Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Filozofija kupovine, daido vs leica

V
mel gibson
poruka Oct 18 2019, 19:40
Poruka #1

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 18-October 19
Član broj: 57,384

Pozdrav svima, posle jedno deset godina odsustva.

Ovo je pitanje vezano za kupovinu ali nije bas klasicno.

Konacno sam u prilici da pazarim nesto pa me ubi glavobolja zbog ove slobode izbora danas.

X100f ili a7rii bla bla bla, dal dati soma evra i ostatak na putovanje ili puknuti lovu na neko zeiss staklo jer patis za ostrinom vec duze vremena... 35mm kada bi imao samo jedan objektiv i bio bih super neupadljiv ali pogledaj ovaj prokleti srednji format za landscape, koje staklo kupiti posle palacinke, da li je 1.4 pretezak... kao sto rekoh glavobolja.

---

Pitanje je sledece - kada ste bili najsrecniji dok fotografisete ? Gde ste bili, sa cime ste fotkali, koja vam je nadraza oprema dan danas? Sta se najvise isplatilo?

Bez zelje da ulazim u patetiku 'najbolja je oprema koja je uvek sa tobom' mislim da ce mi vas odgovor pre pomoci nego 'uzmi XYZ varijantu'.

Znam da je nebitno na kraju dana ali nekad vas to parce metala i stakla inspirise da idete i fotkate a tad krece ona magija i zapravo postajemo vizuelno pismeniji.

Nadam se da vas nisam udavio i da mi se ovo pitanje nece obrisati. Hvala unapred.
Go to the top of the page

+Quote Post
yagodinac
poruka Oct 19 2019, 08:11
Poruka #2

Grupa: Članovi
Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Ne sećam se baš tačno kad sam bio najsrećniji sa aparatom, ali mi je višednevno lutanje po ulicama starog Barija bilo jedno od dražih putešestvija. Pritom sam koristio T17-50 a danas bi to opušteno bila verovatno samo palačinka 24 STM, naravno na kropu. U prevodu, na taj a_7_kako_već mislim da bi išla neka što brža 35-ica i gomila street kadrova ima da padne za slobodu. Pedesetica na FF je već teško iskušenje za idealni objektiv, ali mislim da je 35 na ulici univerzalnija. Pomaže svakako i široki na ulici, ali ne toliko često kao gorenavedeno staklo.

Al' sam ti pomogao... biggrin.gif

+Quote Post
Kisha
poruka Oct 19 2019, 10:49
Poruka #3

Datum reg.: 5-August 09
Član broj: 31,208

Sve je individualno - novac, potrebe, nafaka, pogledi i gledišta, razumijevanje ... ova tema ima više prostora za filozofiranje i 'pametovanje' nego za nešto konkretno. Besmislena tema i razmišljane koje vodi ženskim razgovorima.

+Quote Post
Elektroničar
poruka Oct 19 2019, 15:23
Poruka #4

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

Minolta XD5 i 50mm f2.0 + Superia 200.
Vrlo jednostavno, ja bio mlad, aparat uzeo za 1000din, lijepo lezalo u ruci sve, odusevio se kada sam dobio film sto ne moram da se zajebavam sa obradom. Zavjesica riknula nakon dva filma. I dalje mi je taj objektiv 50mm f2 nesto najbolje sto sam koristio.
Sad trosim 5Dii i neka stakla, lijepo mi je.

+Quote Post
Mikri
poruka Oct 21 2019, 00:37
Poruka #5

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 14-May 09
Član broj: 29,759

Najvise srece imam kad "skupim petlju" i kazem sebi da ne moram da nosim sve objektive koje imam pa npr. ponesem jedan (koji uglavom bude 50mm).

Trenutno sam na Nikonskoj, relativno dosadnoj opremi koja je tu prosto da odradi zadatak, ali su ff tela i koristim se iskljucivo fiksnim objektivima sto ipak cini ceo proces zanimljivijim, ali poenta price, najzabavnije je kad zaboravim sta zapravo koristim i prestanem da razmisljam koji cu objektiv da stavim sledeci na telo.

A druga stvar, najzanimvljivije je kad se nadjem na dobrom mestu sa dobrim svetlom.

Sad, da ne budem totalno patetican, meni se licno dopadaju Fuji kombinacije, i rado bih bio korisnik nekog X-E3 sa nekim fiksnim npr.

Ako ti ne treba nista drugo osim 35mm, i Fuji X100 serija je dobar izbor (t, f modeli pogotovo), ali ja ipak volim vecu blendu pa bih izbor (da biram za sebe) sveo na neko rangefinder-oliko telo od Fujija i 23 ili 35mm (ekv. 35 i 50).

+Quote Post
marko07
poruka Oct 21 2019, 10:35
Poruka #6

Datum reg.: 11-April 10
Član broj: 35,375

Skroz zanimljiva tema i pristup problemu smile.gif

Najsrecniji... ne bih znao, to su nekako lokalne "najsrece"- bude pa prodje, pa opet dodje.

Od kad sam krenuo sa ovim hobijem stalno menjam opremu, bar 20ak tela sam imao do sada, i svaki donosi neku "srecu" a opet, svodi se na isto/slicno.

Ali ako bih morao da izdvojim onda je to recimo bilo kad sam uzeo 5d prvi put, kada sam uzeo sony a900(za kojim i danas "patim" smile.gif ) i prelazak na fuji x-pro2- to je bilo jako zanimljivo iskustvo, puno pozitivnih utisaka... onda sam presao sa njega na df i za sada se ne kajem ali i on je kao i ostali privremeno tu, ne znam sta bih/cu sledece...

+Quote Post
-NJS-
poruka Oct 23 2019, 09:17
Poruka #7

Datum reg.: 12-August 09
Član broj: 31,273

Najsrećniji sam bio dok nisam razmišljao previše o opremi nego je doživljavao kao extenziju mozga i prstiju... vidim i/ili anticipiram kadar, nanišanim i okinem. Mju-II mi je podario puno takvih momenata, kao i neki drugi aparati... krajnja instanca mi je da kad se slika u mozgu prenese na parče filma ili senzor oštrina je zadnja stvar na koju obraćam pažnje.

Ne poričem da je bilo opreme koja me je inspirisala tj. više nametala pristup fotografisanju, sa druge strane. Sve uvek zavisi od teme tj. tipa fotografije kojoj bih pristupao. Najlepše sam slikao kad bih zadao sebi neku temu (koja ne mora da mi bude od nekog ličnog interesovanja) i dogmatično je slikao nedeljama i mesecima i sve ostalo poodredio tome - deluje kao da ima puno ograničenja ali si u stvari lišio sebe svakog suvišnog konteksta i razmišljanja. Kao neka vrsta joge, u početku su pozicije tela jako bolne ali posle nekog vremena postaju jedine udobne.

+Quote Post
Zoran Rodic
poruka Oct 25 2019, 19:21
Poruka #8

Datum reg.: 24-May 09
Član broj: 29,948

Pitanje je sledece - kada ste bili najsrecniji dok fotografisete ?
Dok sam fotografisao svoju decu.
Gde ste bili,
Nebitno, gde god
sa cime ste fotkali,
Svasta je tu od opreme bilo… slabo sam sta propustio da isprobam, Canon, Olympus, Panasonic, Sony, Fuji, Nikon, Leica,...
koja vam je nadraza oprema dan danas?
Fuji X-E1 i Fuji XF 35mm f2 WR
Sta se najvise isplatilo?
preko 50.000 fotografija moje dece… preko 2 decenije isecaka iz vremena

+Quote Post
Mikri
poruka Oct 25 2019, 20:54
Poruka #9

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 14-May 09
Član broj: 29,759

^e ovo je odgovor zlata vredan.

Nemam svoju decu, ali moja sestra ima troje divne dece koji su tako divni za fotografisanje da koristim svaku priliku da belezim njihovo odrastanje. I verujem da ce oni to jednog dana ceniti. Ti trenuci sa njima zaista coveka cine ispunjenim.

+Quote Post
Петар М. Дима
poruka Oct 30 2019, 04:42
Poruka #10

Datum reg.: 20-November 05
Član broj: 2,332

Допадају ми се сви одговори до сада.Парче опреме може да буде подстицај али не треба претеривати. На то сам се добро упецао и када погледам у назад, много времена сам потрошио балавећи пред интернет излозима у слаткише за које и нисам био сигуран јесу ли тако неодољивог укуса. Имао сам прилике да упознам многе добре људе, добијао опрему на поклон, пробао више аналогних система... Последње чега се сећам је никон ФМ и поглед кроз тражило. Ту је све било како треба, као код куће.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 7. December 2019 - 23:17

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.