Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

396 - broj stranica V  « < 394 395 396  
Reply to this topicStart new topic

Hvalisanje foto opremom i umjetničkim dostignućima, "vidi šta sam kupio"

Ocena 4 V
V
Jo Husafet
poruka Jun 24 2017, 10:36
Poruka #7901

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

CITAT (toda76 @ Jun 23 2017, 20:55) *
^^ OK ali realno-ako Ti je nesto od zivotnog znacaja-i ako BAS ne moze da se napravi neki kompromis, OK

Todo, da li si i kada popeo bilo koji vrh visi od 2000 m.n.v. Da li si to isto uradio i zimi? Da li si bio u situaciji da provedes duze od 8h na toj visini napolju ili provedes noc? Kada si poslednji put u kontinuitetu pesacio duze od 6h sa rancem od bar 15 kg na ledjima? KAda si poslednji put sve ovo ili makar deo ovoga uradio po krsevitom, tj. kraskom terenu?

Mislim da znam kakav ce odgovor na vecinu ovih pitanja biti... jbt od kad je Fruska Gora reper za test izdrzljivosti obuce? Pogotovo od kada je maraton reper za tehnicke zahteve koji se stavljaju pred visokogorsku obucu, pa neka je i u kategoriji laka obuca? (ovo sto je okacio stellanova spada u kategoriju teske visokogorske obuce i namenjeno je za savladavanje vrhova od preko 4500 m.n.v.).

Salomon je, kao sto neko rece, odlicna cipela za vikend-planinare koji se popnu na Rtanj ili Trem 2-3 puta godisnje i trce po Fruskoj Gori ali Salomon jednostaavno nema dovoljno cvrstu cipelu, niti dovoljno zasticenu cipelu koja moze da izdrzi tezinu od 115 kg tela (90 kg mene i 25 kg ranca)kada se krecem po krecnjaku i kada svaki, ali svaki korak moze da znaci ispadanje skocnog zgloba a svako ispadanje skocnog zgloba u toj situaciji, kada si bar 6h udaljen od prvog naseljenog mesta, bez dometa sa mozda nekom radio-vezom, moze komotno da znaci da ces u najboljem slucaju da se jako smrznes a u najgorem da umres.

U okruzenju postoji nekoliko takvih mesta... Hajla, Komovi, Prokletije, generalno svaki zimski uspon na vrh visi od 2000 m tretiras kao da penjes 4000 jer uslovi u roku od pola sata mogu da budu isti.

Msm moze. Moze sve ovo navdeno da se popne u starkama ali onog trenutka kada se situacija zagovna, ono sto imas u glavi i ono sto nosis na sebi vrlo cesto ce prevagnuti da li ces skupljen drhteci cekati GSS da te mozda pronadje na vreme ili ces bogatiji za jedno iskustvo da dodjes sopstvenim pogonom tamo gde si namerio. Razlika je jako, jako velika.

E sledeci put kada se budes nasao u takvoj situaciji, setices se da je bolje imati predimenzionisanu obucu koja moze da izdrzi zlostavljanje nego fensi Salomon koji je uzasno udoban ali drzi zglob ko djoka a djon mu se savija tako da te svaki kamen koji viri iz onih par cm zemlje pogodi pravo u mozak...

Kada se zezamo sve radi. Kada nesto ozbiljno radimo a konsekvence toga mogu da znace da ce neko da jede zito - onda nema zezanja i koristi se pravi alat za pravi posao.

Go to the top of the page

+Quote Post
Sale72
poruka Jun 24 2017, 10:54
Poruka #7902

Grupa: Članovi
Datum reg.: 31-October 10
Član broj: 38,506

nije foto oprema, ali je zadovoljstvo isto smile.gif

+Quote Post
toda76
poruka Jun 24 2017, 14:03
Poruka #7903

Datum reg.: 19-January 06
Član broj: 2,989

@Jo_OK ako Ti tako kazes, s jedne strane si u pravu da ne treba rizikovati, ali s druges strane-ako Ti je to zivotna profesija i dnosoi Ti BRDO kesha, onda OK-ali ovako-ako je cipela koja je JEDNA OD nekoliko stavki-a nosi ne mali trosak...?Plus-ako govorimo o tebi-foto-aparat+ objektivi+ranac...+sva moguca prateca oprema...Jbt pa to je kolicina para koju vecina ljudi ne vidi na gomili u zivotu !! smile.gif Ali OK opet podvlacim-ako se to radi FULL PROFI i donosi lep profit, ona i OK...Ali ako si neko ko ne zivii od toga...pa OK ko ima toliko novca da potrosi,njegov izbor ne sporim..ali za moj pojam, PREVISE...

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jun 24 2017, 15:56
Poruka #7904

Urednik

vidi.. uvek ostaje mogucnost da ostanes kuci zar ne? Ili da se bavis pecanjem, ili setnjom po parku ili ssakupljanjem pojlskog cveca. Pojmovi mogu da se razlikuju... i razlikuju se, no ako se bavis stvarima u kojima tehnika tj. tehnologija koju koristis ili nosis odredjuju da li ces da prezivis sranje koje ce se potencijalno desiti, tu onda nema previse mesta za kompromis, jer si u protivnom budala. Zamisli da se spustas niz 70m vertikale uz uze koje si kupio polovno na kupujem-prodajem od nekog baje koji se kune da je sve OK, dobio ga od rodje iz Nemacku... a jbg novo kosta skoro pa 300 din/m. Sad zamisli da nam za prosecnu pecinu treba oko 300-400m uzeta. Svaki karabiner je po 12-15 eur. Treba nam oko 40-50 kom po pecini. Svaki licni komplet opreme je oko 400eur. Svaki sport ili aktivnost u kojoj pogresnim koriscenjem prave opreme ili pravim koriscenjem pogresne opreme mozes da dovedes svoj ili tudj zivot u opasnost mora da kosta jer mora da se testira i ponovo testira..

Isto je i sa visokogorskim cipelama. Jel zelis da ti na 8h od kuce na -26C, dok se penjes na Mojstrovku, budu mokre noge? Ne verujem. wink.gif

Ne pricamo ovde o opremi koja zaradjuje sama za sebe... to je neki drugi par opanaka (no pun intended), vec o opremi od koje ti zavisi da li ces da se vratis sa 10 ili 7 prstiju na nogama. Za mene to je sasvim dovoljna razlika da ne odem na par vecera ili radim malo vise dok ne skupim pare za ono sto mi treba kako ne bih ugrozio svoj zivot i zivot onih koji ce da dolaze po mene kad/ako se ja sjebem. To se zove odgovorno ponasanje i platicu koliko treba. Ili se necu time baviti.

I da, u 90% Evrope dati 700e za cipele je stvarno previse jer prosto nema takvih uslova ekspoatacije koji zahtevaju toliko tehnologije i radnih sati (a time i para), no to i dalje ne znaci da treba ici na planinu u starkama, niti u obuci koja jednostavno nije za to pravljena. Da se svi pridrzavaju toga, recimo da bi spasilacke sluzbe imale jedo 70-80 % manje posla. Dakle vise od 2/3 akcija potrage i spasavanja je upravo zbog koricenja neadekvatne opreme i precenjivanja sopstvenih kvalieta i mogucnosti. U ostalih 20% su sve ostale vremenske nepogode, napadi divljih zivotinja i ostale stvari koje ne mogu da se predvide kod kuce. Malo li je?

P.S. Kakvo trovanje teme... mozda da prebacimo pricu o cipelama u zasebnu temu u svastari? Msm, kao sto rece cica Bresson, "Najvazniji deo opreme svakog fotografa su udobne cipele."

+Quote Post
toda76
poruka Jun 24 2017, 16:42
Poruka #7905

Datum reg.: 19-January 06
Član broj: 2,989

CITAT (Jo Husafet @ Jun 24 2017, 16:56) *
vidi.. uvek ostaje mogucnost da ostanes kuci zar ne? Ili da se bavis pecanjem, ili setnjom po parku ili ssakupljanjem pojlskog cveca. Pojmovi mogu da se razlikuju... i razlikuju se, no ako se bavis stvarima u kojima tehnika tj. tehnologija koju koristis ili nosis odredjuju da li ces da prezivis sranje koje ce se potencijalno desiti, tu onda nema previse mesta za kompromis, jer si u protivnom budala. Zamisli da se spustas niz 70m vertikale uz uze koje si kupio polovno na kupujem-prodajem od nekog baje koji se kune da je sve OK, dobio ga od rodje iz Nemacku... a jbg novo kosta skoro pa 300 din/m. Sad zamisli da nam za prosecnu pecinu treba oko 300-400m uzeta. Svaki karabiner je po 12-15 eur. Treba nam oko 40-50 kom po pecini. Svaki licni komplet opreme je oko 400eur. Svaki sport ili aktivnost u kojoj pogresnim koriscenjem prave opreme ili pravim koriscenjem pogresne opreme mozes da dovedes svoj ili tudj zivot u opasnost mora da kosta jer mora da se testira i ponovo testira..

Isto je i sa visokogorskim cipelama. Jel zelis da ti na 8h od kuce na -26C, dok se penjes na Mojstrovku, budu mokre noge? Ne verujem. wink.gif

Ne pricamo ovde o opremi koja zaradjuje sama za sebe... to je neki drugi par opanaka (no pun intended), vec o opremi od koje ti zavisi da li ces da se vratis sa 10 ili 7 prstiju na nogama. Za mene to je sasvim dovoljna razlika da ne odem na par vecera ili radim malo vise dok ne skupim pare za ono sto mi treba kako ne bih ugrozio svoj zivot i zivot onih koji ce da dolaze po mene kad/ako se ja sjebem. To se zove odgovorno ponasanje i platicu koliko treba. Ili se necu time baviti.

I da, u 90% Evrope dati 700e za cipele je stvarno previse jer prosto nema takvih uslova ekspoatacije koji zahtevaju toliko tehnologije i radnih sati (a time i para), no to i dalje ne znaci da treba ici na planinu u starkama, niti u obuci koja jednostavno nije za to pravljena. Da se svi pridrzavaju toga, recimo da bi spasilacke sluzbe imale jedo 70-80 % manje posla. Dakle vise od 2/3 akcija potrage i spasavanja je upravo zbog koricenja neadekvatne opreme i precenjivanja sopstvenih kvalieta i mogucnosti. U ostalih 20% su sve ostale vremenske nepogode, napadi divljih zivotinja i ostale stvari koje ne mogu da se predvide kod kuce. Malo li je?

P.S. Kakvo trovanje teme... mozda da prebacimo pricu o cipelama u zasebnu temu u svastari? Msm, kao sto rece cica Bresson, "Najvazniji deo opreme svakog fotografa su udobne cipele."

Malo si izbanalizovao previse stvari...Ja ne pricam o odlasku "u starkma"i sl. vec u PLANINARSKIM cipelama, i to ne o nekim koje kostaju4-5 000 in, nego par stotina evra...I to od brenda koji prozivodi obucu specijalizovano za-planinarenje, izmedju ostalog...Tako da ...Sem toga ako je nekorekao da je video na Aljasci Salomon vise puta-a na Aljasci sigurno nije toplo smile.gif -onda ...?O cemu mi dalje pricamo...?I deo o bavljenju ili ne=bavlenju necim ako nemas dovoljno para za opremu-onda proizilazi iz toga da samo dovoljno imucni mogu da se bave odredjenim stvarima?Ili je neko mozda spreman da na svoj rizik proba sa onim sto ima?
Dalje pominjes"odricanje par vecera i sl" i to je paralela sa pojmom-cipela od vise stotina evra-750 u ovom slucaju...? to nije par vecera to je PAR PLATA smile.gif ...realno....no kako sam vec rekao...Svako zna svoj novcanik, zelje i mogucnosti najbolje...Ali apsolutno ne razumem i ne odobravam ovakav rezon, da je neko budala i da ne treba da se bavi necim iz tih razloga koje si naveo...I jos jednom ovaj put konacno, ja sam svoje rekao, over and out od mene.

+Quote Post
yagodinac
poruka Jun 24 2017, 19:03
Poruka #7906

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

CITAT (toda76 @ Jun 24 2017, 17:42) *
Sem toga ako je nekorekao da je video na Aljasci Salomon vise puta-a na Aljasci sigurno nije toplo smile.gif -onda ...?O cemu mi dalje pricamo...?

Evo sad pogledao, Enkoridž 11C a Chena Rigde (u samom centru Aljaske, dakle kontinentalni deo) 18C. Tako da... Salomon jeste vrlo prikladna obuća trenutno za Aljasku, tu si u pravu wink.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Jun 24 2017, 21:00
Poruka #7907

Urednik

CITAT (toda76 @ Jun 24 2017, 17:42) *
apsolutno ne razumem i ne odobravam ovakav rezon, da je neko budala i da ne treba da se bavi necim iz tih razloga koje si naveo...I jos jednom ovaj put konacno, ja sam svoje rekao, over and out od mene.[/b]

Da, apsolutno ne treba da se bavi hobijem koji trazi opremu a koju ne posedujes. To odgovorno tvrdim a ima ovde i drugara koji su vise puta bili u prilici da to drugima potvrde nakon sto ih hipotermicne i dezorjentisane pronadju u nekoj vukojebini. Da su se bavili samo na svoju ruku, na sopstvenu odgovornost, to bi znacilo da ih ostavimo da pocrkaju, jel da?

Btw, ako ulazimo u zonu od vise stotina evra, tek tu Salomon nema sta da trazi jer se otvaraju daleko bolje opcije za te pare wink.gif

No, sta ja tu tupim.. nisam ni svaki drugi vikend van dometa smile.gif

+Quote Post
bamby
poruka Jun 24 2017, 22:55
Poruka #7908

Datum reg.: 14-March 06
Član broj: 3,762

Bog mi je svedok da sam se uzdržavao 2 dana. 003.gif

https://www.youtube.com/watch?v=blEtquAI7NQ

+Quote Post
istankov
poruka Juče, 08:02
Poruka #7909

Datum reg.: 8-February 05
Član broj: 241

CITAT (Jo Husafet @ Jun 24 2017, 22:00) *
Da, apsolutno ne treba da se bavi hobijem koji trazi opremu a koju ne posedujes. To odgovorno tvrdim a ima ovde i drugara koji su vise puta bili u prilici da to drugima potvrde nakon sto ih hipotermicne i dezorjentisane pronadju u nekoj vukojebini...

No, sta ja tu tupim.. nisam ni svaki drugi vikend van dometa smile.gif

Ili one ludake što krenu da se pentraju po Orjenu u sred lepog sunčanog dana pa se vrate do gaća mokri biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Il' su se kupali u jezeru ili ih je jezero odozgo okupalo?!

hmmmmm biggrin.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Juče, 14:42
Poruka #7910

Urednik

Pogresi covek smile.gif

+Quote Post
cjugo
poruka Danas, 19:37
Poruka #7911

Datum reg.: 8-March 15
Član broj: 53,769

Kad je vec otislo u off o obuci.. ima li neko info o ovome:

http://www.baffin.com/product-p/arctw003.htm

+Quote Post

396 - broj stranica V  « < 394 395 396
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 26. June 2017 - 23:25

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.