Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

priprema u autocad-u za CNC, na sta da obratim paznju?!

V
biser
poruka Jun 1 2011, 16:50
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 6-September 08
Član broj: 23,528

Bilo je potrebno da se uradi crtez u Autocadu ( zahtevano od radionice) za isecanje medijapana na CNC masini.
Nema niti jedne prave linije, pa sam sve to odradio polilinijama koje sam posle Pedit-ovao sa spline.
Malo sam doterao cvorove i ispalo je sjajno. Tacno po linijama podloge.

-Interesuje me da li je potrebno da na nesto obratim paznju pre nego sto posaljem crtez.
Npr - da li linije moraju da budu polyline ili mora spline ili sta god sto bi sprecilo da mi crtez bude vracen na doradu.
Ko zna molio bih ga za misljenje!

Thnx.
Go to the top of the page

+Quote Post
sky
poruka Jun 1 2011, 16:57
Poruka #2

Datum reg.: 31-October 07
Član broj: 16,548

mnoge CNC masine imaju svoje progame
pa je cesta situacija da radnici moraju da precrtaju tvoj crtez
tako da ti savetujem da ga kvalitetno iskotiras-radijusi, duzine kruznog isecka, centar kruznice, spojne tacek SVE sto ti padne na pamet...

+Quote Post
AI_Revit
poruka Jun 2 2011, 09:29
Poruka #3

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,084

Kao što reče sky...

Osnovno je da znaš da CNC mašine rade sa takozvanim G code-om, gde postoje posbene komande za radijuse, linije i tačke.

Tako da ako si uradio spline preko svega, to je najteži i najduži G code za mašinu. Međutim ako je to jedino što stvarno opisuje tvoju putanju (čitaj: oblik medijapana) nemaš alternativu.

Mnogo toga zavisi i od mašine i samog CNC kontrolera...

Da ne davim suviše, najbitinije je da budu zatvorene linije.. ostalo su već finese...

+Quote Post
GvozdeN
poruka Jun 2 2011, 12:45
Poruka #4

Datum reg.: 19-May 05
Član broj: 702

Obrati paznju na sirinu alata, glodala sa kojim se radi. Da ne bi posle bilo razlike u par mm i slabijeg spoja i sl... Mislim ako uklapas neke ploce i sl..Bolje prvo pitaj operatera na masini da ti ipak da neke smernice vezane za konkretnu masinu.

+Quote Post
biser
poruka Jun 2 2011, 13:16
Poruka #5

Datum reg.: 6-September 08
Član broj: 23,528

Ja sam samo imao zadatak da nacrtam (precrtam), a kako ce da ispadne proizvod to je vec prica koju ja necu ni znati.

-Nema niti teorijske sanse da ja tu bilo sta mogu iskotirati jer sam poliliniju radio kao bezbroj kratkih crtica prateci krivinu sa jpg-a koji sam uvezao kao podlogu (bilo bi bukvalno milion kota, radijusa...). Zatim sam tu liniju editovao kao spline i dobio fantasticne krivine. Malko sam pomerao cvorove i dobio 100% ono sto sam hteo.
Nadam se da je to ok kao priprema.
Umesto da crtam linije po kojima se sece - posto je to 1 previse duga putanja- ja sam pratio linije koje odredjuju iseceni deo i zatvaraju odredjeni oblik. Ima 6 elemenata. Njih cu danas da poredjam u ram dimenzija zida , pa da trimujem visak, spojim kontra linije i dobijem tu celu povrsinu koja je bukvalno kao cipka.
Nadam se da cu uspeti.
Iz toga treba da isecem jedno parce koje moze da stane u masinu.

(jedino jos nisam siguran kako mogu da rasirim (skaliram) samo 1 od tih oblika)

+Quote Post
4cgraphics
poruka Mar 8 2013, 05:40
Poruka #6

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 1-February 12
Član broj: 46,629

CITAT (biser @ Jun 2 2011, 07:16) *
Ja sam samo imao zadatak da nacrtam (precrtam), a kako ce da ispadne proizvod to je vec prica koju ja necu ni znati.

-Nema niti teorijske sanse da ja tu bilo sta mogu iskotirati jer sam poliliniju radio kao bezbroj kratkih crtica prateci krivinu sa jpg-a koji sam uvezao kao podlogu (bilo bi bukvalno milion kota, radijusa...). Zatim sam tu liniju editovao kao spline i dobio fantasticne krivine. Malko sam pomerao cvorove i dobio 100% ono sto sam hteo.
Nadam se da je to ok kao priprema.
Umesto da crtam linije po kojima se sece - posto je to 1 previse duga putanja- ja sam pratio linije koje odredjuju iseceni deo i zatvaraju odredjeni oblik. Ima 6 elemenata. Njih cu danas da poredjam u ram dimenzija zida , pa da trimujem visak, spojim kontra linije i dobijem tu celu povrsinu koja je bukvalno kao cipka.
Nadam se da cu uspeti.
Iz toga treba da isecem jedno parce koje moze da stane u masinu.

(jedino jos nisam siguran kako mogu da rasirim (skaliram) samo 1 od tih oblika)

Biser jesi li ti ovo zavrsio i kako je ispalo? Davno si ovo pitao a ja tek sada video ali ako te oko ovog jos nesto zanima mozemo to pojasniti jer je vrlo jednostavno.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 24. August 2019 - 22:15

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.