Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

TEST: Sigma DP1, ... na www.axelfoto.com

V
deus&machina
poruka Jan 13 2009, 14:02
Poruka #1

Urednik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 52

CITAT
U davna vremena kada su ljudska bića još uvek koristila film, kompaktni aparati sa brzim fiksnim objektivima bejahu izbor mnogih fotografa kojima je trebao kvalitet u džepu. Kada su digitalci svih oblika, boja i vličina preplavili tržište izbor džepnog pratioca je samo naizgled bio lak. Mali senzori malih aparata su vukli i vuku i dalje čitav niz problema poput ograničenog dinamičkog opsega, ogromnog polja dubinske oštrine i (čast nekolicini izuzetaka) loš kvalitet fotografija pri višim ISO vrednostima.

Mnogi su sanjali APS-C senzor u telu dimenzija sličnih nekom Canon G modelu. San je u javu pretvorila Sigma kada je najavila model DP-1. Najava je stvarno obećavala jer je DP-1 u kompaktnom telu donosio Foveon senzor APS-C formata (1.7 puta manji od ''Lajka'' formata) i fiksni, doduše spor (F4), objektiv čija žižna daljina iznosi 28mm. Ovako, što se kaže na prvu, činilo se da će DSLR kvalitet stvarno da se preseli u džepove. Čekanje od najave do pojave na tržištu, neviđeno dugačko je konačno prošlo i...

Ceo test pogledajte na već poznatom mestu
Go to the top of the page

+Quote Post
Петар М. Дима
poruka Jan 13 2009, 20:07
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 20-November 05
Član broj: 2,332

лепа прича, другари. Ај у здравље па да дочекамо нешто озбиљније са тражилом од стакла wink.gif

+Quote Post
DeepBlue
poruka Jan 14 2009, 13:05
Poruka #3

Datum reg.: 18-November 05
Član broj: 2,316

Dobro ti to pises, bas dobro. Trebalo bi i cesce...

+Quote Post
AMomcil
poruka Jan 14 2009, 16:06
Poruka #4

Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 21

Lepo ispričano i vrlo korisno. Taman da me mine želja da ga i probam. Više me LX3 privlači.
Sigma je najavila DP2 model, sa istim senzorom, ali (navodno) brži i osavremenjen. Ako je Abdee DP1 procenio na 2003-u godinu, možda DP2 avanzuje do 2006-e? smile.gif

Ne lipši magarče do zelene trave, ali ja ipak čekam da vidim šta će Olympus/Panasonic da naprave na ovu temu. Ima najava da će Oly već na PMA da prikaže nešto konkretnije u vezi M4/3. Ništa mi ne treba optičko tražilo (za razliku od Dime) - mislim da je bolje da ga i nema nego da je uobičajeno jadno i kilavo. Ni senzor me uopšte ne zanima - nema danas loših. Samo da ture izmenjive tanke objektive i na nebu sam.

+Quote Post
Петар М. Дима
poruka Jan 14 2009, 21:22
Poruka #5

Datum reg.: 20-November 05
Član broj: 2,332

CITAT (AMomcil @ Jan 14 2009, 03:06) *
Lepo ispričano i vrlo korisno. Taman da me mine želja da ga i probam. Više me LX3 privlači.
Sigma je najavila DP2 model, sa istim senzorom, ali (navodno) brži i osavremenjen. Ako je Abdee DP1 procenio na 2003-u godinu, možda DP2 avanzuje do 2006-e? smile.gif

Ne lipši magarče do zelene trave, ali ja ipak čekam da vidim šta će Olympus/Panasonic da naprave na ovu temu. Ima najava da će Oly već na PMA da prikaže nešto konkretnije u vezi M4/3. Ništa mi ne treba optičko tražilo (za razliku od Dime) - mislim da je bolje da ga i nema nego da je uobičajeno jadno i kilavo. Ni senzor me uopšte ne zanima - nema danas loših. Samo da ture izmenjive tanke objektive i na nebu sam.

Ај, Момчиле, па свака ти се позлатила
- у последње време, на фуђију снимам системом скривена камера, тако да такође тражило не користим 100%, али постоје ситуације када ми је неопходно - не само код јаког сунца, већ да би практично одвојио одвојио оно што ће бити у кадру од оног другог - сувишног. Друга ствар, често сам приморан да ISO 400 покушам да добије ма какву фотографију са f2.8, 1/15 sec. - тако да не могу да мирно држим апарат ако су ми обе руке подигнуте.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 18. July 2019 - 05:52

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.