Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Skupo-nije skupo, zavisi ko procenjuje

V
cvetjka
poruka Mar 31 2011, 19:13
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 14-November 09
Član broj: 32,872

Dobar dan! Trazio mi je pre neki dan lik sa PMFa da im uradim 3 predloga kako da urede neki prostorchic od 3x8m u zgradi fakulteta kao studentski klub. Nedaleko je od kafica, dakle treba da bude samo interesantan, lagani namestaj, par mesta za racunare i da po potrebi mogu da se gledaju projekcije, pa da se isti sto lakse ispremesta. Prostor je u suterenu i trenutno nije bas u dobrom stanju. I uz to su, naravno, trazili procenu koliko ce to sve da kosta, posto fakultet treba da im odobri.

Prvo resenje je bilo najjeftinije

drugo srednje skupo

i trece, naravno, najskuplje

Okvirno, osnovni radovi bi ih minimum kostali 1800-1900e, kada se uzme u obzir da treba da se skida lamperija, srusi jedan zid koji ide po sredini, popravljaju ili ponovo malterisu zidovi, gletuju, boje, da se skine itison, uradi cementna kosuljica koje nema, postavi laminat ili plocice, da se sakriju neke katastrofa cevi koje idu po plafonu i da se obnovi stolarija. U to ulazi i da im se uradi novi razvod struje, posto trenutno postoje maltene dve uticnice i dve neonke. I, da, da se isprave doprozornici, koji su trenutno pod 45 stepeni (ko li je uspeo to tako da uradi i zasto???).
Druga faza, opremanje, bi ih vise kostalo. U najjeftinijoj varijanti im bilo potrebno da nabave neki foto-tapet, naruce od nekoga da im napravi drvene stolove i klupe i da posle pobacaju jastucice preko + barske stolice, neke najjeftinije da nadju. Kada se sve to sabere, dodje mu da najjeftinija varijanta kosta 4500e sve ukupno

Srednja bi bila skuplja za nabavku i montazu ovih greda koje bi malo spustile plafon (jer je dosta visok), za ona dva dvoseda i za zid od kamenih plocica. Ova bi kostala 5500e.

Treca bi pak bila skuplja od druge za ove klizne, drvene panele koje bi neko morao da im pravi, za jos dva komada dvoseda i malo bolji namestaj generalno. Treca cena 7000e.

Samo sto ih srcka nije strefila kad su videli i najnizu cenu. Slazem se, nije jeftino, slazem se, moze i sa Forma Ideale sve da se opremi, ali njih je i najjeftinije nesto bacilo u komu. A da ne pricamo da tu nije uracunat projekat.. I sve je to, naravno, okvirno, ne mogu znati sad tacne cene, a mogu i blesavi studenti sami da se sastanu da razvaljuju lamperiju, postavljaju laminat... ((: Sutra vecaju sa dekanom, pa cu saznati ishod (:

p.s.Ne obracati mnogo paznju na greske u renderima, moralo je biti uradjeno za dva dana uz redovan posao
Go to the top of the page

+Quote Post
biser
poruka Mar 31 2011, 19:24
Poruka #2

Datum reg.: 6-September 08
Član broj: 23,528

srednja po meni izgleda sjajno. cenu ne komentarisem....iskreno nisam mnogo citao. Ako ti ovako radis za 2 dana, uz ostali posao- pa ti si (all)Mighty Woman !!!!!!!!!!!!!!!!!( ako je cvecka zensko)!

+Quote Post
t@urus
poruka Mar 31 2011, 20:05
Poruka #3

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

fino je ovo, u trecoj varijanti bi najbolje iskoristili prostor, ali mozda je odnos-cena kvalitet najbolji u drugoj verziji! Ne znam sta da ti kazem, ako dekan bude dao jednu svoju platu, mozes i da teras najskuplju varijantu biggrin.gif Savetujem ti, ako dekan zagrize, da uradis malo detaljniji predmer i predracun radova, pa da se zna tacno o kojoj se cifri pregovara! Ako kaze: nema nista od toga, naplati ovaj projekat i teraj dalje! Pocinje da zivi ovaj podforum... Pobedimo sujetu!

+Quote Post
cvetjka
poruka Mar 31 2011, 20:46
Poruka #4

Pha, ako ne odluce da rade necu ja ovo ni naplatiti ((: naravno da ce se raditi detaljan predmer i predracun, nego nisam htela toliko da se cimam ako nece biti nista od toga, boli me uvo, dosta im je i ovo. To neki student-prodekan pokrece, pa tek treba da vidi hoce li uspeti da ih ubedi uopste da rade. Hvala ljudi na komentarima!
p.s. Cudo je ste se sve, i koliko brzo, nauci kad se mora

+Quote Post
:HGT:
poruka Mar 31 2011, 20:49
Poruka #5

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 744

Moj je savet da kada se rade ovakvi javni prostori, treba obratiti paznju da namestaj, materijali i sve ostalo bude jako izdrzljivo i prakticno [modularno]. Bice previse razlicitih ljudi u tom prostoru i osetice se habanje pre ili kasnije [bolje kasnije smile.gif], sa jednostavnim popravkama i intervencijama na odrzavanju moze dugo da traje i lepo da sluzi...

U trecoj varijanti mislim da su ove stelujuce barske stolice bas nezgodne po tom pitanju...

Drugo resenje deluje cool, jednostavno i funkcionalno... sem sto mi se boje ne dopadaju sad.gif vise idu uz neku vinariju/kafanu nego studenski klub... mogla bi da probas sa nekim veselim bojama, nikako tamnim jer bi suzila ionako mali prostor... wink.gif

+Quote Post
t@urus
poruka Mar 31 2011, 21:26
Poruka #6

Slazem se sa HGT-om za boje i materijalizaciju, ali nisam hteo da ulazim u pricu o tome, jer su ovo jos uvek radne verzije, odradjene u 2 dana, pa ako bude, bude, a moze vrlo lako da se kaze, nema para, i sta posle devojka izvisila! Ako izaberu neko od resenja ocekujem jos bolji kolorit i topliji enterijer koji odgovara ciljnoj grupi (studenti)! Funkcija:10, Materijalizacija:7!

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Apr 1 2011, 00:06
Poruka #7

Datum reg.: 23-April 08
Član broj: 20,843

Ja se ne slazem da su lose boje kod druge varijante smile.gif Bas je toplo i prijatno i nema povrsina zidova koje su tamnih boja zasto mislite da namestaj toliko moze da suzi prostor.Meni se ne cini da je tako.Ali sada je pitanje atmosfere koju zelimo da postignemo.Druga varijanta meni odaje utisak nekog mirnog,opustajuceg prostora,kao neki dnevni kafic s tim da mi je mozda malo preelegantna varijanta za fakultet.Prva varijanta je po koloritu meni jako zanimljiva s tim da mi je kada sve saberem i oduzmem druga najbolja.
Sto se tice kostanja nemam predstavu koliko sta kosta jer jos nisam radila nista konketno sto bi se realizovalo ali sustina je da ljudi koji nisu iz ovog posla nemaju predstavu koliko kostaju svi gradjevinski poslovi,namestaj i sve ostalo sto je potrebno da se neki enterijer sredi.Najbolje po meni bi bilo da si ti u radnjama vec videla koliko takve stolice kostaju,imas informaciju vezanu za radove majstora i da lepo crno na belo stavis konkretne cene i da dekan vidi da to mora toliko da kosta a ne da si ti izmislila tamo nesto i da dajes napamet cene, pa ako fakultet zeli da odvoji potreban novac zeli,ako ne nista i to je to.Druga je stvar ako tebi nije bas ni bitno da li ce taj projekat proci ili ne ali ako jeste onda mislim da se treba potruditi do detalja jer se samo na taj nacin moze doci do situacije da projekat bude i prihvacen.Mislim da se za svaki posao,konkurs... treba maksimalno truditi a ne odmah ici na varijantu ma ko zna da li ce biti nesto od toga ne mogu da se mlatim sada sa tim.

+Quote Post
cvetjka
poruka Apr 1 2011, 07:48
Poruka #8

Hahaaa, e jesi odlepio, pa zar od samo 4L ((: ne, ja sam muska cvećka, kamufliram se d:
Slazem se za drugu varijantu, da je kao vinarija, ali vooolim takve boje... ova prva mi je kao kupatilo, glava me zaboli kad je vidim ((: nego se morao napraviti kompromis, decko-narucilac je vodja omladine napredne stranke, pa da nesto bude i u njegovim bojama, sa malo sive, da se ne provali odma' ((:
Sto se tice predracuna radova, ovi osnovni su prilicno tacni, pomogla mi je zena iz firme, koja nam inace radi predmere i sef gradilista je, pa bas zna, i dali smo im sve po stavkama koliko sta kosta.. a sto se tice namestaja... jbg, nisam imala vremena da idem od prodavnice do prodavnice, da uzimam ponude od stolara, a i ovde, u KGu nije neki izbor bas, ako zele da ga srede-trebalo bi malo sire potraziti.. Sto mi nije problem, trazicu gde god treba, ionako sam svakog vikenda u BGu, naci cu i najjeftinije sto moze, a da bude pristojno i izdrzljivo, samo da znam da se radi..
eh, neizvesnosti!

+Quote Post
t@urus
poruka Apr 1 2011, 14:44
Poruka #9

@biser: Sta ti znaci ovo dopisivanje sa samim sobom? Aj ok i to, ako je tebi jasno, al sta ce ti cetri posta, nije bzvz editovanje posta ograniceno na 2 sata...

@cvecka: javi kad budu odlucili!

+Quote Post
Kraljlavova
poruka Apr 4 2011, 13:44
Poruka #10

Datum reg.: 16-September 09
Član broj: 31,807

Možda si mogla da napraviš jednu trash varijantu (uslovno govoreći). Rekla si da imaš neke cijevi po plafonu, to možeš da iskoristiš kao način da tretiraš plafon, a ujedno da sačuvaš visinu plafona. A visinu plafona bi sačuvala zbog projekcija koje će biti ugodnije pratiti ako bi se organizovale prema evenutalnoj publici odnosno visini oka, odnosno sagledljivosti. Dakle mozda da se formiraju blagi nivoi koji će se dizati u odnosu na mjesto projekcije. Plafon i cijevi bi išli u tamnu boju, da se uslovno rečeno sakriju, možda čak i crnu, dobila bi osjećaj rupe u plafonu - kabriolet soba.
U odnosu na takav plafon ostali dio prostorije bi se tretirao kao kontrast, dakle te tvoje kombinacije boje, malo uglađenije i toplije da bi podisla tom svom investitoru, odnsono napravila kao kulturan prostor koji oni traže i koji se njima sviđa. Komfor po visini bi bio dakle zadovoljen, ali bi širina bila prostorije bila dosta mala u odnosu na nju. Tu treba ići na trikove, mislim da bi površine ili čitavi dijelovi jednog zida mogli da se prekriju ogledalom (sa nekim interesantnim ramom).
Ovo je ono što mi je palo na pamet da bi moglo biti korisno.

+Quote Post
cvetjka
poruka Apr 5 2011, 16:00
Poruka #11

Sto se tice cevi, to im je bio maltene jedini uslov, da se iste sakriju, posto ih alergija hvata od svega sto mi volimo da vidimo ((: tako da nista od toga, a ogledalo je odlicna varijanta, sramota, ali moram priznati da mi to uopste nije palo na pamet u ta dva dana! Ako bude ista od toga pravim jos jednu varijantu i lobiram za istu (8

Kazu, jos nisu na'vatali dekana...

+Quote Post
t@urus
poruka Apr 5 2011, 17:50
Poruka #12

CITAT (cvetjka @ Apr 5 2011, 16:00) *
Kazu, jos nisu na'vatali dekana...

Boze, kako mi ovo smrdi na neku poznatu geografsku sifirnu i duzinu... Jedinstvenu u svetu!

+Quote Post
cvetjka
poruka May 16 2012, 08:06
Poruka #13

Da se nadovezem na svoju staru temu, da ne otvaram novu...
Evo ga preliminarni render za lokalnog investitora, muku mucim sa okruzenjem! Nemam vremena nesto da se rasplinem po netu, zna li neko sta da radim sa proxy drvecem, uopste mi ne povuce materijale, samo mesh? Za sad nije vazno, ali trebace mi za final.. Ovako su mi i stabla zelena, a bice kasnije u prvom planu, krs Kako vi to radite? Ili lepite drvece u PSu?

+Quote Post
Ganga
poruka May 16 2012, 23:41
Poruka #14

Datum reg.: 7-November 06
Član broj: 7,202

iskuliraj, i zalepi drvece u fotosopu

+Quote Post
okmijun
poruka May 17 2012, 07:08
Poruka #15

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

CITAT (Ganga @ May 17 2012, 00:41) *

Uradi tako "iskulirano" jos jednom-2, tesko ces raditi za istog investitora dalje...nije ti bas trezven savet, verovatno to potice od mrzvolje koja se stekne na fakultetu od profesora i asistenata, kada ti udje u krv da stavljas pod tepih i podvaljujes.

+Quote Post
Rapidograf
poruka May 17 2012, 10:03
Poruka #16

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

Pa sta, ganga i nije daleko od istine, iako nisam video osnove, po izgledu ionako je krs projekat, arhitektura je tipican investitorski stil, tj. djubre, sta da se lozi i ulepsava rendere kada je to kao da sminkas mrtvaca. Ionako taj investitor gleda da zakine na svaki moguci nacin troskove i sebi uveca profit, tako da tu nema ni a od arhitekture.

+Quote Post
Rapidograf
poruka May 17 2012, 10:10
Poruka #17

CITAT (cvetjka @ Apr 5 2011, 17:00) *
Sto se tice cevi, to im je bio maltene jedini uslov, da se iste sakriju, posto ih alergija hvata od svega sto mi volimo da vidimo ((:

Tragicno je sto se arhitekta u srbiji svodi na lakeja ili batlera, izgleda da ni ne treba da zavrsava te silne skole i da bude dizajner vec to rade sami investitori, a arhitekte su samo visokokvalifikovani tehnicki crtaci. To je kao kada bi klijent dosao kod hirurga i poceo da mu objasnjava kako da ga operise, ili kod nekog inzenjera iz BMW-a da mu objasnjava kako on zamislja da treba da konstruse motor za novi seriju automobila.
Milslim da se ovaj strip o grafickim dizajnerima moze glat primeniti i na arhitektonsku struku u Srbiji:

http://theoatmeal.com/comics/design_hell

+Quote Post
Ganga
poruka May 17 2012, 14:06
Poruka #18

CITAT
CITAT (Ganga @ May 17 2012, 00:41)

Uradi tako "iskulirano" jos jednom-2, tesko ces raditi za istog investitora dalje...nije ti bas trezven savet, verovatno to potice od mrzvolje koja se stekne na fakultetu od profesora i asistenata, kada ti udje u krv da stavljas pod tepih i podvaljujes.

Iskuliraj okmijuma, jer ce ti biti lakse da napravis kvalitetniju okolinu pomocu fotosopa nego guseci render plasticnim drvecem kao sto je na primeru gore. Ako si vestija, lako ces uciniti da to izgleda bolje nego 3D. Ne znam odakle pomisao na guranje pod tepih i podvaljivanje. Neko izgleda nije imao srecne studentske dane.

Ne secam se kada sam na nekom novijem renderu video 3D drvo, pa pobogu ko to jos radi danas?!

+Quote Post
Ganga
poruka May 17 2012, 14:27
Poruka #19

Evo za 4 min posla sta sam uradio, a ti mi reci koliko bi ti vremena trebalo da napravis novu scenu, dodas drvece i ponovo renderujes.

+Quote Post
Rapidograf
poruka May 17 2012, 15:56
Poruka #20

CITAT (Ganga @ May 17 2012, 15:06) *
Ne secam se kada sam na nekom novijem renderu video 3D drvo, pa pobogu ko to jos radi danas?!

Izgleda da kod nas jos vlada onaj retro duh 3d purista koji jos sve rade u 3D, sve te onyx tree, evermotion biblioteke i cimanje sa instancama i renderovanjem kroz proxi i mucenjem zivim. Secam se da sam gledao i na zoni da ljudi dokupljuju gigabajte rama-a samo da bi mogli da renderuju silnu travu u maxu, a obicna kucica na livadi je scena, kakav sizifov posao. Kao da vec sve nije fejk svojevrsni na prvom mestu, cemu patnje da bude u 3d.

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 21. August 2019 - 10:44

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.