Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

15 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Jeftin monitor za posao, sveti gral

V
vili
poruka Jan 9 2009, 09:57
Poruka #1

zli poručnik

Grupa: Urednici
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 68

S' obzirom da se svakih par nedelja pojavi na forumu ovo vekovno pitanje, resio sam da jednom za svagda otklonim sve nedoumice u vezi toga.

Dakle da raskrstimo nesto:

Jeftin monitor, dobar za posao vezano za grafiku, dizajn, fotografiju i slicno - ne postoji!

Ovo iznad je napisano pocetkom 2009. godine. U medjuvremenu su se pojavili jeftini monitori koji mogu da zadovolje neke vrste dizajna i grafike, poput web dizajna i slicno, gde nije neophodna bas apsolutna preciznost boja. U pitanju su eIPS, hIPS, cPVA paneli, a svakodnevno se pojavljuju i nove tehnologije, pa je realno pretpostaviti da ce se u narednom periodu situacija jos popraviti.

To vam je kao kad hocete da napravite karijeru u auto trkama, a necete da date vise od 2000€ za auto - NE MOZE!
Jednostavno u posao treba uloziti. Ako zelite da vam nesto donosi pare, morate da ulozite pare.
Stalno pizdimo na gazde domacih firmi koji zele da zarade bez ili sa minimalnim ulaganjem! Pa zasto se onda i sami tako ponasamo?!
Pizdimo na vlasnike kafica koji ubace najjeftinije plasticne stolice i ocekuju da zarade pare. Pa zasto onda i sami to radimo?!

Ako nemas pare da ulozis u posao od koga mislis da se hranis - onda kupi ono sto mozes i budi svestan da NIJE DOBAR!
E onda stekuj pare da kupis kasnije nesto dobro i znaj da tako podizes kvalitet svog rada i produktivnost - znaci ulaganje u posao, u sebe.

Jednostavno - da su ti jeftini monitori dobri za posao, zasto bi uopste postojali oni visestruko skuplji???!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
STELLANOVA
poruka Jan 9 2009, 10:09
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 2-June 06
Član broj: 4,875

Slazem se sa vecimo sto si rekao ali vrhunski monitori daju u procentima vrlo malo bolje performanse od onih koji su takodje u procentima duplo jeftiniji. Da li je nekom potrebam EIZO od 2000e to je na njemu da proceni, ja licno mislim da 90% ljudi na ovom forumu nema potrebe za monitorom od 2000e (mislim na dijagonalu do 24''). Takodje mogu da se opkladim da ce onaj koji ima monitor od 2000e isto tako kvalitetno uraditi posao i sa onim od 800e, pitanje je samo konfora a dati vise od 200% vise novca zarad toga je bacanje para u Srbiji.

+Quote Post
vili
poruka Jan 9 2009, 10:26
Poruka #3

zli poručnik

Nemoj da ides u krajnost. Niko nije pominjao monitore od 2000€!
Monitor od 700-800€ je kvalitetan monitor koji odlicno odradjuje posao.
Tema je prvenstveno namenjena onima koji misle da za 200-250€ mogu da kupe dobar monitor za posao.

Jos jednu stvar treba shvatiti - bolje uzeti za iste pare manju dijagonalu, ali kvalitetan panel, nego trcati za sto vecim dijagonalama. Dzaba dijagonala, kad je poluupotreblljiva.

+Quote Post
STELLANOVA
poruka Jan 9 2009, 10:39
Poruka #4

Datum reg.: 2-June 06
Član broj: 4,875

Onda se 100% slazemo. Da se nelazemo, iz pozicije fotografa monitor od 800e nije bog zna kakva investicija, kvalitetan objaktiv kosta toliko...

+Quote Post
kobayashi
poruka Jan 10 2009, 08:51
Poruka #5

Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,377

Neke cene nisu normalne, juce na sajtu jedne nase firme vidim da ponovo ima Samsung 971P, i cena je verovali ili ne, 40.000 din.!!!!!!

Pa za 200e vise imate 24" monitor, a sa druge strane ako pikaju na one koji nemaju para, ko nema 700, uglavnom nema ni tih 450e.

+Quote Post
BigBoy
poruka Jan 10 2009, 09:31
Poruka #6

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,245

Za male pare (oko 400-450€) a da valja tu je Lenovo L220x (PVA panel; 22"; 1920x1200). Ovog monitora nema uvek na trzistu te trba loviti kad stigne isporuka uvoznik

Link ka karakteristikama

+Quote Post
Dare
poruka Jan 10 2009, 10:32
Poruka #7

Datum reg.: 5-April 05
Član broj: 462

^^
Eto Vili, vidis da ipak ima odlican monitor za male pare biggrin.gif

+Quote Post
kobayashi
poruka Jan 10 2009, 12:49
Poruka #8

Kako odlican, kad ima minimalnu osvetljenost 180 cd/m², a nominalna je 140 cd/m²?????
U tekstu testa kazu da su uspeli da postignu tih 140 cd/m² tako sto su RGB vrednosti smanjili na R = 54 / G = 48 / B = 59, sto nije bas najsrecnije resenje.
Takodje, kazu da neujednacenost osvetljenja iznosi maksimalno 'dobrih' 11%, sto opet ne znam koliko je dobro u odnosu na skuplje modele. Takodje, podrzava standarde AdobeRGB, ECI 2.0 i UGRA, i nije bas najsrecnije resenje ako se uglavnom radi sa sRGB standardom posto su tada neke devijacije u prikazu izrazenije (procitajte tekst malo detaljnije).

Jos na kraju testa, za one kojima su detalji na tom monitoru sitni, kao alternativu preporucuju Eizo SX2761W-BK!!!???

U principu, bolji je nego neki sa TN panelom, ali takodje od nekog modela koji kosta 700e ima i 2" manju dijagonalu.

+Quote Post
BigBoy
poruka Jan 10 2009, 13:31
Poruka #9

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,245

Ne znam kobayashi da li se secas price oko Spydera, softvera i razlika izmedju modela. Ovde je slicno, opet pises na osnovu procitanih testova sa interneta i donosis zakljucke na osnovu kojih ostale citaoce neupucene u ovu temu dovodis u zabludu. Kako si ovo napisao ispada da je monitor nista ne valja, ali u praksi je odlican (koristim ga mesecima upravo za posao i obavalja ga vise nego fenomenalno).

"Jeftin monitor za posao, sveti gral" je tema o kojoj se ovde prica a ovaj Lenovo se uklapa u pricu bolje nego bilo koji monitor na svetu. Ko hoce savrsenstvno bez mane taj ce da se otvori nekoliko hiljada evra i to je to.

+Quote Post
Bolest
poruka Jan 10 2009, 15:29
Poruka #10

Datum reg.: 4-June 05
Član broj: 831

CITAT
Kako odlican, kad ima minimalnu osvetljenost 180 cd/m², a nominalna je 140 cd/m²?????

A to je bitno za sta? smile.gif

+Quote Post
vili
poruka Jan 10 2009, 16:58
Poruka #11

zli poručnik

Za 400-450€ ima da se kupi dobar monitor (navedeni lenovo L220x i samsung 971P), ali:
1. To nisu jeftini monitori na koje sam ja mislio postavljajuci ovu temu i na koje misle oni koji svakih nedelju dana postavljaju teme tipa "Treba mi dobar (za dizajn, fotografiju, ovo, ono...) monitor za 20.000 dinara" - Takvih nema!
2. Oba monitora imaju poneku manju manu, odnosno vise su neko kompromisno resenje. Ali, da neko slucajno ne shvati pogresno, oba navedena monitora su stvarno odlicna za vecinu korisnika iz branse.

+Quote Post
kobayashi
poruka Jan 10 2009, 21:02
Poruka #12

ma ok je, shvatam da je to odlican izbor u odnosu na TN panele, i to sam i rekao, nego je komentar bio vise usmeren kao kritika na ocenu 'odlican', pa ispade da je taj monitor gotovo isti kao Dell od 700e (ili samo par procenata losiji), samo sto je eto Lenovo pa je zato jeftiniji.
Kao sto smo davno zakljucili, ocene tipa 'odlicno' i sl. su relativne, jer nekome je odlican i kalibrisan TN, a nekome ne valja nista osim Quato-a. Ocena tipa 'dovoljan za to i to' ili 'pouzdanih boja za to i to' je mnogo realnija, nego da se namecemo drugima svoje.

Nego, da se vratimo na temu, da li je ko radio na onim Viewsonic monitorima koji imaju OptiColor tehnologiju koja navodno daje nesto poboljsan prikaz boja iako su TN paneli?
Bilo je tu i tamo nekih jeftinijih modela, medjutim sad videh po cenovnicima da su bezobrazno poskupljali, i da cak 19" model kosta preko 32.000din. sto je stvarno nenormalno skupo, narocito u poredjenju sa cenom za Samsung 971p (koji je pre nekoliko meseci kostao 33000 a sada je 40000 kod jedne firme, medjutim videh da je u Benchshop-u 35000).

+Quote Post
vili
poruka Jan 10 2009, 21:10
Poruka #13

zli poručnik

Mogu oni raznim tehnikama da poboljsaju kvalitet prikaza boja na TN panelim, ali ono sto ne mogu da poprave to je ugao vidljivosti, odosno cinjenica da se nijanse tih boja menjaju i najmanjim pomeranjem glave (a kalibrator ne meri boje pod raznim uglovima wink.gif).

+Quote Post
kobayashi
poruka Jan 11 2009, 00:32
Poruka #14

S tim sto je po verikali problem mnogo izrazeniji, maltene se pomeri glava za centimetar a boje odu....
Doduse, spas je sto su ekrani Wide a po horizontali efekat nije toliko drastican kao po vertikali. Zamislite 24" ekran odnosa stranica 4:3, kakav bi cirkus bio sa bojama po vertikali.

Kako je tema 'jeftini monitor za posao', dobro je u prodavnici gde je vecina modela izlozena i ukljucena, uraditi brz i jednostavan test odokvativnom metodom - gledati boje iz pravca centralne ose ekrana a zatim pogledati iz pravaca za npr. 10 stepeni nize i vise u odnosu na osu. Kod kog monitora su najmanje varijacije, sva je prilika da je najmanje maltretiranje raditi na njemu.
Zato i ne cudi sto vecina onih koji ne mogu da priuste xVA ili IPS koriste 19" 4:3 monitore, jer nisu preterano mali kao 17", nisu ni preterano veliki tako da se boje vide uniformnije, a i osvetljenje je ravnomernije zbog manje povrsine.

+Quote Post
Dead Man Walking
poruka Jan 11 2009, 15:49
Poruka #15

Datum reg.: 12-November 08
Član broj: 25,210

CITAT (vili @ Jan 9 2009, 09:57) *
To vam je kao kad hocete da napravite karijeru u auto trkama, a necete da date vise od 2000€ za auto - NE MOZE!
Jednostavno u posao treba uloziti. Ako zelite da vam nesto donosi pare, morate da ulozite pare.

Nije isto naravno. Poređenje ti je bezveze. Porediš kreativni posao sa sportom u kome osim od sposobnosti vozača veliki deo zavisi od automobila koji vozi.
Najbitnija je i dalje ideja koju 95% mozgova koji pokušavaju da se bave pre svega dizajnerskim poslovima nemaju. Stalno okrivljuju opremu i stalno kupuju novu i bolju misleći da će tako nešto postići. Do kraja zarade toliko da otplate tu mašinu koju imaju i ništa više dok moj profesor (grafički dizajner) i dalje dizajnira pomoću olovke i papira bez problema wink.gif

"U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita."

pozdrav

+Quote Post
BT
poruka Jan 11 2009, 16:10
Poruka #16

Spanać

Grupa: Supermoderatori
Datum reg.: 21-January 05
Član broj: 96

Nemoj da se zalećeš sa tako junačkim zaključcima. Jednom kada zbog nekalibrisanog monitora budeš okrivljen (opravdano) za štetu od par hiljada evra u štampi, pitaću te ponovo za mišljenje. Ovde nije reč o ideji i konceptu, već o tehničkoj realizaciji tih ideja i koncepata.
A pozdravi profesora i reci mu neka nacrta olovkom tiraž od par hiljada časopisa recimo.

+Quote Post
vili
poruka Jan 11 2009, 16:46
Poruka #17

zli poručnik

Dead Man Walking, Bruno ti je uglavnom objasnio gde gresis. Jednostavno treba da shvatis da dizajn nije ideja, lepo crtanje i smisao za estetiku,... to je samo deo dizajna. Dizajn je proces, koji osim talenta i drugih osobina, zahteva i alat.

+Quote Post
Dead Man Walking
poruka Jan 11 2009, 16:59
Poruka #18

Datum reg.: 12-November 08
Član broj: 25,210

Ok, ja sam mislio pre svega na individuu kao dizajnera, nisam govorio o štampariji.
Koliko ja znam nije još napravljen monitor koji može da ti da realnu sliku onoga što će izaći na papiru.

@vili
Slažem se. Alat je za sve potreban. Al u današnje vreme mu se pridaje preveliki značaj.
Ovi što te pitaju za jeftin a dobar monitor su verovatno mladi ljudi koji se trude započeti nešto. Svesni su i oni da je skuplje bolje al sve mislim da im ti na taj način zadaješ težak udarac umesto da im skreneš pažnju na to koji su elementi bitni u performasama monitora i na šta da obrate više pažnje a kao najbolji savet bi bio da rade. Da mnogo rade sa onim što imaju pa ako to pokaže rezultate i ako im to zarađena sredstva omoguće pređu na nešto bolje.
Kod mene u školi naprimer je gomila dece (i fizičke i mentalne) koji prvo što urade to je kupe opremu od više hiljada evra, a onda ona većinu vremena stoji po strani.

A profa je obišao svet, radio je dugo godina u Čikagu i ima gomilu nagrada i priznanja iza sebe. wink.gif

+Quote Post
kobayashi
poruka Jan 11 2009, 18:42
Poruka #19

Lako je profi kad mu drugi rade realizaciju. Veruj mi znam iz iskustva, i vecina tih ljudi ume samo da prica i da ti nesto zvrljne po papiru, a ni 5% njih ne zna isto to da uradi na racunaru. Svaka cast izuzecima, ali njih je mnogo malo, narocito kad se ima u vidu da i ta vecina prima uglavnom iste plate. Skidam kapu ja za njihov talenat i ideje, ali je degutantno da ti neko takav kaze da nije bitno kakav monitor koristis jer je njemu dobar i papir. I kamo lepe srece da je sa takvima problem samo u tome, jer oni misle da je racunar tu da ti ono sto zamisle uradis za cas posla. A u stvari, racunar cesto i nije tu da ubrza sam rad, vec da pored poboljsanja kvaliteta izrade ubrza eventualne ispravke ako dodje do greske u pripremi ili izmene detalja u poslednji cas (sto na kraju rezultuje brzim zavrsetkom posla), kao i mogucnost koriscenja tog materijala u buducim projektima/izdanjima, a to mnogi ne kapiraju.

Daklen, jedna je stvar kad si 'menadzer' (pa makar bio i dizajner koji radi skicu na papiru), a druga je stvar kad si izvrsilac posla, tj. kad to treba uraditi na racunaru a da na papiru izadje onako kako je zamisljeno. Profi mozda ne treba dobar monitor, ali onome ko ce mu to realizovati sigurno treba, te zato primer nije na mestu, jer mi ne pricamo ovde o materijalima za dizajn (olovke, tusevi, papiri...) nego o opremi za pripremu za stampu! To je sad kao kad poredimo umetnicku i tehnicku fotografiju, pa ispadose ovi sto daju po 50000e na Hasselblad-e i objektive glupi u odnosu na nekoga ko slika aparatom od 500e i pobedjuje na izlozbama.

==========================================
Elem, da se mi vratimo pokusajima da odgovorimo naslovu teme. Ima li ko iskustva koji je TN panel najpodnosljivijih mana. Mislim da ce odgovorom na to pitanje ova tema dati bar neki doprinos, tj. ljudi ce znati sta da traze umesto svaki dan da pitaju 'koji model'...?
Odgovor na ovo pitanje otezava cinjenica da razlicite serije istog modela imaju totalno razlicit kvalitet. Na nekom forumu sam slucajno preko Google-a nasao pricu coveka koji je testirao monitore sa TN panelom nekog proizvodjaca iz januarske i aprilske serije, i ovi proizvedeni u januaru su imali mnogo manje bending-a i bolje uglove gledanja. Ne mogu licno da proverim da li je tacno pa zato i pitam ovde. Da li je zato vredno platiti vise za Samsung-a, tj. dali je on konzistentniji kad je u pitanju kvalitet TN panela?

+Quote Post
vili
poruka Jan 11 2009, 22:51
Poruka #20

zli poručnik

CITAT (Dead Man Walking @ Jan 11 2009, 16:59) *
... umesto da im skreneš pažnju na to koji su elementi bitni u performasama monitora i na šta da obrate više pažnje a kao najbolji savet bi bio da rade. Da mnogo rade sa onim što imaju pa ako to pokaže rezultate i ako im to zarađena sredstva omoguće pređu na nešto bolje.

A sta sam ja napisao u svom prvom postu wink.gif
CITAT
Ako nemas pare da ulozis u posao od koga mislis da se hranis - onda kupi ono sto mozes i budi svestan da NIJE DOBAR!
E onda stekuj pare da kupis kasnije nesto dobro i znaj da tako podizes kvalitet svog rada i produktivnost - znaci ulaganje u posao, u sebe.

Nego, potpuno si pogresno shvatio poentu ove teme. Niko nikome nije rekao "nemoj da kupujes jeftin monitor", vec je tema reakcija na sve veci broj pitanja "Koji jeftin, a dobar monitor...?" I dalje stojim iza svoje tvrdnje - NEMA!
Kobayashi je lepo napisao "koji je TN panel najpodnosljivijih mana?"

Sticajem okolnosti i ja sam bio prinudjen da kupim sebi monitor sa TN panelom. Mislio sam "boj ne bije ...", imao sam krajnje ogranicen budzet i krenuo sam po forumima i sajtovima da trazim koji je to dobar TN panel. Kupio sam u to vreme najbolji TN panel i vrlo brzo sam shvatio da to jednostavno nije to. Poprilicno nerviranja, cimanja, razocaravanja... napravim nesto, pa kad pogledam na monitoru na poslu, smorim se... itd. Svakog trenutka poslednjih godinu dana se kajem sto nisam ipak sacekao da steknem vise para za PVA panel.

@Kobayashi: Koji je TN najpodnosljivijih mana?... prestao sam odavno da pratim trziste TN panela. Tada je Samsung 226BW bio jedan od takvih, ali samo ako je serija S (samsung panel), a dolazio je u jos dve serije (A i C) koje su bile osetno losije, tako da i ako gledas samsungov monitor, ne mora da znaci da je samsungov panel.
Onda se pojavio 226CW, koji je trebao da eliminise elemet iznenadjenja starijeg BW brata - stavljan je iskljucivo samsungov panel, pozadinsko osvetljenje je bilo koinzistentnije, imao je siri color gamut (i ja se zaletim wink.gif). A onda se ispostavilo da je posle kalibracije ipak 226BW davao vernije boje i cela prica pada u vodu. Dokle su danas dosli sa tim njihovim TN panelima ne znam, a iskreno da ti kazem ni ne zanima me wink.gif.

+Quote Post

15 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 28. June 2017 - 18:33

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.