Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

13 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic

kako da ... u Revitu, sve i svašta

V
baobab
poruka Jun 5 2010, 19:50
Poruka #41

Grupa: Članovi
Datum reg.: 23-July 07
Član broj: 12,616

Komradi,skoro sam naisao na tutorijal kako od Mullions-a konstruisati recimo krovnu strukturu,tj.rogove.E sad,dolazimo i do problema!!!NE MOGU DA GA NADJEM!I trebace mi uskoro,a obezglavljen sam bez njega.Iscitah ga,al ne vredi,ne mogu ni da pocnem.Da li ima nekog ko moze da uputi???Dobra je fora,al zabadava...za sada...

tnx
Go to the top of the page

+Quote Post
Xane
poruka Jun 6 2010, 07:04
Poruka #42

Datum reg.: 22-April 08
Član broj: 20,809

CITAT (baobab @ Jun 5 2010, 20:50) *
Komradi,skoro sam naisao na tutorijal kako od Mullions-a konstruisati recimo krovnu strukturu,tj.rogove.E sad,dolazimo i do problema!!!NE MOGU DA GA NADJEM!I trebace mi uskoro,a obezglavljen sam bez njega.Iscitah ga,al ne vredi,ne mogu ni da pocnem.Da li ima nekog ko moze da uputi???Dobra je fora,al zabadava...za sada...

tnx

da bi mogao da stavis mullion treba ti curtain wall odnosno curtain system.
Roof crtaj standardno a curtain system sa empty panelom da ne bi imao staklo vec samo mullione.
Mislim da to mozes da radis i sa beam system.

+Quote Post
baobab
poruka Jun 15 2010, 17:54
Poruka #43

Imam opet pitanje za iskusnije.Naime,pokusavam da smanjim tabele za neki procenat,da bi mi na A3 formatu zauzele neki racionalan prostor.Napravio sam neto tabele za svaku etazuponaososb,ali opet "prelivaju" tj.zauzimaju suvise od A3 formata.Moje je pitanje,kako ako je moguce uopste,manipulistati dimenzijama tabela ad a ne baratam recimo promeni dimenzije formata,pa samim tim i razmere crteza da bi mi se u odnosu tabele videle kao manje???

Tnx

+Quote Post
Xane
poruka Jun 15 2010, 22:48
Poruka #44

Nisam siguran da sam shvatio sta pitas.
Generalno
- tabelama mozes da das velicinu fonta, za naslove i text u poljima
- kad ih prebacis na sheet i selektujes ih, pojave se trouglovi za sirenje i smanjenje velicine polja, slicno kao u tabeli ...
- kad je dugacka mozes da je podelis na delove i da ih redjas jedan do drugog ...

Neznam jel si mislio na ovo ili je pak nesto drugo

- na kraju mozes da printas u bilo kom scale-u ...

+Quote Post
baobab
poruka Jun 16 2010, 11:01
Poruka #45

QUOTE (Xane @ Jun 15 2010, 23:48) *
Nisam siguran da sam shvatio sta pitas.
Generalno
- tabelama mozes da das velicinu fonta, za naslove i text u poljima
- kad ih prebacis na sheet i selektujes ih, pojave se trouglovi za sirenje i smanjenje velicine polja, slicno kao u tabeli ...
- kad je dugacka mozes da je podelis na delove i da ih redjas jedan do drugog ...

Neznam jel si mislio na ovo ili je pak nesto drugo

- na kraju mozes da printas u bilo kom scale-u ...

Da nisam bio dovoljno jasan ni sebi,a kako onda drugima...Elem,ono sto me zanima je da li je moguce prebaciti tabelu na sheet sto sam i uradio,i onda je skalirati ali samo nju za neki procenat.A da ne menjam u tabelama velivine slova.Chackam svasta,al to nisam nasao.Dakle,verovatno treba da menjam u samim tabelama,a ne tek na sheetovima?

+Quote Post
Pedja.Ch
poruka Jun 16 2010, 12:20
Poruka #46

Datum reg.: 4-January 07
Član broj: 8,281

CITAT (baobab @ Jun 16 2010, 12:01) *
Da nisam bio dovoljno jasan ni sebi,a kako onda drugima...Elem,ono sto me zanima je da li je moguce prebaciti tabelu na sheet sto sam i uradio,i onda je skalirati ali samo nju za neki procenat.A da ne menjam u tabelama velivine slova.Chackam svasta,al to nisam nasao.Dakle,verovatno treba da menjam u samim tabelama,a ne tek na sheetovima?

Tabele se u tom pogledu ponašaju slično kao text - dakle ne skaliraju se u odnosu na razmeru ili veličinu lista, već naprotiv zadržavaju zadanu veličinu kao bi bile čitljive.
Manipulisanje veličinom tabela na listu svodi se na manipulisanje veličinom fonta u tabelama, manipulisanje širinom kolona i podelom tabela na više kolona.

+Quote Post
baobab
poruka Jun 16 2010, 14:42
Poruka #47

QUOTE (Pedja.Ch @ Jun 16 2010, 13:20) *
Tabele se u tom pogledu ponašaju slično kao text - dakle ne skaliraju se u odnosu na razmeru ili veličinu lista, već naprotiv zadržavaju zadanu veličinu kao bi bile čitljive.
Manipulisanje veličinom tabela na listu svodi se na manipulisanje veličinom fonta u tabelama, manipulisanje širinom kolona i podelom tabela na više kolona.

Tnx,oono sto je odista pomoglo je najprostije smanjivan je fsizea fontova u shelduesima,barem za ovu priliku!Ipak lazna uzbuna smile.gif Hvala

+Quote Post
baobab
poruka Jun 16 2010, 18:01
Poruka #48

QUOTE (baobab @ Jun 16 2010, 15:42) *
Tnx,oono sto je odista pomoglo je najprostije smanjivan je fsizea fontova u shelduesima,barem za ovu priliku!Ipak lazna uzbuna smile.gif Hvala

Nego zaboravih da pitam.....Trazim neki dobar free tutorijal na netu za Revit MEP zbog vodovoda i kanalizacije,kolege i ja se cimamo da to apsolviramo.Ima li to da se nadje negde,mislim,znam da ima,ali je trazim i dalje!!???

wink.gif

+Quote Post
Xane
poruka Jun 16 2010, 21:04
Poruka #49

daj mu po srchu ... malo maste ...

+Quote Post
baobab
poruka Jun 17 2010, 09:21
Poruka #50

QUOTE (Xane @ Jun 16 2010, 22:04) *
daj mu po srchu ... malo maste ...

Ocu,ocu,mislio sam da preskochim taj pustolov....ali nema leba bez motike,u pravu si wink.gif

+Quote Post
Pedja.Ch
poruka Jul 8 2010, 20:19
Poruka #51

Pošto REVIT ima samo rudimentarne alate za uređenje zemljišta oko objekta, za imalo složenije zahvate tipa "put određenog profila sa usecima i nasipima" mora se posegnuti za drugim alatom. Autodesk je (gle čuda) za takve operacije smislio i preporučuje Civil 3D, pa sam hteo ne hteo morao da naučim i njime da se (donekle) služim.

Autodesk preporučuje da se zemljište "obradi" u Civil 3D, a onda se od toga napravi jedan surface koji se prikaže izolinijama, koje se potom explodiraju u 3d polilinije. Te 3d polilinije se izvezu kao dwg i spremne su za uvoz u REVIT.

U REVIT se importuje (najbolje kao link) ovaj 3d dwg file, a onda se napravi toposurface (create from import -> select import instance).

Problem je u tome što je REVITov toposurface veoma neprecizan pa se najvažniji delovi (zbog kojih je i rađena sva gimnastika sa Civil 3d) i ne prepoznaju. Recimo površina asfalta je deformisana, a o ivičnjacima da i ne govorim.

Evo ilustracije:
1. Ovo je uvezeni dwg rađen u Civil 3d po goreopisanom postupku. Izgleda sasvim fino i linije su glatke. Svi potrebni elementi vrlo prepoznatljivi.
Prikačen fajl  Capture01.PNG ( 94.65K ) Broj download-a: 54

Evo i uvećanog pogleda:
Prikačen fajl  Capture01a.PNG ( 93.14K ) Broj download-a: 31

2. A ovo je REVITov toposurface generisan na osnovu uvezenog dwg:
Prikačen fajl  Capture02.PNG ( 134.81K ) Broj download-a: 34

Odmah se vidi koliko je deformisan, ali evo i uvećano:
Prikačen fajl  Capture02a.PNG ( 157.54K ) Broj download-a: 30

Pokušao sam da progustim izohipse u Civil 3d (postavio na 5cm kako bi se sve videlo) i u samom REVITu (pre uvoza dwg) na 2 cm i dobio samo malo poboljšanje, ali kao što se vidi nedovoljno.

Možda neko zna rešenje?

+Quote Post
Xane
poruka Jul 9 2010, 07:20
Poruka #52

Nemam nista da dodam, ja sam ubacivao neke geodetske snimke koje sam dobijao od geodete, parcela objekata koje sam radio i nije bilo problema. Nisam ih kasnije prerađivao vec samo kao neko postojece stanje. Ovo izgleda malo ... onako.
Mozda je export problem.

+Quote Post
AI_Revit
poruka Jul 9 2010, 13:32
Poruka #53

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,084

Civil 2011 i Revit 2011, export kao LandXML.

Alternativa je Civil i Revit Structure. U tom slucaju ces profil puta dobiti kao solid.

Najbolje rešenje u ovom momentu.

Podvuci DWG sa geometrijom puta. Uradi divide surface. Kada to nacinis uradi Graded region sa tackama po perimetru. U tom slucaju ce se dalji koraci nametnuti sami po sebi. Obrati paznju da pre nego sto uradi Grade, izdvojenom surface-u dodelis Phase Created: Existing.

P.S. Ja izmodelirao celo recno korito u Revit-u (za potrebe klijenta). Tako da useci i nasipi i jesu i nisu problem...

P.S.2. Izohipse u Revitu malo znace. Revit radi triangulaciju. Probaj da uradi Simplify..

+Quote Post
Pedja.Ch
poruka Jul 9 2010, 15:08
Poruka #54

CITAT (AI_Revit @ Jul 9 2010, 14:32) *

Alternativa je Civil i Revit Structure. U tom slucaju ces profil puta dobiti kao solid.

Najbolje rešenje u ovom momentu.

Podvuci DWG sa geometrijom puta. Uradi divide surface. Kada to nacinis uradi Graded region sa tackama po perimetru. U tom slucaju ce se dalji koraci nametnuti sami po sebi. Obrati paznju da pre nego sto uradi Grade, izdvojenom surface-u dodelis Phase Created: Existing.

P.S. Ja izmodelirao celo recno korito u Revit-u (za potrebe klijenta). Tako da useci i nasipi i jesu i nisu problem...

P.S.2. Izohipse u Revitu malo znace. Revit radi triangulaciju. Probaj da uradi Simplify..

U nekim video tutorijalima koje sam gledao za export iz Civil 3d u Revit explicitno se preporučuju izohipse kao 3d polilinije. Doduše nije se radilo o 2011 verzijama softvera. Tamo urađeno zemljište i puteve po njemu izveze ovim postupkom u REVIT i sve izgleda uredno. Probaću da izvezem kao LandXML, mada sumnjam u uspeh, jer i uvezeni dwg model od 3d polilinija u REVITu izgleda odlično, ali ono što od njega nastane je neupotrebljivo.

Ma ne sumnjam da je moguće izmodelirati sve to u REVITu - znam i kako, ali je veoma zamorno raditi tačku po tačku, naročito kada treba da dobiješ tačan, unapred određeni rezultat, kao što su niveleta i preseci puta (ivičnjaka, trotoara).

Pod "problem" sam mislio da nešto kao usecanje puta određenog preseka u zemljište može da bude relativno lako kao u Civil 3d, a ne manuelni rad kao što je u Revitu

+Quote Post
Pedja.Ch
poruka Jul 9 2010, 15:36
Poruka #55

CITAT (AI_Revit @ Jul 9 2010, 14:32) *
............

Htedoh ovo da probam, ali... Izvoz iz Civil 3D kao LandXML - može, ali kako taj fajl uvesti u REVIT? (i Civil i Revit u ver.2011)

+Quote Post
Xane
poruka Jul 10 2010, 08:33
Poruka #56

za Revit Structure 2011 ima dodatak "Roads and Terrain Definition" za rad import landxml i rad sa putevima itd. Imas na netu, ali mi se cini samo za one koji su u pretplati, mozda ce u sledecoj verziji 2012 biti ubaceno ...

+Quote Post
Pedja.Ch
poruka Jul 10 2010, 17:31
Poruka #57

CITAT (Xane @ Jul 10 2010, 09:33) *
za Revit Structure 2011 ima dodatak "Roads and Terrain Definition" za rad import landxml i rad sa putevima itd. Imas na netu, ali mi se cini samo za one koji su u pretplati, mozda ce u sledecoj verziji 2012 biti ubaceno ...

Zvuči kao loša šala (još gore je što je istina!):
da bi se uradilo nešto na uređenju placa u Revitu (architecture) mora se najvažnije u tom poslu uraditi u Civil 3D, exportovati kao LandXML, otvoriti u Revit Structure (pažnja: samo uz pomoć plugina, koji je opet, samo za one sa subsrc..trt.mrt...) i možda (a kladim se da neće ni tada) će rezultat koji se, jelte, prebaci nazad u Revit Arch, ličiti na nešto upotrebljivo.

S druge strane Revit ima alat koji se zove Graded region, koji će verovatno jednom postati koristan i za kompletnije uređenje zemljišta, ali ovakav kakav je skoro da je neupotrebljiv za bilo šta što liči na puteve.

No dobro, šta je tu je, pokušaću u Civilu sa generisanjem izuzetno mnogo (možda na 1-2 cm visinske razlike) izohipsi, pa izgenerisati na osnovu njih tačke, pa izvesti textualni fajl sa tačkama, pa uvesti u Revit

+Quote Post
let4mi
poruka Jul 11 2010, 12:44
Poruka #58

Datum reg.: 13-April 06
Član broj: 4,192

nekoliko pitanja -
kad nacrtam u revit architecture zid, i sad hocu da uz taj zid nacrtam novi zid koji bi simulirao zavrsnu obradu prethodno nacrtanog zida (znam da nije u duhu revita i da bi trebalo da crtam samo jedan zid koji ima vise slojeva u svom opisu, ali iz drugih razloga moram to na vec pomenut nacin) - kad sa tim novim zidom - zavrsnom obradom dodjem do ugla zida i nastavim na drugi krak, zid mi se lepi do ose prethodnog zida i tako ispadne da zavrsna obrada dodje u zid, pa onda moram i drugi zid da crtam od ktaja do ugla i onda ih istrimujem (nadam se da ste shvatili sta je problem). jel postoji nacin da u revitu nekako iskljucim to lepljenje za osu u ovom konkretnom slucaju?

evo slika da bi bolje razumeli... zid pocnem sa leve strane i teram do ugla, ali umesto da se zavrsi na spoljasnjoj ivici betonskog zida, novi zid se zavrsi u osi betonskog zida, pa ne mogu da nastavim da ga crtam na dole, nego moram da krenem isto i iz drugog kraja zida pa da trimujem ugao...

drugo pitanje - ne znam jel probao neko da iz revit architecture 2011 importuje model u mep 2011 - izbacuje poruku da je model radjen u novijoj verziji... zna li iko kad izlazi konacna verzija revit mep 2011 (da nije neki beta xyz...)? tnx

+Quote Post
Pedja.Ch
poruka Jul 11 2010, 17:27
Poruka #59

Iz Civil 3D u Revit...

Sve dosada ovde date ideje na ovu temu u praksi su neizvodljive, a evo šta (u ovom trenutku) može da se uradi na rešavanju ovakvih problema: povećati (dovoljno - znači mnogo povećati) broj/gustinu tačaka koje definišu geometriju zemljišta/puta/ivica puta.
Naravno, nema potrebe u Civil 3D generisati tačke po celoj površini (može, za zadati 2d grid, ali je memorijski i vremenski prilično zahtevno, a i nepotrebno), već se dodatne tačke mogu izgenerisati po zadatoj 2d poliliniji na zadatom razmaku. Nakon toga se sve tačke izvezu kao txt i na osnovu toga uradi toposurface u Revitu. Revit će po navici napraviti nekoliko tačaka bezveze (lako ih je uočiti jer remete ravan puta) koje ručno treba obrisati i sve će (bar prividno) biti u redu.

Jedino što Revitu možemo da podmećemo su tačke, a na triangulaciju (koju je kod Civil 3D moguće kontrolisati) u Revitu nemamo uticaja

+Quote Post
Xane
poruka Jul 11 2010, 17:41
Poruka #60

Probaj da zidovi imaju razlicite prioritete-funkcije ...
Ako ne kad selektujes zid, pojave se plave tacke na krajevima, stanes na jednu, desno dugme i iz menija "don't allow ..." pa pomeri plavu tacku (sto je kraj zida) gde ti treba

Za mep je cudno ali nisam radio sa 2011, mogu da probam sutra ...

+Quote Post

13 - broj stranica V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 26. August 2019 - 08:51

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.