Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

3 - broj stranica V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic

Posao za industrijskog zajnera u Srbiji, ponude i potraznje

V
chu-des
poruka Feb 5 2010, 15:07
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 28-November 05
Član broj: 2,433

Kao sto vec vecina od avs zna, ja zivim i radim van zemlje ali sam mislio da pokrenem ovu temu iz razloga sto nikada o tome nismo dikutovali ovde a i interesuje me nashe trziste.
Hteo bih da vas pitam ako ste raspolozeni da podelimo informacije o ponudama i potraznji posla za industrijskog zajnera, nachine na koji se radi....outscore, fixno, ugovor, na crno, freelance.......
Sad mene a poretpostavljam i vas interesuje kakva je ponuda i trziste za industrijskog dizajnera u Srbiji, kakav je nachin saradnje i neka vasha iskustva...gde radite, gde ste radili............
Kako stojimo sa oglasima, gde se postuju oglasi ovog tipa, gde ih je moguce naci.....???
Kapiram da svi jure chak i na nemogucim mestima ne bi nashli posao, zaradili i bili zadovoljni i nachinom posla, tipom posla, zaradom.........
Pa ja sad ko ima neke informacije ako zeli da ih podeli i da diskutujemo kako i sta dalje da se radi.
pozdrav
Go to the top of the page

+Quote Post
demjan
poruka Feb 5 2010, 19:11
Poruka #2

Datum reg.: 8-June 05
Član broj: 867

zanimljiva tema.

za početak bi reako da ja nikada u životu nisam pročitao oglas da u Srbiji neko traži industrijskog dizajnera. možda ja ne znam pravo mesto za to ali gde god da sam tražio nisam video takav oglas.
s obzirom da tržište nije toliko razvijeno a ni ljudi iz struke i nema baš mnogo uglavnom se firme odluče da zapošljavaju ljude na preporuku. iz mog iskustva i iskustva većine kolega do posla se uglavnom dolazi na preporuku.

evo setih se sada onog konkursa za projektanta kuhinja u Gorenju. da li su ikada igde objavljeni rezultati?

+Quote Post
Rembrant
poruka Feb 5 2010, 22:58
Poruka #3

Datum reg.: 27-August 07
Član broj: 13,812

Jedino gde sam video konkurse za industrijski dizajn je na infostudu, mozda svega 3 puta, naravno konkurisao ali nikada nisam bio kontaktiran...da kazemo vezano za nasu struku a cega ima sa vremena na vreme je dizajner enterijera, takodje na infostudu...i tu konkurisao par puta ali niko se nije javio...ne znam kako funkcionise i o ocemu se radi. Radio sam jedan period u firmi za projektovanje namestaja i kuhinja po meri...radio sam sve ali najmanje kao dizajner. Izlazenje na teren, crtanje tehnicke dokumentacije koju sam dobijao nazvrljanu na papiru iz blokceta formata 5x5cm i sljakao 3d. Jedino sto sam naucio jer sam se sam interesovao su materijali na bazi drveta, obrada, proizvodnja itd....a platu da i ne spominjem...uglavnom napustio sam posao bas zbog toga jer je nisam dobijao i po 1.5 mesec...eto toliko od mene...pozzz

+Quote Post
Mile Nikolic
poruka Feb 5 2010, 23:56
Poruka #4

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 21-September 07
Član broj: 15,028

kod nas se sve svodi na poslove koji nisu ni bili spomenuti u konkursu, a o tome, koliko se nase firme trude da budu u korak sa "zapadom" pa umesto onog sto im treba pisu samo "dizajner" ili graficki dizajner", da i ne govorimo. Ja konkretno nisam video oglas, na bilo kom sajtu koji nudi poslove iz oblasti graficarstva ili dizajna, da su napisali sta im konkretno treba. Sve se svodi na dizajnere a svi znamo koliko je sirok spektar tog poziva. Ja sam radio u stampariji kao operater, pa se desavalo da se malo provozam i u viljuskaru kad nema mog posla (istovarao sam za dan i po nekoliko slepera papira), pa sad znam i to da radim, he he korisno zar ne? Da bi mogli da komentarisemo na ovu temu i o tome sto si nas pitao, trebace da prodje dosta vremena da se nasi poslodavci mnogo, ali podvlacim, mnogo edukuju i nauce sta im zaista treba.

+Quote Post
Leon
poruka Feb 6 2010, 12:07
Poruka #5

Datum reg.: 28-November 06
Član broj: 7,655

CITAT (Mile Nikolic @ Feb 5 2010, 23:56) *
...trebace da prodje dosta vremena da se nasi poslodavci mnogo, ali podvlacim, mnogo edukuju i nauce sta im zaista treba.

Jel ti stvarno mislis da ce ovo ikad da se dogodi?

+Quote Post
demjan
poruka Feb 6 2010, 12:33
Poruka #6

hoće sigurno, to je neminovno. jer dok rade ovako kako rade nikada neće biti zadovoljni rezultatima.

a to što ovde malo koči ceo taj proces je što većina ljudi misli da sve zna i da može da radi svaki posao. pa neko ko je završio školu ili se samo doškolovao za bilo koju oblast u dizajnu tvrdi da radi sve profesionalno (industrijski, grafički, web, enterijer. 3d, fotografiju, konobarisanje i kururisanje itd). ok ljudi se snalaze kako umeju, ali poslodavci počinju da očekuju da zaposle jednu osobu koja će da radi sve te poslove.

ali kao što rekoh shvatiće, neki i već shvataju gde greše a na nama je da se promovišemo i namećemo svoju profesiju a ne da kukamo budemo pesimistični i tako i sami obezvređujemo on čime se bavimo.

@Rembrant
da li si usput došao u kontakt sa drugim firmama koje rade nameštaj po meri? kakva je situacija kod njih? imaju li dizajnere, kako sve funkcioniše?

+Quote Post
Mile Nikolic
poruka Feb 6 2010, 13:14
Poruka #7

Datum reg.: 21-September 07
Član broj: 15,028

Ja nemam nista protiv svih koji hoce da rade, bez obzira da li imaj zavrsenu skolu ili ne. Samo je jako jako bitno da se pronadju u necemu i da to rade, nebitno da li je to dizajn ili konobarisanje, pranje ulica i drugo. Mislim da je mnogo bitnije da kad vidim oglas poslodavca koji kaze da trazi GRAFICKOG DIZAJNERA, a pod uslovima konkurska stoji Dizajn reklamnog materijala, web dizajn, 3ds max i maya, znanje engleskog jezika, polozen vozacki ispit i sopstveno vozilo. Mozda sam ja lud, ali meni ovo ne pije vodu jedno sa drugim, a pod ovim naslovom oglasa. Vi mi kazite, mozda ja ne znam ili gresim.
A to da li neko ima skolu ili ne je skroz nebitno, bitno je da zna da radi i ja mu skidam kapu, samo napred. Mnogo je bitnije da se rese problemi i konfuzija koju stvaraju poslodavci.

+Quote Post
Denis Dsgn
poruka Feb 6 2010, 15:11
Poruka #8

najgori od svu decu

Grupa: VIP
Datum reg.: 30-March 05
Član broj: 446

Kad je Čudesni već pokrenuo ovo pitanje a vidim da se pokrenula rasprava da napišem i ja nešto svog iskustva.

Tržište svi formiramo zajedno i oni koji su mega talenti i oni koji nisu talentovani i oni koji imaju skilove i oni koji ih nemaju i oni koji rade za 50 eur i oni koji rade za 1500 eur. Sve je to tržište i svi se mi jednom rečju nazivamo dizajneri. I svako od nas ima svoje mesto u tom lancu ishrane. Jer svi koji žive od tog posla jesu u lancu. Nije važno da li ste magistar ili ste samo prozvani dizajner kao ja na primer. Svi smo u istoj čorbi. Važno je da ono što radite cenite i da volite. I da prevashodno cenimo ono što znamo. Niko od nas nije naučio to što zna tek tako, nikome nije palo sa neba, svi smo odvojili sate i sate učeći da crtamo, da modelujemo da kotiramo, renderujemo ... Sve je to bio proces koji je trajao i zato ne smete da dozvolite da vas bilo ko podcenjuje. Oni koji imaju novac nisu ništa važniji od vas koji ga trenutno nemate. Čak vi njima trebate više nego oni vama. Moj minut je isto toliko vredan koliko i minut nekog romskog deteta koje živi u kartonskoj kutiji a njegov minut je vredan koliko i minut najbogatijeg čoveka planete, svi imamo samo određeno vreme i konstantno ga trošimo, odluka je na vama, da li ste ga potrošili vredno ili uzalud.

Smatram da je svaki posao u koji ste uložili vreme, trud, znanje, talenat a pri tome niste osetili uzbuđenje, žmarce u prstima dok crtate nove skice, da niste nasmejani upalili max već zamišljajući render, posao koji nije bio vredan vašeg minuta.

Poslovi u Srbiji :

Većina klijenata nema pojma šta želi, uglavnom su priglupi ili blago retardirani, sve do momenta kada je u pitanju novac. Za novac uvek sve znaju, uvek mnogo cenite svoj rad, uvek kukaju i smanjuju cenu. NE NASEDAJTE. BUDITE DOSLEDNI. Boleće vas glava kasnije. Prvi put kada popustite, pucali ste sebi u koleno, odsekli ste sebi palac, nema više crtanja, prodali ste dušu đavolu, od tog trenutka niste više DIZAJNER ( talentovani momak ili devojka sa loodim idejama i smislom za estetiku, tonom skilova ), ne od tog trenutka ste operater, novi upgrejd vašeg klijenta koji mu dozvoljava da svoje retardirane ideje sprovodi u delu na osnovu vaših skilova, vi to trpite jer šta, treba vam kinta. I kako se završava ovaj kratki izlet u dizajn. Tako što ste vi ispijeni kao da su vam vampiri sisali krv, to što ste napravili ne smete da pokažete ni sopstvenom detetu da vas ne ispljuje a kinta, kintu ste dobili 30% i vozi, s obzirom da su oni sve sami dali ideje i predloge i to vam je dovoljno.

Ne, ne postoji nijedna objedinjena berza dizajn poslova, gde se znaju tarife, gde su ponude od prilike slične i gde uglavnom pobeđuje kvalitet. Industrijski dizajn se svodi na poslove na preporuku. Niko ustvari ne zna ko su industrijski dizajneri niti šta oni rade. Svest o tome je jako uska u Srbiji. Pare drže uglavnom teletabisi da se razumemo. Nekom čudnom odlukom evolucije to je tako. Ako ste dovoljno kul, kada nađete neki posao, predložićete ekipu da podelite tu kintu, ako niste nimalo kul onda taj posao koji nađete čuvate u tajnosti od drugih. Tako da je tržište relativno mračno, niko ne zna šta ko radi, svi su u nekom undercover modu u suštini. A zašto i ne bi bili, kakve koristi imaš od toga što sa nekim želiš da podeliš posao ... Nikakve realno.

Osim konkursa koji su mutni do koske i u kojima se skoro uvek i provereno na neki čudan način pojavljuju i pobeđuju isti likovi koji su iz istog kruga, teško je naći neki posao koji je javnog karaktera i da nije preko veze ili uz "dojavu".

Poslovi industrijskih dizajnera sa druge strane zalaze u razne oblasti, tako da nije lako biti industrijski dizajner, ali ako ne znaš brate kako funkcioniše mikser, nemoj da ga dizajniraš, specijalizuj se za neku oblast u kojoj si dobar i kojoj imaš dobre ideje, lampe, nameštaj, automobili , ambalaža ....

I tako mislim da je za ovo prvo javljanje od prilike dovoljno od mene. Mada imam još tonu toga da napišem.

Ono što je moj predlog je da bi trebalo napraviti javnu berzu ID poslova, što i jeste u planu da se ostvari na ID sajtu.

Aj u zdravlje!

+Quote Post
dorcolac
poruka Feb 6 2010, 16:12
Poruka #9

Datum reg.: 20-February 06
Član broj: 3,441

Ekonomska kriza je (bila) evidentna svuda pa i na zapadu ali bih ja, u svakom slucaju, preporucio svim ID-ovcima da nemaju cega da se plase i da uzmu folio i pasos i paljba iz Srbije. Zivot je jednostavno suvise kratak za ispravljanje krivih drina, edukacije klijenata, cekanja boljih vremena i ostalih gluposti. Kad sam dosao u NL, prvi put sam se osetio kao ljudsko bice - i sve one godine natezanja i jedenja g..ana sam ostavio iza sebe. Zato, dragi moji designeri, put pod noge dok jos nije kasno.

Pozdrav svima

+Quote Post
demjan
poruka Feb 6 2010, 18:37
Poruka #10

zanimljiva diskusija, bilo bi sjajno da se javi i neko stariji iskusniji ko je duže vreme u struci ovde.
znam da i ovde ima ljudi koji svoj rad znaju itekako da odbrane, izvedu i naplate.

Denise iako to sve ne zvuči lepo, lepo si opisao situaciju ovde.

ajde da probamo da izvučemo i neka pozitivna iskustva,
evo moje trenutne pozicije, zaposlio sam se u firmi koja se bavi dizajnom i proizvodnjom reklamnih materijala.zaposlen sam kao industrijski dizajner i to je zaista ono što i radim. firma ima sopstvenu proizvodnju, dva industrijska dizajnera, koji pored inženjera, graf. dizajnera i još par pozicija da ne nabrajam, čine razvojni tim. ono što je zaista pozitivno je da svako radi svoj posao. ja radim dizajn budućih proizvoda, i ne bavim se grafičkim, web dizajnom niti razrađujem detaljno tehnologiju izrade i sklopove, to rade oni kojima je to posao.za mene kao početnika to je jako dobro, i zadovoljan sam što radim.

e sad ajde da kažem i šta mi smeta, što je sledeći zid na koji naletimo kada smo već nekako došli do posla. pošto je zemllja kao što smo mnogo puta rekli industrijski prilično nerazvijena, potražnja "ozbiljnih" industrijskih proizvoda jako mala, u startu se malo razočaramo kada vidimo koliko smo ograničeni tehnologijama izrade i materijalima koje možete koristiti. Za početnika je to razočarenje jer je učio gledajući radove profesionalaca koji su imali na raspolaganju najmodernije proizvodne procese i materijale. međutim takva pozicija za početnika u stvari i nije loša. nije ni malo jednostavno naučiti karakteristike i to malo materijala i načina proizvodnje koji su nam dostupni, tako da smo ovde u situaciji da se igramo sa jednostavnijim stvarima dok se ne iskalimo za nešto izazovnije.

meni je trenutno zabavno i interesantno da se igram sa onime što mi je na raspolaganju. još uvek nisam na putu da se obogatim ali ne mogu to ni da očekujem u početnim koracima biggrin.gif

mogu još mnogo da kažem iz svog ugla ali da ne davim previše za sada, da vidimo šta ostali imaju da kažu.

+Quote Post
Denis Dsgn
poruka Feb 6 2010, 19:40
Poruka #11

najgori od svu decu

Svako ima svoje ambicije i svoju ideju kako zamišlja svoj dizajnerski život. Neko je zadovoljan sa manje neko sa više ali u suštini se sve svodi na isto.

Ono što sam izostavio je da sami birate svoje klijente i ciljnu grupu da se tako fensi izrazim, ako je vaš izbor da radite neke krš stvari tako vam se i vraća, više truda i više ambicija, definitivno donosi više rezultata. A i ne radimo svi za kintu uvek, često se desi da radimo nešto čisto iz zadovoljstva.

Moja zamisao celog procesa dizajna jeste da se treba osloboditi klijenata koji imaju svoj uticaj na to što radite. Sve dok tako radite to znači da to nije čisto vaše a samim tim i nije odraz onoga što ste vi. Smatram da je idealna kombinacija da radite proizvode onako kako ih vi zamišljate da treba da budu i da oni budu proizvedeni tako kako ste zamislili. Ti proizvodi će imati svoje kupce i ljude kojima se sviđaju, imaće i one kojima to što radite nema veze sa životom, ali sve dok vas to ne dotačinje i dok ste vi zadovoljni time što radite a uz to imate i odgovarajuće parice, to je što se mene tiče savršeno.

Slažem se sa tim da odavde treba da se pali iz razloga što su klijenti takvi kakvi su, što za CNC ili 3D printer treba da se ubijete da uradite model a da ne pričamo o savremenim materijalima koje ovde ne možete ni da maštate. Situacija jeste crna, ali će ići na bolje, jer svi oni koji budu skapirali da konkurentno tržište zahteva konkurentne proizvode, oni će podržati industrijske dizajnere i materijalno i idejno.

Bilo bi jako zanimljivo da imamo iskustvo nekog od starijih dizajnera koji su radili preko i koji rade ovde, čisto da daju svoje viđenje situacije. Verovatno nije toliko crno kao moje smile.gif

+Quote Post
djodjodesign
poruka Feb 6 2010, 23:59
Poruka #12

Datum reg.: 27-July 05
Član broj: 1,313

Poz svima,

Evo i mene, zanimljiva tema za diskusiju....

Prvo da kazem da se u potpunosti slazem sa gore navedenim sto ste ispisali u svemu ima istine...Drago mi je da cujem da si se zaposlio Demjane u "struci" I.dizajner radi ID sjajno ne lepi nalepnice itd...To je pozitivna stvar!!!!
E sada mentalitet kod nas je dosta cudan i dalje, dok su takvi ljudi kod nas tesko da ce biti bolje to je sto mogu da kazem, a to kazem s razlogom da sam 07 god imao jednog klijenta iz Bg-a koji me je zvao da ugovori posao oko nekog reklamnog proizvoda!!! I ok nakon par tel razgovora sklopili smo dil u kojem se jasno kaze sta treba da uradim, ok! Jasno je i sa moje strane sta ja trazim za uzvrat!!! Naravno radi se "paricama" u pravom smislu!!
Nakon nekih mesec dana posla uradjena hrpa skica , razlicite ideje, 3d modeli, konsulstacija sa profesorima - ljudi iz sveta ID, rendera zavrsili smo posao, tj. ja sam ga zavrsio u roku!!!

Moj klijent ako se tako moze nazvati, je zadovoljan , na moj mail kada ce se isplatiti novac ne stize odgovor, na drugi mail ne stize odgovor, na par poziva nema nikoga da se javi, ili cak se desava da je tel ugasen....Nakon mesecnih cimanja sa tom pojavom javio se, i kaze da dogovor nije bas takav...

Nakon toga sam zavrsio ne sa njim vec sa nacinom rada i razmisljanja kada je rec o freelance poslovima u Srbiji!!!

Ne kazem da je populacija zatrovana ali dosta ljudi jeste!

+Quote Post
acika
poruka Feb 7 2010, 00:03
Poruka #13

Datum reg.: 22-October 07
Član broj: 16,206

au....a ja planirala da trazim neki stage kod nas preko leta...kao da vidim malo kako se snalazim ponovo u bg,kako se radi i sl...al izgleda da je pametnije da ipak dodjem na 2 nedelje da se izludujem a da stage ili posao ili sta vec trazim u torinu...

a sto se klijenata i odnosa prema njima tice,ne mislim da ih ne treba uzimati u obzir jer jbg,ipak su oni ti koji placaju...ali naci zajednicki jezik sa njima tj naci takav koncept da je u skladu sa onim sto ti zelis da kazes a da odgovara i klijentu..mada je tu dosta bitan i nacin na koji ga ubedis da je to bas ono sto mu treba,posto ni oni ne znaju uvek sta tacno hoce (ovo se naravno odnosi na klijente koji postuju dogovore i placaju a ove druge treba spaliti smile.gif )

+Quote Post
Denis Dsgn
poruka Feb 7 2010, 01:18
Poruka #14

najgori od svu decu

Ne vredi ništa bez ugovora. Svi su oni dobri dok im ne odradiš skice i ne daš ideje. Mogli bi da okačimo par primera ugovora čisto da se vidi forma, generalno primenjljivi su na različite projekte.

Meni trenutno duguju 500 eur, taman za jedan Intuos, pa ko je raspoložen da seče prstiće, nek se javi.

E da ovo je isto komedija. Jel vam se dešavalo da vas zatežu oko toga kada treba da daju avans, meni se i to dešavalo. Jer fora je kao, dobro ti nama baci skice i ideje pa ako se nama svidi dobićeš avans 50%. Ta fora ne pije vodu jer mi industrijalci kad bacimo skice i damo generanle smernice oko ideje, faktički smo uradili po mojoj slobodnoj proceni oko 50% posla, jer ostalo se svodi na razradu ideje i rešavanje tehničkih detalja, tehničke crteže... Ne znam kako vi, ali ja zahtevam 50% avans po potpisivanju ugovora i pre davanja bilo kakvih skica. Nema onih fazona, daj nam da ti virnemo u blok, pa ćemo ti možda dati parice...

Što se tiče ugovora, mislim da niko ko je potpisao legalno ugovor nije na kraju ostao bez kinte. U svakom slučaju ako te baš iznerviraju, možeš da prodaš svoj dug smile.gif

Mislim da bi situacija mogla da se promeni na bolje, kada bi se više nas uključilo u celu priču i držalo se nekih generalnih smernica. Da se napravi neki interni kodeks industrijalaca po kome se ponaša tako i tako sa klijentom i poštuje ta i ta procedura. Možda je malo birokratski i ja to najviše mrzim na svetu, ali to bi dovelo do toga da ljudi bolje shvate kako se posluje, jer ako DjoDjo kaže tako i tako se radi, pa onda cimnu mene i ja imam istu spiku a onda se obrate Marku i pitaju ga a on potvrdi istu prichu u jednom slučaju će Marko dobiti posao, u trećem DjoDjo u četvrtom neko sasvim šesti ali fora je da je priča objedinjena.

I edukacija, furanje priče industrijskog dizajna kao nečega što će poboljšati kvalitet življenja, da kad izađete na ulicu i pitate prosečnog građanina Srbije šta je to industrijski dizajner, šta je posao industrijskog dizajnera da vam on lepo odgovori a ne da vam složi facu "ouuu fak, izgleda da je opet neki novi virus u gradu " ...

Sve to se ne radi kroz neke sisteme koje smo svi imali prilike da upoznamo, država možda izdvaja kintu za umetnost, samo te pare se troše na pogrešan način.

+Quote Post
acika
poruka Feb 7 2010, 10:37
Poruka #15

Datum reg.: 22-October 07
Član broj: 16,206

sve bi to bilo u redu kad kod nas dizajnera ne bi gledali kao debila koji tako sedi tu i nesto crtka...navela sam u onoj temi o alternativnim teorijama dizajna primer moje strine i kante za prljav ves,tako ljudi vide dizajnera...ja sam god dana bila na enterijeru i kad sam dosla u bg pita me drugarica (iz bg,moje godiste,nije neka zatucana) sta cu ja da radim kad to zavrsim,a druga joj odgovara mrtva ozbiljna "pa ono,kaci slike i to"...sad sa industrijskim su u totalnom rebusu nikom nista nije jasno biggrin.gif

tako da kad ljudi shvate vrednost dizajna i ozbiljnost profesije mozda i pocnu da nas tretiraju kao profesionalce a ne kao neke sektase...

+Quote Post
djodjodesign
poruka Feb 7 2010, 11:27
Poruka #16

Datum reg.: 27-July 05
Član broj: 1,313

Sto se prstica tice tu sam smile.gif
Ja necu da pomenem cifru koja se duguje jel je uzasno smesno, a pritom lik glumi ludilo poslovnog coveka!!! smile.gif

Mozda ne bi bilo lose kada bi se javio neko koje duze u ovim vodama, neko ko je radio na strani i kod nas, ili mozda neka ozbiljna musterija...
Takodje ne bi bilo lose da napravimo par ugovora i okacimo da vidimo kako bi to funkcionisalo?!

+Quote Post
chu-des
poruka Feb 8 2010, 10:06
Poruka #17

Datum reg.: 28-November 05
Član broj: 2,433

uuu al ste se raspisali a bio sam siguran da niko nece da se javi kao i obichno laugh.gif

Pa ja mogu da kazem moja iskustva kod ans i ovde....
Sad jedan primer kod nas:
Lik me zvao popodne i kaze pazi treba mi za sutra ideja pakovanja, hitno, ja sam bio u it a on me je zvao iz srb....kao hitno treba da predstavim tamo amo....pakovanje za smrznuto voce....radio sam celu noc odradio skice pakovanja, skice grafike koje bi ishle na to.......kompletna ideja iz koje moze da se krene razrada......Dobije on to ujutru prezentuje kome treba i javi mi da je prezadovoljan....i kaze ovako je odlichno, kad ti dolazish za bg reci mi da se nadjemo da ti dam kesh za ovo sto si uradio i da ti dam par instrukcija sta bi menjao tokom razrade.
Dodjem ja u Bg zovem ga.....posle nekih 5,6 dana od predaje ideja, nadjemo se on meni sve objasni i kaze nisam sa dponeo kesha nego poshalji ti meni ponudu...tj koliko ce to biti manje vishe , ja reko 10 pakovanja zavrshenih 2200E on kao uuu extra ochekivao sam vishe........to mi je extra cena, ja reko al pochinjem razradu kad mi dash avans za skice koje sam uradio, nekih 600E.
On je bio u Fazonu samo ti meni poshalji ponudu sasvim napisanim, avansom i svim ostalim nema nikakvih problema jer sam ja ochekivao i vecu cenu................Ja mu poshaljem ponudu i on se vishe nikad nije javio a na fon se ne javlja.
posle toga sam ga video na tvu kako pricha o poslovanju, firmi, kako to treba da funkcionishe, kako je on baja dobio neku nagradu za poslovanje........itd.....

Mada i ovde u it nije mnogo drugachije dok se ne dogovorite, ali ako uspete da se dogovorite, uglavnom nisam imao problema, i sto se tiche cene, vrlo retko se deshava da vam je obaraju, mada i ja ako dodje do toga postavljam svoju cenu za koju radim, ne dozvoljaam da mi je obore pa ako im ne odgovara neka nadju nekoga drugog.
Ovde je u sustini najveci problem nachi fixni posao, jer svi uzimaju studente na staz koji ce im raditi ono sto oni hoce nekih 6 meseci gratis pa ce uszeti nekog drugog koji ce itso tako raditi, sad nije im bitno sto taj rad nece biti ni priblizno vashem nivou, samo da ne plate nista......

+Quote Post
Creator
poruka Feb 8 2010, 10:36
Poruka #18

Datum reg.: 11-January 08
Član broj: 18,435

Odlicna tema, slazem se sa Denisom i Chu-desom, ja sam zavrsio industrijski dizajn ali trenutno radim kao graficki dizajner, tesko je naci u Srbiji posao za nas, oni koje traze graficare obicno misle kako on zna: Mayu, 3dmax, Autocad, isto tako i za industrijalce: illustraor web itd, ne moze se na sve strane, dobro je samo sto pohvatas iskustva sa obe strane tako sam ja sada za neki kalendar firme koristio 3d i 2d.

+Quote Post
kasapa
poruka Feb 8 2010, 16:15
Poruka #19

Datum reg.: 7-September 07
Član broj: 14,304

PODRZAVAM SVE STO JE NAPISANO .
NAPISITE JAVNO KO VAS JE ZAJEBAO ( napisao bih i brojevima li ne znam ) , NEKA ZNAJU LJUDI KOJI SU TI KRETENI KOJINE POSTUJU TUDJI RAD I ZNANJE .
NE TREBA IMATI UOPSTE RESPEKTA PREMA TAKVIMA , JER ONI TO ZBOG TOGA I RADE STO IH NIKO NE GANJA I CIMA .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JAVLJAM SE USKORO JOS SA NEKIM PREDLOZIMA .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AJDE U ZDRAVLJE !!!

+Quote Post
Boulevard
poruka Jul 22 2010, 03:56
Poruka #20

Datum reg.: 22-July 10
Član broj: 36,792

Drage moje kolege,

ovo moje nocno lutanje po Internetu, trazeci inspiraciju za buduci projekt u domenu industrijskog dizajna, me je dovelo do vaseg foruma i netjeralo da s vama podijelim svoje iskustvo.

Vec 25 godina radim u domenu dizajna, ne bas industrijskog, medjutim poznajem neka osnovna pravila. Dizajnom sam se poceo baviti davne 1986. godine radeci na Atari-ju, a koristeci program "Calamus" (amaterizam totalni). Kasnije sam koristio Freehand, Illustrator, Photoshop i druge manje poznate programe. Znao sam pokrenuti i 3DS Max 4 smile.gif, a na tome je sve ostalo.

Pocetkom 90.-tih sam otisao u Francusku tj. Pariz. Misleci da nesto znam u domenu dizajna poceo sam traziti posao kojeg sam ubrzo i pronasao. E dragi moji prijatelji tada sam shvatio koliko ne znam i koliko sam "supalj" sa svih strana. To sam nastojao nadoknaditi dugim nocnim radom ne za firmu, za koju sam radio, vec za sebe radeci na svojim izmisljenim projektima. Godine su prolazile, a ja sam ucio. Nakon toga sam poceo raditi i za velike kuce (YSL, Sanofi, Pinet,...).

Nakon dugih godina rada, otvaram firmu u Parizu i konacno pocinjem raditi za sebe. Od tog dana moj zivotni put dizajnera prestaje. Svakodnevno radim na administrativnim poslovima, pisanju predracuna, pripremanju ugovora, rjesavanju raznoraznih problema, dogovorima s dobavljacima i kupcima, smirivanju klijenata kada nesto ne valja, teskim trenucima kada nekome moram reci da vise ne moze raditi u firmi i sve ono sto niko od vas nikada ne bi pozelio. Sada vodim firmu i najveci dio vremena provodim u prodaji i pregovaranjima. Ne zalim vam se jer je to moj izbor i niko me na to ne tjera.

Da se vratim na temu
Kao i svi nasi ljudi koji s otisli u inostranstvo tokom rata i ja sam pokusao iskoristiti mogucnosti povoljne cijene rada u zemljama bivse Jugoslavije. Svi koji vam kazu da su dosli samo zbog patriotizma, lazu vas. Cilj mi jeste bio rjesiti nostalgiju za rodnim krajem ali i zaraditi novaca na nacin da zaposlim nase ljude koji bi bili konkurentniji od zapadnih dizajnera. Zelio sam odredjeni nivo kvalitete za manje para nego ovdje na zapadu, to vam mora biti jasno. Bez toga nije moguce nista napraviti.

Od 2000. pa do 2010. godine sam radio sa oko 120 programera i 10-tak dizajnera (Web i graficki dizajn). Neke smo programere iz Hrvatske i Srbije dovodili i u Pariz. Moram reci da sam u zadnjih 10 godina dobio i oko 1000 CV-a samo u domenu dizajna.

Moje osobno iskustvo u radu s nasim ljudima
Radeci s ljudima iz Zagreba, Beograda, Sarajeva, Novog Sada, Podgorice... dolazio sam u vrlo mucne situacije. Na pocetku je sve bilo idealno. Nasi ljudi zaista imaju talenta. Ne ulazim u njihovo iskustvo. Cak smo pomisljali da otvorimo office-e u Zagrebu i Beogradu. Na zalost to je uvijek kratko trajalo. Najvise par mjeseci, a onda smo shvatili da je saradnja nemoguca. Nasi ljudi (cast izuzecima s kojima i danas radimo) gotovo uvijek dobiju "napad intelegencije" i pomisle da ce se obogatiti preko noci. Nakon prvih, za mene predivnih iskustava, oni pocnu zatezati i ucjenjivati. Traze vise novaca, rade na vise projekata odjednom, kradu ideje i sve ono sto je nezamislivo u ovom poslu.

Ako se pitate kakav je nas odnos bio prema njima. Mogu vam samo reci slijedece. Nikada u zadnjih deset godina nismo ostali duzni ni 1 €. Nismo nikada pregovarali za cijenu. Koliko su rekli, ako smo prihvatili, to smo i platili. Svi koji su trazili akontaciju do 50% su je dobili.

Princip rada je bio slijedeci:
1. objasnimo im sto zelimo
2. pokazemo sto nam se svidja kod drugih firmi
3. damo im smjernice sto bi zeljeli postici
4. uplatimo akontaciju
5. pustimo ih da rade na miru
6. onaj dan kada isporuce projekt, budu odmah isplaceni

I pored svega to je funkcionisalo samo u 5% slucajeva. sad.gif

Danas radimo s ljudima iz Zagreba, Novog Sada i zemljama bivseg Sovjetskog Saveza i mogu vam reci da smo zadovoljni.

Vasi komentari sa strane dizajnera su mi vrlo bitni i zato zelim da podijelim s vama iskreno misljenje onih koji stoje s druge strane tj poslodavaca i firmi.

Neke stvari koje cu ovdje napisati vas mogu pogoditi ali budite uvjereni da to pisem samo da vam pomognem i da u buducnosti ne dodjete u situaciju da vas neko iskoristava, a sto je najgore ne plati za vas rad i trud. Isto tako da i vasa ocekivanju budu razumna.

Velike zapadne firme nikada nece traziti pojedinca s nasih prostora da ga zaposle, jer one imaju na milione kandidata koji im dosadjuju svaki dan. Takvim firmama nije problem platiti 1000-2000 € vise covjeka koji je zbog boljeg obrazovanja puno kompletniji nego nasi dizajneri. To se ponekad i desi ali osoba koju oni traze je zasigurno super talentovana i vec afirmisana.

Mjesecna plata industrijskog dizajnera bez vise funkcije (sef, direktor,...) iznosi u prosjeku 2000 € na ruke bez placenog poreza.

Ako od toga odbijemo:
- 1000 € za stan
- 50 € za vodu
- 100 € za struju
- 30 € telefon i Internet
- 30 € mobilni telefon
- 50 € porez na stanovanje
- 300 € za automobil (popravke, kredit, osiguranje i gorivo)

mjesecno vam ostaje oko 450 €. To je za djecu, hranu, odmore i druge stvari.

Ovo vam govorim da mozete usporediti kvalitetu zivota. Zaradjeni € nema istu vrijednost na zapadu i kod nas.

Da ipak budem konkretniji, posjetite ovaj web site http://www.lejustesalaire.com gdje mozete naci prosjecnu platu za bilo koje zanimanje u svijetu. Mozete upisati vase godine, iskustvo, skolovanje i druge parametre. Samo pripazite koji su izvor uzeli. Raditi u AIRBUS-u nije isto sto i raditi u nekoj firmi od 100 zaposlenika koja se bavi proizvodnjom namjestaja.

Citam komentare kako nasi "poslodavci" ne razumiju posao i dizajn. Sve sto ste rekli je upravo tako, medjutim ne mozete od poslodavca, koji je svoje bogatstvo stekao sumnjivom privatizacijom ili nekim drugim putevima, traziti da vas razumiju. Oni imaju problem s pojmom "estetika" i nije razumno od takvih ljudi ocekivati razumjevanje. Morate znati da je njihovo trziste veoma ograniceno, a time je onemoguceno stvaranje "Dream Team-a" gdje ce svatko raditi ono sto voli i za sto je nadaren.

Vjerovatno vam se desava da tim poslodavcima nakon neprospavanih noci ponudite super idejno rjesenje, a oni umjesto da to prihvate zdravo za gotovo, pocnu "popravljati" i davati svoje "super ideje" kako bi to bilo bolje. Na kraju budete izfrustrirani da vam se vise nista ni ne radi.

Ovakve situacije ja rjesavam time sto klijentu kazem slijedece:
Ovo je ravno momentu kada doktor kaze pacijentu vi bolujete od te i te bolesti, a pacijent kaze doktoru "a mozda to nije ta bolest". smile.gifsmile.gifsmile.gif

Na kraju zelim reci da nije istina da niko ne trazi kvalitetne ljude koji se bave industrijskim dizajnom, ali za jedan takav posao treba imati zdravu ideju, strategiju i odredjeni kapital. Ono sto je najvaznije je upravo sto kod nas nema, a to je trziste. Trziste je glavna spona i prepreka da se bavite onim sto volite i u cemu mozete dati maksimum.

Lijep pozdrav iz Pariske noci, kada smo svi najkreativniji.

Iskreno,

Petar

+Quote Post

3 - broj stranica V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 22. August 2019 - 11:52

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.