Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

5 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic

BIMovanje, prezentacije i linkovi o primeni BIM tehnologija

V
pailhead
poruka May 26 2011, 09:22
Poruka #41

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

A sad da se vratimo malo u Srbiju,

Do relativno skoro sam mogao da priustim architectural record. Stize mi od pocetka krize pa do pre nekoliko meseci.

Da, citao sam i ja da se sad svi vracaju u skole, obrazuju, uce nove programe, neki se doduse i prekvalifikuju. Setim se da su to ljudi koji su imali po $100.000 plate, pa su verovatno nesto i ustedeli. U Srbiji se "rade legalizacije" ili drze neki casovi za decu koju mrze da uce, ili ne znam ni ja, radi u trafikama.
Go to the top of the page

+Quote Post
djcorto
poruka Jun 27 2011, 06:57
Poruka #42

Grupa: Članovi
Datum reg.: 13-June 06
Član broj: 5,032

Dodaci za Revit 2012 familiju za bolju razmenu IFC podataka sa ArchiCADom 15 i ostalim BIM alatima:

http://www.graphisoft.com/support/archicad...teroperability/

+Quote Post
djcorto
poruka Oct 5 2011, 07:44
Poruka #43

Da li softver koji koristite govori IFC?

Ljudi iz buidlingSMART su se potrudili da pronadju odgovor na ovo pitanje. Prijatno iznenadjeni kolicinom softvera koji govori IFC, pokrenuli su interaktivnu bazu IFC kompatibilnih aplikacija.

Baza je ovde:

http://buildingsmart-tech.org/implementation/implementations

Nivo implementacije i detalje dobijate klikom na ime aplikacije.

A sta ce vam to?

Najprostije: ako vas softver i softver kolega koji rade ostale faze na projektu ima isti nivo IFC implementacije, razmena podataka moze da se odvija na nivou pametnog BIM modela.

+Quote Post
cili
poruka Oct 5 2011, 10:29
Poruka #44

Datum reg.: 30-August 10
Član broj: 37,301

Poznati stručnjak za BIM tehnologiju, arhitekta Zolna Murray, održaće 15. oktobra 2011. na FTN, Novi Sad, predavanje na temu:
BIM tehnologija teorija i praksa. Predavanje je na srpskom jeziku, jer je Zolna rodom iz Srbije, a sada živi i radi u Emiratima.

Predavanje je u okviru 15. Susreta korisnika ArchiCAD-a. Uslove prirustvovanja videti ovde

+Quote Post
pailhead
poruka Oct 6 2011, 04:37
Poruka #45

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

Postoji takva potreba u USA za revit strucnjacima da je to neverovatno. Ja jos nisam poceo da ucim ali ovih dana planiram definitivno da zagrejem stolicu.

+Quote Post
djcorto
poruka Oct 8 2011, 05:00
Poruka #46

CITAT (pailhead @ Oct 6 2011, 07:37) *
Postoji takva potreba u USA za revit strucnjacima da je to neverovatno.

Tačno.

A u svetu uopšte je još veća potreba za ljudima koji razmeju ceo proces, znaju više od jednog paketa, i kako da uspostave razmenu podataka.

+Quote Post
:HGT:
poruka Oct 20 2011, 13:52
Poruka #47

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 744

Pa da onda sedamo da ucimo i revit...

Pored svih cadova, maxova, rhinoa, microstationa... smile.gif

+Quote Post
asutulov
poruka Jan 24 2012, 19:38
Poruka #48

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 21-October 10
Član broj: 38,257

CITAT (pailhead @ Oct 6 2011, 04:37) *
Postoji takva potreba u USA za revit strucnjacima da je to neverovatno. Ja jos nisam poceo da ucim ali ovih dana planiram definitivno da zagrejem stolicu.

Ti mora da nisi dugo u USA jer jagma za Revitovcima traje od 2004. Onaj (arhitekta) koji je 2007 imao nekoliko godina iskustva u Revitu i bio je iz Severne Amerike, dobijao je u Dubaiu 35-50,000 dirhama mesecno (7-10,000 evra). Nije doduse dugo trajalo.

Sto se tice "razmene procesa rada" koji "djcorto" pominje Autodesk je sto se Revita tice to resio vrlo prosto. Napravio je Revit Mechanical, Revit Electrical i Revit Structural. Nekoliko objekata u Dubaiu je isprojektovano u tim paketima a tranutno se gradi i ogromna Al Mafrak bolnica u Abu Dabiju, kojoj sam i ja svojevremeno dao skroman prilog.
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  Mafrak.JPG ( 116.26K ) Broj download-a: 38

+Quote Post
djcorto
poruka Jan 25 2012, 04:56
Poruka #49

CITAT (asutulov @ Jan 24 2012, 22:38) *
Ti mora da nisi dugo u USA jer jagma za Revitovcima traje od 2004. Onaj (arhitekta) koji je 2007 imao nekoliko godina iskustva u Revitu i bio je iz Severne Amerike, dobijao je u Dubaiu 35-50,000 dirhama mesecno (7-10,000 evra). Nije doduse dugo trajalo.

Sto se tice "razmene procesa rada" koji "djcorto" pominje Autodesk je sto se Revita tice to resio vrlo prosto. Napravio je Revit Mechanical, Revit Electrical i Revit Structural. Nekoliko objekata u Dubaiu je isprojektovano u tim paketima a tranutno se gradi i ogromna Al Mafrak bolnica u Abu Dabiju, kojoj sam i ja svojevremeno dao skroman prilog.

Jesi li i dalje ovde, kolega?

Ako jesi, onda znas da su plate od 7-10 K bile proizvod ludila finansiranog kreditima, koje ce mozda jednog dana neko odavde i da otplati, a znas i sta se desilo u prvom kvartalu 2009. Tacno je da nije dugo trajalo, sto najbolje znas ako vise nisi ovde. Na zalost, mnogi su se nasli u prici koja je imala tuzan kraj.

Ako jesi, onda znas da je manje vise sve u redu dok si samo u Revitu. A verovatno znas i da ne moze sve da se uradi jednim softverom. Prica da je Autodesk bilo sta resio je marketing, i ako imas njihove akcije, razumem zasto je siris. Ako nemas, ne razumem - jer osnova BIMa je saradnja, a ne zatvaranje u skup proizvoda jednog proizvodjaca softvera. Niko nije SVE resio niti moze, jerbo nam je posao pomalo slozen, i zahteva mnogo, a tehnologija je takva kakva je, i sav softver se zasniva na resenjima koja su smisljena u 80tim i 90tim. Ako cemo o skupu softvera jednog proizvodjaca koji pokriva sve gradjevinske faze nisko i visokogradnje BIM tehnologijom, onda pogledajmo Bentley, koji zaista ima po paket za sve, od A do Z. Pa i njima ponesto fali, kao na primer 4D, 5D i 6D.

Abu Dabi je juce doneo odluku koji ce od velikih projekata da se nastave; http://www.arabianbusiness.com/abu-dhabi-g...cts-441985.html Na svim projektima je propisan BIM, od softvera se koristi ama sve. Znate li Teklu? Vico? Digital Project? Generative Components? Znate li sta pise u Penn State BIM Implementation dokumentu? Kakvi ste sa IFCjem? Solibri? TeklaBIMSight? Navisworks?

...

+Quote Post
AI_Revit
poruka Jan 25 2012, 09:38
Poruka #50

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,084

CITAT (djcorto @ Jan 25 2012, 04:56) *
Prica da je Autodesk bilo sta resio je marketing, i ako imas njihove akcije, razumem zasto je siris.
...

Obećao sam sebi da neću da se mešam u ovu raspravu ali moram...

Na osnovu tvoje rečenice vidi se da imaš akcije u Graphisoft-u laugh.gif .

Za ostalo se malo raspitaj i poseti još neki site osim archicad.com wink.gif

+Quote Post
djcorto
poruka Jan 25 2012, 13:25
Poruka #51

Ne zasluzujes odgovor.

+Quote Post
let4mi
poruka Jan 25 2012, 15:55
Poruka #52

Datum reg.: 13-April 06
Član broj: 4,192

Ne razumem cemu tolika frka oko graphisoft i autodesk-a...
da bi potpuno koristili prednosti bim-a, neophodna je integracija vise proizvoda i implementacija verovatno u posebnom softveru ili vise posebnih softvera za sinhron, cost, dinamiku, quantity...
a da nije da se to radi samo tamo negde, evo ima i kod nas - bexelconsulting

+Quote Post
Rapidograf
poruka Jan 25 2012, 17:53
Poruka #53

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

Objektivno, obojica ste (DJ Corto i AI_Revit) "corporate shills". Jako smesno; razlika je samo koju kompaniju i brend predstavljate i promovisete na ovom forumu. Jako je tuzno sto ova dva BIM paketa pokusavaju da definisu i ogranice arhitekturu i dizajn ka mogucnoscu svojih softvera.
Sta bi jedan Calatrava ili Gehry radio sa archicadom ili revitom? Nista. Pre za takve forme im trebaju Catia i Microstation ili kao Gehry svoj softver. Nece sigurno za primitivnim modeling alatima da crtaju svoje free form objekte u arhikedu.

+Quote Post
djcorto
poruka Jan 26 2012, 04:51
Poruka #54

CITAT (let4mi @ Jan 25 2012, 18:55) *
Ne razumem cemu tolika frka oko graphisoft i autodesk-a...
da bi potpuno koristili prednosti bim-a, neophodna je integracija vise proizvoda i implementacija verovatno u posebnom softveru ili vise posebnih softvera za sinhron, cost, dinamiku, quantity...
a da nije da se to radi samo tamo negde, evo ima i kod nas - bexelconsulting

Pa ja o tome i pricam.

"Frka oko Graphisofta i Autodeska" mozda postoji u okviru arhitektonske, ili bilo koje pojedinacne faze. Sira slika je da se ne sme zatvarati u jedan proizvod, skup proizvoda, ili jednu marku. Svako treba da radi u onome u sta je investirao i sta mu najvise odgovara, a kljuc je u saradnji i punoj razmeni podataka.

Sto se mene tice, frke nema.

+Quote Post
djcorto
poruka Jan 26 2012, 05:03
Poruka #55

CITAT (Rapidograf @ Jan 25 2012, 20:53) *
Objektivno, obojica ste (DJ Corto i AI_Revit) "corporate shills". Jako smesno; razlika je samo koju kompaniju i brend predstavljate i promovisete na ovom forumu. Jako je tuzno sto ova dva BIM paketa pokusavaju da definisu i ogranice arhitekturu i dizajn ka mogucnoscu svojih softvera.
Sta bi jedan Calatrava ili Gehry radio sa archicadom ili revitom? Nista. Pre za takve forme im trebaju Catia i Microstation ili kao Gehry svoj softver. Nece sigurno za primitivnim modeling alatima da crtaju svoje free form objekte u arhikedu.

Kolega,

Ja se svakako trudim da otvorim teren i pricam o neophodnosti koriscenja vise softvera stalno. Drugacije nije moguce pokriti ceo proces gradjenja. Uvek reagujem na izjave tipa "Revit je BIM" jer jednostavno nisu tacne, kao sto ni prica "ArchiCAD je BIM" nije tacna. BIM je proces, ne softver. Ako se prica samo o arhitekturi, koja je mali deo celog procesa nastanka objekta, i, na zalost, sve manje bitna, onda se moze porediti, ali ima tu i jacih igraca. Teziste procesa prelazi na investitore i izvodjace, kojima je objektivno ograniceni domet softvera koji su ipak nastali pre deset ili dvadeset godina nedovoljan da obave ono sto moraju.

Gehry je i napravio Digital Project od Catie jerbo nista drugo nije moglo da zadovolji njegove potrebe. Tu nema spora.

To sta ko voli, u cemu radi, i sta misli da je najbolje za ono sto radi je stvar licnog izbora i odluke. Ono sto je bitno je da ne bi smelo da bude zatvaranja u jedan proizvod, ili grupu proizvoda jednog proizvodjaca, ili jedan digitalni format koji je vlasnistvo nekog od proizvodjaca. Razmena podataka i saradnja je kljuc. Ne postoji ni jedan paket koji moze sve, ma koliko se to korporativnim igracima ne svidjalo.

Veci problem u prici za arhitektonsku struku je to sto smo sve manje bitni, i sto bivamo izgurani na margine, umesto da bude obrnuto. Hajde da pricamo o tome?

+Quote Post
AI_Revit
poruka Jan 27 2012, 10:09
Poruka #56

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,084

CITAT (djcorto @ Jan 26 2012, 05:03) *
Kolega,

Ja se svakako trudim da otvorim teren i pricam o neophodnosti koriscenja vise softvera stalno. Drugacije nije moguce pokriti ceo proces gradjenja. Uvek reagujem na izjave tipa "Revit je BIM" jer jednostavno nisu tacne, kao sto ni prica "ArchiCAD je BIM" nije tacna. BIM je proces, ne softver. Ako se prica samo o arhitekturi, koja je mali deo celog procesa nastanka objekta, i, na zalost, sve manje bitna, onda se moze porediti, ali ima tu i jacih igraca. Teziste procesa prelazi na investitore i izvodjace, kojima je objektivno ograniceni domet softvera koji su ipak nastali pre deset ili dvadeset godina nedovoljan da obave ono sto moraju.

Gehry je i napravio Digital Project od Catie jerbo nista drugo nije moglo da zadovolji njegove potrebe. Tu nema spora.

To sta ko voli, u cemu radi, i sta misli da je najbolje za ono sto radi je stvar licnog izbora i odluke. Ono sto je bitno je da ne bi smelo da bude zatvaranja u jedan proizvod, ili grupu proizvoda jednog proizvodjaca, ili jedan digitalni format koji je vlasnistvo nekog od proizvodjaca. Razmena podataka i saradnja je kljuc. Ne postoji ni jedan paket koji moze sve, ma koliko se to korporativnim igracima ne svidjalo.

Veci problem u prici za arhitektonsku struku je to sto smo sve manje bitni, i sto bivamo izgurani na margine, umesto da bude obrnuto. Hajde da pricamo o tome?

Vidiš sa ovime se u potpunosti slažem i podržavam. Ako malo propratiš moje postove, apsolutno NIKADA ali NIKADA nisam napiso ni jednu ružnu reč na temu Archicad-a i o istom. Šta više kada god me neko pita za mišljenje sa dužnim poštovanjem kažem da Archicad ima tehnološki bolje rešenu kolaboraciju nego Revit. Da ne bih bio pogrešno shvaćen, neću pričati šta ima Revit bolje nego Archicad.

Međutim... Kada je neko pristrastan (preko svake mere) u meni se probudi zver, ne toliko zbog ljubavi prema Autodesk-u nego onako više iz principa... blink.gif

Lična poruka za djcorto: Ne moraš da komentarišeš, pošto me ne boli..

+Quote Post
djcorto
poruka Jan 28 2012, 08:40
Poruka #57

VICO ima skoro svakog petka u predvecernjem terminu (juce je bilo od 6 do 8) Webinare koji se bave raznim BIM temama sa njihove tacke gledista, sto ce reci ima dosta "... a mi to radimo ovako" pristupa, no, vrlo su zanimljivi jer obradjuju opste teme.

Jedna od tema o kojoj se dosta raspravlja je LOD (Level Of Detail ili Level Of Development) specifikacija. Iako je zvanicno prihvacena od strane AIA a i sire, neki smatraju da je jaz izmedju LOD 300 i LOD 400 preveliki. Ukratko, LOD 300 je grubo nivo idejnog projekta, dok je LOD 400 grubo nivo detaljnog projekta sa elementima radionickih crteza. Ocigledno je da nedostaje nesto izmedju - tj glavni projekat, koji u mnogim zemljama sluzi za odobrenje za izgradnju.

Cuo sam da se u Srbiji sada zakon "vratio na staro" - da ne pominjem preistoriju kad sam ja predavao projekte na saglasnost - i da je sada opet glavni projekat neophodan za gradjevinsku dozvolu? Ili gresim?

Vico detaljnost modela definise kao MPS, ili Model Progression Specification. Sinoc je bio Webinar posvecen MPS 3.0 sa nekoliko vrlo zanimljivih pitanja i pretpostavki.

Mesto gde mozete pogledati prethodne i prijaviti se za nove Webinare je http://www.vicosoftware.com/Community/Frid...22/Default.aspx

+Quote Post
Rapidograf
poruka Jan 30 2012, 18:17
Poruka #58

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

CITAT (djcorto @ Jan 26 2012, 05:03) *

Problem je u tome sto, kao i u svakoj covekovoj delatnosti koja dodiruje sfere ljudske kreativnosti, umetnosti i tehnickih inovacija, postoje ljudi koji su jako lako i brzo zamenjivi; koji ne doprinose svojim inovacijama, originalnoscu, koji sebe nisu brendirali kao jedinstvene dizajnere sa sopstvenim jezikom kreativnog izraza; sva ta bezlicna masa BIM-pushers u sferi komercijalne i stambene arhitekture, gde se arhitektura svodi na push-pull extrude oblike sto BIM program dozvoli.
Dali ce neki developer da zameni kreativce kao sto su Thomas Heterwick, Ron Arad, Philip Starck, Jane Gang? Da ne pominjem npr. Kalatravu ili Renca Paina ...ko ce doticne da zameni da bude malo kreativan umesto njih? Neki developer?
Prosto postoje klase i kategorije, ciljne grupe i trziste za svakoga, neko je sebe brendirao a neko je lako zamenjiv, jer se, za pocetak, ni ne bavi nicim kreativnim i originalnim u svom poslu da ga developer moze zameniti.

+Quote Post
asutulov
poruka Feb 4 2012, 16:31
Poruka #59

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 21-October 10
Član broj: 38,257

CITAT (djcorto @ Jan 25 2012, 04:56) *
......Ako jesi, onda znas da je manje vise sve u redu dok si samo u Revitu. A verovatno znas i da ne moze sve da se uradi jednim softverom. Prica da je Autodesk bilo sta resio je marketing, .....

Ah kolega ne posecujem ovaj web sajt redovno.

Slazem se da se ne moze sve uraditi jedim softverom ali se Revitom moze uraditi sve sto je potrebno da bi se zaokruzio jedan arhitektonski projekat. Ako se dobro secam "Freedom Tower" je kompletno uradjen u Revitu i da je to lansiralo Revit u vrh BIM-a. Tvoje entuzijazam prema sirokoj lepezi softvera vec sam vidjao kroz mojih skoro 30tak godina u ovom biznisu. Uvek se sve zavrsavalo na jedan isti nacin: arhitekti su se drzali svog softvera, staticari svog, elektricari svog, itd. Prvi put se medjutim sa Revitom dogadja da sve sto je potrebno dolazi iz jedne kuce. Ovim podrazumevam severno americki projekat, ne Srpski gde se prilaze Predmer i Predracun. Doduse Revit je u ranijim verzijama imao i to ali je kasnije izbaceno jer nije imalo nikakvu primenu u severno americkim arhitektonskim praksama.

Pozdrav

A

+Quote Post
cili
poruka Feb 4 2012, 19:29
Poruka #60

Datum reg.: 30-August 10
Član broj: 37,301

CITAT (asutulov @ Feb 4 2012, 17:31) *
Prvi put se medjutim sa Revitom dogadja da sve sto je potrebno dolazi iz jedne kuce. Ovim podrazumevam severno americki projekat, ne Srpski gde se prilaze Predmer i Predracun. Doduse Revit je u ranijim verzijama imao i to ali je kasnije izbaceno jer nije imalo nikakvu primenu u severno americkim arhitektonskim praksama.

Pozdrav

A

Nisam baš siguran da se sa Revitom može baš sve! AutoDesk gura foru "sve iz jedne kuće" što je neodrživo kao koncept i cenovno.

"Sve sto je potrebno dolazi iz jedne kuce" podrazumeva da je sav taj softver međusobno kompatibilan samo po horizontali a ne po vertikali (verzije). Recimo Revit 2011 ne komunicira sa Revit 2010.
AutoDesk tera sve korisnike tog mega softvera da samo koriste isključivo njihove softvere. Da li su AutoDeskova rešanja najbolja cool.gif?

AutoDeskovi korisnici su "krave muzare" jer gube bonitete ako nisu u pretplati (subscrition). Da bi bili u pretplati moraju da su im svi softveri horizontalno kompatibilni odn. da sve što koristite bude u pretplati!!! Da li svaka nove verzija zavređuje da se plati? Ako izađete iz pretplate, nema nove vezije pod povoljnim uslovima, nego plati kao nov korisnik sad.gif

+Quote Post

5 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 26. August 2019 - 08:41

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.