Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

8 - broj stranica V  « < 6 7 8  
Reply to this topicStart new topic

Micro 4/3 objektivi, racunanje

V
@work
poruka May 25 2017, 22:44
Poruka #141

Grupa: Članovi
Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

Uh izvini sto sam u ovoj temi samo tri puta spomenuo da su i dimenzije fotki u printu identicne. Mislim u temi se radi o dofu a dof se definise za neku standardnu velicinu, obicno 10x8 incha, al to svi znamo zar ne.
Go to the top of the page

+Quote Post
@work
poruka Juče, 07:17
Poruka #142

CITAT (bokan @ May 25 2017, 22:37) *
...
Tako da za istu dimenziju fotke ufotkane sa 4/3 senzorom i sa ff senzorom. Ovaj mali nema sta da trazi, e sad ako se bavimo perverznim stvarima pa npr imamo 4/3 senzor od npr 6mp i imamo ff senzor od 24mp. I ako imamo fotku u a4 formatu opet je ff u prednosti jer je po A4 formatu rezultata primio 4puta vise svjetla. Ali ako izvucemo 1/4 krop sa ff senzora i 1/1 sa 4/3 senzora i ostampamo na a4 tad bi trebali biti isti biggrin.gif
...

Moras preciznije opisati situaciju. Koliko ce ko primiti svetla ne zavisi od velicine senzora, nego od toga koje su postavke (f vrednost i SS). Necu da se ponavljam, imas u mojoj poruci #5 primer kada je kolicina svetlosti koja pada na senzore potpuno identicna (barem dok neko ne uleti sa opaskom da nisam operisao sa T vrednostima) i kad vecu fotku smanjis na velicinu manje i odstampas ih ili pogledas na monitoru bice prakticno identicne. A ako te ne mrzi da meris i sum dobices razliku na nivou eksperimentalne greske.

Posto vas sve mrzi da otvorite linkove koje sam spomenuo evo ponovo samo linkova fotografija (prevelike su da bi ih postavio u forum).

FF f5.6, ISO 3200

m43 f2.8, ISO 800

CITAT (bokan @ May 25 2017, 22:37) *
...
I odgovor pistavljacu teme dal je f5.6=f2.8. Pa nije jednako. F2.8 je f2.8 a f5.6 je f5.6 isto tako 14mm je 14mm koju god fiziku da uzmes biggrin.gif. E sad kakve rezultate dobijas sa drugacijim drugim promjenljivima je druga prica, koju smo evo vec ispricali milion puta, i svaki put me zabavlja biggrin.gif

Postavljac teme uopste nije to pitao, svi se zalecete (sigurno da i ja) sa nekakvim odgovorima i onda imamo ovakve potpuno neproduktivne rasprave.

+Quote Post
bokan
poruka Juče, 08:02
Poruka #143

Datum reg.: 16-October 09
Član broj: 32,313

Ovdje sam ja uzimao isti f broj isti iso. Sto znaci da na mali senzor padne manje svjetla 4 puta.

Na be kazem ja da nisi u pravu nego pokusavam da dodjem do toga zasto se svadjamo kad manje vise o istom pricamo biggrin.gif. I onda mi je palo na pamet da jedni gledaju cijelu fotku svedenu na iste dimenzije a drugi gledaju krop, pa cisto zbog toga.

+Quote Post
@work
poruka Juče, 08:21
Poruka #144

A zasto bi tako radio (isti f broj) da dokazes da je manji senzor sumovitiji, a imas razlicit dof, pa stoga i dve potpuno razlicite fotografije.

+Quote Post
@work
poruka Juče, 10:25
Poruka #145

Pogledaj one dve fotografije iz poruke #142, dobijene su tako sto su razliciti senzori uhvatili istu ukupnu kolicinu svetlosti, sto je f vrednost odabrana na oba sistema tako da bi dof bio identican, a ISO odabran da bi i osvetljenje (brajtnes) bilo identicno. A ISO 1600 i f5.6 na FF senzoru u mraku nije bas nesto sto se nikada ne koristi, osim ako imas stativ i istovremeno fotkas mrtvu prirodu. I to je situacija u kojoj FF ne moze dati bolje rezultate od m43 po pitanju kontrole dofa i suma.

S druge strane ako nisi ogranicen dofom i mozes ff objektiv otvoriti kao npr taj 85/1.2 kojim je nacinjena pomenuta gornja fotografija e tad se stvari pomeraju drasticno u korist FF-a, jer mozes dovesti vise svetla na senzor, time pojacati signal i dobiti manje suma u odnosu na fotku nacinjenu manjim senzorom.

Uzgred fotka sa ff-a je nacinjena sa 1D X, a sa m43 GH4. Ma i ona sa nikonom 1 je tek neznatno losija od one sa 1D X, ako bas nismo picajzle.

Edit:

Nadam se samo da sad necu biti izbombardovan pitanjem (u stvari bicu, sigurno), a sto fotograf nije otvorio taj 85 mm na 1D X, pa za ovu scenu mu duboki dof i ne treba. Ovo je samo eksperiment, kao potvrda koncepta, teorije sta god ...

+Quote Post

8 - broj stranica V  « < 6 7 8
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 27. May 2017 - 16:33

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.