Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

kupivina softvera

V
dragan8
poruka Dec 12 2016, 00:05
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 22-December 14
Član broj: 53,399

Da li softver kupljen elektronskim putem u slucaju ponovne istalacije sistema gubimo trajno ili na isti imamo pravo i dalje.
Go to the top of the page

+Quote Post
@work
poruka Dec 12 2016, 09:36
Poruka #2

Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

Koji softver. Zar ne pise u uputstvu. Ja jos nisam video softver koji mozes izgubiti preinstalacijom sistema.

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 12 2016, 10:36
Poruka #3

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 726

Uopšte nema veze da li je kupljen elektronskim putem ili ne. To zavisi od software-a. Raspitaj se kod dealer-a od koga si ga kupio, ili reci konkretnije o kom je programu reč.

@work
Može da se izgubi, naravno. Kod Adobijevih CS verzija to je bio standardni problem, jer instalacija mora prvo da se deaktivira, da bi mogla da se instalira na drugom računaru. Ako nisi registrovao verziju, a rikne sistem/hardware, i ne stigneš da ga deaktiviraš, imaš problem. To se rešavalo pisanjem njihovoj tehničkoj podršci ali samo ako je verzija registovana i samo dok traje podrška za tu CS verziju.

Pozdrav.

+Quote Post
dragan8
poruka Dec 12 2016, 12:40
Poruka #4

Mislim na kupovinu ovog softvera.https://www.bhphotovideo.com/c/product/1140015-REG/adobe_65237402_photoshop_lightroom_6_download.html

+Quote Post
@work
poruka Dec 12 2016, 13:01
Poruka #5

Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

CITAT (jovbranko @ Dec 12 2016, 10:36) *
...
@work
Može da se izgubi, naravno. Kod Adobijevih CS verzija to je bio standardni problem, jer instalacija mora prvo da se deaktivira, da bi mogla da se instalira na drugom računaru. Ako nisi registrovao verziju, a rikne sistem/hardware, i ne stigneš da ga deaktiviraš, imaš problem. To se rešavalo pisanjem njihovoj tehničkoj podršci ali samo ako je verzija registovana i samo dok traje podrška za tu CS verziju.

Pozdrav.

To sam i mislio, mozes izgubiti i instalacioni DVD i zauvek izgubiti softver. Ono sto je bitno je ispostovati proceduru, dakle ako ga treba aktivirati pa deaktivirati, onda ga aktiviras/deaktiviras.

Uzgred sa onog linka Lightroom mozes kupiti jedino ako ti je adresa u USA, ako nemas adresu u Americi, jovbranko ce ti vec objasniti kako (i da li) mozes LR kupiti sa Adobe sajta ili kako vec.

+Quote Post
dragan8
poruka Dec 12 2016, 13:38
Poruka #6

CITAT (@work @ Dec 12 2016, 13:01) *
To sam i mislio, mozes izgubiti i instalacioni DVD i zauvek izgubiti softver. Ono sto je bitno je ispostovati proceduru, dakle ako ga treba aktivirati pa deaktivirati, onda ga aktiviras/deaktiviras.

Uzgred sa onog linka Lightroom mozes kupiti jedino ako ti je adresa u USA, ako nemas adresu u Americi, jovbranko ce ti vec objasniti kako (i da li) mozes LR kupiti sa Adobe sajta ili kako vec.

U pitanju je grand projekat strane organizacije .Ukoliko bi dobio grand ,ona bi licno obavila kupovinu.

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 12 2016, 19:56
Poruka #7

LR 6, za razliku od ostalog software-a objavljenog u to vreme, nema opciju za aktivirane/deaktiviranje. Potrebno je samo deinstalirati ga pre nove instalacije. Ukoliko to ne stigneš, onda nema druge nego da kontaktiraš njihovu tehničku podršku, jer čak i da imaš serijski broj, sam LR ti neće dati da ga koristiš.

Mada, s obzirom da ga ne bi kupovao ti nego firma, bolje da ti kupe CC verziju. Ona je vezana za username (email adresa) i password. Čak i ako rikne komp, in ne stigneš da ga deinstaliraš, bez problema možeš da ga pokreneš na nekom drugom. Samo se uloguješ sa svojim user-om i pass-om i to je to.

Pozdrav.

+Quote Post
darkesha
poruka Dec 16 2016, 20:20
Poruka #8

Datum reg.: 24-April 09
Član broj: 29,361

Hipoteticki gledano - kupis softver ali zbog takvih zajebancija jednostavno ne mozes da ga koristis. Onda ga najnormalnije krekujes - definitivno ide protiv Terms Of Use - ali legalno gledano koristis softver koji si pazario i na koje imas puno pravo. Jel tako ?

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 16 2016, 21:42
Poruka #9

Legalno i krekovano ne ide nikako u jednoj rečenici. Bez obzira koliko se čini logičnim, ali na žalost, nije tako.

Gledaj na to ovako... Započneš posao i kupiš kola. Posle samo par meseci, došla zima, zaboravio si da naspeš antifriz, udari minus i ode motor. Možeš da nabaviš ponovo isti model kola, nek' bude čak i isto godište, ali ne smeš da ih ukradeš, već moraš da ih kupiš. Iako ona koja si regulano kupio, ne koristiš niti ćeš ih koristiti. Isto tako, kad kupiš software i zaboraviš serijski broj, to ne znači da imaš pravo da koristiš krekovanu verziju. Druga je stvar ako računaš na to da te neće uhvatiti, tj. proveravati broj šasije. Ali to već radiš na sopstvenu odgovornost...

Pozdrav.

+Quote Post
Thur
poruka Dec 17 2016, 14:25
Poruka #10

Datum reg.: 4-July 08
Član broj: 22,302

Zar nema bese kod nas neka fora da ako si pravno lice, cak i ako si kupio softver legalno, nisi skroz "legalan" prema drzavi jer nisi platio porez na taj softver? ili tako nesto.

+Quote Post
tropolio
poruka Dec 17 2016, 17:07
Poruka #11

Datum reg.: 18-August 07
Član broj: 13,449

Moras kupiti softver kod ovlascenih distributera u Srbiji (Extreme, Perspekta...), tj. platiti 50+? mesecno za PS i LR, iako se isti mogu kupiti direktno na Adobe.com sajtu za 9.99

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 17 2016, 18:20
Poruka #12

@Thur
Kako to misliš da je software koji je kupljen legalno, ipak, nelegalan? Ili je legalan ili nije legalan, nema treće. Takođe, ne znam kako misliš da bilo šta legalno kupiš u bilo kojoj državi (ne samo ovoj), a da ne platiš porez državi? Jedino ako si oslobođen plaćanja poreza. Ako nisi, onda uvek moraš da ga platiš.

@tropolio
Kako misliš da kupiš Adobe software na Adobe.com za 9.99 nečega? Prosvetli nas, molim te.

Pozdrav.

+Quote Post
Bolest
poruka Dec 18 2016, 15:18
Poruka #13

Datum reg.: 4-June 05
Član broj: 831

CITAT (jovbranko @ Dec 17 2016, 18:20) *
@Thur
Kako to misliš da je software koji je kupljen legalno, ipak, nelegalan? Ili je legalan ili nije legalan, nema treće.

Legalno kupljen u Ameriku, npr kod nas nije legalan wink.gif

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 18 2016, 15:49
Poruka #14

Pretpostavljam da je zanimljivo praviti se debil.

Za SVAKU robu kupljenu u inostranstvu važi da pri ulasku u našu zemlju moraš da platiš carinu i pdv izuzev ako nisi oslobođen plaćanja istih ili je zakonom predviđeno da roba ne podleže carini/pdv-u. I to važi za svaku zemlju na svetu. O čemu mi pričamo ovde? O kakvim formama? Čemu služe špedicije? Bave se forama?

Pozdrav.

+Quote Post
tootooban
poruka Dec 18 2016, 16:00
Poruka #15

Datum reg.: 16-July 07
Član broj: 12,396

a u kojoj zemlji se placa PDV i carina? u zemlji boravka ili zemlji gde je kupljen ili gde radimo?

+Quote Post
Bolest
poruka Dec 18 2016, 16:28
Poruka #16

Datum reg.: 4-June 05
Član broj: 831

CITAT (jovbranko @ Dec 18 2016, 15:49) *
Pretpostavljam da je zanimljivo praviti se debil.

Ja ne kontam zasto se ljudima koji znaju manje od tebe neke stvari obracas kao da su idioti, pogotovu zasto ih nazivas debilima. Ako nemas zivaca da im objasnjavas, zasto uopste i pises? Pumpas ego ili sta?

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 18 2016, 18:00
Poruka #17

@Bolest
Nema potrebe da uopštavaš moju izjavu, pošto je bila namenjena upravo tebi, a ne drugim učesnicima teme.

@tootooban
U zemlji gde je kupljen, samom kupovinom proizvoda (software-a) plaćaš porez toj državi. Zemlji u koju uvoziš (gde ćeš koristiti) proizvod plaćaš carinu i porez, sem ako zakon ne kaže drugačije. Zato je za nas, bolje kupovati od ovlašćenih dilera za našu zemlju, a ne prvo kupovati, "u ameriku", pa onda plaćati još dažbine i našoj zemlji. Time se plaćaju porezi i Americi i Srbiji, tzv. duplo oporezivanje.

Pozdrav.

+Quote Post
tropolio
poruka Dec 18 2016, 20:02
Poruka #18

Datum reg.: 18-August 07
Član broj: 13,449

CITAT (Bolest @ Dec 18 2016, 16:28) *
Ja ne kontam zasto se ljudima koji znaju manje od tebe neke stvari obracas kao da su idioti, pogotovu zasto ih nazivas debilima.

Koktel licnih frustracija, impresija o sopstvenoj velicini i verovatno sitnog licnog interesa iz koriscenja/saradnje/promovisanja lokalnih dilera/reselera. Da se primetiti to suptilno potcenjivanje, ukazivanje, dokazivanje , groteskno nadmudrivanje npr. sa Vilijem...

CITAT (jovbranko @ Dec 18 2016, 18:00) *
Zato je za nas, bolje kupovati od ovlašćenih dilera za našu zemlju, a ne prvo kupovati, "u ameriku", pa onda plaćati još dažbine i našoj zemlji. Time se plaćaju porezi i Americi i Srbiji, tzv. duplo oporezivanje.

Jasta je! Lokalni diler 500-600? eura (PS+LR) vs Amazon 100 eura + transport,carina i porez.

Pozdrav.

+Quote Post
jovbranko
poruka Dec 18 2016, 23:20
Poruka #19

Samo napred, javi kako si prošao kad ti inspekcija prvi put dođe u posetu. Nije da meni treba ta informacija, pošto tačno znam kako ćeš proći, ali će biti korisna drugima. Moj brat koji je inspektor, često za takve kao ti kaže: "Uvek neko dođe na neku genijalnu ideju (kako da prevari sistem)". Za takve genijalce, dodir sa stvarnošću je najbolji penicilin. Nema potrebe da ja pričam da sam ja u pravu a ti nisi, ili obrnuto. Takve rasprave su besmislene. Iskustvo iz prve ruke je najbolja škola.

Pozdrav.

+Quote Post
Lunga Chunga
poruka Dec 19 2016, 15:34
Poruka #20

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-May 16
Član broj: 55,186

Bojim se da je jovbranko u pravu, nazalost nasa poreska ti trazi dokaz o uplati poreza. bila je skoro situacija sa stranom firmom (registrovana kao domaci doo kod nas naravno) vezana za MS licence, HQ je Nemacka koja ima poseban ugovor sa Microsoftom vezan za njehove proizvode (ENT verzija licence). Pored svih mogucih dopis i od MS i centrale te frime sanse nije bilo da im dozvole da koriste te licence vec su morali da kupe 500 OEM licenci sa nalepnicama i da plate domacem dobavljacu fakturu (naravno i porez sa time).

Problem je u taxi za autorska prava (mozda su sada promenili ime ali je to isto) koja iznos 20% pa na sve to ide novih 20% PDV-a. Iz tog razloga softver u Srbiji kosta prilicno vise nego sto vidis sajtu.

Ovo sve napisano se odnosi na pravna lica.

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Friday 24. March 2017 - 18:51

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.