Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

3 - broj stranica V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic

Logo Air Serbia

V
Zoks
poruka Aug 2 2013, 11:24
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 10-September 11
Član broj: 44,992

Pogledajte link:

logo AirSerbia

slika logoa

Meni se uopste ne dopada. Izgleda mi suvise jednostavno u estetskom smislu.
Go to the top of the page

+Quote Post
NIKOLAg
poruka Aug 2 2013, 12:20
Poruka #2

Datum reg.: 17-March 06
Član broj: 3,806

Nece biti da je jednostavan, ovo je jedno od komplikovanijih logo resenja za avio kompanije. Da je najbolji logo ikada - nije , ali daleko od toga da je lose resenje.

Pogledaj kako izgleda na primer Adria airways, Air France, Austrian, British ... to bi se moglo nazvati suvise jednostavno.

Lufthansa, Turkish , Air Canada - standardan krug + motiv , list , pticica/avion.

Ptica je cest motiv za logo avio kompanija. Da li je trebalo ici na dvoglavog - nisam siguran, to vise lezi vojnim vazduhoplovnim jedinicama. Ovaj "oriental" element verovatno je odradjen da bi se kompanija sto bolje prihvatila na bliskom istoku, a koliko sam procitao Etihad vec promovise Beograd kao vrhunsku destinaciju - grand na dve reke ... Mi smo 500 godina bili otomansko carstvo , deo bliskog istoka - tako da se i taj arabian look uklapa u AirSirbistan.

Kako autorka rada rece da je logotip nacrtan u Abu Dabiju, verujem da njena sloboda u resenju identiteta nije bila stoprocentna.

Na stranu to sto je masa "patriota" odusevljena dvoglavim orlom... Meni je ovo OK, mislim da se uklapa tamo na bliskom istoku, a i ovde u Sirbistanu.

+Quote Post
Zoks
poruka Aug 2 2013, 12:23
Poruka #3

Zaboravio sam staviti "" na rec jednostavno.

+Quote Post
mirtodor
poruka Aug 4 2013, 05:02
Poruka #4

Datum reg.: 29-June 06
Član broj: 5,248

IMHLO*:

- čini mi se da ovaj znak ne trpi nijedan drugi položaj osim "mirovanja aviona na aerodromu" - već ovde mi izgleda "nahereno"?

- i pored motiva ptica (ili ptice, heraldički "sijamske", smile.gif ), te i pored dijagonala u ornamentici - izgleda mi preterano simetrično/statično/inertno za vizuelni identitet avio-kompanije?

- ...hoću reći - čini mi se da dizajneri vizuelnog identiteta avio-kompanija raznim kružnim, talasastim, asimetričnim, dinamičnim formama pokušavaju da izbegnu upravo taj efekat statične vertikale + inertne horizontale?

- (Inače, voleo bih da mi neko upućen u heraldiku, kaligrafiju, vinjete, itd... objasni da li postoji neki kanon kad je korišćenje ove pletene ornamentike u pitanju, s obzirom da sam uglavnom nailazio na slučajeve da ili stoji samostalno, ili kao deo floralnog motiva, nikad kao deo bilo koje faune, tipa:

...ključujući i ovaj primer:

u kojem je ornamentika aplicirana NA dvoglavog orla, a NE čini sastavni deo orla?

Samo da naglasim, ne negiram pravo dizajnera da komponuje "nova mitska živa bića" smile.gif nezavisno od heraldike, kaligrafije... samo me zanima da li postoje neka heraldička, kaligrafska ili bilo koja druga pravila s tim u vezi?)

- da li samo meni izgleda kao da je vertikalni stabilizator "prelomljen na pola" ovim crvenim i tamnoplavim farbanjem?

- da li je samo meni potpuna enigma zašto je vizuelni identitet četvorobojni - crvena, tamnoplava, bela - i svetloplava?!

- da li samo meni motor izgleda "kitschy" i sedamdesetaški (a nije u pitanju "hipsterski retro")?

- i tipografija logotipa mi izgleda poprilično nedinamično, i pored tih "belih zraka u nagoveštaju", koji, valjda, treba da stvore utisak nekakve dinamike... naravno, nije italic jedino moguće dinamičko rešenje, al' ovo izgleda k'o da se sa "dinamizacijom" tipografije stalo na pola puta... ni onaj bold VERZAL na "Serbia" ne doprinosi dinamici, naprotiv?

- na kraju, mimo svega ovoga, a istovremeno u vezi s ovim - da li sam jedini zgađen raznim "marketinškim ekspertima" koji diljem društvenih mreža ismevaju svakoga ko javno saopšti mišljenje o ovom znaku i logotipu, zasnivajući to ismevanje na "činjenici" da je za vizuelni identitet komercijalnog brenda relevantan jedino i samo stav vlasnika brenda, a nimalo i stav potencijalnih mušterija tog brenda, te, uostalom, i stav svih koji su, hteli-ne hteli, izloženi percipiranju tog vizuelnog identiteta?

Unapred hvala na svakom odgovoru.

*IMHLO stands for "In My Humble Layman's Opinion"

+Quote Post
vili
poruka Aug 4 2013, 08:04
Poruka #5

zli poručnik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 68

A zasto imamo dve teme o istoj stvari?

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=98512

+Quote Post
Zoks
poruka Aug 4 2013, 11:34
Poruka #6

Ja sam pogresio. Nisam vidio da ima i na GD, ali mozda treba i da ima i na Advertising podforumu, da diskutujemo sa tog aspekta....

+Quote Post
mirtodor
poruka Aug 4 2013, 15:58
Poruka #7

Well, ispod naziva podforuma
"Advertajzing"
stoji opis
"Advertajzing, PR, strateško planiranje, media buying, kreativa, i sve ostale teme vezane za oglašavanje",
a s obzirom da se podforum nalazi na forumu "Dizajn Zona",
kapiram da smemo da ga kapiramo na način:
"Primene grafičkog dizajna u svim oblastima marketinških komunikacija",
(as previously emphasized by Zoks, smile.gif )
što znak i logotip korporativnog+komercijalnog brenda definitivno jesu,
dočim,
ispod naziva podforuma
"Galerije"
stoji opis
"Vaši lični ili profesionalni grafički radovi; plakati, brošure, vizuelni identiteti, bilbordi...",
i tako je ta druga tema i počela -
kao podnošenje ličnih samoinicijativno kreiranih predloga za re-branding JatAirways.
Što se, valjda usled pojave "zvaničnog"* rešenja,
pretvorilo u postavljanje tuđeg rada i bavljenje istim, hm? rolleyes.gif

*Skinuću navodnike sa "zvaničnog" rešenja kad se u pretrazi privrednih društava na sajtu Agencije za privredne registre pojavi bilo šta što se odaziva na ime "Air Serbia". Legalistički. tongue.gif

+Quote Post
Leon
poruka Aug 4 2013, 17:37
Poruka #8

Datum reg.: 28-November 06
Član broj: 7,655

Sa herladičke strane gledano, mislim i čvrsto verujem da je, u ovom slučaju, korišćenje prepleta potpuno pogrešno, bespotrebno i nakaradno, između ostalog jer je simbol dvoglavog orla oskrnavljen. Da se ogradim, isto bi mislio da je bilo koji drugi simbol u pitanju (Davidova zvezda, Jing-Jang, ...). Sa estetske strane, moje mišljenje je da novi znak apsolutni i potpuni amaterizam, u krajnjem slučaju i sramota za državu.

+Quote Post
vili
poruka Aug 4 2013, 20:11
Poruka #9

zli poručnik

@mirtodor: Nisam ja prigovorio zasto se ova tema nalazi ovde, vec zasto imamo dve paralelne diskusije o istoj temi. To treba neko da spoji.

+Quote Post
mirtodor
poruka Aug 4 2013, 20:42
Poruka #10

@vili
Ma, nisam ni mislio da si prigovorio, nego samo krajnje diskretno / implicitno / subliminalno / suptilno lobiram sekirom da se tema spoji OVDE! laugh.gif

+Quote Post
zarkos
poruka Aug 5 2013, 11:57
Poruka #11

Datum reg.: 27-January 05
Član broj: 152

Logo je djubre. Strtegija kompanije ne postoji vec se logo formirao onako po misljenju dizajnerke (heraldika, miroslavljevo....). Niko nije razmisljao kakvu ce percepciju imati stranci na ovako nesto. I onako nas mesaju sa Siberijom, sada smo to i potvrdili. Mi smo Siberija.

P.S. American Airlines primer redizajna:

+Quote Post
vili
poruka Aug 7 2013, 21:00
Poruka #12

zli poručnik

http://www.telegraf.rs/vesti/798072-svetsk...rbima-ne-svidja

biggrin.gif

+Quote Post
Christopher Carr...
poruka Aug 7 2013, 22:22
Poruka #13

Mr. Wolf

Grupa: Supermoderatori
Datum reg.: 24-January 06
Član broj: 3,067

Pa eto, sve je u redu.

+Quote Post
mirtodor
poruka Aug 7 2013, 23:43
Poruka #14

Tako je! OPLETI!!

Prikačen fajl  opleti.jpg ( 15.16K ) Broj download-a: 151

+Quote Post
Leon
poruka Aug 8 2013, 00:07
Poruka #15

Datum reg.: 28-November 06
Član broj: 7,655

Kako se logo dopada svetskim dizajnerima, šta god to "svetski" značilo (za mene, to je uvek bila furka kompleksaša sa periferija raznih provincija, šta mislite o tome "novinari"?), samo potvrđuje našu tvrdnju da je logo g**no, ali svetsko g**no.
A ekipa koja je dala sud o dotičnom, tako se nalupala da sve zvoni, a ponajviše iz dva razloga:
neupućenost ili vrlo površna upućenost u temu naše istorije, tradicije, itd..., i drugi - nazovimo to pokušaj pravdanja rada njihove pratilje,
jer je dizajnerka novog znaka Follower na behance.net mislim možda i svim upitanim dizajnerima.
OK, taj info ništa ne mora znači ali može dosta da kaže.
A tekst na telegrafu, kao potpuno amaterski i nevešto skrojeni PR, u skladu je sa temom.

+Quote Post
vili
poruka Aug 8 2013, 08:24
Poruka #16

zli poručnik

A i ako procitate ceo tekst, mozete videti da su skoro svi rekli "Dobar je, ali...", samo sto je to "ali" ignorisano.

+Quote Post
Duh sa sekirom
poruka Aug 8 2013, 08:40
Poruka #17

Datum reg.: 30-December 06
Član broj: 8,224

Ja ne znam kako se to dopada svim svetskim dizajnerima kad je svako imao ALI u svom izlaganju pri tom jasno istaknuvshi sta ne valja tj. sta im se ne svidja? biggrin.gif
Kad saberes sve zamerke ispade da je logo tesko s....

EDIT
Vidi ga ovaj Vili, prestani da me pratis biggrin.gif

Znam da je 20 minuta razlika u komentarima ali ja otvorim vishe tema pa dok odgovorim.... biggrin.gif

+Quote Post
okmijun
poruka Aug 8 2013, 09:57
Poruka #18

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

Tipican anglosaxonski nacin komunikacije je da ti UVEK kazu kako je sve u redu i najbolje moguce, ALI samo ovo ono, to je nacin izrazavanja i ophodjenja.

+Quote Post
LuckyBug
poruka Aug 8 2013, 10:21
Poruka #19

Datum reg.: 16-April 06
Član broj: 4,235

Naravno da im je dobar, simbolise kich i Srbiju povezuje sa tim. Njima je to skroz ok.

+Quote Post
milosh034
poruka Aug 8 2013, 11:00
Poruka #20

Datum reg.: 6-May 05
Član broj: 573

Naravno da ce "svetski" dizajneri koji su Tamari "prijatelji" na Behance-u pohvaliti njen rad.
Ono sto meni smeta kod doticnog logotipa je odabir jednog od najgorih fontova koji trenutno kruze po netu (Harabara)
To mi zaista ne ide u glavu, i sta radi ona svetlo plava boja unutar orla na repu?
Dosta toga skripi, pretpostavljam da ce da ga ispeglaju pre nego sto ga puste u promet.

+Quote Post

3 - broj stranica V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 19. August 2017 - 17:37

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.