Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

22 - broj stranica V  « < 20 21 22  
Reply to this topicStart new topic

Oly / Fuji, workhorse?

V
wlan
poruka Juče, 12:07
Poruka #421

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-August 17
Član broj: 56,277

treba li uopce naglasavati da sveprisutni i "univerzalni" 16:9 format rijetko kad (skoro pa nikada!) pristaje uz portret!?

ispod izrez koji je puno prihvatljiviji za portret, mada se neki od forumasa ni sa ovim izrezom nece sloziti...
ali to je to, da nije tako ne bi valjalo...! tongue.gif

@NSHappy
slazem se u potpunosti s tobom, ali prokleta lova...
zato sam i napisao da bih bio najsretniji, posto sam na m4/3 da imam monitor cca 26 inch-a, ips 2800pixX..., pa bih lako kropao na njemu po zelji...
oni koji su na FF-u, monitor omjera 3:2 itd...
ovako smo svi prisiljeni koristiti 16:9, sutra 18:9, bez prava na izbor...
znamo svi i zasto!

posto nikada nisam koristio FF, molio bih neke od forumasa da postaju neki portret snimljen sa FF-om, i sa otvorom blende f-1,4, a da bude cijelo lice u fokusu, pocevsi od nosa do usiju...! (valjda nije problem dobiti takvu fotku sa FF-om i blendom na f-1,4!)

ako je moguce, volio bih da takva fotka NE lici na reklamu za umjetne trepavice, gdje je samo jedno oko u fokusu...OK!?
Go to the top of the page

+Quote Post
NShappy
poruka Juče, 12:28
Poruka #422

Grupa: Članovi
Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

Pa FF-ovac, ako želi celo lice u fokusu, zatvoriće malo blendu. Jel?
Ako imaš FF aparat i 1.4 blendu, ne moraš uvek i isključivo da je koristiš skroz otvorenu. Jel?

M43-ovac, ako želi samo trepavicu u fokusu, uradiće, šta?

+Quote Post
@work
poruka Juče, 12:41
Poruka #423

Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

CITAT (wlan @ Aug 21 2017, 13:07) *
posto nikada nisam koristio FF, molio bih neke od forumasa da postaju neki portret snimljen sa FF-om, i sa otvorom blende f-1,4, a da bude cijelo lice u fokusu, pocevsi od nosa do usiju...! (valjda nije problem dobiti takvu fotku sa FF-om i blendom na f-1,4!)

ako je moguce, volio bih da takva fotka NE lici na reklamu za umjetne trepavice, gdje je samo jedno oko u fokusu...OK!?

Ako iole znas teoriju oko dof-a shvatices da je vrlo lako dobiti ostro od nosa do uha na f1.4 i na ff-u, ali je potrebno i odmaci se na odredjenu distancu. Ako uradis close up portret i na m43 imaces "nedovoljan" dof- za taj tvoj gornji zahtev.
Ovde imas gomilu portreta sa tim tvojim uslovom pa biraj..., a da ima i onih na f1.2.

+Quote Post
wlan
poruka Juče, 12:47
Poruka #424

CITAT (@work @ Aug 18 2017, 09:25) *
To je u slucaju tvoje fotke, gde je ravan u kojoj su oci prakticno paralelna sa ravni senzora, situacija u kojoj je i dof 85mm f1.2/1.4 objektiva (sirom otvorenog) na FF-u sasvim dovoljan, a bokeh bi sasvim sigurno (subjektivno) bio beskrajno bolji.

evo zasto sam napisao sta jesam, pa zamolba i dalje ostaje...
dakle ff moze bez problema sa blendom f-1,2 dobiti isti DOF, kao m4/3 na f-1,8 ako su oci paralelne sa senzorom fotica!
volio bih da neko posta takvu fotku!

+Quote Post
@work
poruka Juče, 12:53
Poruka #425

dof nema veze sa paralelnim ocima i senzorom, dof je mera u metrima, milimetrima, incima sta god.

1. FF na f1.2 ima isti dof kao i m43 na f0.6.

2. Ako su oci u ravni sa senzorom, minimalan dof je dovoljan za estetski korektnu fotku, samo to i nista vise od toga.

Edit: za ono pod 1. za identican dof potrebno je ispuniti jos neke uslove, ali stvarno me mrzi da se u to udubljujem posle 22 strane na kojima se moze pronaci apsolutnio sve o tim uslovima.

+Quote Post
Elektroničar
poruka Juče, 12:57
Poruka #426

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

wlan, kralju, preporucujem da probas ff (ja sam probao i m43 i apsc i ff, pod probao smatram koristio bar 1god). Pozdrav.

+Quote Post
wlan
poruka Juče, 13:00
Poruka #427

CITAT (@work @ Aug 21 2017, 13:41) *
Ako iole znas teoriju oko dof-a shvatices da je vrlo lako dobiti ostro od nosa do uha na f1.4 i na ff-u, ali je potrebno i odmaci se na odredjenu distancu. Ako uradis close up portret i na m43 imaces "nedovoljan" dof- za taj tvoj gornji zahtev.
Ovde imas gomilu portreta sa tim tvojim uslovom pa biraj..., a da ima i onih na f1.2.

na prvoj fotki djevojcice, koliko vidim ostar je samo korjen nosa, i zub jedinica gore lijevo, i ono sta je u toj ravnini, ostalo je zblurano...!

druga je ok, ali je lice "premaleno" u odnosu na velicinu fotografije...
btw,
druga fotka je fenomenalna!!! biggrin.gif
ako radis close up portret, moras se primaknuti modelu i sa ff-om, a onda i pritvoriti blendu, inace na f 1.4 dobijes samo 2 cm dubinske ostrine?
jesam li u pravu, ili...? mellow.gif huh.gif

+Quote Post
wlan
poruka Juče, 13:03
Poruka #428

CITAT (Elektroničar @ Aug 21 2017, 13:57) *
wlan, kralju, preporucujem da probas ff (ja sam probao i m43 i apsc i ff, pod probao smatram koristio bar 1god). Pozdrav.

nikad ne reci nikad, zasto bih tu mogucnost ikada iskljucio...!? smile.gif
zato i postavljam nekada i nekome na forumu malo "cudna" pitanja, jer zelim nauciti sto vise o prednosti i manama pojedinog sistema...

+Quote Post
@work
poruka Juče, 13:15
Poruka #429

Imas 35 strana, a ne samo te dve fotografije.

Za close up sa FF-om bi bio u pravu kad bi rekao dobijes plitak dof, ali da bi dobio tacno 2cm moras ispuniti nekoliko uslova. Koji su to uslovi vidi na netu, mislim da je wiki ok po tom pitanju, bar je bio zadnji put kad sam citao. Prosto previse je to price za jedan forum.

+Quote Post
wlan
poruka Juče, 13:25
Poruka #430

CITAT (@work @ Aug 21 2017, 14:15) *
Imas 35 strana, a ne samo te dve fotografije.

Za close up sa FF-om bi bio u pravu kad bi rekao dobijes plitak dof, ali da bi dobio tacno 2cm moras ispuniti nekoliko uslova. Koji su to uslovi vidi na netu, mislim da je wiki ok po tom pitanju, bar je bio zadnji put kad sam citao. Prosto previse je to price za jedan forum.

da ne bi bilo zabune, ja sam ovih prethodnih 20 stranica procitao u dahu!!! smile.gif
ne sjecam se da sam negdje nasao ovako dobru i konstruktivnu raspravu..., bez obzira na slaganja-neslaganja...

a sad se bacam na @work-ov nagovor na "portretnu" stranicu... wink.gif

+Quote Post
@work
poruka Juče, 13:36
Poruka #431

CITAT (wlan @ Aug 21 2017, 13:47) *
evo zasto sam napisao sta jesam, pa zamolba i dalje ostaje...
dakle ff moze bez problema sa blendom f-1,2 dobiti isti DOF, kao m4/3 na f-1,8 ako su oci paralelne sa senzorom fotica!
volio bih da neko posta takvu fotku!

Baci se ti na teoriju tj. literaturu. Neko ko razume foto tehnike nikada ne bi rekao ovo sto sam citirao gore.

+Quote Post
wlan
poruka Juče, 13:53
Poruka #432

evo sam pogledao onako brzinski ovih 35 strana.
vidim da dominira @foto turista sa prekrasnom zenom/modelom u srednjim godinama!
ostalih forumasa gotovo da i nema... blink.gif

ima tu po mojoj prosudbi jako lijepih portreta, ali ovaj put sam se fokusirao prvenstveno na radove sa otvorom blende f-1,2 i f, 1,4.
ako je napravljen close up portret sa tim otvorima blende, zarisna dubina je cca 2 cm. nekome prihvatljivo i lijepo, meni ne!
naravno da sa odredjene distance i na ff-u sa f1,2 lice moze biti cijelo ostro, stovise i tijelo..., ali koliko je to lice u odnosu na velicini fotografije?

inace sve pohvale @foto turistu, ima tu vrhunskih uradaka... biggrin.gif

BRAVO!!!

+Quote Post
Elektroničar
poruka Juče, 15:48
Poruka #433

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

Interesantno da su u temi koju je otvorio FotoTurista, naziva "Malo portreta od mene", samo portreti i da ih je radio bas on...

Iskropuj sebi oko lica i bice ogromno.

A zanimljivo da se kvalitet fotografije mjeri velikom "zarisnom dubinom"...

Stvarno mislim da malo treba da procitas nesto na ovu temu...

+Quote Post
wlan
poruka Juče, 16:30
Poruka #434

CITAT (NShappy @ Aug 21 2017, 13:28) *
M43-ovac, ako želi samo trepavicu u fokusu, uradiće, šta?

kupiti ce ovo!( samo za "foto frikove"!) cool.gif

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1259...4AaAlEfEALw_wcB

ako dobro racunam..
uzmem canon objektiv, 85 mm, f1.2, nasarfim metabones speedbooster na m4/3, i dobijem na m4/3:
-120,7 mm
-f-0,6

je li tako @work!?
ispravi me jer nisam bas siguran da sam dobro racunao...
ako jesam, onda je samo vrh jedne trepavice u fokusu..., ali cemu to!?

evo i jedan y.t. video, pa koga interesira neka pogleda.
canon lens on m4/3 tijelima.
ima toga jos...

https://www.youtube.com/watch?v=5_HsToleq4I

+Quote Post
wlan
poruka Juče, 16:36
Poruka #435

CITAT (Elektroničar @ Aug 21 2017, 16:48) *
Interesantno da su u temi koju je otvorio FotoTurista, naziva "Malo portreta od mene", samo portreti i da ih je radio bas on...

Iskropuj sebi oko lica i bice ogromno.

A zanimljivo da se kvalitet fotografije mjeri velikom "zarisnom dubinom"...

Stvarno mislim da malo treba da procitas nesto na ovu temu...

odgovor ti nije ok...

to je kao da sam napisao otkada to da se kvalitet fotke mjeri sa sto plicim dof-om...?
nema smisla, slazes se?

ok, vidim da si promjenio sva tri sistema...
nadam se da si sa FF-om najzadovoljniji, i da neces natrag na "magarca", zvanog m4/3.
moj "konj" zvani FF jos je u tvornici i nije iskljuceno da ga jednom i zajasim! smile.gif rolleyes.gif

btw,
zar mu onda nije jednostavnije pritvoriti blendu na f 3,5 i pribliziti se modelu bez gubitka na kvaliteti!?

+Quote Post
@work
poruka Juče, 22:58
Poruka #436

CITAT (wlan @ Aug 21 2017, 17:30) *
kupiti ce ovo!( samo za "foto frikove"!) cool.gif

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1259...4AaAlEfEALw_wcB

ako dobro racunam..
uzmem canon objektiv, 85 mm, f1.2, nasarfim metabones speedbooster na m4/3, i dobijem na m4/3:
-120,7 mm
-f-0,6

je li tako @work!?
ispravi me jer nisam bas siguran da sam dobro racunao...
ako jesam, onda je samo vrh jedne trepavice u fokusu..., ali cemu to!?

evo i jedan y.t. video, pa koga interesira neka pogleda.
canon lens on m4/3 tijelima.
ima toga jos...

https://www.youtube.com/watch?v=5_HsToleq4I

Ne, sa 0.71x spidbusterom na m43 ce dobiti f0.85 i 60mm i opet ce imati manju kontrolu dofa od 85mm na FF-u.

Na osnovu pogresnog racuna ne mozes izvoditi zakljucke o tome da li dof moze biti adekvatan ili ne.

Stoga da ne bi sirili ovu pricu u nedogled, moj prijateljski savet je da malo prelistas literaturu. Ovako igramo se gluvih telefona a to ovde nikom nije u interesu.

+Quote Post
@work
poruka Juče, 22:59
Poruka #437

dupli post

+Quote Post
Bolivar
poruka Danas, 05:57
Poruka #438

Datum reg.: 4-December 06
Član broj: 7,774

CITAT (Jo Husafet @ Aug 21 2017, 09:58) *
Gde si video da sam pominjao slikarstvo?

...no uopste nisam pricao o tome, vec o uticaju matematike i matematickih odnosa na sve sto nas okruzuje.
...
...

Zaista poštovani Jo,
Veliko je zadovoljstvo diskutovati s tobom, jerbo je to uvek korektno...
Nisi pominjao slikarstvo, ali ovde se govori stranama&stranama o formatu (pardon, o odnosu strana), pa svi na neki način branimo format koji daje naš foto-aparat. Slikarstvo je pomenuto - pa fotografija i pomenuto slikarstvo pripadaju (teško mi je to reći za ovo prvo) likovnoj umetnosti...
Glede matetematike i matematičkih odnosa, nemam ništa protiv, i za mene su najpametniji ljudi koji završie kombinaciju matematike i filozofije... Međutim, matematika se u ovom slučaju ne pita ništa Jo!
A sada citat: LM, veruj mi.. 2:3 nije slucajno tu gde jeste... pa zatim zasto je A4 papir bas ovih dimenzija - o bože Jo, nisi u pravu. Nije slučajno, ali kada su napravili mašine za štmpanje, morali su odrediti neke formate papira kako bi se uspsotvio STANDARD, pa su tako Nemci imali taj DIN, mia JUS, oni ASA format papira A, pa B pa C, pa D... i svašta ćeš tu naći, a zamisli kako su to radili Kinezi...
A sada praktično; zamisli da iz nekog od A, B, C D formata (standarda) imamo papir 20x30 cm (odnos 2:3), ali ovaj list papira sečen je iz 30x40 cm (znači3:4), a ovaj iza nekog X0...
Zaključak, matematika pomaže, ali ne odlučuje, mada ti to nisi rekao...
U svakom slučaju te pozdravljam, i zaista ne mislim o teoriji slučajnosti drugačije nego ti... ali to pripada drugoj oblasti.

+Quote Post

22 - broj stranica V  « < 20 21 22
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 22. August 2017 - 06:19

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.