Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

problem...sa ACR CS^, otvara crno bele fotke ali u koloru?

V
toda76
poruka May 24 2017, 19:47
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 19-January 06
Član broj: 2,989

Ne znam jel tema na pravom mestu mislim da je vise za fotografe...ako treba nek admini prebace molicu...Ugl PS CS 6 tj ACR koji pripada istom...Desava se seledece-sa Nikonom D7100 fotkaosam nesto, i posle dugo vremena probam da u aparatu namestim da budu CRNO-BELE fotke..Preciznije u Picture control namestim da budu MONOCHROME.Medjutim, kad ih otvorim u Bridge/ACR/Phortoshop-one su OPET u coloru...Sad posto koristim RAW format, znam da on pamti mnogo vise informacija nego JPEG i moze se vise manipulisati a njim...Ali mi je apsurdno-da softver sam pretvara u KOLOR ono sto sam ja izdao komandu aparatu da bude CRNO-BELO...Ili ja gresim...?Dalje ViewNX 2 Nikonov softver ih vidi redovno-u crno belom rezimu...Fastsone isto...
P.C. Drugar mni kaze da mi softver cini uslugu sutvari kao ako se predosmilim onda mogu da konvertujem color/crno belo itd...ali meni to ODUZIMA vreme...a trebalo bi da stedi...ILi ja negde gresim...?
Go to the top of the page

+Quote Post
t@urus
poruka May 24 2017, 20:37
Poruka #2

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Nisam siguran da taj MONOCHROME mode nije samo za JPG format fotografije. RAW bi trebao da bude native fajl, bez ikakvih promena. Možda i ja grešim...

+Quote Post
toda76
poruka May 24 2017, 20:48
Poruka #3

^^ Vidis palo mi je na pamet ali opet mi je malo bzvz-,islim das mi jednu opciju da mi ustedi vreme0i onda ja opet moram da radim obrnut prioces u PS? Ali cudo jedno kako tehnika/automatika zna da ODMOGNE a ne pomogne coveku smile.gif
Hvala svakako....probacu bas i ovako, sa JPEG..

+Quote Post
darkesha
poruka May 25 2017, 05:25
Poruka #4

Datum reg.: 24-April 09
Član broj: 29,361

Moras da postavis stvari na svoje mesto u suprotnom fundamentalno pogresno sagledavas situaciju.

Jpg je slika.
Slika moze biti crno/bela ili u boji.

RAW nije slika. Raw je skup 10110 koje su ocitane sa senzora koje se kasnijom manipulacijom pretvara i na kraju konvertuje u sliku (koja moze biti c/b ili u boji).
Ako nije slika onda ne moze biti reci o tome da li je u boji ili crno bela. Raw je samo skup informacija onako kako ih je senzor zabelezio.

Ta dva sw nisam koristio ali ce biti da postoji opcija koja sagledava ceo sacuvani fajl a ne samo deo koji odgovara Nikonov jpg profilu.

+Quote Post
toda76
poruka May 25 2017, 10:11
Poruka #5

E i Ti si ga malo sad banalizovao smile.gif Prcizno kako wiki[pedia kaze https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format
RAW je Image format-ali OK jasna mi je poenta Tvoje price...Elem objasnio sam vec sta je dilema i sta mi smeta ...Jbg[ucam RAW uvek(redje RAW +JPEG)i jednom u 100 godina "ajd da ispucam crno-belo"Ekran aparata prikazuje crno belo, i onda SHOK!??"gde su moje crno bele fotke":) I onda opet konvertuj to crno belo u color...DOdue u ACR je to jedan click...Ali opet, gubi se vreme...

+Quote Post
@work
poruka May 25 2017, 10:20
Poruka #6

Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

ACR ne "vidi" podesavanje sa aparata kao sto vidi view nx, a to da ti je fotka cb je samo jedan tag u tom raw fajlu, dakle isto kao i podesavanje kontrasta, saturacije, ostrine itd. Faststone vidi embedovani jpg u tom raw-u koji je u ovom slucaju cb (tako si hteo je li kad si podesio aparat) s obzirom da svaki raw fajl ima i embedovani jpg zarad brzeg previewa.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 20. August 2017 - 01:35

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.