snimanje,koga snimate, kako i ono najvaznije, sta zelite da kazete tim fotografijama.

Sansa da treba napraviti takav smek fotografija a da to neko vec nije uradio i da ne mozete da na netu pronadjee "slicne" fotke, kako bi bili sigurni da pricate o istim stvarima, gotovo su ravne nuli. Ako, pak stvarno to ne mozete, morate da mu sto bolje objasnite, slusate sta vam govori na setu i kasnije u pregledu kazete da li je to to a ako nije, sta nije i sta treba drugacije (ovo poslednje uglavnom se resi na samom setu, u toku snimanja, nakon prvog pregleda fotaka, tj. u pauzi).

Od vas zavisi da li cete da ga slusate ali i to da li ste u stanju da na fotografijama prenesete to sto ste zamislili. Fotograf, pa da je najbolji na svetu, nije madjionicar i ne mere da napravi nesto cega jednostavno nema na setu. Zato od vas zavisi. Od njega zavisi sve ostalo tj. da to sto vi govorite telom, licima i ocima prenese u graficki oblik i format oko koga ste se dogovorili prilikom sastanka i planiranja fotkanja.

Ovo sve pod premisom da ste unajmili nekoga ko zna svoj pos'o i radi ga kako treba da se radi po'o.

+Quote Post
aleksa77
poruka Sep 10 2017, 22:12
Poruka #3

CITAT
Na nacin da sednete pre fotografisanja sa fotografom i tacno definisete kako ce izgledati snimanje,koga snimate, kako i ono najvaznije, sta zelite da kazete tim fotografijama.

Da, to mu je receno,a i napisao sam jasno da mu je objasnjeno sta je cilj.

CITAT
Sansa da treba napraviti takav smek fotografija a da to neko vec nije uradio i da ne mozete da na netu pronadjee "slicne" fotke, kako bi bili sigurni da pricate o istim stvarima, gotovo su ravne nuli. Ako, pak stvarno to ne mozete, morate da mu sto bolje objasnite,

Opet ponavljas isto, znaci jasno mu je objasnjeno sta je cilj, koji je vrlo jasan i konkretan.

CITAT
Od vas zavisi da li cete da ga slusate ali i to da li ste u stanju da na fotografijama prenesete to sto ste zamislili.

znaci ipak treba da ga slusamo ? To je ustvari pitanje, da li je on reziser, koji treba da nam pomogne da se uzivimo u ulogu ?

Ako je jedan od ciljeva " razdraganost" , da li on treba da kaze " budite sada razdragani", i to je sve , ili treba na neki nacin da nam objasni i pomogne da dodjemo do zeljenih emocija i atmosfere ?

CITAT
Fotograf, pa da je najbolji na svetu, nije madjionicar i ne mere da napravi nesto cega jednostavno nema na setu

Razumem tvoju empatiju, ali ne moras vise ponavljati isto, nismo nerazumni klijenti, ne trazimo magiju, samo me zanima da li je fotograf zaduzen da prikaze ono sto smo se dogovorili , koji je njegov stepen odgovornosti .

+Quote Post
MIODRUG
poruka Sep 11 2017, 03:37
Poruka #4

Grupa: Članovi
Datum reg.: 4-November 08
Član broj: 25,028

CITAT (aleksa77 @ Sep 10 2017, 22:05) *
Zdravo,

Mislim, da li fotograf ima obavezu, odnosno da li je deo njegovog posla da uradi namenske fotografije prilikom angazovanja?

Hvala

Kod najboljih fotografa dobijate approval proof po istoj ceni, a kod manje od najboljih to se plaća dodatno.

+Quote Post
f16
poruka Sep 11 2017, 08:51
Poruka #5

Datum reg.: 25-December 07
Član broj: 18,138

Mi se okupimo, i on nas fotografise, ali ako na slikama nije uradjen zeljeni efekat, na koji nacin se to resava sa fotografom ?

ili pak unapred odaberete fotografa ciji vam se rad svidja, i za koga znate da zna, moze i hoce da uradi to sto ste zeleli.

Tada Da, na licu mesta, slusate sta vam covek kaze (gde da stanete, kako da stanete kao i sta moze a sta ne...)

+Quote Post
bamby
poruka Sep 11 2017, 10:03
Poruka #6

Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

...

Ovaj Jo Husafet to što želiš može da ti odradi i u pećini, a ovaj f16 i u pećini i na dnu mora.

Raspitaj se malo o njima.

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Sep 11 2017, 10:34
Poruka #7

Urednik

Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

aleksa, nema potrebe za ljutnjom. Ne zaboravi da je ovo ipak samo pisani oblik komunikacije, da se ne znamo licno te da sam mozda pogresno protumacio sta si ti tacno zeleo da ti mi pomognemo ovde, ili da si pak ti pogresno protumacio neki deo mog teksta.

Dakle, ako zelis da znas koja je obaveza fotorgafa - da vam napravi fotografije kakve vi zelite, sve dok su vase zelje u domenu moguceg i objasnjivog.

Gledaj na to ovako, posmatrano kroz prizmu video i filmske produkcije - ti si reditelj a on je direktor fotografije, ili u slucaju da angazujete nekoga ko je profi (jer inace najverovatnije ne bi bili u ovoj nedoumici u kojo ste sada, onda je on reditelj i DOP a ti si producent. Od licnih kvaliteta fotografa zavisi na koji ce on tacno nacin da vas "uvede" u ulogu koju treba da odigrate. To moze da se uradi na bezbroj nacina.

+Quote Post
novica83
poruka Sep 11 2017, 12:31
Poruka #8

Datum reg.: 15-September 14
Član broj: 52,951

Angazuj nekog da ti namesti ljude u pozu i izazove emociju kakvu zelis. Neku vrstu "stiliste". Dobar fotograf ce se pobrinuti za svetlo i momenat i da fotka bude tehnicki dobra. Nisu svi fotografi umetnici sa razvijenom apstraktnom inteligencijom.
Na kraju krajeva, dzabe sve ako je druga strana u stavu "ajmo deco - slikanje".

+Quote Post
cvele001
poruka Sep 12 2017, 15:23
Poruka #9

Datum reg.: 15-February 09
Član broj: 27,736

Aleksa77, moj utisak je da ti nisi dovoljno precizno i iskreno postavio pitanje...

Ono sto u podkontekstu mogu da razumem je da vi niste dobili ono sto ste hteli pa sad gledate kako da ne platite ili da pak pokusate da dobijete ono sto zelite...

Moje iskustvo kao fotografa, a i coveka koji 15 godina drzi marketinsku agenciju / studio je sledece:

Prvo, unajmis coveka koji odredjeni tip fotografije radi najbolje/dobro i pride racunas na to da ce te fotografije imati licni pecat... zato sto se i fotografija smatra umetnoscu...

Drugo, vi date precizan brief koji definise stil, estetiku, poruku, sadrzinu, atmosferu, namenu, sve elemente koja fotografija mora imati da bi bila upotrebljena...

Trece, taj sto fotka mora da zna posao... tacnije, da kad dodje ima autoritet, koncept, razumevanje, tehyniku, tehnologiju i sposobnost da sve to prenese na fotografiju...

Cetvrto, nista od toga ti ne garantuje da ce posao biti dobar... naprimer imas modele koje ne moze da animira ni rahmetli Dzeri Luis a ne Foto Toni iz MML-a...

U slucaju da se kockice sloze, da vi znate sta zelite, da fotograf ima znanja, da ste na istim talasnim duzinama, mala je sansa da ne uspete... s druge strane ako ste vi sve rekli, on navodno razumeo, fotografije nisu dobre... onda ili niste uzeli coveka koji dobro zna da radi posao odnonso taj tip fotografije sto je opet vasa greska ili pak imate posla sa lazovom...
Ako je ovo drugo, onda nabavite poligraf sledeci put ili placajte ljude koji imaju ozbiljan portfolio kojim dokazuju svoje znanje i ekspertizu...

i posto su ljudi ulozili vremena da odgovore, lepo bi bilo da i ti nama das kakav takav feedback smile.gif

+Quote Post
Foto turista
poruka Sep 12 2017, 15:55
Poruka #10

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

^
"placajte ljude koji imaju ozbiljan portfolio "
Ovo je kljucno... Cesto se gleda samo cena, i to ima smisla u trgovini, u umetnosti ni najamanje...

+Quote Post
aleksa77
poruka Sep 13 2017, 06:37
Poruka #11

Hvala na odgovorima . Nisam jos nikoga angazovao, mioje nedoumice su nastale kada sam kontaktirao fotografa i gde mi je on napomenuo da je do nas sve, a da je on zaduzen za tehnicki deo...

Dosta sam guglao, i uglavnom su to sve fotografi za svadbe i radovi koji su sa svadbi... Verovatno postoji neki websajt gde se predstavljaju ozbiljniji fotografi, i gde bih mogao da vidim slicne radove koji su i nama potrebni ?

+Quote Post
Foto turista
poruka Sep 13 2017, 07:29
Poruka #12

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

^
Mislim da ne postoji, a @novica83 je najbolje objasnio "Nisu svi fotografi umetnici sa razvijenom apstraktnom inteligencijom" pa sad imate izbora, ili da nadjete nekog sa "razvijenom apstraktnom inteligencijom" ili pored fotografa "Angazuj nekog da ti namesti ljude u pozu i izazove emociju kakvu zelis. Neku vrstu "stiliste"

+Quote Post
Ivica Su
poruka Sep 13 2017, 07:45
Poruka #13

Datum reg.: 17-January 14
Član broj: 51,805

Ne vidim zašto se pravi tolika filozofija oko ovoga!

Već je sve rečeno, fotograf je ovde glavni... na vama je da slušate! Naravno da fotograf nije ni stilista ni dekorater... na njemu je da sve to lepo uklopi sa vama u kadru...

Da li zavisi od vas, NARAVNO! Ako vi nećete da sarađujete, on može da vas fotka takve kakvi ste i on je svoje odradio wink.gif Ako je on imao volju da vas fotka nasmejane i u ne znam kakvim pozama, a vi niste sarađivali, krivica je VAŠA. Naravno on mora biti uporan, ako treba neka se i prodere na vas i stavi vam do znanja da "ovako ne ide"... Ne može ni on da sleže ramenima i da ćuti wink.gif

Dakle, saradnja mora biti OBOSTRANA!

+Quote Post
bamby
poruka Sep 13 2017, 08:21
Poruka #14

Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

CITAT (aleksa77 @ Sep 13 2017, 07:37) *
... Verovatno postoji neki websajt gde se predstavljaju ozbiljniji fotografi, ...

Na tom sajtu si.

Primer 1 - Potreban Fotograf, Microstosk Stil, Lifestyle, Product!.

Primer 2 - Potreban iskusan fotograf, Product fotografija.

Primer 3 - potreban fotograf.

Primer 4 - Potreban Fotograf sa rasvetom.

Primer 5 - Potreban fotograf za izradu korporativnih portretnih fotografija.

+Quote Post
istankov
poruka Sep 13 2017, 09:16
Poruka #15

Datum reg.: 8-February 05
Član broj: 241

Pored Cveletovog, dodao bih i sledeće:

Pre svega morate da definišete šta tačno želite i koliki budžet imate. U stvari najveći problem je koliko novčanica želite da alocirate za to što želite.

Ponekad su želje mnogo veće od bilo koje realne mogućnosti finansiranja.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 24. September 2017 - 06:06

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.