Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

7 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic

Zaha H za centar Bratislave, -wtf-

V
mirtodor
poruka Jul 2 2013, 18:10
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 29-June 06
Član broj: 5,248

Ako sam dobro shvatio, prethodno je bilo pitanje verodostojnosti tvrdnje da nisam ni jedno ni drugo? smile.gif

No, da odgovorim na naknadno (pojashnjeno i shvaceno) pitanje:

1. zaista nisam bio siguran da li je u pitanju "laichko kapiranje", ili realno postoje osnove za "prepoznavanje slichnosti", te sam osetio potrebu da naglasim da nisam arhitekta/urban-planer,

2. kapiram da je u pitanju bila i vrsta nesvesnog testa, tipa: "Da l' je ovaj podforum otvoren za osobe izvan predmetne struke, il' takvi 'nezvani gosti' bivaju 'avansno oduvani', k'o na nekim drugim podforumima?" So far, not so bad, smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
zklop
poruka Jul 2 2013, 18:31
Poruka #22

Datum reg.: 14-February 12
Član broj: 46,814

Kod nas su i ježevi i stomatolozi i stakloresci i odžačari (novosadski samo) dobrodošli. I svi ostali.
Dok god nosite suspenzore.
nosite ih..samo nosite!
Welcome ;-)

PS: a u jednom momentu, (desiće se kad-tad) kada čujete iza sebe: "Run Forest, Run" - bežite i nipošto se ne okrećite. NIPOŠTO!

+Quote Post
zklop
poruka Jul 2 2013, 20:17
Poruka #23

Zahica uradila model/animaciju za BEKO:
http://vimeo.com/68780737

tek sada moze da se vidi koliko je bzvzn ovaj projekat!!!
a uradila je i maketice!!!
http://www.designboom.com/architecture/zah...terplan-update/
citat-- space making is not just shaping a space, but creating a relationships within the space that maintain it

vrednica mala, ljubi je teča.
a još je i dodala
the approach or the reception like a project like this is given, it is that it is futuristic, that it is a little bit alien, that it is a little bit…something other than us, speaking from a belgradian stand point of course; because we do projects like this in different parts of the world, we also have the opportunities to see the different commonalities between people. every place believes they have some unique features, which is true to an extent, but there is also something that is equally true. that every place is the same, or similar or relative to every other place and it's important not to forget that. it's important not to forget that places like this are offering one vision - like say belgrade, or other cities want to achieve in the future - but we are just here to help shape that vision, we are not here to produce something that is alien, that is irrelevant. we believe that it should be relevant, it is relevant, if for no other reason, because it allows us to reflect on each other and no understand better what we are. WTF

+Quote Post
Ji 4Tze
poruka Jul 3 2013, 10:42
Poruka #24

Rumun

Grupa: Urednici
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 73

Meni je ova zgrada odlična, prvo šta god novo da je tamo umesto onog rugla bilo bi bolje.
Drugo, zaha hadid's first major project in eastern europe i ovo treba nešto da znači.
Treće, ove fotke makete mi više govore od animacije i rendera

+Quote Post
Verasenj
poruka Jul 3 2013, 10:46
Poruka #25

Datum reg.: 11-February 07
Član broj: 9,066

Design by Zaha: Nova Shoes Ltd. edition.

+Quote Post
zklop
poruka Jul 3 2013, 12:30
Poruka #26

"Treće, ove fotke makete mi više govore od animacije i rendera"

Ali sta ti govore.
Kompozicija je sjajna samo iz jedne perspektive.-One koju covek ne moze da sagleda niti iz 1 tacke, ma gde da stane.
Pa pogledaj samo tu maketu. Zbrda zdola nagurano. Tetka mesila testo malo razvukla pa onda nabila. Dodala jedan ortho kubus i Voila. Eto vam ga.
Meni se bas ne dopada pa da je i u Mrcajevcima, po prvi put u SEE.
I mislim da me niko nece ubediti u suprotno.
Zivi bili pa setali okolo za kusur godina.
Diskutovacemo tada.

+ Ono je cipela?!! xaxa
tek sada sam skontao pa redim edit.
Sinoc sam gledao i slusao i neverovao Intervju Pininfarine oko njihove zgrade u Singapuru.
http://www.designboom.com/architecture/fer...by-pininfarina/

I to bih ubacio u jedan novi STICKY na ovom podforumu.
Novi objekti koje treba (bez obzira o ukusima) videti.
Tu bi bila i Leader Tower u St. Petersburg-u (ne znam ko je "video"/igra reci- ko pogleda znace...)
Ne smemo nista propustiti!
Urednik bi mogao da oformi vec danas-sutra i tu da stavljamo linkove ka objektima koji ostavljaju utisak.

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Jul 3 2013, 12:34
Poruka #27

Datum reg.: 23-April 08
Član broj: 20,843

Ja generalno nemam nista protiv Zahe iako mi taj alian stil nije blizak. U svakom slucaju ti objekti imaju zadatak da privuku paznju i paznja je privucena svakako. To su ipak javni objekti i oni mogu biti i izuvijani i zaobljeni i kakvi god i sve je dobro dok ne predje na rezidencijalnu arhitekturu jer u okviru nje se mora voditi racuna i o uticaju objekta na psihu coveka. Da sada ne filozofiram kako koji oblik utice na psihu, verovatno i sami znate, mislim da nije strasno biti u jednom takvom alian objektu nekoliko sati. Najveci problem starhitekata jeste sto objekat ne uklapaju u okolinu, ne poznaju dovoljno narod i uslove koji vladaju na prosoru gde ce objekat biti izgradjen pa onda tresnu nesto tako, ali tim objektima je kao sto rekoh na pocetku prioritet ja bih rekla da privuku paznju a to svakako rade.

A sto se tice ovog izleta njenog u modu, to mi je smesno, eto samo toliko smile.gif Iako je moda odavno prestala da sluzi coveku. Pocela je da sluzi sama sebi, da se eto promovisu nebuloze i pokazuje ko je koliko uvrnut.

+Quote Post
Ji 4Tze
poruka Jul 3 2013, 13:19
Poruka #28

Rumun

Grupa: Urednici
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 73

zklope, nemam nameru da ubeđujem bilo koga pogotovo tebe koji sebi daje za pravo za bilo kog ostvarenog arhitektu (a pogotovo za nekog tipa Zaha) da pišeš deminutive i pežorative tipa "tetka mesila, vrednica mala, zahica" i sl.
Koji si ti tako veliki supermega car u životu da kritikuješ Zahu na taj način? Daj osvesti se.
Temu otvori kako ti se dopada pa ćemo da je lako stikujemo.

+Quote Post
Rapidograf
poruka Jul 3 2013, 13:53
Poruka #29

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

CITAT (GAF_Marija @ Jul 3 2013, 13:34) *
To su ipak javni objekti i oni mogu biti i izuvijani i zaobljeni i kakvi god i sve je dobro dok ne predje na rezidencijalnu arhitekturu jer u okviru nje se mora voditi racuna i o uticaju objekta na psihu coveka. Da sada ne filozofiram kako koji oblik utice na psihu, verovatno i sami znate, mislim da nije strasno biti u jednom takvom alian objektu nekoliko sati. Najveci problem starhitekata jeste sto objekat ne uklapaju u okolinu,

Meni je ovo jako fascinantno da dvoje @zklop i @GAF_Marija anonimnih autsajdera komentarisu na ovakav nacin arhitekturu nekoga kao Zaha Hadid i ostalih,kako Marija kaze, "starchitects". "uticaju objekta na psihu coveka" A kako onda po tebi utice domaca stambena arhitektura soc-realistickih betonskih kocketina i solitera na nas? Gaudijeva Sagrada familija je bila rezidencijalna, zaobljenih formi, i sta s tim onda?

Zklop, ne mogu ni da zamislim kakvom krs arhiteturom se bavis u Srbiji, ni ne zelim da znam. Ali kometari stranih Arhitekata sa velikim A, su ti toliko idiotski da me glava boli. Bolje batali ovu temu, samo se blamiras. Ako nemas nesto konstruktivno i kulturno da kazes o samim objektima, a ne ad himinem i pezorativno o samim autorima tih dela, opet, prestani da se blamiras, degradiras ove forume jos vise.
Neverovatno, od svog crnila, brlje i tragedija domace struke, vi ste nasli da bacate hejt o arhitekturi Zahe Hadid....

+Quote Post
zklop
poruka Jul 3 2013, 14:10
Poruka #30

^
JA jesam. I AM.

Svako ima pravo da iskaze sta misli.
Ako se tebi svidja ono sto je ponudila Beogradu svaka cast.
Ja mislim kontra i imam pravo to i da iznesem ovde.
Isto tako mislim da je njena arhitektura proizvod NWO i nema veze sa izvornim principima necega sto bi trebalo da bude covekomernost.
Aha.
..to ja mislim, a pri tome nisam imao nameru licno da te uvredim.
ako si se nasao licno povredjenim- IZVINI! please!
ok.
uvek cu braniti ono sto mislim da je ispravno. gresim. naravno da gresim.
sukobljavam se. naravno. Eno ti sta je htela da ponudi Dubrovniku. Ali,znas sta - od pocetka sam ja ubedjen da tu nisu cista posla. Ne moze se Kalemegdanu niti Dubrovniku plasirati takvi projekti. NE-nikako. Neka pljunu pod svoj prozor.
ja zaista VOLIM Arhitekturu. /verovao ili ne/ i svaki dobar projekat, fasada, parter, drvored, kanta...ma sve-sve me veseli ako vidim da je to odradjeno kako treba. Mozda sam anonimus, mozda nemam prilike da iskazem svoje potencijale/jos/ ali bre, boli me sve sto nije primereno, sve sto nece korisnicima pridoneti da bude BOLJE, LEPSE..Funkcionalnije...mOze se zvati kako hoce, ali...bre - uhhh

PS@ Rapid..: kada bi znao da sam se ja vodio i visinom venaca i otvorima i uslovima ZZZSK i svim mogucim ogranicenjima da bih svoje projekte uklapao na naj nacin- iznenadio bi se! Da li mislis da je neko to i primetio. Drugi je zidao pored i...i....jbte....seo sam i isplakao sve te uslove o kojima sam vodio racuna. A onda ustao -krenuo dalje i rekao JVam Mmu- bolji sam od vas! Od sada po mom!

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Jul 3 2013, 14:19
Poruka #31

Rapidograf, uzmi pitaj ljude koji zive u takvim objektima kako im je pa cemo onda da pricamo smile.gif Vizuelno sve to moze da bude jako zanimljivo ne sporim, sve je to stvar ukusa. Ja sam veliki fan Gaudija na primer, sta vise divim se njegovoj kreativnosti ali i dalje smatram da takav tip objekata nije dobar po psihu coveka. Ako budes nekada imao vremena uzmi malo procitaj kako oblici uticu na psihu coveka i kakva osecanja sve to kao i boje bude u njemu pa ce ti biti jasnije o cemu govorim. Ja stvarno nemam nista ni protiv Zahe niti protiv bilo kod arhitekte, nisam tu da blatim bilo koga samo smartam da njen tip objekata oblikovno gledano nije najpogodniji po zdravlje coveka. Naravno ja sam "niko i nista" pa se moje misljenje moze uzeti kao potpuno nebitno i to je naravno vase pravo. Ja sam samo iskazala svoje misljenje nista ne tvrdim niti ikoga ubedjujem da je ono ispravno.

I jos jedna stvar, ja apsolutno smatram da svako od tih cuvenih arhitekata ima kvalitet. Ne bi on bio tu gde jeste da ga nema.

p.s Jos nesto. Da li je arhitektura isto kao i moda krenula da postoji samo zbog sebe odnosno da bi arhitekta pokazao koliko je kreativan i zanimljiv ili ona postoji kako bi sluzila coveku. Volela bih da mi Zaha objasni zasto je na ovom konkretnom objektu koristila bas tu nepravilnu formu, jer koliko ja vidim ona je svuda koristi sto znaci da nema veze sa nekim konkretnim klimatskim i ostalim uslovima koji vladaju na tom konkretnom podrucju gde se objekat gradi.

p.p.s. Ne znam kako vama li meni se kada vidim neki njen objekat u ovom alian stilu pomalo zavrti u glavi. Osetim se dezorijentisano. Gde je pocetak a gde kraj.

+Quote Post
zklop
poruka Jul 3 2013, 14:44
Poruka #32

^ "I jos jedna stvar, ja apsolutno smatram da svako od tih cuvenih arhitekata ima kvalitet. Ne bi on bio tu gde jeste da ga nema".

I agree! Slazem se! .....i na hindu i bantu...i svim ostalim.
Ali, ..ali ja imam pravo na stav!
I moj je. I 'cu ga iznosim, vazda.

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Jul 3 2013, 15:22
Poruka #33

Ma nema uopste razloga da se raspravljamo. Svako iznese svoje misljenje, diskutujemo, polemisemo. Niko nikog ne treba da napada i da se bilo sta svodi na licnu osnovu. Komentarisemo Zahu, ovoga onoga, nije bitno, mozda se procita nesto pametno, mozda nesto i glupo svako ce vec da reciklira po potrebi u svojoj glavi. Ponekad i neka glupost moze da dovede do neceg bitnog, nikad se ne zna smile.gif

Vodimo ljubav a ne rat smile.gif

+Quote Post
t@urus
poruka Jul 3 2013, 15:42
Poruka #34

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

CITAT (GAF_Marija @ Jul 3 2013, 15:19) *
Ja sam veliki fan Gaudija na primer, sta vise divim se njegovoj kreativnosti ali i dalje smatram da takav tip objekata nije dobar po psihu coveka. Ako budes nekada imao vremena uzmi malo procitaj kako oblici uticu na psihu coveka i kakva osecanja sve to kao i boje bude u njemu pa ce ti biti jasnije o cemu govorim. Ja stvarno nemam nista ni protiv Zahe niti protiv bilo kod arhitekte, nisam tu da blatim bilo koga samo smartam da njen tip objekata oblikovno gledano nije najpogodniji po zdravlje coveka.

Ja bio u Casa Mili, ulazio u stan ne vidim razlog zašto u tom stanu ne bih mogao da živim. Čak mislim da bi mi bilo i prijatno. Voleo bih da malo pojasniš šta smatraš pod tim psihološkim doživljajem prostora jer to pominješ bar treći put.

I kakav je to njen tip objekata? Definiši.

CITAT (GAF_Marija @ Jul 3 2013, 15:19) *
Volela bih da mi Zaha objasni zasto je na ovom konkretnom objektu koristila bas tu nepravilnu formu, jer koliko ja vidim ona je svuda koristi sto znaci da nema veze sa nekim konkretnim klimatskim i ostalim uslovima koji vladaju na tom konkretnom podrucju gde se objekat gradi.

Na prethodnoj strani sam dao primere na kojima njena arhitektura nije uniformna, među njim čak ima i jednog (zamisli) svedenog objekta u obliku kubusa.

Ja razumem da neki ljudi koji nisu ovog našeg zanimanja mogu da smatraju ovu arhitekturu uniformnom i da pljuju po Zahi, ali ne razumem ljude iz struke koji bez suviše udubljivanja daju sebi za pravo da popljuju nečiji rad. Takođe imam i kolege koje šutiraju Gugenhajmov muzej u Bilbaou, jer valjda misle da su iznad Gerija, a to što on uzme za jednu skicu oni neće za celu svoju karijeru. Za to vreme ja sam muzej obilazio dva dana i šetao oko njega i fotografisao i na kraju razumeo zašto je baš takav kakav je (posle objašnjene ekonomske situacije Bilbao-a, Baskije i posle sagledanih promena koje su u tom gradu bile neophodne).

Ne kažem nigde da je loše što se ovakva diskusija vodi, čak sam i zadovoljan što ovaj se ovaj forum na momente i probudi. Niti želim da bilo koga ubeđujem u ono što ja mislim pa ne bih želeo da i neko drugi smatra da je jedino njegovo mišljenje ispravno.

+Quote Post
zklop
poruka Jul 3 2013, 16:08
Poruka #35

živo, živo http://youtu.be/rdLxWjHaPeQ
neka se diskutuje.

^t@u mogao bi ti da okacis te fotke negde, ha?
mislim da smo nas 66% na procesu projektovanja bas to uzeli za primer na ispitu. - to je bilo jedno od pitanja koliko se secam..
(eto - time sam odusevljen npr.)

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Jul 3 2013, 16:16
Poruka #36

Ne mogu sada da trazim primere jer ovo sto sam pomenula ima veze sa nekim predavanjima koje sam pohadjala. Ali sigurno moze da se izgugla. Ali ajmo ovako. Kada se covek oseca uplaseno, tuzno i izgubljeno u koji deo prostorije bi se sklonio? U cosak i to zato sto ga na taj nacin zidovi prigrle na neki nacin. Isto tako je i sa krovom. Nije krov samo tu da stiti od atmosferskih uticaja, tu je i da psiholoski gledano pruzi utociste. Kako ces naci cosak u okrugloj prostoiji? gde bi se sklonio? Takodje, ja sam pomenula na kraju da kod takvog izuvijanog objekta nemas osecaj za pocetak i kraj i vrlo podsecaju na lavirint u kome se jelte osecas izgubljeno.

Sto se tice tih radova koje si postavio htela sam da ih pomenem da su stvarno dobri i ja nisam napisala da ni jedan njen rad ne vredi ali ovi izuvijane, spacy forme postaju uniformne i njen su licni pecat. Pitanje je da li ona vise radi arhitekturu za dobrobit korisnika njenih objekata ili za licnu promociju. Odnosno sve vise mi se cini da je nije briga ima li smisla da njen objekat izgleda bas tako kako izgleda jer sama namena, parcela i okolina gde se objekat nalazi isti takav zahtevaju ili da bi njen stil bio prepoznatljv.
Sa druge strane mislim da se sada objekti sve vise rade kako bi svojim izgledom privukli ljude i bili sto upadljiviji. Da li ces se ti izgubiti u lavirintu nekih hodnika unutra i da li ces uopste doci tu gde si zeleo vise nije ni bitno. Ovde ne mislim ni na sta konkretno generalno govorim.

+Quote Post
t@urus
poruka Jul 3 2013, 16:17
Poruka #37

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Kačio sam na fotografskom delu foruma.

Izvoli:

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...=93507&st=0

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=95771

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Jul 3 2013, 16:24
Poruka #38

I da, ja Gaudija obozavam, stvarno nemam reci ali nisam bila ni u jednom objektu da vidim kako izgleda unutra. Mozda su unutra zidovi sa uglovima? Mozda nisu svi ovalni?
I nije isto Gaudi i Zaha, Gaudijevi su skroz zivotni nekako, nije to spacy . Njegovi su objekti vise kao iz bajke smile.gif

+Quote Post
zklop
poruka Jul 3 2013, 16:40
Poruka #39

@t
uuu, sjajne fotke. (ja sam pogr. protum. da si ti mislio na onaj u NYC :-(
svaka ti dala! ;-)

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Jul 3 2013, 16:49
Poruka #40

@zklop

Evo ga ovaj tvoj sa linka na RTS1 Beogradska hronika. Koja koincidencija smile.gif.

+Quote Post

7 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 22. August 2019 - 08:35

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.