Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

kako da najoptimalnije instaliram LR i PS na nov sistem

V
Pexus
poruka Jul 6 2016, 19:13
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 25-July 06
Član broj: 5,560

Stigla nova masinaaaa rolleyes.gif smile.gif rolleyes.gif
(Sad je postavljam, pa ovo kuckam sa lap-topa)

Matična: GIGABYTE GA-B85M-DS3H-A
Procesor: i5 4690
Ram: 16GB DDR3 Kingston 1600 MHz(2x po 8GB)
SSD: 240GB Kingston UV400
HDD x 3 : WD 1TB 3.5" SATA III 64MB 7.200rpm WD10EZEX Blue + Toshiba 1TB na 7200rpm +WD 2TB na 5400rpm
Napajanje: Thermaltake Smart SE SPS-530M 530W modularno
Kućište: Bluberi G52 sad.gif

Grafa: Asus RX 480 8GB stize tek za desetak dana mad.gif

E sada pitanje:
Kako podesiti LR i PS da optimalno rade
Podrazumeva se da instalacija de na SSD
Jedan HDD od 1TB, planiram da odvojim sinu, da ga na njega instalira svoje igrice i da ne brlja po mom SSD-u i Ostalim HHD-ovima
Znaci, meni ostaje
-SSD od 240GB,
-HHD 1TB na 7200RPM
-i HDD os 2TB na 5400rpm (koji tek treba da oslobodim dobrog dela nepotrebnih fotografija koje nisam brisao na vreme sad.gif
LR i PS idu na SSD
Pitanje:
1-gde importujem sirove (ROW CR2 i poneki jpg ) fotografije. SSD ili manji i brzi HDD ili veliki spori HDD od 2TB na 5400rpm?
2-Gde ide katalog.
3-Gde ide "Camera RAW Cashe"
4-Jos neki koristan predlog za setting PS-a i LR-a
5-razno

HITNO rolleyes.gif
Hvala....
Go to the top of the page

+Quote Post
Pexus
poruka Jul 8 2016, 00:56
Poruka #2

Niko nezna?
Šalim se. Neko ipak zna wink.gif , pa sam to za sada sklepao sve na SSD.

Sledeće pitanje (mada od toga ovde izgleda slaba vajda):

Kada fotku iz Lightrooma otvaram u PS C6, napiše mi
"this version of lightroom may require the photoshop camera raw plug-in version 9.4..."
do sada sam ga puštao da koristi lightroom renderning pa je to išlo kako tako
Sada sam probao da update-ujem Camera RAW plug-in sa ponuđenim Camera raw 9.6.1 instalerom i on tu odradi neku instalaciju, ali kada u PS-u proverim "camera raw plug-in" i dalje stoji verzija 7.0.0.1 ?
Gde grešim?

+Quote Post
xanadu
poruka Jul 8 2016, 08:05
Poruka #3

Datum reg.: 10-September 07
Član broj: 14,442

Ne može Camera Raw 9.6 a ni 9.4 na Photoshop CS6. Poslednja verzija ACR-a za CS6 je 9.1.1.

Instaliraj Photoshop CC, CC 2014 ili CC 2015.

+Quote Post
djoledj
poruka Jul 8 2016, 08:49
Poruka #4

Datum reg.: 27-August 12
Član broj: 48,365

cash, catalog i import/export neka ti sve ide na ssd, a kad odradis export prebacis na hdd..tako je bar kod mene!

+Quote Post
Pexus
poruka Jul 8 2016, 13:06
Poruka #5

^^ @xanadu, hvala za info.
^ @djoledj, takav savet sam već dobio, pa je ovo samo još jedna potvrda da tako i treba.
Ja bih obradjene fotke (CR2 i JPG) posle exporta prebacio na HDD
Pitanje: Da li ih, potom, brišete iz LR kataloga? Ili...

+Quote Post
Pexus
poruka Jul 11 2016, 02:53
Poruka #6

Za sada sam zadovoljan kako ovo šljaka. (nebo i zemlja u odnosu na staru mašinu. smile.gif
Sve radnje u LR-u odradjuju se trenutno, kako pomeram klizače ili prelazim izmedju fotki ili ih otvaran u PS-u
135 potpuno obradjenih (angažovani skoro svi klizači u LR-u... smile.gif ) RAW fotki, exportovao je u 1920x1080 jpg, na 91% kvaliteta, za 10 min i 30 sec = ~5 sekundi po fotki
StarStax procesuira tih 135 fotki u startrails za 3-4 sekunde
procesor ne ide preko 70-75% opterećenja u pikovima, a LR i PS + StarStax + faststone + Chrome sa 5-6tabova +Skype, zauzimaju 5 od dostupnih 16GB rama!

Sve u svemu: ZADOVOLJAN smile.gif

+Quote Post
darkesha
poruka Jul 20 2016, 13:38
Poruka #7

Datum reg.: 24-April 09
Član broj: 29,361

Odlicno. Kad procitam izvestaj tako sretnog korisnika, dodje mi da i ja napravim novu masinu (trenutna je i7 - 920) ali onda sidjem u podrum, upalim komp i vidim da to ipak sljaka odlicno i batalim dok ne procitam izvestaj novog sretnog korisnika.

Ja importujem u FreeNAS ali ide jako jako sporo - tj. islo je dosta brze ranije ali je nesto usporilo u zadnje vreme.

+Quote Post
istankov
poruka Jul 25 2016, 09:28
Poruka #8

Datum reg.: 8-February 05
Član broj: 241

CITAT (Pexus @ Jul 6 2016, 20:13) *
...
Jedan HDD od 1TB, planiram da odvojim sinu, da ga na njega instalira svoje igrice i da ne brlja po mom SSD-u ...

Osim ako sin zna da koristi bios, dual boot i jos par sitnica, ne bih ti preporucio da jedan komp u dva razlicite konfiguracije koriste dva korisnika. Recept za katastrofu! U jednom momentu ni jedna ni druga neće raditi!

Ako je stasao za bios, kupi mu njegov komp

+Quote Post
joes021
poruka Jul 27 2016, 23:01
Poruka #9

Datum reg.: 2-December 05
Član broj: 2,474

CITAT (istankov @ Jul 25 2016, 10:28) *
Osim ako sin zna da koristi bios, dual boot i jos par sitnica, ne bih ti preporucio da jedan komp u dva razlicite konfiguracije koriste dva korisnika. Recept za katastrofu! U jednom momentu ni jedna ni druga neće raditi!

Apsolutno tačno...

+Quote Post
Pexus
poruka Jul 28 2016, 10:17
Poruka #10

Nisam upoznat sa problemima koji mogu nastati u ovakvoj situaciji.
Samo da pojasnim, jedan HDD (F:) sam odvojio sinu za instaliranje igrica. Koristimo isti Win 10 koji je na SSD disku ("C:" paricija), tako da mi je jasno da će deo instaliranih igrica (verovatno neki sistemski fajlovi) završiti i na SSD-u. Cilj mi je bio da osnova igrca bude instalirana na drugon disku, čisto da mi ne zatrpava SSD gde su moji "foto"programi, katalozi, kešovi smile.gif ...
Nije mi jasno šta bi ovde pravilo probleme?

+Quote Post
Djole.d
poruka Jul 28 2016, 15:10
Poruka #11

Datum reg.: 25-June 14
Član broj: 52,616

Potencijalni virusi, losi crackovi i sl.

Najbolja varijanta je da na hardu koji si namenio sinu instalirate drugi windows, i to tako sto ces pre instalacije otkaciti sve svoje diskove (da ne bi lupao glavu gde ce biti upisan boot sektor, pa da pravi dual boot i sl, pa potencijalni problemi ako jedan od diskova crkne).

Tako ce svako imati svoj sistem, kolko-tolko zasticen jedan od drugog (u njegovom windowsu mozes i da sakrijes svoje diskove iz computer (disk) managementa (obrises im slovo)), svoj hard stavis da bude first boot device u biosu, a kad on hoce da se igra, prilikom posta sa F9 ili F12 bira boot device i dize svoj sistem.

Ako bas ne znas sta ces sa parama, kupi i njemu ssd biggrin.gif

Kao prelazno resenje, odvoji 60gb od svog ssd-a i napravi novu particiju, na koju ces instalira drugi windows, pa napravite dual-boot

Ima raznih varijanti, najgora je da obojica koristite isti sistem (cak i sa dva user naloga, windows je to). Da je linux u pitanju, bila bi druga prica.

+Quote Post
Pexus
poruka Jul 28 2016, 22:40
Poruka #12

Ipak je to viša matematika za nas dvojicu rolleyes.gif
Za sada guramo ovako, jer nas je ova mašina totalno izula iz finansijskih čizama. smile.gif
Sin je na svom HDD-u instalrao Steam, preneo tu svoj account i sve igrice su mu legalne (kupljene preko Steam-a), pa se nadam da otpada problem sa lošim krekovima, "key generatorima" ... , a Avast, kol'ko odradi, odradi. unsure.gif

+Quote Post
Pexus
poruka Aug 18 2016, 19:13
Poruka #13

Sad, kad je već sve namešteno i solidno radi, još par pitanja oko organizacije fotografija i kataloga. Znam da je to već žvakano bezbroj puta, ali ipak... smile.gif
Ovo moje je malo specifično.
Na novoj mašini sam instalirao nov LR i PS, otvorio katalog na SSD-u i to je OK.
E sad, ubačena su još dva HDD-a sa starim fotografijama (otprilike 60.000 CR2 originala i verovatno 10.000 JPG-ova, TIIFF-ova, PSD-ova...) iz stare mašine, koje mi povremeno trebaju (naravno ne sve, ali nikad ne znam kad će mi ko šta traziti ili kad će mi zatrebati fotka baš toakvog mosta, broda, oblaka, trave... ili kolača... )
Pitanje:
1. Da li da pustim LR da u sadašnji katalog ubaci i sve ostale fotke iz mašine (SSD + 2 HDD = 3,25 TB od toga jednooo 1,8TB fotografija)
2. Da li će to usporiti LR?
3. Da li će mi to značajno zauzeti prostor na SSD-u
4. I staro pitanje: kada bekapujem katalog da li mogu da prišem folder sa prethodnim bekapom?

Znam da nije trebalo da čuvam sve fotke, ali sada je to veliki posao pregledati šta treba a šta ne, za koji nikako da nađem vremena.... smile.gif

+Quote Post
Pexus
poruka Aug 19 2016, 11:43
Poruka #14

Aloo, unsure.gif jel' ima li koga???

+Quote Post
nidza
poruka Aug 24 2016, 12:47
Poruka #15

Datum reg.: 18-August 05
Član broj: 1,469

LR i jeste alat za katalogiziranje slika, i normalno je da su unutra sve slike. Katalog možeš da bekapuješ, importuješ u nove verzije, nove instalacije itd.

Neće se usporiti rad, i tako je veoma spor, 'de ćeš još sporiji da bude. biggrin.gif

I mali terminski savet, _ne može_ se reći "najoptimalnije". Taj termin ne postoji, jer je _optimalno_ već najviša moguća vrednost nekog sistema funkcija.

+Quote Post
Pexus
poruka Aug 24 2016, 21:39
Poruka #16

Hvala za savete, a i za napomenu oko termina. (znao sam to ranije, ali eto, zaboravi se, ne obraća se pažnja, ... tako da su ovakvi saveti uvek dobrodošli)
LR mi sada, na novoj mašini, nije spor, ali ne bih da ga usporavam smile.gif
Za sada folder sa fotkama na kojem završim editovanje, premeštam sa SSD-a na HDD (podrazueva se, iz Lightroom-a), tako da su mi u katalogu samo skorije fotke (folderi).
Da li predlažeš da importujem u katalog sve fotke, sa svih hard diskova? Koliko će biti velik katalog ( i budući bekapi), ako obuhvati 1,7TB fotografija?

+Quote Post
darkesha
poruka Aug 25 2016, 22:37
Poruka #17

Datum reg.: 24-April 09
Član broj: 29,361

CITAT (istankov @ Jul 25 2016, 10:28) *

Ne razumem zasto bi obojica radili pod jednim account-om ? Ja na starom ajmeku iz 2008 sa 4GB rama imam oko 5 usera. Isto tako i na windows masini. Svako ima svoje parce diska i svi sretni.
Pogotovo u ovom slucaju se moze prebaciti My Documents sa C: na F: i mirna backa, tj. srem.

+Quote Post
Pexus
poruka Oct 31 2016, 11:50
Poruka #18

Još jedno pitanje, tj. problem oko LR CC 2015.4:

Do sada je perfektno radio, ali se sada redovno krši kod jednog zadatka. Naime, uzeo sam da digitalizujem stare, analogne filmove. Aparatom fotografišem negativ, pa ga u LRu doteram u "pozitiv". Glavni deo je da u "tone curve" obrnem dijagonalu (edit point curve - desni gornji ugao ide dolee, a levi donji ide gore). Nakon toga većina klizača radi obrnuto i još svašta nešto. Problem nastaje čim malo brže drmnem neke klizače, LR se ukoči (black screen) i sruši. U normalnim uslovima radi i dalje bez problema.
Da li je to suviše komlikovana radnja za LR i da li da napustim ideju sređivanja negativa kroz LR i odradim to u PS-u?
Ili je problem u ovom mom "smešnom " LR-u (možda je vreme da se "uozbiljim" - može li se kod nas, u Srbistanu, uraditi ona pretplata na LR i PS od 9,99$ mesečno? )

+Quote Post
Pexus
poruka Nov 1 2016, 02:31
Poruka #19

Sad mi puca sve više, i kod normalnog editovanja??? mad.gif mellow.gif blink.gif

+Quote Post
SreckoM
poruka Nov 11 2016, 14:30
Poruka #20

Datum reg.: 21-May 06
Član broj: 4,714

Kupis takav komp i onda instaliras krekovan software, i nije da dajes 100 evra mesecno....

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 16. October 2017 - 23:16

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.