Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

vezba vezba

V
btw
poruka Feb 21 2017, 09:56
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 8-May 10
Član broj: 35,742

Pozdrav,
Resih da se malo ozbiljnije posvetim karakternoj animaciji. Neki komentar ili kritika bi mi dobro dosla smile.gif
Hvala

Go to the top of the page

+Quote Post
Benzin
poruka Feb 21 2017, 11:17
Poruka #2

Datum reg.: 24-December 07
Član broj: 18,126

Što se tiče walk cycle-a meni najviše fali rotacija kukova i ramena, i oni su u kontri kao ruke i noge, up-down imaš mada bi to moglo malo izraženije, ali tu su te sigurno ubila "škljocava" koljena tj. nedostatak "mekog" IK-a. Kakav je ovo rig? Nešto gotovo i "animation ready"... (malo morgen što je nekada Slobo govorio Tuđmanu)? Takođe ne bi bilo loše blago savijanje kičme prema naprijed kada ide u "up" pozu, ispravljanje kada "pada" naprijed i blaga amortizacija u "kontakt" i "down" pozi. Neko je jednom rekao da je hodanje u stvari kontrolisano padanje... ako tako posmatraš stvari skontaćeš na šta mislim. Spacing na nogama tj. stopalima... u "passing" pozu blaaaagooo usporava a u "kontakt" blaaaagoooo ubrzava... simuliraš gravitaciju. Za te stvari je tweenMachine u Mayi stvoren... "favorizovanje" poza jeli više "naginje" prethodnoj ili narednoj pozi. Spacing generalno. U ovom saltu unazad je to još više izraženo... ne gubi energiju kad ide "gore" i ne dobija kad ide "dole". Amortizacija skoka tj. pada je CAP-CAP dole-gore... nema "kočenja" i borbe sa gravitacijom... eto... nadam se da te nisam ubio u pojam... po mom skromnom mišljenju problem je više u nedostatku dobrih rigova nego u samoj mehanici... kad se ti boriš sa rigom umjesto da razmišljaš o timing-u i spacing-u pišaj ga...

+Quote Post
btw
poruka Feb 21 2017, 11:43
Poruka #3

Rig je standardni maxov CAT, nista advance. Vezba je u pitanju tako da nema reci o ubijanju u pojam. Radim najvise 2d animaciju i resio malo da se podsetim kao i da bolje uvezbam 3d. Hvala na odgovoru, imacu u vidu sve sto si napisao u sledecem "tasku"! smile.gif

+Quote Post
btw
poruka Feb 23 2017, 17:55
Poruka #4

mali update:)

+Quote Post
Benzin
poruka Feb 24 2017, 16:43
Poruka #5

Bolje... bolje... sad još dodaj prebacivanje težine kad stoji na jednoj nozi nagneš ga malo u tu stranu... mogu ramena i kukovi još malo... ali da ti ja ne bih mlatio evo ti isječak iz knjige jednog od najboljih ikada... Ričard Vilijams... "Animator Survival Kit" ako je slučajno nemaš imaš pdf na netu...Prikačen fajl  Capture.JPG ( 99.14K ) Broj download-a: 22

+Quote Post
btw
poruka Feb 24 2017, 17:38
Poruka #6

imam je i po njoj i vezbam, hvala!:)

+Quote Post
btw
poruka Feb 25 2017, 16:58
Poruka #7

run run

+Quote Post
Benzin
poruka Feb 26 2017, 20:06
Poruka #8

Na koliko ti je ovaj trk frejmova? Nešto mi prebrzo... jedan mini savjetić... kad si se već natjerao da radiš ove vježbe nemoj cycle-ove u mjestu... nije to-to... kad kreneš u "prostor" to je rokenrol... što se tiče samog trka... hmmm malo previše u "dužinu" i malo premalo u "visinu" i naravno slow-in slow-out iliti spacing... pogledaj mu glavu tj. tjeme... pokrij tijelo rukom... isto ko da je na onoj "kobri" za bušenje asfalta trrrrrrr gore-dole-gore-dole, nema gore-usporenje-stanka-ubrzanje-dole... ako baš hoćeš da se preznojiš evo ti misija: uplašeni hod unazad sa zveranjem na sve strane i druga skok u dalj ko na olimpijadi... Znaš li kako se "traže" poze za "favoring" ručno na timeline-u, iliti kako sabijaš i razvlačiš space-time continuum? smile.gif R. Vilijams to radi gustinom crteža u3D-u je drugi fazon...

+Quote Post
btw
poruka Feb 27 2017, 18:18
Poruka #9

12 frejmova pun loop. Namerno sam krenuo od loopova u mestu jer sam prvo probao u prostoru i nisam se bas snasao najbolje pa reko sebi aj prvo uvezbaj u mestu, curve editor, pa kad to malko savladas onda kreni dalje. Tako da sa te strane se slazem sa tobom. Sve ovo je vezba sa namerom da se unapredi skill.

"Znaš li kako se "traže" poze za "favoring" ručno na timeline-u, iliti kako sabijaš i razvlačiš space-time continuum? smile.gif"
Nemam pojma smile.gif

+Quote Post
Benzin
poruka Feb 28 2017, 02:07
Poruka #10

CITAT (btw @ Feb 27 2017, 18:18) *
12 frejmova pun loop. Namerno sam krenuo od loopova u mestu jer sam prvo probao u prostoru i nisam se bas snasao najbolje pa reko sebi aj prvo uvezbaj u mestu, curve editor, pa kad to malko savladas onda kreni dalje. Tako da sa te strane se slazem sa tobom. Sve ovo je vezba sa namerom da se unapredi skill.

"Znaš li kako se "traže" poze za "favoring" ručno na timeline-u, iliti kako sabijaš i razvlačiš space-time continuum? smile.gif"
Nemam pojma smile.gif

Uhhh... kako da ti objasnim... Prije svega prebaci tangente iliti tip key-eva na "linear", nemoj na "smooth" ili "auto" , bloking animacije iliti ključne (prvi prelaz, prve) poze radiš ili u "step"-u, ako si 100% siguran da je rig "gimbal proof" tj. maksimalno otporan na "gimbal lock" (to još nisam sreo, obično su smeće i sranje, ako ih nisi sam napravio), ili u "linear" modu, obadva imaju prednosti i mane... ja lično "step" nikada nisam volio jer u njemu nećeš vidjeti "gimbal lock" (poklapanje osa rotacije) kada rig poludi, i pored svih "filtera" i "gimbal kilera" veoma ga je teško izpeglati i obično ti sjebe koncepciju. Recimo napravio si 10-20 poza u "step"-u i prebacio u neki drugi mod i odjednom otkriješ da ti rig recimo u ramenima ima neku divlju rotaciju u 12-om frejmu... nećeš to šale izpeglat. U "linear"-u to primjetiš odmah, na tom frejmu, dok još nisi skrkao vrijeme u još osam poza.
Dakle poslije štimanja tangenti, napravi neki objekat (sferu, kocku bilo šta) na centru grida, (idemo na gore-dole slučaj), udari key na toj "nultoj" poziciji (recimo frejm 0). Prevuci objekat u visinu, recimo na 1m, nebitno, i udari key u toj "max" poziciji (recimo frejm 20). I konačno udari key na frejmu 10 tek toliko da se nađe smile.gif. Recimo da hoćemo da objekat krene polako, ubrzava, usporava oko sredine, ponovo ubrazava, i usporava pri vrhu. Sada napravi key na recimo frejmu 2, uzmi taj frejm na timeline-u i pomakni ga na recimo frejm 4. Zatim napravi key na recimo frejmu 8 i povuci ga unazad na frejm 6. Zatim napravi key na recimo frejmu 12 i prevuci ga na frejm 14. Sljedeće i posljednje napravi key na recimo frejmu 18 i prevuci ga na frejm 16.
Dobio si "slow-out" - ubrzanje - "slow-in" - "slow-out"-ubrzanje - "slow-in". Ako hoćeš da obrneš dinamiku, udaraj key-eve na većim brojevima frejmova i prevlači ih na manji broj. Ili kombinuj proizvoljno. Zašto sam boldovao "recimo"? Zato jer je ovaj proces proizvoljan u zavisnosti od veličine i zamišljene mase/težine objekta. Tražiš, raspored key-eva u zavisnosti od mase/veličine objekta i tajminga. Ovo ti fali na kukovima lika. Nemoj se odmah zalijetati u graph editor... ako si vidio negdje na youtube kako odmah čačkaju krive da bi ovo postigli - to "pali" na "bouncing ball" primjeru. Na likovima gdje imaš 50-60 kanala sa key-evima i šumom krivih ti fazončići ne pomažu tek tako. Graph editor dolazi puuunooo, puuunooo kasnije... i to uglavnom da pokažeš "cahones" i obrišeš key-eve za koje si 60% siguran da ti ne trebaju sa ciljem da kriva bude što glatkija biggrin.gif . I to sve kontrolu po kontrolu. Uh, što se nakucah... eto probaj. Eh da mislio sam na centru mase lika ne na kukovima... i pogledaj i ovaj video... odličan https://www.youtube.com/watch?v=KRVhtMxQWRs

+Quote Post
alekba
poruka Feb 28 2017, 03:21
Poruka #11

Datum reg.: 11-November 09
Član broj: 32,800

pogledaj ovo. Lik je to radio za C4D, ali principi su isti, ( btw. taj lik vecinu animancija radi u maji pa prebacuje u cinemu ).
2 sata, pa ako te ne smori
https://www.youtube.com/watch?v=J8lkNz_gBJk&t=237s
https://www.youtube.com/watch?v=zosbUAbE8lw

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 18. November 2017 - 05:24

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.