Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

7 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Zaha H za centar Bratislave, -wtf-

V
zklop
poruka Feb 12 2013, 22:53
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 14-February 12
Član broj: 46,814

http://www.arthitectural.com/zaha-hadid-ar...va-city-center/

e meni je ovo prelilo casu.
ovo i Bratislava? WTF???
Ona i njen biro zaista ...ma nemam reci.
kada se smirim nastavicu da komentarisem .
videh ovo pre 10 minuta.
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  1634_day_a04_640x456.jpg ( 134.27K ) Broj download-a: 254

Go to the top of the page

+Quote Post
okmijun
poruka Feb 13 2013, 08:16
Poruka #2

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

kakve azijatske kupole...

+Quote Post
zklop
poruka Feb 13 2013, 09:47
Poruka #3

^ he- bas to je meni prvo palo na pamet!

u sred Evrope ona misli / i sto je najgore to joj se dozvoljava/ da je to najbolje moguce resenje!!???
zaista strasno!
Ona potpuno rusi poentu arhitekture!
Zgadila mi se i ona i sav njen dosadasnji rad mad.gif i povraca mi se kada vidim ta njena, skoro pa identicna, resenja diljem planete ne postujuci kontekst ni 1%.
Ne secam se da je to neko radio u zadnjih ___-tak godina.
Stil da, on se siri, ali da 1 arh ovako namece neke bele skelete sa staklenim ispunama koje lice medjusobno na svim meridijanima, na ovako drzak i prost nacin- e to je degradacija kulture projektovanja (lose sam formulisao, ali znate na sta mislim)....

+Quote Post
okmijun
poruka Feb 13 2013, 11:11
Poruka #4

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

to je sve politika, a iza politike stoje tajna drustva koja spremaju dolazak sotone na vlast na planeti zemlji...eto to ti je sustina
i ne zezam se uopste...

+Quote Post
t@urus
poruka Feb 14 2013, 02:06
Poruka #5

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Nisam bio u Bratislavi i za ozbiljnije proučavanje konteksta bi mi trebalo bar 5 dana a te dane sada nemam. Ono sto ja vidim od konteksta u ovim renderima to su neke poslovne kule, dakle ovo je neki stambeno-poslovni blok. Vidim i po nameni, kvadraturama i ostalom. Dakle stari centar je ok, poštuje se to, ali ovo je novi poslovni blok. Možemo uvek pričati o formi, o tome da li je opravdana, o tome da li su ove Petronas kule najbolje rešenje, ali mislim da ne možemo baš tako pljuvati po nečijem radu.

Bio sam mišljenja da Zaha Hadid pravi uniformnu arhitekturu, ne poštujući kontext i nikakve druge ulazne podatke, a onda sam uzeo da izučavam njen rad. Ono što sam skontao, da je većina njenih objekata, makar imala topografiju terena kao vezu sa kontext-om. Mozda je njena arhitektura uniformna, ali se ne bih baš složio sa tim. (Novi univerzitetski kampus u Beču, plivalište u Londonu i Maxxi u Rimu su, makar po formi, ali i tipologiji i pristupu potpuno razliciti objekti.)

Nekako mi se malo smučilo od pljuvanja po arhitektama koji su nešto napravili. Smučilo mi se šutiranje Gugenhajmovog muzeja u Bilbaou od strane kolega, jer jelte Geri pravi isto, gužva papir. (Ma da, ali u Simpsonovima) E pa gospodo to što Geri zaradi za dve skice, mi zaradimo za celu karijeru. Tako da mislim da smo se tu malo prešli u računu. Prosto, trebalo bi malo spustiti gard i makar sa malo poštovanja prema Zahi, Fosteru, Calatravi, Rencu, Novelu i ostalim velikim imenima, pričati o njihovim izvedenim i ne izvedenim stvarima.

Naravno da će se uvek postaviti pitanje politike, leđa (tate i mame) i ostaloga u čemu ćemo zauvek tražiti opravdanje zašto nismo uspeli u tom surovom svetu. Mislim da to nije iskreno. Makar prema počecima i probijanju ovih, sada velikih i nedodorljivih zvezda, koji prodaju iste stvari širom zemaljske kugle jer su izgradili ime. Dok tako budemo razmišljali, i dalje nećemo imati ni jenog arhitektu koji je u svetskim okvirima napravio nešto značajnije. (Plečnik nije naš, Podreca isto)

Voleo bih da se T.A.R.G.A.T. javi i opiše malo proces rada u Zahinom birou u Londonu, ali izgleda da je on digao ruke od ovog pametovanja po forumima i posvetio se svom životu. Možda je tako i pametnije.

+Quote Post
zklop
poruka Feb 14 2013, 09:26
Poruka #6

Da, da, da...
Nisam spomenuo niti jednog arhitektu/arhitekticu osim nje.

Dok ne budem video neki njen projekat koji drasticno odstupa od ove njene 'uniformnosti" ja cu se i dalje zgrazavati.
Stvaraoci prolaze kroz faze, neki kroz plave, crvene....neki kroz stilove. A neki su stuck u jednom izrazaju, verujuci da je to savrseno izdizuci sebe na nivo 23 (postovanje welji (studioB)).
Secam se tako rado one njene stanice (bese zeleznicka ili sl.), njenog buma u svetu gradnje...napred, napred, napred i onda: jedne godine zena resi da napravi proizvodnu traku i stanca i stanca...hekla i hekla bele vezove prosarane plavim pacvorkom.
Stavlja ih na svako mesto bez obzira gde je i kako utice na lokaciju, kontekst grada u svim aspektima...

(to be continued)

+Quote Post
t@urus
poruka Feb 16 2013, 14:07
Poruka #7

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Ajmo ovako. Jel ovo isti izraz?

Library and Learning Center, Wien, 2008-2012.

MAXXI: Museum of XXI Century Art, Rome, 1998-2009.

Nema vezu sa kontextom?

Lois & Richard Rosenthal Center for Contemporary Art, Cinccinati, 1997-2003.

BMW Central Building, Leipzig, 2001-2005.

'hekla i hekla bele vezove prosarane plavim pacvorkom.' - ja ne vidim uniformnost u navedenim objektima. A totalno sam random opalio 4 objekta iz sećanja.

+Quote Post
zklop
poruka Feb 16 2013, 14:12
Poruka #8

pa pogledaj godine projektovanja.
Today je 2013.
i 5%, pa cak i 10% razlicitih je i dalje sitan vez stolnjaka tongue.gif

...necu vise da razmisljam o njoj.
Odo' da radim nesto pametnije.

+Quote Post
zklop
poruka Feb 19 2013, 12:23
Poruka #9

Jedva cekam da vidim ovo:

http://www.archdaily.com/333660/four-renow...xt-masterpiece/

+Quote Post
zklop
poruka Mar 2 2013, 14:16
Poruka #10

ee..ovo je vec nesto sto moram pohvaliti:
http://vimeo.com/12428762#

+Quote Post
zklop
poruka May 17 2013, 16:37
Poruka #11

popravlja nam se Zahica ;-)

http://www.archilovers.com/p86238/king-abd...t-metro-station

+Quote Post
mirtodor
poruka Jun 28 2013, 22:25
Poruka #12

Datum reg.: 29-June 06
Član broj: 5,248

OK, pošto smo već napustili Bratislavu, 'ajd' da pitam.

Nit' sam arhitekta, nit' urbanista, pa bih vol'o da mi aktuelni/budući arhitekte/urbanisti pojasne:

Je l' ovo na fotografijama Zahin "inspired by" i/ili "homage" soc-starhitekti biggrin.gif,

ili su oboje imali nekog trećeg arhitektu kao neposrednu "krovnu inspiraciju",

ili sve to nema neke veze? smile.gif

(Meni lično najsimpatičniji "prorez" na renderingu kroz koji se "u daljini" vidi sportski centar...)

Prikačen fajl  ivazaha.jpg ( 224.32K ) Broj download-a: 66

+Quote Post
Rapidograf
poruka Jun 28 2013, 22:58
Poruka #13

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

CITAT (mirtodor @ Jun 28 2013, 23:25) *
ili su oboje imali nekog trećeg arhitektu kao neposrednu "krovnu inspiraciju",

ili sve to nema neke veze? smile.gif

http://archidialog.com

http://archidialog.com/2012/07/30/zaha-had...musical-chairs/

http://archidialog.com/2013/03/19/zaha-had...uildings-trend/

+Quote Post
mirtodor
poruka Jun 29 2013, 16:16
Poruka #14

Well, ako dobro kapiram, Korbi je (ne)posredni uzor manje-više svim "starhitektama" nakon njega... Tako da - OK, mož' biti... Iako mi je ovo sa "25-im majem" i londonskim bazenom malo previše "blisko po nameni", k'o da je neko u Zahinom studiju na Islingtonu ukuc'o u Google Search "aquatic centre Olympic swimming pool"... Baš kao što je i centar na Poljudu - olimpijski bazen:

Prikačen fajl  poljud.jpg ( 50.31K ) Broj download-a: 48

Ups, opet gos'n Ivan Antić?! smile.gif

A ovo podno Kalemegdana... Well, ima po Londonu podosta "brutalističkih" estate-ova iz 60-ih (kad se još i gradio ikakav affordable housing), i naravno da svi liče na novobeogradske blokove (baš kao u Korbijevom najlepšem snu, biggrin.gif ) meni nekako izgleda k'o da je neki Zahin employee, zakucan u ofisu u depresivni oblačni vikend debelo iza deadline-a, iz očaja pripit uz'o da u Photoshop-u razmrdava neki od tih estate-ova Liquify-em, pa opet svuk'o krov na patos, laugh.gif ...

+Quote Post
zklop
poruka Jun 30 2013, 13:58
Poruka #15

^ "Nit' sam arhitekta, nit' urbanista,..."

onda si promukao? cudno zvucis.
"Korbiju" tepaju tako samo oni koji ga voledu.
-a to su arhitekte.
huh.gif
ha?

+Quote Post
Ganga
poruka Jun 30 2013, 22:50
Poruka #16

Datum reg.: 7-November 06
Član broj: 7,202

CITAT (mirtodor @ Jun 29 2013, 17:16) *
Korbi

Je l problem u meni ako mislim da je izrazito nepristojno, glupo, istripovano, hipsterski Korbizijea nazivati Korbi. To sam čuo jedino kod istripovanih studenata i možda mi to vuče taj kontekst od tada, ali sad se mislim da to i generalno ni u kom slučaju nije ok.

+Quote Post
:HGT:
poruka Jun 30 2013, 23:14
Poruka #17

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 744

Nije u problem u tebi... Slazem se totalno

+Quote Post
Rapidograf
poruka Jun 30 2013, 23:45
Poruka #18

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

CITAT (Ganga @ Jun 30 2013, 23:50) *
To sam čuo jedino kod istripovanih studenata i možda mi to vuče taj kontekst od tada, ali sad se mislim da to i generalno ni u kom slučaju nije ok.

CITAT (:HGT: @ Jul 1 2013, 00:14) *
Nije u problem u tebi... Slazem se totalno

Amen.

+Quote Post
mirtodor
poruka Jul 1 2013, 00:46
Poruka #19

Ah, dakle, vi mislite da su navodnici na "starhitektama" zbog kovanice? Nisu.

Recimo da - pošto ni to nije shvaćeno - koristim "Korbi" za Le Korbizijea - molim, da ne budemo nepristojni (nije problem u meni, proverio sam, svuda pišu Le Corbusier, to mu je nedeljivi pseudonim) - dakle, koristim "Korbi" na način sličan Howardu Kunstleru.

Eto, on nit voli Korbija, nit je arhitekta, niti planer, al' postoji i živi u realnom svetu, u stvarnim gradovima, u stvarnim zgradama i sa njima.

Za razliku od drugog Howarda - Howarda Roarka, koji ne postoji.

I u tome je, in my humble opinion, problem: što previše "starhitekata" i njihovih fanova veruje da Howard Roark ne samo da uopšte treba da postoji, već da to treba da čini u mnoštvu i u neograničenim količinama.

Naravno, kada ne postoje validni kontraargumenti stavovima Howarda Kunstlera, tu je stari dobri ad hominem "Howard who?", jer, božemoj, nit je arhitekta, nit urbanista...

Al' evo ga jedan za kojeg niko ne postavlja pitanje što nije arhitekta, a još manje urbanista:

Sir Thomas Heatherwick. Onaj što sme da projektuje šta god, gde god, za sve pare, čije god da su.

Čik probaj za njega da postaviš gornje pitanje. "It's way out of line." Nepristojno, glupo, istripovano.

Hipsterski? For the record: pošto ne verujem u urođeno zlo, mogu samo da pretpostavim da je Ayn Rand bila ili jedini uspešni Soviet mole, ili da je, jednostavno, bila osoba skučenih intelektualnih mogućnosti. Dovoljno jasno samoodređenje?

+Quote Post
zklop
poruka Jul 1 2013, 11:46
Poruka #20

^ a sto si se ukljucio u temu sa onim:
"Nit' sam arhitekta, nit' urbanista,.."

nisi odgovorio!

+Quote Post

7 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 21. August 2019 - 10:40

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.