Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Closed TopicStart new topic

10 zapovesti jednog kreativca, by Frederic Beigbeder

V
Commy
poruka Mar 21 2005, 03:50
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 67

Deset zapovesti jednog kreativca

1.
Dobar kreativac se ne obraca potrosacima, nego onim osobama u Parizu koje bi mogle da ga zaposle (direktorima dvadeset najboljih reklamnih agencija). Samim tim, odneti nagradu u Kanu ili Klubu AD je mnogo vaznije nego osvojiti parcice trzista svog klijenta.
2.
Najbolja je prva ideja, ali uvek treba zahtevati tri nedelje krajnjeg roka pre nego sto se ista predstavi.
3.
Reklama je jedini posao u kome ste placeni za losije obavljen posao. Kad predstravis genijalnu ideju, koju narucilac hoce da upropasti, seti se svoje plate, pa sklepaj neko sranje po njegovom diktatu za trideset sekundi, i dodaj palme u story-board da bi mogao da odes na snimanje filma nedelju dana u Majami ili Kap Verde.
4.
Uvek kasni na sastanke. Kreativac koji stize tacno na vreme ne uliva poverenje. Kada udje u salu u kojoj ga svi cekaju 45 minuta, nikako ne sme da se izvini, vec treba da kaze: "Dobar dan, imam da vam posvetim svega tri minuta." Ili citirati Rolana Barta: "Ne prodaje san, nego razum" (ili manje sik varijanta: citat "Ruzno se ne prodaje" Rejmonda Loevija). Klijent ce reci da ulozeni novac mora da im se isplati. Ali ne treba zaboraviti da narucioci dolaze u agencije jer su nesposobni da stvore ideju, da zbog toga pate i ljute se na nas. Zato kreativci treba da ih prezru: brend menadzeri su mazohisti i ljubomorni. Placaju nas da bi smo se ponizili.
5.
Kad nista ne pripremis, pricaj poslednji, i ponovi ono sto su drugi rekli pre tebe. Onaj ko je poslednji pricao, bio je u pravu, tako je na svakom sastanku. Nemoj nikada da zaboravis da je cilj jednog sastanka pustiti druge da se zale.
6.
Razlika izmedju seniora i juniora je u tome sto je senior bolje placen i radi manje. Sto si vise placen, vise te slusaju, a manje pricas. U ovom poslu, sto si vazniji, vise treba da cutis - jer, sto manje pricas, vise te smatraju za genijalca. Naravoucenije: da bi prodao ideju KD (Kreativnom direktoru), kreativac mora SISTEMATSKI da uverava KD da je upravo on taj koji je dosao na nju. Da bi u tome uspeo, treba da pocne svoju prezentaciju recenicama tipa: "Dobro sam razmislio o onome sto si mi rekao juce...", ili "Ponovo sam razmotrio onu tvoju ideju od pre neki dan...", ili pak: "Vratio sam se na tvoju pocetnu ideju", iako, razume se, KD nije nista rekao juce, niti je imao ideju pre neki dan, a jos manje pocetnu ideju.
6 bis.
Drugi nacin raspoznavanja juniora od seniora: junior prica smesne viceve kojima se niko ne smeje, dok senior izvaljuje neduhovite imbecilnosti na koje se svi smeju.
7.
Gaji odsutnost, dolazi u kancelariju oko podneva, nikad ne odgovaraj na "Dobar dan", za rucak odsustvuj po tri sata, budi nedostupan na telefonu. Ako ti upute i najmanji prigovor, reci: "Kreativac nema radno vreme, ima samo rokove."
8.
Nikad ne pitaj nikog za misljenje o kampanji. Ako nekoga pitas za misljenje, taj ce ti ga UVEK dati. A kada ga jednom da, NEMOGUCE je da ga ne uzmes u obzir.
9.
Svi rade posao svog predpostavljenog. Stazista radi posao copywritera koji obavlja posao KD koji obavlja posao Direktora. Sto si vazniji, manje radis (vidi 6. zapovest). Zak Segala je ziveo dvadeset godina na racun "Snage iz potaje" (aluzija na slogan predsednicke kampanje Fransoa Miterana), formule Lona Bluma koju su obnovila dva kreativca iz njegove agencije kojih se niko ne seca. PREBACI sav posao stazisti: ako njegov rad nailzi na dopadanje, pripisaces sebi zaslugu; ako ne valja, on ce dobiti otkaz. Stazisti su novi robovi: nisu placeni, mozes da ih deljes i oblikujes prema svojoj volji, mozes ih otpustiti preko noci, oni idu po kafu, sluze kao pokretne fotokopir masine, za jednokratnu su upotrebu, isto kao i BIC zileti za brijanje.
10.
Kad ti kolega kreativac prikaze dobro uradjen oglas, nemoj nikako da pokazes svoje divljenje prema njegovom izumu. Treba mu reci da mu je oglas veliko sranje, da s tim nece nista prodati, ili da je zastareo, vec vidjen milion puta, ili da ga je maznuo nekoj staroj engleskoj kampanji. A kad ti pokaze los oglas, reci mu "obozavam ideju", i pretvaraj se da mu zavidis.

Frederic Beigbeder
Go to the top of the page

+Quote Post
headcutter
poruka Mar 21 2005, 12:09
Poruka #2

eye from the sky

Grupa: Admin
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 24

sedmo mi se najvise svidja...

+Quote Post
++K
poruka Mar 21 2005, 12:12
Poruka #3

Grupa: Članovi
Datum reg.: 16-February 05
Član broj: 284

Covece, pa ovo je otkrovenje!!! E, da si samo to ranije iskopao, gde bi nam sad bio kraj... tongue.gif cool.gif

+Quote Post
Igor Petrović
poruka Mar 22 2005, 15:55
Poruka #4

Datum reg.: 22-February 05
Član broj: 306

Joooš
Jooooš
Joooooš
Ima li još ovakvih tekstova?

+Quote Post
senchy
poruka Mar 22 2005, 16:12
Poruka #5

Član

Datum reg.: 3-February 05
Član broj: 203

Commyce, pa ti si se probudio! Juuuuupppppiiiiiiiiiii!!!!
Nego ovo pod 7 mi je nesto poznato, hm, na koga li me podseca....hm, hm, hm, rolleyes.gif ??? laugh.gif

+Quote Post
santino
poruka Mar 22 2005, 17:09
Poruka #6

Datum reg.: 20-January 05
Član broj: 83

ma super je, jos da mi je tata ruski tajkun ...

+Quote Post
vili
poruka Mar 23 2005, 10:12
Poruka #7

zli poručnik

Grupa: Urednici
Član broj: 68

Posto sam ja rodjeni kreativac, ja sam sve ovo imao urodjeno. Nema potrebe da citam.
Doduse 7. exploatisem u malo izmenjenom obliku: dolazim na vreme na posao, a onda sam ceo dan odsutan.

+Quote Post
DanDzi
poruka Mar 23 2005, 12:41
Poruka #8

Urednica

Grupa: VIP
Član broj: 32

CITAT (vili @ Mar 23 2005, 01:12)
dolazim na vreme na posao, a onda sam ceo dan odsutan.
*

...kasnim na posao zvanicno do 45 min...takodje odsutna...radim skraceno radno vreme...a posao je zavrsen.....hmm....

CITAT (BoneHead @ Mar 23 2005, 01:58)
... smarajuci ljude na ircu... koji posteno rade...  laugh.gif
*

paaaaaaaaaaa sad.....mene uspava svaku noc (toliko o tome da vili prica ista zanimljivo tongue.gif ) ...sreca postoji ova vremenska razlika inace bi mi ugrozio poziciju na poslu..... cool.gif

izgleda da je vili ipak ponekad i koristan? hmm blink.gif

+Quote Post
lenny
poruka Mar 28 2005, 11:36
Poruka #9

supernatural

Grupa: VIP
Član broj: 22

odlichno!

+Quote Post
Trunks
poruka Mar 28 2005, 16:09
Poruka #10

Administrator

Datum reg.: 13-January 05
Član broj: 1

CITAT (Commy @ Mar 21 2005, 03:50)
7.
Gaji odsutnost, dolazi u kancelariju oko podneva, nikad ne odgovaraj na "Dobar dan", za rucak odsustvuj po tri sata, budi nedostupan na telefonu. Ako ti upute i najmanji prigovor, reci: "Kreativac nema radno vreme, ima samo rokove."

Ove se bar pridržavaš do kraja. smile.gif

+Quote Post
bluesman
poruka Mar 29 2005, 02:39
Poruka #11

Član broj: 65

CITAT (Commy @ Mar 21 2005, 03:50)
3.
Reklama je jedini posao u kome ste placeni za losije obavljen posao. Kad predstravis genijalnu ideju, koju narucilac hoce da upropasti, seti se svoje plate, pa sklepaj neko sranje po njegovom diktatu za trideset sekundi...
*

Ovo je najbolja moguca zapovest, Commy znas i sam smile.gif

+Quote Post
ShutYourMouth
poruka Jan 2 2006, 21:38
Poruka #12

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 25-November 05
Član broj: 2,413

heh!
ima me u svih deset zapovesti.
prosvetlih se!

i ...
resih da uzmem novac
u
ovoj
godini....

neko nesto protiv?!?!

btw, reche RA SMC u broju od januara da ce ON. pa mogu i ja.

+Quote Post
headcutter
poruka Jan 4 2006, 06:21
Poruka #13

eye from the sky

Član broj: 24

imamo protiv budjenja mrtvih tema...

enivej... desava se kada neko nov dodje na forum pa prelista stare teme...

taman sam mislio da se commy reaktivirao...

+Quote Post

Closed TopicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 26. June 2017 - 09:46

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.