Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!
2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

Piran, nerazglednice iz kratke šetnje, No lens bejbi, No, No

V
Homer
poruka Nov 8 2018, 22:22
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 27-November 13
Član broj: 51,489

biggrin.gif

Pa naravno, biggrin.gif Ja svaki dan naučim barem jednu novu stvar i to samo slušajući druge.

Bitno je slušati ne samo čuti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Kisha
poruka Nov 9 2018, 09:16
Poruka #22

Datum reg.: 5-August 09
Član broj: 31,208

Na kraju putovanja se sve svede na par riječi. Veliki tomovi knjiga ne igraju ulogu u stvarnom životu.

+Quote Post
amaNS
poruka Nov 9 2018, 19:34
Poruka #23

Datum reg.: 28-October 10
Član broj: 38,425

CITAT (Homer @ Nov 8 2018, 00:04) *
Iskreno, ja ti i nemam šta puno odgovoriti. Ponajviše za to što ja i nisam prava osoba za ovakve diskusije.

Ne vjerujem da je prvo potrebno "pojeti kuruze nemilice" i savladati sve tajne zanata i arta, da bi započeli graditi svoj stil.

Mislim da je to često utjeha mnogima koji nemaju dovoljno talenta i cio život savladavaju te tehnike i zanatske tajne i stalno nešta malo fali da bi dobili ono pravo, sanjano.

Pokazao si dobru volju i izdvojio prilično vreme za diskusiju pa si se, hteo ne hteo, kvalifikovao. Sad nema natrag! 003.gif

Što se ostalog tiče, slažem se oko toga ali mi izgleda kao da nisi razumeo moje opširno, moguće i ne baš najjasnije pisanije, ali ono u sebi sadrži nešto slično ovome što si rekao. Nešto niže ću povezati ovu misao sa odgovorom yagodincu, pa će sve biti jasnije, nadam se...

CITAT (Homer @ Nov 8 2018, 00:04) *
I ponovo se postavlja ono osnovno pitanje, pitanje svih pitanja.

Zašto ja fotografišem?

Tek odgovorom i to iskrenim, može se ovakva jedna diskusija usmjeriti u pravom smjeru.

Ja fotografišem jednostavno jer to volim, taj pokušaj izražavanja samog sebe i što je još važnije, komunikacije sa drugima putem fotografije, mi čini zadovoljstvo. A još veće zadovoljstvo mi čini ta osamljenost koju nudi fotografija, mogućnost da se koncetrišem na nešto što je samo moje, nešto kao lična anti stres terapija.

Bez ambicije da ostvarim nešta veliko, čisto da fotografišem, da uživam u tome i pokažem "vidi gdje sam bio, vidi šta sam JA vidio ". A kako polako zalazim u neke ozbiljnije godine, postaje mi taj aspekt sve važniji.

Razumem i poštujem, i već ranije sam pomenuo da sve to što prikupim, uvidim kao određeno "viđenje - sliku - liniju vodilju" nečijeg rada, pa tako i tvog gledam da uzmem u obzir u stvaranju stava o tom radu a posebno u nekoj eventualnoj komunikaciji tj. mojim komentarima.

Opet ću podsetiti na kostur ove diskusije,

priča je počela yagodinčevim komentarom o manjku vremena na "turističkim obilascima"; nadovezujući se na njegov komentar pomenuo sam tvoje radove od kojih je pretpostavljam i njegovo razmišljanje poteklo;

...zatim si me ti upitao da konkretizujem kako to vidim manjak vremena pri njihovom stvaranju, na šta sam ti dosta detaljno odgovorio argumentujući svoju prethodnu izjavu;

...moj odgovor je upućivao na to da većinu tih sitnih tehničkih i likovnih propusta i grešaka pripisujem užurbanosti, uzimajući u obzir prethodno formirano mišljenje o tvom pristupu (proizišlog iz ranije vidjenih radova i komunikacije), procenjujući eto, da uz dovoljno vremena, pažnje i volje znaš da uradiš bolje od ove serije;

...u kasnijoj razmeni replika si se složio s priličnim delom mojih opaski i kazao da ćeš nastojati da obratiš više pažnje na detalje, što tumačim kao da smo se našli na istoj strani - spremni i otvoreni za napredak (mali deo vremena opredeljenog za fotografiju ćemo posvetiti npr. čitanju jednog poglavlja neke knjige uz kafu, gledati i analizirati kvalitetne autore i vežbati te uvide u praksi a ne samo "dizati aparat na sve što leti");

...dok si na neke primedbe za, po meni, očite greške reagovao kao da ih ne primećuješ ili ne prihvataš (neću ovde ulaziti u pojedinosti), te onoj, prethodno izrečenoj težnji za "obraćanjem pažnje na detalje", pretpostavio težnje koje si izneo u odgovoru na pitanje "Zašto ja fotografišem?". (ako sam ja to dobro razumeo)

...Tu neku neodređenost u željama i mogućnostima (bar po mom utisku izvedenom iz prepiske u ovoj temi) ćeš svakako sam da rešavaš a mi kolege smo tu da razmenimo po koju mudru s vremena na vreme...

CITAT (yagodinac @ Nov 8 2018, 21:00) *
Nije loše odgovoriti samom sebi ponekad zašto se uopšte bavimo fotografijom.
Za mene je to izazov biti bolji i napredovati, a ujedno pritom uživati i beležiti segmente svog i tuđih života. To je put a ne cilj. Zato je dobro truditi se da poštuješ pravila jer to omogućava najbrži napredak. Ako mene samog pustite da sam provaljujem sve fore u fotografiji - potrajaće ceo moj život i pitanje je dokle ću stići. Ako sam potpuni početnik pa pročitam par knjiga i pogledam radove nekoliko kolega, već sam svoj fotografski razvoj ubrzao deset puta (pod uslovom da nisam potpuni antitalenat ili tvrdoglava budala).

Vremenom se razvije sopstveni stil ali to je posledica a ne uzrok razvoja. U tom smislu nije greška ni pustiti da tuđi rad utiče na tebe, nije baš da treba kopirati nekog ali povremene tematske faze mogu biti korisne u smislu razvijanja sopstvenog nekog pravca. Recimo kad gledam radove deda Ansela, mene obuzme potreba da zacrnim nebo i tražim ludo svetlo i lude oblake. Pa nekad i bude vajde od tih pokušaja. Ali ako tumaram okolo bez ideje kako su to ljudi pre mene radili, velike su šanse da doživotno visim u snepšitovima. E sad, ima kog čak i to ispunjava...

Elem, evo i one najavljene nadoveze... Hvala yagodinac, veoma slično sam razmišljao dok sam pisao sve one redove posvećene ličnom razvoju i razvoju "svog stila", ti si to rekao daleko sažetije, različiti stilovi pisanja... biggrin.gif

...U kurziv sam ubacio ono što hoću da izdvojim kao ključno za tu priču o "ličnom stilu". Dakle Homere, kada sam tamo gore (u odgovoru na prvi deo citata) kazao da se slažem s time što govoriš a da me ti kanda nisi razumeo u ranijim momentima diskusije, mislio sam na to da biti na putu napretka kroz nešto edukacije i vežbe, uvažavajući sve aspekte ličnih preferencija i hedonizma, nije odvojeno od stvaranja "ličnog stila". Parafraziraću yagodinca, "razvojni put na kome se vremenom razvije sopstveni stil ali to je posledica a ne uzrok razvoja", po meni je to tako za ogromnu većinu nas bavljenika fotografijom.

...Naglasiću da pojam lični stil stavljam pod navodnike jer pod njime podrazumevam skup preferencija koje pojedinac gaji ka znanjima i iskustvima koja je stekao ili tek teži da usvoji, što su u tom smislu logički posmatrano posledice, jel. Taj skup preferencija sačinjen od saznanja, ukusa i količine posvećenosti nas čini manje više različitim, ali i dalje ukalupljenim u velike skupine sličnih tj. šablone. Umesto tog odomaćenog pojma pravilnije bi bilo koristiti lični pristup ili lični način na koji obrađujemo neku temu, motiv fotografisanja, ali oba zvuče pomalo rogobatno.

...Ono što mislim da se usko gledano odnosi na lični stil, a nazirem to Homere i u tvojim redovima iz prvog citata, jeste očigledna prepoznatljivost i posebnost koja se valjda začinje iz talenta ali je i njena puna afirmacija itekako zavisna od razvojnog puta (edukacije i iskustva). To je nešto što se ne događa većini običnih smrtnika, veoma mali broj od svih miliona kliktača na planeti, moguće tek nekoliko desetina u jednom stoleću se izdvoje sopstvenim stilom a tek pojedinci su iznad svih pa se njihov stil izučava ili smatra novim "pravilom".

...Ono što sam ti u nekim momentima hteo sugerisati, kao sebi rolleyes.gif , ako si se već uhvatio ovog hobija i nabavio par "moćnih igračaka" za njega, greota je da ti fotke ostanu u klasi prosečnog "kliktača sa smartfon kamerom", sa jedinom idejom vodiljom "vidi gde sam bio - vidi šta sam video" jer isto to možeš da predstaviš i šire, bolje, čitljivije, kroz formu i estetiku koja je (milenijumima) univerzalno prihvaćena kao dobra a uz očuvanje sopstvene suštine kroz pristup i način. Naravno, uvek ostaje pravo na izbor, kao što mi je skoro maliluk u nekoj njegovoj temi kazao, parafraziram: ulov je ulov - nije važno jel sitnija ili krupnija riba, jel ulovljena na udicu ili mrežom - važno je da smo siti. Eto, neko živi da bi jeo a neko jede da bi živeo...

CITAT (Sale72 @ Nov 8 2018, 23:16) *
bio sam prilicno siguran da Ti komentar neces shvatiti pogresno smile.gif

...a neko hrani trolove, kad sam već između redova pomenut...

Nema moja reakcija veze s ispravnim i pogrešnim već s tvojim čistim trolovanjem a iskusan si dugogodišnji drug član, smatram dobronameran sagovornik, i onda tako upadaš. Siguran sam da nisi imao baš ozbiljne i dobre namere jer da jesi našao bi u prethodnom tekstu još greškaka iz lektorsko korektorske branše za obradu, već ajd u par reči da promenim tok teme, haha, nhf itd. smile.gif

CITAT (Kisha @ Nov 9 2018, 10:16) *
Na kraju putovanja se sve svede na par riječi. Veliki tomovi knjiga ne igraju ulogu u stvarnom životu.

U jednu ruku da, u drugu ruku ne.

Eto npr. nađeš dobru šljaku, na prvu deluje laka lova, selidba malenog stana, garsonjera 23m2, prizemlje. Kad ono, od poda do plafona, od zida do zida puna knjiga, čitavi tomovi.

Uvidiš onda da i u stvarnom životu mogu da odigraju svoju ulogu ti tomovi, posebno ako te "uklješti u krstima" kad podigneš ona teška "sabrana dela Josipa Broza", pa besno opsuješ nešto u par reči... biggrin.gif

-disklajmer: ne primajte ništa od ovoga k srcu al mislite o tome wink.gif

Pozdrav svima!

+Quote Post
Homer
poruka Nov 11 2018, 21:54
Poruka #24

Datum reg.: 27-November 13
Član broj: 51,489

Evo ja ću, koliko mi se čini i koliko sam shvatio ipak ostati u:

"klasi prosečnog "kliktača sa smartfon kamerom", sa jedinom idejom vodiljom "vidi gde sam bio - vidi šta sam video" jer isto to možeš da predstaviš i šire, bolje, čitljivije, kroz formu i estetiku koja je (milenijumima) univerzalno prihvaćena kao dobra a uz očuvanje sopstvene suštine kroz pristup i način."

I to ne svojim izborom, već očiglednom nemogućnošću da učim i napredujem i da prihvatim vladavinu forme nad sadržajem.

A takođe, ne pada mi napamet ni da odustanem od postanja svojih kliktačkih smart fone fotografija biggrin.gif biggrin.gif

E sad, što se tiče ove konkretne serije, ono što sam rekao ozbiljno sam i mislio, uz malo više pažnje na detalje vjerojatno bi fotografije bile manje neloše ali sumnjam da bi bile bolje.

Jednostavno kad je fotka dobra onda je dobra biggrin.gif biggrin.gif

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 18. November 2018 - 01:16

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.