Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

5 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic

BIMovanje, prezentacije i linkovi o primeni BIM tehnologija

V
pailhead
poruka May 20 2011, 17:31
Poruka #21

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

ono sto je 2d crtanje kako si verovatno naucila u odnosu na rucno crtanje, je BIM u odnosu na 2d crtanje.

Primera radi, tehnicar je pre morao da pocne svaki crtez iz pocetka, u razmeri, tako da nije koristio nikakve podloge sa osnove u 1:50 da bi nacrtao neki detalj u 1:10.

Najbanalniji crtez koji nacrtas u autocad-u, mozes da uvelicas, preuzmes, i onda dopunis za neku drugu razmeru. Medjutim, opet moras dosta da crtas.

A sad zamisli da napravis 3d model (mada to je mozda fiktivan pojam, bolje mozda reci informacioni model), iz koga mozes da izvlacis mnoge podatke. Od preseka i osnova, pa do detalja, kolicina i sl.

Nego, tuga kad student u srbiji zavrsi fakultet a da nije ni cuo za ovaj pojam sad.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
WhiteMan
poruka May 20 2011, 20:43
Poruka #22

Grupa: Članovi
Datum reg.: 28-May 06
Član broj: 4,794

CITAT (pailhead @ May 20 2011, 17:31) *
ono sto je 2d crtanje kako si verovatno naucila u odnosu na rucno crtanje, je BIM u odnosu na 2d crtanje.

Primera radi, tehnicar je pre morao da pocne svaki crtez iz pocetka, u razmeri, tako da nije koristio nikakve podloge sa osnove u 1:50 da bi nacrtao neki detalj u 1:10.

Najbanalniji crtez koji nacrtas u autocad-u, mozes da uvelicas, preuzmes, i onda dopunis za neku drugu razmeru. Medjutim, opet moras dosta da crtas.

A sad zamisli da napravis 3d model (mada to je mozda fiktivan pojam, bolje mozda reci informacioni model), iz koga mozes da izvlacis mnoge podatke. Od preseka i osnova, pa do detalja, kolicina i sl.

Nego, tuga kad student u srbiji zavrsi fakultet a da nije ni cuo za ovaj pojam sad.gif

Mozda ovo i nije bas najbolji primer.. detalj je mozda najteze izvuci iz BIM modela.. ja sam skoro uvek detalje crtao u cadu..
A za ovo ostalo se slazem u potpunosti.. pogotovo za deo 'tuga', samo sto je po meni jos tuznije da ni profesori ni studenti ne znaju skoro nista o tome (cast izuzecima)

+Quote Post
t@urus
poruka May 20 2011, 23:25
Poruka #23

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Ne mozes toliko kriviti profesore, pogotovo staru gardu koja komp ne zna ni da ukljuci, a ne mozemo reci da ne znaju znanje... Ima propusta i u programu, ali veruj mi da su vishe krivi studenti! Danas u ovo ludo vreme, na internetu imas sve, knjiga vise no ikad, ko zeli neshto da nauchi, nije problem uopshte...

+Quote Post
WhiteMan
poruka May 21 2011, 09:47
Poruka #24

CITAT (t@urus @ May 21 2011, 00:25) *
Ne mozes toliko kriviti profesore, pogotovo staru gardu koja komp ne zna ni da ukljuci, a ne mozemo reci da ne znaju znanje... Ima propusta i u programu, ali veruj mi da su vishe krivi studenti! Danas u ovo ludo vreme, na internetu imas sve, knjiga vise no ikad, ko zeli neshto da nauchi, nije problem uopshte...

I da, i ne.. Stara garda, ok, nisu oni krivi, jednostavno to nije bilo u njihovo vreme..
Ali ostali, mladji profesori blink.gif Zasto 2 semestra postoje predmeti tima matematika u arhitekturi, principi caada i sl?!?! (ako neko nije upucen tu se koriste neki smesni programi sa neta, lupaju se podaci za fraktale, i onda kada dobijes nesto 'zanimljivo' ti lupis printscreen i kacis na forum koji je napravila devetakovicka..

+Quote Post
t@urus
poruka May 21 2011, 18:07
Poruka #25

U Novom Sadu na FTN se uche SketchUp, Photoshop, archi cad, Auto cad (navodno), Max i Vray kao posebni jednosemestralni kursevi... Kontam da je to dovoljno za nekog da dobije osnove, a kasnije tutoriali, knjige, vezba, vezba i vezba i nema greshke... Pricham o nezainteresovanosti studenata, profesori su tu da ti daju osnovnu informaciju, ostalo je na tebi! Problem mladjih generacija je sto sve ocekuju sazvakano! I jos ako moze neko da im nadje neki poslic eventualno, bilo bi jako lepo...

Sto se tice BIMovanja, odlicna stvar, do sada sam sve to krpio u archi cadu i autocadu, a sada cu verovatno da se prebacim na Revit, njega savladam i sve sto mi treba izvlacim iz njega!

+Quote Post
GAF_Marija
poruka May 22 2011, 01:34
Poruka #26

Datum reg.: 23-April 08
Član broj: 20,843

Hvala svima na odgovoru.Na zalost na GAF-u ako si student starog programa nemas veze s vezom ni sa kakvim softverima osim autocadom jer se on polaze iz predmeta primena racunara u arhitekturi.Ne znam kod bolonjaca kako to ide ali za nas sa starog programa je tako.S tim da pritom i taj autocad sam kuci ucis,na vezbama ti pokaze bukvalno najosnovnije stvari.Sva sreca pa sam ja tip osobe koga sve interesuje pa doznam mnoge stvari van fakulteta ali sustina GAF-a je da toliko optereti studenta gradjevinskim predmetima da on nema uopste da projektuje,modeluje i bavi se arhitekturom u pravom smislu te reci.Ja sam inace sama bez toga da cujem za BIM vadila osnove,preseke, prepravlja uvozenjem iz MAX-a tako da to je sustinski to.Sustina je u tome odakle se polazi pri projektovanju.Na GAF-u se praktikuje resevanja osnova a nakon toga razmisljanje o formi sto ja nekako nisam mogla da prihvatim tako da ja idem obrnuto odnosno prvo imam neku formu u glavi pa onda radim funkciju i menjam formu u zavisnosti od zahteva funkcije.Mislim ne znam za vase fakultete ali GAF je u ozbiljnom problemu bio,sada sa bolonjom ne znam kako je i da li su nesto promenili ali cisto sumnjam.Na svu srecu arhitekturu obicno upisuju kreativni ljudi pa se sami snalaze i uce kako da projektuju.

A sto se tice tvoje primedbe @taurus da studenti nisu dovoljno zainteresovani,gresis,problem je sto nemaju koga da pitaju.Svi profesori i asistenti samo gledaju kako da te sto pre otkace.Tuzno je ali istinito.Sustinski ne postoji veza studenata i profesora,postoji jedna velika provalija izmedju u smislu da su profesori negde tamo u svojim kancelarijama i da studenti njih i ne vidjaju osim konkretno na predavanjima na koja uglavnom ne postizu ni da idu.Ovde mislim na stari program.Mislim stvarno strasno ali ...

BIM-ovanje je starno buducnost i mislim da cu ga itekako praktikovati smile.gif

+Quote Post
pailhead
poruka May 22 2011, 01:52
Poruka #27

Srce, Srbija je u ozbiljnom problemu, ne samo tvoj fakultet.

+Quote Post
djcorto
poruka May 22 2011, 05:19
Poruka #28

Datum reg.: 13-June 06
Član broj: 5,032

CITAT (t@urus @ May 21 2011, 21:07) *
Sto se tice BIMovanja, odlicna stvar, do sada sam sve to krpio u archi cadu i autocadu, a sada cu verovatno da se prebacim na Revit, njega savladam i sve sto mi treba izvlacim iz njega!

Malo brkas loncice ...

Odluka da batalis AutoCAD, kao primer CAD paketa, je ispravna. ArchiCAD je prvi arhitektonski BIM, i, sa BIM stanovista, nema potrebe niti razloga da se prebacujes na Revit. Kad je u pitanju OpenBIM tj saradnja i razmena podataka otvorenim formatima, kao i mogucnost da se sazvace projekat bilo koje velicine, ArchiCAD je DALEKO ispred ostalih. Revit pati od pripadnosti Autodesk familiji, koja je poznata po zatvorenosti formata i ogranicenoj mogucnosti saradnje, jer oni, kao recimo i Microsoft, a bogme i Apple, veruju da je sve sto je njihovo dobro a da ostalo ne postoji.

Nema niceg loseg u tome da naucis i Revit, jer nikad ne znas gde ces raditi, i danas moras da znas bar osnovne stvari u oba ako hoces da ne budes nepismen. No, dosadasnju investiciju vremena u ArchiCAD dopuni PRAVOM obukom - jer citam izmedju redova, i znam: ako si morao da "krpis" u AutoCADu, to samo znaci da nisi naucio do kraja kako se radi u ArchiCADu. Nacim razmisljanja, pristup projektovanju, naplati i izradi projekta je APSOLUTNO drugaciji u CAD i BIM alatima.

Za sve vas koji ste na studijama ili pocetku profesionalnog zivota je apsolutno NEOPHODNO da pratite sta se desava i kako se BIM tehnologije primenjuju u praksi. Ne ocekujte nista od fakulteta osim osnovnih informacija i papira koji vam na kraju studija daje pravo da pocnete da zaista ucite kako se stvari rade. Moja generacija se borila sa XT masinama, a jos vise sa okostalim uverenjima i - sto ne reci otvoreno - strahom starijih kolega od masina uopste. Da li su oni bili ludisti? Mozda. Da li smo mi bili u pravu? I dalje verujem da jesmo, mada mi posle dvadeset i kusur godina postaje sve jasnije sta su inercija i entropija.

Bitno je zapamtiti i da ni jedan softverski paket ne radi sve - svaki koji danas postoji je napravljen da pokriva jednu od klasicnih faza gradjevinske industrije. Tacno je da ArchiCADom mozete da napravite 4D animaciju, i povezete bazu modela sa planom izvodjenja - no, postoji Vico Office. Tacno je i da ArchiCADom mozete da napravite tacan model celicne konstrukcije - ali, gde su vam veze? Tekla ili XSteel. A taj model treba neko da proveri u nekom od paketa za statiku - kod nas popularni domaci Tower, AxisVM ... STAAD. Kolicine i predmer? I ArchiCAD i Revit mogu da vam to daju, ali na nivou projektanta, ne izvodjaca - opet smo kod Vico Office paketa.

Ono sto je jako bitno zapamtiti je da BIM ne sme da bude zasnovan na nalepnici na kutiji. Nema veze ko pravi nesto, vazno je da to radi posao. Vi ljudi imate Internet, ej! To ne sluzi samo za Facebook i YouTube, to sluzi da se stvari nauce i znaju! Kako su vecina ako ne i svi paketi za studente besplatni, zaboravite na piratske kopije i provaljivanje - to NE RADI. Nece vam niko glavu otkinuti ako pitate i trazite, jedino je sramota ne znati.

+Quote Post
djcorto
poruka May 22 2011, 05:23
Poruka #29

CITAT (pailhead @ May 22 2011, 04:52) *
Srce, Srbija je u ozbiljnom problemu, ne samo tvoj fakultet.

Ako smem da dodam: SVET je u ozbiljnom problemu. Hocemo li da sednemo i placemo zbog toga? Ili postoje bolji nacini da se upotrebi vreme koje nam je dato da budemo na ovoj planeti?

+Quote Post
djcorto
poruka May 22 2011, 05:54
Poruka #30

I da ne kukate kako je "samo u Srbiji ..."

http://www.constructionweekonline.com/arti...ve-new-world/3/

+Quote Post
pailhead
poruka May 22 2011, 14:07
Poruka #31

CITAT (djcorto @ May 22 2011, 06:23) *
Ako smem da dodam: SVET je u ozbiljnom problemu. Hocemo li da sednemo i placemo zbog toga? Ili postoje bolji nacini da se upotrebi vreme koje nam je dato da budemo na ovoj planeti?

De objasni?

Ne bih da budem rasista ali za mene istocni timor i somalija nisu bas svet, kao sto ni srbija nije. Nesto sumnjam da ti je mnogo tesko raditi u UAE, a i opet, sta god da radis nikako ne moze biti gore od istog tog posla u Srbiji, a plata ti je sigurno 50 puta veca. Meni novac leci sve rane i svu depresiju, a eno u southparku smo videli da moze da izleci i sidu.

+Quote Post
t@urus
poruka May 22 2011, 14:50
Poruka #32

[OFF] @Marija: uglavnom je tako, ali ja imam ponekad obrnutu situaciju! Koliko se ti dajes asistent se daje duplo vishe... Mozda je on lud, mozda je blesav, sto ne radi kao vecina njegovih kolega, ali ne mogu da gresim dusu! Ne pricam ovo napamet, imam oci, vidim kako ljudi oko mene rade, koja su njihova interesovanja i koju energiju imaju! Sve je to po principu aj da uzmem taj vazan papir, diplomu, da nekako polozim te ispite, pa bice lako posle, bice posla, Jel tako da ce biti? Tako je [/OFF]

ON: @Djcorto, hvala na ovako opsirnom objasnjenju, probacu onda tako, da ne menjam platformu vec da svoje znanje ArchiCad-a usavrshim i da u njemu radim vecinu stvari... Posle samo u max na sminkanje biggrin.gif Mada mi se Revit posle nekih 5 odgledanih tutoriala ucinio zanimljivim... Sto ti kazes nikad ne znash u cemu ces da radis. Devojka je ovde u Novom Sadu konkurisala za posao u jenom birou i kada je dosla na razgovor za posao rekli su joj sta da uradi, ali uslov je bio da uradi u SketchUp-u... Da da dobro ste culi, i osnove preseke, 3d sve u sketchupu jer biro radi samo sa tim softverskim paketom... To je i neka ideja naseg informatickog obrazovanja u NS, da te nauce svim programima, onoliko koliko im fond casova dozvoljava, pa kasnije sve ostaje na tebi! Ne moze ti niko ubaciti znanje u glavu ako ti ne zelis!

Sve najbolje! Pozdrav!

+Quote Post
pailhead
poruka May 22 2011, 15:40
Poruka #33

Ja mislmi da arhitektonski biro moze da posluije i samo sa naliv perom i papirom gde se pise poezija. Ako je neko maher u marketingu, psihologiji i sl. zasto da ne?

+Quote Post
djcorto
poruka May 23 2011, 05:03
Poruka #34

CITAT (pailhead @ May 22 2011, 18:40) *
Ja mislmi da arhitektonski biro moze da posluije i samo sa naliv perom i papirom gde se pise poezija. Ako je neko maher u marketingu, psihologiji i sl. zasto da ne?

Ma moze ... ne mora cak ni naliv pero ni papir, grancica i pesak ... svakako je tacno da bez znanja i talenta, kao i marketinga i psihologije, nijedna tehnologija sama po sebi nista ne radi niti pomaze. Fazon je u tome da se radi pametnije, a ne vise - e, tu vec tehnologija itekako pomaze.

Ja znam kako je tebi, ili bar znam kako je bilo tu, a ti mozda ne znas iz prve ruke kako je ovde, ili u Istocnom Timoru i Somaliji (UBR, dobri ljudi), pa bi mozda bilo dobro da pricamo o onome sto znamo, a ne da dajemo misljenja zasnovana na marketingu. Tacno, novac moze mnogo da izleci, ali ne moze da te opameti, obicno je stvar obrnuto proporcionalna.

A tema je BIMovanje, sto u Srbiji sto bilo gde - okacio sam link ranije da vidite da ni ovde, odakle vas zasipaju slikama visokih kula i luksuznih vila i hotela, nivo BIM svesti i mentalni sklop u industriji nisu uopste mnogo razliciti, cak su u mnogome gori, nego recimo u Srbiji. Vrlo je logicno da projekata kakvih ima ovde, ili uopste u Aziji, u Evropi uopste tesko da moze da bude, sto zbog nedostatka finansija sto zbog cinjenice da ovde jos mnogo toga nedostaje, pa ga treba napraviti. Sto, opet, ne znaci da posao pada sa neba, i da ga ne treba uloviti. Kao i svuda.

A u tom lovu, BIM tehnologije su mocno oruzje.

+Quote Post
pailhead
poruka May 23 2011, 11:36
Poruka #35

Razlog zasto je svest ovde relativno visoka je vrlo jednostavan. BIM paket poput archicad-a moze da omoguci arhitekti da kilo projekta jos jeftinije ponudi mafiji koja gradi po Srbiji. Jeste da paket nije jeftin, ali ko jos pa ovde koristi legalan softver. Da koristi, ne bi se ni projekti prodavali na kilo, ili barem ne tako jeftino.

Najgore ce biti kad se pojavi neki super pametan, svemocan program koji ce kostati $200.000 po licenci. Odmah ce ga u Srbiji svi imati, i onda ce raditi projetke za 5 dinara po m^2, jer se lako radi, sve je samo par klikova.

+Quote Post
WhiteMan
poruka May 23 2011, 20:57
Poruka #36

CITAT (pailhead @ May 23 2011, 11:36) *
Razlog zasto je svest ovde relativno visoka je vrlo jednostavan. BIM paket poput archicad-a moze da omoguci arhitekti da kilo projekta jos jeftinije ponudi mafiji koja gradi po Srbiji. Jeste da paket nije jeftin, ali ko jos pa ovde koristi legalan softver. Da koristi, ne bi se ni projekti prodavali na kilo, ili barem ne tako jeftino.

Najgore ce biti kad se pojavi neki super pametan, svemocan program koji ce kostati $200.000 po licenci. Odmah ce ga u Srbiji svi imati, i onda ce raditi projetke za 5 dinara po m^2, jer se lako radi, sve je samo par klikova.

Nije ArchiCAD kriv za trenutnu situaciju u zemlji.. Tu su i investitori, organizacija i sl.. Da ne postoje racunari, i da se sve crta rucno i dalje, ja mislim da ne bi bilo nista drugacije po tom pitanju

+Quote Post
WhiteMan
poruka May 24 2011, 09:07
Poruka #37

REX & BIM
pdf

+Quote Post
pailhead
poruka May 24 2011, 15:33
Poruka #38

CITAT (WhiteMan @ May 23 2011, 21:57) *
Nije ArchiCAD kriv za trenutnu situaciju u zemlji.. Tu su i investitori, organizacija i sl.. Da ne postoje racunari, i da se sve crta rucno i dalje, ja mislim da ne bi bilo nista drugacije po tom pitanju

morao bi barem neku crkavicu da da tehnickim crtacima, ovako ne mora nista

+Quote Post
sky
poruka May 25 2011, 09:08
Poruka #39

Datum reg.: 31-October 07
Član broj: 16,548

95% ljudi/biroa koje koristi ArchiCAD, NE koriste ga kao BIM
to znaci, da preseke razbijaju u linije i crtaju ih rucno
da kolicine vade peske, eventualno su culi da to ArchiCAD moze ali nemaju pojma kako se to radi
carbon footprint? sta je to? i to arci moze?

onih preostalih 5% koji koriste ArchiCAD kako je namenjen da se koriste NISU ti koji obaraju cene...
ta prica nema veze sa BIM-om niti sa ArchiCAD-om
ta prica ima veze sa tim sto studenti i mladi arhitekti rade za 250e jer nemaju bolje ponude,
sto im se i takva jadna plata placa kad bude para, a to znaci retko, a gazda projekat naplati 2e,
ostane mu neka sica i to je to...taj problem se resava SAMO fiskalnim racunom i IZBACIVANJEM iz komore za sputanje cene...

slabo prihatanje BIM-a od strane struke je pre posledica nacionalnog problema INERTNOSTI jer
"nije istina da su losa vremena i da mi zato ne možemo preduzeti ništa
već su upravo loša vremena jer mi ne preduzimamo ništa"

+Quote Post
djcorto
poruka May 26 2011, 05:43
Poruka #40

CITAT (sky @ May 25 2011, 12:08) *
95% ljudi/biroa koje koristi ArchiCAD, NE koriste ga kao BIM to znaci, da preseke razbijaju u linije i crtaju ih rucno
da kolicine vade peske, eventualno su culi da to ArchiCAD moze ali nemaju pojma kako se to radi
carbon footprint? sta je to? i to arci moze?

Ovo se zove nedostatak znanja, i opsednutost CRTEZOM, a ne zgradom odnosno projektom.

CITAT (sky @ May 25 2011, 12:08) *
slabo prihatanje BIM-a od strane struke je pre posledica nacionalnog problema INERTNOSTI jer "nije istina da su losa vremena i da mi zato ne možemo preduzeti ništa
već su upravo loša vremena jer mi ne preduzimamo ništa"

Tacno, i ovo je primenjivo na ceo svet. A upravo sada, u krizi, je pravo vreme da se promeni tehnologija rada, jer kad se ima puno posla za to objektivno nema vremena. A sad nema volje pre svega, iako je izgovor da nema para.

+Quote Post

5 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 24. August 2019 - 21:42

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.