Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Rasveta za fotografiju satova

V
vlaxi
poruka Jun 18 2019, 22:24
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 6-March 19
Član broj: 57,133

Pozdrav za clanove foruma, trebala bi mi pomoc u vidu saveta za fotografiju rucnih satova.

Nisam do sada otvarao teme, nadam se da je otvorena u dobrom delu podforuma.

Uglavnom, drugar i ja smo veliki ljubitelji vintage satova, koje on sastavlja i sredjuje, pa bih da usput da uradimo i fotografije.

Fotografisem sa makro objektivom na Nikon crop telu, tacnije sa 40mm 2.8g micro i posto mi trebaju mi otvori blende od nekih f 9 pa na vise, treba mi dosta svetla. Za sada sam uglavnom fotkao na prirodnom svetlu sa zilbericama i nemam iskustva sa rasvetom, ali bih ulozio u neku rasvetu, koja je dovoljno jaka, a daje neko mekse svetlo.

Kakvu rasvetu biste mi predlozili za ovakav tip fotografije?

Hvala unapred.
Go to the top of the page

+Quote Post
NShappy
poruka Jun 19 2019, 08:52
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

SVetlo se umekšava korišćenjem light tent, ili light box. Ima i kod nas da se kupe, a ti mali nisu skupi.

Onda ti treba još neka kontinualna rasveta, u vidu štednih sijalica, ili bar 2 blica, mogu i manuelni kinezi. Sve sa stativima i držačima. Obzirom da su satovi manekeni koji ne beže (vintage, predpostavljam da su mehanički, pa sačekaj da se zaustavi), aparat drži na stativu pa ti ni ne treba jaka rasveta. Li dalje, kineski manuelni blicevi na malom rastojanju imaju veliku snagu, pa nemaš ni taj problem.

Ovo ti je najjednostavniji setup za početak.

Posle kreće viši nivo, fotografisanje satova "u okruženju", na ruci neke lepe devojke, ili npr. pored flaše starog fancy viskija, sve sa čašom punom leda, koja se, naravno, lepo i režirano reflektuje na samom časovniku. tongue.gif

Googlaj dalje, nešto tipa photography of small reflective objects..., video i foto tutorijali. Veruj da ćeš već na prvoj strani ovakve pretrage naći primere kako se postavlja setup, i koji će ti reći jedno 200x više neko bilo kakvo usmeno objašnjavanje na forumu.

+Quote Post
vlaxi
poruka Jun 19 2019, 09:52
Poruka #3

Hvala puno na odgovoru. Da, upravo se radi o mehanickim satovima i najvise me zanima to slikanje u okruzenju tj. ako bih hteo da fotkam recimo na radnom stolu, pored alata i slicno, uglavnom izvan tih light box kutija. Pogledacu predlozene linkove, verujem da je detaljno obradjena tema.

Pozdrav

+Quote Post
NShappy
poruka Jun 19 2019, 10:18
Poruka #4

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

CITAT (vlaxi @ Jun 19 2019, 09:52) *
...da fotkam recimo na radnom stolu, pored alata i slicno, uglavnom izvan tih light box kutija...

U tom slučaju, najveći problem su neželjene refleksije okoline.

Svakako ti teba neki soft box na izvoru svetla, bez obzira šta je izvor svetla. Može i osnovne varijante, svetlo usmeriš u plafon. Ali time značajno osvetljavaš i okolinu, koja se opet reflektuje na samom časovniku.

Rasveta, zavisi od budžeta. Najpovoljnije je da uzmeš set od 2-3-4 kineska blica, i 1-2-3 sofboxa različitih veličina za svaki od njih. Sve dalje je igranje i eksperimentisanje. Danas, u prvoj polovini 21. veka, iznenadiš se koliko lepih foto i video tutorijala ima po netu, za slikanje bilo čega. Od žena, satova i escajga, do automobila, kuća, biljaka i hrane.

Oni najbolji primeri fotografisanih satova u mikrookruženju, najčešće su rađeni na light stolovima, uz pažljivo režiranje okoline.

+Quote Post
StORM48
poruka Jun 19 2019, 11:04
Poruka #5

Datum reg.: 23-March 08
Član broj: 20,069

Ne ulazeći u tehniku rada, jer je NShappy vrlo lepo opisao problematiku i rešenje, samo ću reći da nipošto ne pokušavaš da postigneš vizuelni efekat koji se može naći na sajtovima proizvođača. To NISU fotografije, već dugo. Ponekad se neki koncepti rade fotografisanjem, ali su komercijalne fotke satova u 99.999999999% slučajeva (i tako je već godinama) 3D renderi.

Stvar je veoma prosta - kada bi se 3D modeli radili namenski za render, to bi bilo skuplje od fotografisanja. Međutim, danas industrija postavlja 3D modelovanje kao osnov za proizvodnju, a kad 3D model već postoji i to u nekoliko nivoa detalja (tzv. LOD), onda je proizvođaču daleko jednostavnije da odradi i render ili za to plati specijalizovanu kuću. Tako dobijamo ove besne "fotografije" satova, sa savršenim DOF-om, savršenim detaljima, bez suvišnih refleksija, problema kolorita i tako toga.

Render omogućava sve ono što se u fotografiji dosta teže postiže. Nije nemoguće, ali na takav nivo zaboravi.

Nije mi namera da ti rušim sneška, nego baš suprotno - da te ohrabrim da praviš svoj stil i da postigneš što više, bez da se ubedačiš što su njihove fotke lepše. Jesu lepe, ali nisu fotografije. I to je to.

Pozdrav

+Quote Post
vlaxi
poruka Jun 19 2019, 11:05
Poruka #6

Ok, hvala jos jednom.

Znaci najkorisnije je, ako sam dobro shvatio, da se nabavi blic ili vise njih, nego npr. izvor konstantnog svetla, ali da je softbox na blicu kako bi ublazio refleksije i dobio mekse svetlo.

Pogledacu svakako preporucen materijal, i u skladu sa budzetom videti sta bi mi najvise odgovaralo.

+Quote Post
vlaxi
poruka Jun 19 2019, 11:22
Poruka #7

CITAT (StORM48 @ Jun 19 2019, 12:04) *
Ne ulazeći u tehniku rada, jer je NShappy vrlo lepo opisao problematiku i rešenje, samo ću reći da nipošto ne pokušavaš da postigneš vizuelni efekat koji se može naći na sajtovima proizvođača. To NISU fotografije, već dugo. Ponekad se neki koncepti rade fotografisanjem, ali su komercijalne fotke satova u 99.999999999% slučajeva (i tako već godinama) 3D renderi.

Stvar je veoma prosta - kada bi se 3D modeli radili namenski za render, to bi bilo skuplje od fotografisanja. Međutim, danas industrija postavlja 3D modelovanje kao osnov, a kad 3D model već postoji i to u nekoliko nivoa detalja (tzv. LOD), onda je proizvođaču daleko jednostavnije da odradi i render ili za to plati specijalizovanu kuću. Tako dobijamo ove besne "fotografije" satova, sa savršenim DOF-om, savršenim detaljima, bez suvišnih refleksija, problema kolorita i tako toga.

Render omogućava sve ono što se u fotografiji dosta teže postiže. Nije nemoguće, ali na takav nivo zaboravi.

Nije mi namera da ti rušim sneška, nego baš suprotno - da te ohrabrim da praviš svoj stil i da postigneš što više, bez da se ubedačiš što su njihove fotke lepše. Jesu lepe, ali nisu fotografije. I to je to.

Pozdrav

Da, hvala na savetu i znam na sta mislis. I da budem iskren meni se taj tip fotografije nimalo ne svidja, kao ni vecina tih modernih satova sto su uradjeni tim 3D renderom, jer to mi je nekako vise kao za neki katalog za prodaju, kao sto kazes savrseno uradjeno, bez refleksija, bez icega, a opet nije kao realna fotografija i ne prenosi, meni barem, taj momenat koji ima prava fotografija, kada cak i ima neke nesavrsenosti.

+Quote Post
StORM48
poruka Jun 19 2019, 11:32
Poruka #8

Datum reg.: 23-March 08
Član broj: 20,069

Apsolutno se slažemo. Ali eto, danas se sve završava instant, a render je (bez da se neko uvredi) u tom obliku ipak instant rešenje.

Daleko se više oduševim kada vidim da je neko svetlom i optikom postigao veoma sličan efekat, jer dobro znam koliko je to teško.

Samo što više fotki, što više postavki, česte provere i korekcije... Čim ti se neka postavka svidi, fotografiši je celu, da bi znao kakva postavka proizvodi kakav efekat. Kasnije ti to neće trebati, ali je u početku zgodno zbog razrađivanja tehnike.

Pozdrav

+Quote Post
vlaxi
poruka Jun 19 2019, 12:59
Poruka #9

CITAT (StORM48 @ Jun 19 2019, 12:32) *
Apsolutno se slažemo. Ali eto, danas se sve završava instant, a render je (bez da se neko uvredi) u tom obliku ipak instant rešenje.

Daleko se više oduševim kada vidim da je neko svetlom i optikom postigao veoma sličan efekat, jer dobro znam koliko je to teško.

Samo što više fotki, što više postavki, česte provere i korekcije... Čim ti se neka postavka svidi, fotografiši je celu, da bi znao kakva postavka proizvodi kakav efekat. Kasnije ti to neće trebati, ali je u početku zgodno zbog razrađivanja tehnike.

Pozdrav

Da, urpavo tako.

Hvala jos jednom na savetima, pogotovo ovo da fotografisem citave postavke, i da analiziram, jer treba ce mi neko vreme da se izvezbam, ali nadam se da ce biti ok.

Pozdrav

+Quote Post
simazoran
poruka Jun 19 2019, 17:59
Poruka #10

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

2xstativ+2xsoft box+nosači za bliceve i box+radio okidači+stativ. Pošto si na Nikonu kod bliceva glasam za polovne Nikonove. Trebaće ti malo crnih, belih kartončića, stiropora, nagužvane alu folije, ogledalaca kao i razni držači za to kako bi dodavao željene refleksije. Nemoj da fotografišeš obučen u razne šarene, crvene itd majice.

+Quote Post
vlaxi
poruka Jun 19 2019, 20:00
Poruka #11

CITAT (simazoran @ Jun 19 2019, 18:59) *
2xstativ+2xsoft box+nosači za bliceve i box+radio okidači+stativ. Pošto si na Nikonu kod bliceva glasam za polovne Nikonove. Trebaće ti malo crnih, belih kartončića, stiropora, nagužvane alu folije, ogledalaca kao i razni držači za to kako bi dodavao željene refleksije. Nemoj da fotografišeš obučen u razne šarene, crvene itd majice.

Ok, hvala na korisnim informacijama i savetima, stavljam sve na papir da vidim koliko bi me to sve izaslo i gledacu da ulovim sto je kvalitetnije moguce.

Pozdrav

+Quote Post
nokin
poruka Jun 25 2019, 08:46
Poruka #12

Datum reg.: 11-September 07
Član broj: 14,530

Uz svu navedenu opremu bilo bi dobro da nabavis ili da imas pri ruci i dobar polarizacioni filter ili ti CPL. Mnooooogo pomaze kod fotkanja navedenih stvari.

+Quote Post
vlaxi
poruka Jun 27 2019, 16:12
Poruka #13

CITAT (nokin @ Jun 25 2019, 09:46) *
Uz svu navedenu opremu bilo bi dobro da nabavis ili da imas pri ruci i dobar polarizacioni filter ili ti CPL. Mnooooogo pomaze kod fotkanja navedenih stvari.

Hvala na savetu i slazem se, jer sam nabavio nedavno CPL filter i zaista znaci ne samo za ovo nego i generalno...nije neki preterano skup, mislim oko 20-tak eura, ali lepo mi skida refleksije nekad. Verujem da ovi skuplji rade jos bolje.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Friday 23. August 2019 - 16:47

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.