Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

kupivina softvera

V
Thur
poruka Dec 19 2016, 16:10
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 4-July 08
Član broj: 22,302

Dakle kao sto sam rekao, ako si pravno lice, cak i ako kupis legalan softver preko neta, a za isti nisi platio carinu/porez i slicno, i dalje mozes da nadrljas, nisam bio siguran u to ali secam se da sam tako nesto cuo.

CITAT
Kako to misliš da je software koji je kupljen legalno, ipak, nelegalan? Ili je legalan ili nije legalan, nema treće.

Pa eto, vidis da ima trece, a to trece je, softver koji si kupio jeste legalan, ali posto ga ocigledno nisi kupio na "pravi nacin" onda nije legalan, ili ipak jeste legalan ali nije legalno ga koristiti jer nisi platio porez.

Neko je davao primer sa kolima, dakle, kupio si nova kola legalno, tvoja su, niko ti to ne moze osporiti, ali dok ih ne registrujes/uradis tehnicki i slicno, pravis prekrsaj ako si ucesnik u saobracaju sa njima.

Eto, a ti jovo se malo opusti, jogica, sokic, nesto, nemo hejtujes i flejmujes non stop, jeste da ti je avatar vatren sav, ali ne valja to, nismo svi pametni kao ti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Lunga Chunga
poruka Dec 19 2016, 18:53
Poruka #22

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-May 16
Član broj: 55,186

Mislim da je samo lose iskoriscen termin legalan, ako kupis preko neta software, legalan je. Ako nisi platio porez drzavi pri kupovini istog u prekrsaju si poreskom i za to sledi kazna. Bilo je slucajeva da firma proda drugoj software koji je piratski (ovo se zapravo desavalo cesto) , dakle firma A je fakturisala sa PDV-om a frima B je platila uredno izdatu fakturu, sto se nasih organa tice sve je legalno, sa druge strane proizvodjac moze da pokrene tuzbu jer koristis nelegalno njegov software i u tom smislu je nelegalan.

Bitno je da se razdvoji prica u smislu sta je legalno prema proizvodjacu softwera a sta je legalno prema drzavi.

+Quote Post
darkesha
poruka Dec 19 2016, 20:06
Poruka #23

Datum reg.: 24-April 09
Član broj: 29,361

Ja i dalje mislim da je legalno prema proizvodjacu koristiti leglano kupljen softver koji si morao krekovati da bi ga mogao koristiti. Mozda je protiv njihovit Terms of Use, ali ti legalno koristis legalno kupljen softver za koji legalno imas licencu za upotrebu.

A sto se tice poreza, pdv i ostale birokratije, ja nisam tu pa necu ni da diskutujem. Pretpostavljam da je kao i kad vas drot zaustavi u autu - nema sanse da ne nadje nesto pogresno s autom te ce ti dati kaznu. Bez obzira koliko je to protivrazumno.

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 20 2016, 02:25
Poruka #24

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 726

@Thur
Ja ne znam zašto se uopšte petljaš u priču kad ti nije čak ni jasno šta znači termin "legalan". Software je legalan ako je nabavljen i koristi se na način koji je u skladu sa propisima koje je propisao proizvođač (definisano EULA-om) i kako to propisuje zakon države u kojoj se koristi. Ako si prekršio odredbe EULA-e ili zakon ili i jedno i drugo, taj software "nije legalan". Software ne može da bude legalan i da ne bude legalan u isto vreme. Ili je jedno ili je drugo. Ili si prekršio ugovor i zakon ili nisi. Ili igraš fer ili ne igraš. To uče decu još u obdaništu. Ali, ne to su fore, fazoni, cake... gluposti.

Nema treće, sem u tvojoj glavi.

Nit' hejtujem nit' flejmujem, samo me užasno iritiraju likovi poput tebe, topolio-a sličnih koji stvari koje su jasne i deci predškolskog uzrasta mistifikuju, pametuju, kao diskutuju, a ustvari lupetaju gluposti.

@Lugna Chunga
Termin legalan ne može loše i dobro da se koristi. Postoji jedan jedini termin i to je to. Ono što se razlikuje su zakoni od države do države i pojam legalnosti je različit u različitim državama, ali to je opšte poznata činjenica, zar ne? U nekim zemljama dozvoljena je poligamija i brak među najbližim srodnicima, kod nas to nije dozvoljeno. Kod nas žene najnormalnije mogu da voze kola, u UAE ne mogu... Ako software kupiš i koristiš tako da je to legalno u USA, to ne mora da znači da će to biti legalno i kod nas, i obrnuto. Ne vidim šta tu može da bude nejasno. Zašto sve firme imaju pravnike i knjigovođe ili kao stalno zaposlene ili kao spoljnje saradnike? Pa da budu sigurni da sve rade po zakonu. Ako ti nisi siguran kako treba da se radi, ima ko jeste. Pitaš. Samo amateri, da ne kažem indijanci, su ubeđeni da nikog ništa ne treba da pitaju. Samo kupe software sa Amazona i misle da je sve OK. Oni su platili nekom nešto i oni su svoje završili. Nit' imaju kupoprodajni ugovor, nit' gledaju od koga kupuju, šta kupuju, pod kojim uslovima, ništa... Pa to je logika na nivou deteta a ne odraslog čoveka.

Primer koji si naveo sa piratskim software-om ne stoji. To bi bilo isto kao kad neko ukrade kola i proda ih drugom čoveku. Po tebi je tu sve legalno što se tiče naših organa a nije. Kola se oduzimaju kupcu, iako ih je on uredno platio. Taj kupac može da tuži lopova za prevaru, ali što se naših organa tiče stvar je jasna i to nikako nije legalno.

@darkesha
Ako je protiv Terms of Use, koje je propisao proizvođač, onda je opet nelegalno. Druga je priča da li će neko da te goni zbog toga, ali to nije legalno. Kao što kola imaju broj šasije, tako i software ima jedinstveni broj po kome se prepoznaje. Ti si platio da koristiš software sa tim određenim brojem, ne nekim drugim. U protivnom, šta te sprečava da kupiš jednu licencu potpuno legalno kod naših dilera a onda je instaliraš na 10 računara i koristiš. Platio si proizvođaču software i porez državi, ali to nije legalno.

Pozdrav.

+Quote Post
nesa-seve
poruka Dec 20 2016, 11:28
Poruka #25

Datum reg.: 9-March 11
Član broj: 42,588

Pozdrav, da li za softer moze da se izostavi špedicija. Npr. kupim LR 5 u inostranstvu i hoću da platim porez i carinu. Kako to uraditi jednostavno. Hvala

+Quote Post
Lunga Chunga
poruka Dec 20 2016, 11:38
Poruka #26

CITAT (jovbranko @ Dec 20 2016, 02:25) *
@Lugna Chunga
Termin legalan ne može loše i dobro da se koristi. Postoji jedan jedini termin i to je to. Ono što se razlikuje su zakoni od države do države i pojam legalnosti je različit u različitim državama, ali to je opšte poznata činjenica, zar ne? U nekim zemljama dozvoljena je poligamija i brak među najbližim srodnicima, kod nas to nije dozvoljeno. Kod nas žene najnormalnije mogu da voze kola, u UAE ne mogu... Ako software kupiš i koristiš tako da je to legalno u USA, to ne mora da znači da će to biti legalno i kod nas, i obrnuto. Ne vidim šta tu može da bude nejasno. Zašto sve firme imaju pravnike i knjigovođe ili kao stalno zaposlene ili kao spoljnje saradnike? Pa da budu sigurni da sve rade po zakonu. Ako ti nisi siguran kako treba da se radi, ima ko jeste. Pitaš. Samo amateri, da ne kažem indijanci, su ubeđeni da nikog ništa ne treba da pitaju. Samo kupe software sa Amazona i misle da je sve OK. Oni su platili nekom nešto i oni su svoje završili. Nit' imaju kupoprodajni ugovor, nit' gledaju od koga kupuju, šta kupuju, pod kojim uslovima, ništa... Pa to je logika na nivou deteta a ne odraslog čoveka.

Primer koji si naveo sa piratskim software-om ne stoji. To bi bilo isto kao kad neko ukrade kola i proda ih drugom čoveku. Po tebi je tu sve legalno što se tiče naših organa a nije. Kola se oduzimaju kupcu, iako ih je on uredno platio. Taj kupac može da tuži lopova za prevaru, ali što se naših organa tiče stvar je jasna i to nikako nije legalno.

Kad kazem legalno milsim zavisno od ugla gledanja, ako sam ti prodao nesto i naplatio iz moje prespektive si legalni korisnik, da li si ti platio dazbine u svojoj zemlji mene kao prodavca preko neta ne interesuje, u tom smislu sam komentarisao.

Ovo sa kolima se inace nonstop desava, i nije dobar primer. Kola su roba a softver usluga niti prelazi granicu niti se evidentira da je uslo u zemlju, nijedan organ se nece petljati da li je sam softver zaista placen dobaljvacu vec ce te prepustiti sudovima pa se sam tuzakaj. Takodje drzava zasigurno nece da stiti interese privatne strane kompanije da li neko "legalno" koristi njihov proizvod, vec ih interesuje samo d ali si platio drzavi dazbine za predmetni proizvod.

Mislim da se razumemo i delim tvoje misljenje da barem kod nas treba dobro prouciti zakon pre bilo kakve nabavke. Igrom slucaja bavio sam se uvozom softera pa znam na kakav sam sve razlicita tumacenja nailazio

+Quote Post
Lunga Chunga
poruka Dec 20 2016, 11:41
Poruka #27

CITAT (nesa-seve @ Dec 20 2016, 11:28) *
Pozdrav, da li za softer moze da se izostavi špedicija. Npr. kupim LR 5 u inostranstvu i hoću da platim porez i carinu. Kako to uraditi jednostavno. Hvala

Obrati se gospodi sa sledeceg linka:

http://extreme.rs/creative-cloud/

Ovo ti je najjednostavniji nacin ako pricamo o pravnim licima

+Quote Post
alekba
poruka Dec 20 2016, 13:55
Poruka #28

Datum reg.: 11-November 09
Član broj: 32,800

Ako se ne varam Adobe ima razlicite cene za razlicite regione, neko se mozda seca kako su nekog Adobe direktora penalili u Australiji glede toga sto placaju vise ( a ovaj je na sva pitanja odgovarao sa Creative Cloud ).
Prema tome ako si kupio Adobe paket u US. on se legalno moze koristiti samo u US. Isto je valjda za jos neke softvere.
Znaci kupis, platis ovim nasim dahijama carinu, porez, harac, danak u krvi, itd. Ali si opet nelegalan jerbo koristis stvar koja nije legalna OVDE sa stanovista developera.

A sto se tice cele te price o legalnosti....... zasto bi pa neko postovao nelegalne odluke/zakone itd.
@jovarranko, nemoj da odgovaras, sve znam sta ces reci... i ne interesuje me, bas kao ni mnoge ovde, s postovanjem smile.gif

+Quote Post
nesa-seve
poruka Dec 20 2016, 17:25
Poruka #29

CITAT (Lunga Chunga @ Dec 20 2016, 11:41) *
Obrati se gospodi sa sledeceg linka:

http://extreme.rs/creative-cloud/

Ovo ti je najjednostavniji nacin ako pricamo o pravnim licima

Mislio sam za fizicka lica.

+Quote Post
Lunga Chunga
poruka Dec 20 2016, 18:15
Poruka #30

CITAT (nesa-seve @ Dec 20 2016, 17:25) *
Mislio sam za fizicka lica.

Naruci online i niko te nece dirati. Vidim da sada nude i aprate sa CC resenjima na godinu dana

+Quote Post
nesa-seve
poruka Dec 20 2016, 19:34
Poruka #31

Ok hvala

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 21 2016, 10:18
Poruka #32

Evo ga pametnjaković mlađi... "nelegalne zakone".... Šta sve čovek neće čuti.

Pozdrav.

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 21 2016, 13:50
Poruka #33

@nesa-seve
Jel' taj software misliš kasnije da koristiš samo kao fizičko lice ili i kao pravno lice?

Pozdrav.

+Quote Post
SlowMotion
poruka Dec 21 2016, 14:10
Poruka #34

Datum reg.: 2-January 14
Član broj: 51,713

nelegalni zakoni biggrin.gif . Meni je jasno misljenje zbog kojeg je alekba to rekao, ali je odabir termina potpuno pogresan.

Inace da smo mi neko bitno trziste za Adobe i ostale velike softverske kompanije imali bi i bolje cene i pogodnosti(popuste, besplatno uz odredjene proizvode i sl.) . Ovako it is what it is .

Sto se tice legalnosti koriscenja krekovanog programa uz postojanje prethodno kupljenje verzije programa, to nijedna racionalna kompanija nece reci u Terms , e sad kako ce postupiti u praksi je druga prica i slozena stvar.

Primer za koji ja znam je igrica Witcher 2 od CDPR: Angazovali su neku firmu da lovi ljude koji igraju piratizovanu verziju, jedan deo ljudi je koristio piratsku verziju iako imaju original, upravo zbog loseg rada originala sa DRM koji su stavili. CDPR im je oprostio, ali samo zato sto se takav postupak uklapa u njihovu strategiju crne ovce(svi ostali veliki developeri su odvratni prema kupcu, jedino smo mi dobri momci), a da ne pominjem i iskoriscavanje toga u marketinske svrhe za njihovu platformu za kupovinu DRM-free igrica GOG, koji je tada imao jako skroman trzisni udeo. Da im okolnosti nisu bile takve, ne bi bilo nista od prastanja biggrin.gif

Takodje ne znam sto se toliko durite na Jovbranka, covek vam samo govori da ne mesate legalnost sa onim sto to svakako nije, nije covek svojim govorom poveo sveti rat protiv nelegalnosti smile.gif

A sto se nama ne svidja cinjenicno stanje( ni meni se ne svidja), jbg, za sad to nam je sto nam je...

+Quote Post
alekba
poruka Dec 21 2016, 15:53
Poruka #35

Nelegalni zakoni.... nekome je mozda jasno sta sam hteo da kazem... oni drugi... Pa. to je jedan pisac opisao kao situaciju kada treba nekom urodjeniku da objasnis zasto ne moze sa kamenom/strelom/prackom/bumerangom da pogodi mesec.
Prevelika je tu razlika..... ne mogu ja toliko sporo da kuckam koliko neko sporo shvaca... mada mislim da shvaca dobro, no tu ima jos nekieh sitnica, ono tipa ........

Ajd, da pokusamo... drzava je u sustini ugovor, pojedinac se odrice dela svojih prava i sloboda u korist veceg entiteta, s' tim da se veci entitet pridrzava pravila igre.
Da uprostim za proste.... kada je onomad donet zakon o parcijalnoj prohibiciji u Beogradu to je bilo NE-zakonito i u suprotnosti sa USTAVOM kao vrhovnim zakonom. No NE- legalno je ponistena odluka vrhovnog suda, pri tom su falisifikovani izvestaji policije, pustane Lazne Zvanicne informacije u korumpirane medije, i ucutkivani Ne-legalnim sredstvima oni koji hoce da kazu da je sve to $ranj@.
Nadji mi sta je tu legalno. Znaci zakon/pravilo/propis moze biti i te kako Ne-legalan.

Da ne ispada da drvim OT, isto je sa celom IT industrijom. Zamisli kada bi proizvodjaci lekova/automobila/aviona/tostera mogli da napisu:
- mi nismo odgovorni ni za sta, cak iako smo znali da mozete da se otrujete/spalite/i na druge nacine povredite/poginete a tu cinjenicu nismo nigde spomenuli, nismo odgovorni cak iako smo bili upozoreni na vreme o stetnim dejstvima/tehnickim neispravnostima itd. Pri svemu tome zadrzavamo vlasnistvo nad proizvodom koji ste uredno platili, sa sve pripadajucim porezima/taksama/carinama i koriscenje istog vam mozemo arbitrarno ukinuti kad god nam se digne.... uf ima toga jos al me mrzi...... Siroka je to tema, mnogo je pisano o tome, neobavestenost nije izgovor.

To je razlog sto mnogi koriste ili imaju u steku piratsku verziju softvera iako su dugogodisnji legalni korisnici, da ne kazem ucestvuju u razvoju programa ( nekima se imena na spici pojavljuju tongue.gif ).
Bog te mazno' pa nekim je 30-40% koda zastita, u toku rada softver non-stop proverava samog sebe, za to vreme komp ti visi u vazduhu, a to sto moze da prsne ko ga sisa... procitaj Eulu jos jednom laugh.gif
Sa igrama je jos i gore mozda.... podobijao sam podosta originala, ali sam igrao pijacne verzije. GTA $ranj@ sam se otarasio tek kada sam bio reinstalirao Win.

PS. Ko bre sme da se duri na nekog ko nam je "diskretno" nagovjestio da mu je buraz inspektor. Ja bih na primer u tom slucaju morao da okrenem par telefona da se otarasim gamadi... a znas ti kolki je impuls a? Zato sutim i trpim.

PPS. jeste, razdeljak mi je na pogresnoj strani happy.gif

+Quote Post
SlowMotion
poruka Dec 21 2016, 17:10
Poruka #36

Datum reg.: 2-January 14
Član broj: 51,713

CITAT
PS. Ko bre sme da se duri na nekog ko nam je "diskretno" nagovjestio da mu je buraz inspektor. Ja bih na primer u tom slucaju morao da okrenem par telefona da se otarasim gamadi... a znas ti kolki je impuls a? Zato sutim i trpim.

PPS. jeste, razdeljak mi je na pogresnoj strani happy.gif

Izvrnu naglavacke ono sto je rekao ...

+Quote Post
alekba
poruka Dec 21 2016, 17:27
Poruka #37

CITAT
Izvrnu naglavacke ono sto je rekao ...

.... zavisi koji si шлиф prosao.
Inace izvrtanje cinjenica je nacionalni sport ovde.

........dobro necu vise, ionako je sve receno. Lepo je i pozeljno da se placa softver kojim se zaradjuje, postoje nacini da se to uradi, sad sve ostale stvari idu od slucaja do slucaja. U nekim slucajevima ne mozes da pazaris jerbo si "pasja okot", srecom to su retki ekstremi, jedino se moze ocekivati umereno do pretezno smaranje.

+Quote Post
nesa-seve
poruka Dec 21 2016, 19:29
Poruka #38

CITAT (jovbranko @ Dec 21 2016, 13:50) *
@nesa-seve
Jel' taj software misliš kasnije da koristiš samo kao fizičko lice ili i kao pravno lice?

Pozdrav.

Mislio sam da kupim LR 5 student licencu posto mi LR 6 u onoj probnoj variant nije lepo radio, pozz smile.gif
Iskljucivo za fizicka lica, moze i na PP

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 21 2016, 19:57
Poruka #39

Edu licence mogu kod nas da se nabave, ali, ako se dobro sećam, samo za pravna lica (škole i fakultete). Čini mi se da nećeš moći da dođeš do nje preko naših dilera. Mada možeš da ih nazoveš pa da pitaš. Postoje i globalni dileri koji rade na području celog sveta, ali nemam nikakvog iskustva vezanog za njih, pa ne mogu da ti kažem ništa više. Probaj da i nekom od njih napišeš email, pa da vidiš šta će da ti odgovore. Spisak dilera možeš naći na ovoj strani:
Spisak Adobe dilera

Što se tiče cena, u zabludi ste ako mislite da mi plaćamo skupo zato što smo malo tržište. Pogledajte cene za mnogo veća tržišta kao Nemačku, Francusku, Britaniju...

Pozdrav.

+Quote Post
nesa-seve
poruka Dec 21 2016, 21:27
Poruka #40

Hvala , pozz

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 19. February 2017 - 19:39

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.