Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

28 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Kako da ... u ArchiCADu?, Pitajte ovde da ne zagadjujemo druge teme

V
djcorto
poruka Apr 1 2009, 14:48
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 13-June 06
Član broj: 5,032

... a pre toga, probajte da nadjete odgovor na http://archicad-talk.graphisoft.com/

Princip je uvek isti: dok se ne pomucite da nesto nadjete sami, necete zapamtiti. Tek kad se pomucite, pa probate, pa tek onda pitate, zapamticete.

Ajd, recimo da prenesemo ovde pricu " ... a kako da ..." iz teme ArchiCAD book?
Go to the top of the page

+Quote Post
Kreten2
poruka Apr 6 2009, 17:24
Poruka #2

Datum reg.: 28-November 07
Član broj: 17,375

Pozdrav :-)
Evo me na pravom mjestu u pravo vrijeme ;-)

1. Dali u AC postoji alat kojim mogu u 3D prozoru mjerit površine?
2. Dali AC, kada jednom imam zatvorenu prostoriju, može automatski izbacit površine unutarnjih zidova (zidovi koji zatvaraju prostoriju zajedno sa prozorima).

+Quote Post
djcorto
poruka Apr 7 2009, 17:21
Poruka #3

CITAT (Kreten2 @ Apr 6 2009, 20:24) *
Pozdrav :-)
Evo me na pravom mjestu u pravo vrijeme ;-)

1. Dali u AC postoji alat kojim mogu u 3D prozoru mjerit površine?
2. Dali AC, kada jednom imam zatvorenu prostoriju, može automatski izbacit površine unutarnjih zidova (zidovi koji zatvaraju prostoriju zajedno sa prozorima).

Pricamo o ArchiCADu 12, je li tako?

1. Da

3. Da

wink.gif

1. Za dužine Measurement tool, ctrl M. Za površine ti je najbolje Windows/Palettes/Element information. U 2D prozorima Measurement radi i površine.

2. Postavi zonu, izlistaj površine zidova. Treba da napraviš Scheme - postaviš zonu kao tip, površinu zidova kao parametar. Ili skineš prikačeni ZIP, i otpakuješ u C:\Documents and Settings\username\Application Data\Graphisoft\ArchiCAD 12.0.0 INT R1\Interactive Schedules pa ćeš imati ...
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  11_Wall_area.zip ( 1.07K ) Broj download-a: 67

+Quote Post
Kreten2
poruka Apr 7 2009, 18:45
Poruka #4

CITAT (djcorto @ Apr 7 2009, 18:21) *
1. Za dužine Measurement tool, ctrl M. Za površine ti je najbolje Windows/Palettes/Element information. U 2D prozorima Measurement radi i površine.

2. Postavi zonu, izlistaj površine zidova. Treba da napraviš Scheme - postaviš zonu kao tip, površinu zidova kao parametar. Ili skineš prikačeni ZIP, i otpakuješ u C:\Documents and Settings\username\Application Data\Graphisoft\ArchiCAD 12.0.0 INT R1\Interactive Schedules pa ćeš imati ...

1. OK sve jasno. Zgodan ovaj Element Information alat :-)

2. ufffff...prenapredno za mene :-(......imam zatvorenu sobu, kliko sma na alatku zone, i kliknuo u zatvoren prostor...Izbacio mi je informaciju o površini sobe, "vrsti poda" (mislim da to sam moram utipkat", i podtak o visini do stropa...
E sad ovo dalje sta si napiso da napravim Scheme..... huh.gif
Jel mozes molim te malo pojasnit, ako nije problem.
Ovo pitam jer do sad sam za troskovnik moro ručno racunat povrsine zidova i vadit kvadraturu za zbukanje, farbanje, uz napomenu da se za otvore ispod 3m2 racuna kao da ih nema. Za otvore vece od 3m2 moram odbit od povrsine zida.

3.Dali mi isto moze izbacit površinu plafona (znaju bit otvori u plafonu i ostale gluposti pa nije uvije ista ko i za pod)?
4. Kako maknut onaj solid fill za zonu, znaci da mi u tlocrt bude proziran tj. da mi samo slova pišu.

Thanx :-)

+Quote Post
Kreten2
poruka Apr 8 2009, 17:22
Poruka #5

Pozdrav!

1. Kad koristim Marquee alat i izaberem opciju da mi prikaže prejek u 3D...površina presjeka mi je uvijek crnija od najcrnijeg roga, cak kad i namjstim da mu since tuče direktno u tu plohu)?! (slika)

2. Pokušavo sam se zezat sa skinsima kod composite structures i njihovim prioritetima, i sve mi je vise-manje jasno kod spojeva zid-zid, al kod spoja zid-ploča ova funkcija bas i ne radi pretjerano.
Na slici sam tocno označio tlocrt i presjek gdje se vidi spoj ploče i zida te njihovi prioriteti. Al spoj nema sanse da šljaka tj. da se AB jezga zida spoji sa AB jezgrom ploče. To je znaci u AC-u sa kompozitima nemoguće?

+Quote Post
Gordan
poruka Apr 9 2009, 08:35
Poruka #6

Datum reg.: 20-June 07
Član broj: 11,644

2. Ja sam skinuo primjer projekta sa graphisoftovog sajta, koji je baš dobro odrađen! Tako ti je najbolje skontati neke stvari, kako su tamo odrađene!

Npr. tamo je nacrtana ploča preko cijelog objekta, obična ne kompozitna, nacrtani su zidovi a onda kompozitna ploča koja predstavlja slojeve je crtana za svaku prostoriju posebno, tako da između zida i ploče nema ništa i uredno se spajaju!

+Quote Post
djcorto
poruka Apr 13 2009, 05:38
Poruka #7

CITAT (Kreten2 @ Apr 7 2009, 21:45) *
1. OK sve jasno. Zgodan ovaj Element Information alat :-)

Da znas da jeste! biggrin.gif

CITAT (Kreten2)
2. ufffff...prenapredno za mene :-(......imam zatvorenu sobu, kliko sma na alatku zone, i kliknuo u zatvoren prostor...Izbacio mi je informaciju o površini sobe, "vrsti poda" (mislim da to sam moram utipkat", i podtak o visini do stropa...
E sad ovo dalje sta si napiso da napravim Scheme..... huh.gif
Jel mozes molim te malo pojasnit, ako nije problem.
Ovo pitam jer do sad sam za troskovnik moro ručno racunat povrsine zidova i vadit kvadraturu za zbukanje, farbanje, uz napomenu da se za otvore ispod 3m2 racuna kao da ih nema. Za otvore vece od 3m2 moram odbit od povrsine zida.

Napravio sam Scheme i okacio uz prethodnu poruku. Pogledaj opet.

Zone ti aftamacki odbijaju otvore do 3m2, i rade redukciju povrsine ako je kos plafon. Pogledaj malo help ... smile.gif Visinu zone moras da podesis rucno, i moras da je odseces (trim to roof) ako je kos plafon.

CITAT (Kreten2)
3.Dali mi isto moze izbacit površinu plafona (znaju bit otvori u plafonu i ostale gluposti pa nije uvije ista ko i za pod)?

Moze, ako dodiruje sasvim plafon

CITAT (Kreten2)
4. Kako maknut onaj solid fill za zonu, znaci da mi u tlocrt bude proziran tj. da mi samo slova pišu.

Model view options.

+Quote Post
djcorto
poruka Apr 13 2009, 05:44
Poruka #8

CITAT (Kreten2 @ Apr 8 2009, 20:22) *
1. Kad koristim Marquee alat i izaberem opciju da mi prikaže prejek u 3D...površina presjeka mi je uvijek crnija od najcrnijeg roga, cak kad i namjstim da mu since tuče direktno u tu plohu)?!

Ovako ti je u 3D prozoru. Ako hoces da vidis sve slojeve u preseku, napravi 3DD - klikni desnim dugmetom misa na 3D prozor, Capture Window for 3D Document. U 3DD mozes da dodajes kote, opise, stagod. I on je polu ziv - uvek mozes da ga osvezis na osnovu sadrzaja 3D prozora

CITAT (Kreten2)
2. Pokušavo sam se zezat sa skinsima kod composite structures i njihovim prioritetima, i sve mi je vise-manje jasno kod spojeva zid-zid, al kod spoja zid-ploča ova funkcija bas i ne radi pretjerano.
Na slici sam tocno označio tlocrt i presjek gdje se vidi spoj ploče i zida te njihovi prioriteti. Al spoj nema sanse da šljaka tj. da se AB jezga zida spoji sa AB jezgrom ploče. To je znaci u AC-u sa kompozitima nemoguće?

Kao sto si primetio, ne radi sve to kako bi trebalo. Gordanov savet je za sada najbolje resenje.

+Quote Post
Kreten2
poruka Apr 13 2009, 11:13
Poruka #9

Pozdrav!
E puno vam hvala na pomoći! tongue.gif
Da, ovaj savjet od Gordana je odličan, samo dal postoji mogućnost da kad crtam sa alatom slab, opcija gravity tako da on namjesti ploču direktno iznad postojeće.
Za zidove ovo radi bez problema ali sa pločom jos nisam bas uspio dry.gif

@djcorto
ovo sto si reko da "Zone ti aftamacki odbijaju otvore do 3m2", to sami mozemo podesit do koje se povrsine otvor ne uzima u obzir ili...? Našo sam ovo sto si reko za potkrovlja...

Jos jednom puno haval!

p.s. kao je u Dubaiu?
Jel prži sunce?

+Quote Post
djcorto
poruka Apr 14 2009, 04:55
Poruka #10

CITAT (Kreten2 @ Apr 13 2009, 14:13) *
Da, ovaj savjet od Gordana je odličan, samo dal postoji mogućnost da kad crtam sa alatom slab, opcija gravity tako da on namjesti ploču direktno iznad postojeće.
Za zidove ovo radi bez problema ali sa pločom jos nisam bas uspio dry.gif

Pa ne moze bas sve aftamacki ... biggrin.gif

CITAT (Kreten2)
ovo sto si reko da "Zone ti aftamacki odbijaju otvore do 3m2", to sami mozemo podesit do koje se povrsine otvor ne uzima u obzir ili...? Našo sam ovo sto si reko za potkrovlja...

Podesava se na istom mestu gde si nasao ovo za potkrovlja

CITAT (Kreten2)
p.s. kao je u Dubaiu? Jel prži sunce?

Bas i ne przi ... poslednjih nedelju dana je naizmenicno pescana oluja, sunce i kisa. U proseku pada blato ... da mi vidis auto ... k'o da sam zavrsio Camel Trophy. Temperatura je oko 30, lepo vreme od jutros, smirio se i vetar i pesak, nema oblaka. Sad ce rerna ...

+Quote Post
Kreten2
poruka Apr 14 2009, 22:17
Poruka #11

Imo sam prilike osjetit sta znaci promjena visine spratova vec gotove nacrtane zgrade u Autocadu (BIG shit)
Pokusavam napravit sličnu situaciju i sa Archicadom.
Ali dolazi do problema. Skuzio sam na koji nacin se ploče/grede vežu za odredeni kat, tako kad mjenjam visinu kata (story settings) one se automatski premjestaju. Problem je sa zidovima koji ne mjenjaju svoju visinu tako kad se jednom smanji visina etaze oni ostaju stršjeti u etazo iznad. Dali se njihova visina moze automatski da se produlji/skrati prilikom mjenjanja story settingsa?

+Quote Post
djcorto
poruka Apr 15 2009, 06:03
Poruka #12

CITAT (Kreten2 @ Apr 15 2009, 01:17) *
Imo sam prilike osjetit sta znaci promjena visine spratova vec gotove nacrtane zgrade u Autocadu (BIG shit)
Pokusavam napravit sličnu situaciju i sa Archicadom.
Ali dolazi do problema. Skuzio sam na koji nacin se ploče/grede vežu za odredeni kat, tako kad mjenjam visinu kata (story settings) one se automatski premjestaju. Problem je sa zidovima koji ne mjenjaju svoju visinu tako kad se jednom smanji visina etaze oni ostaju stršjeti u etazo iznad. Dali se njihova visina moze automatski da se produlji/skrati prilikom mjenjanja story settingsa?

Ne.

Lek je jednostavan. U 3D, Find&Select (CTRL F), pokupis pipetom zid (ALT klik), odaberes sve zidove te visine, promenis visinu. Gotovo.

U principu, svi elementi se vezuju za sprat (storey) gde su - staro pravilo je da sve sto hoces da ti se vidi na nekom planu bude na tom spratu - i idu gore ili dole zajedno sa spratom. Sve izmene su visinama se najbolje rade u 3D prozoru.

+Quote Post
okmijun
poruka Apr 15 2009, 13:32
Poruka #13

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

Jedno pitanje, kako da napravim okvir/ tablicu/ zaglavlje u master layoutu koji bi imao polje koje bi automatski menjalo svoj sadrzaj u zavisnosti od imena priloga, da li sam bio jasan, znaci sve ostaje isto samo se menja "prizemlje", "sprat", "potkrovlje"...itd.....

+Quote Post
djcorto
poruka Apr 15 2009, 16:02
Poruka #14

CITAT (okmijun @ Apr 15 2009, 16:32) *
Jedno pitanje, kako da napravim okvir/ tablicu/ zaglavlje u master layoutu koji bi imao polje koje bi automatski menjalo svoj sadrzaj u zavisnosti od imena priloga, da li sam bio jasan, znaci sve ostaje isto samo se menja "prizemlje", "sprat", "potkrovlje"...itd.....

Autotext, naravno.

Layout name.

A mozes i da postavis Drawing name, ako imas samo jedan crtez na listu.

+Quote Post
okmijun
poruka Apr 15 2009, 16:38
Poruka #15

CITAT (djcorto @ Apr 15 2009, 17:02) *
Autotext, naravno.

Layout name.

A mozes i da postavis Drawing name, ako imas samo jedan crtez na listu.

Jes, autotext za onog ko zna smile.gif , a za nas boraniju mora da se crta smile.gif , hvala na pomoci ne bi nikad provalio, secam se da sam jednom to video al da se setim nema sanse.

+Quote Post
Kreten2
poruka Apr 15 2009, 16:59
Poruka #16

Hvala na prijesnjem odgovoru :-)
Imam problem s vražjim temeljnim nivo-om.
Nacrtam trakasti temelj, iznad njega nadtemelj, i sad bi u tlocrtu temelja također trebali bit vidljivi vertikalni serklaži (zajedno sa šrafurom) koji počinju na mjestu gdje nadtemelj završava.
Nacrto sam serklaže u prizemlju al ne kuzim na koji nacin da mi budu vidljivi u tlocrtu temelja zajedno sa svojim srafurama (atach je slika koju je rađena u smrdljivim Autocadu i di se vidi na sta ciljam kad govorim o tlocrtu temelja i vert. serklaža)

http://img365.imageshack.us/img365/7481/nas.jpg

+Quote Post
djcorto
poruka Apr 16 2009, 04:29
Poruka #17

CITAT (Kreten2 @ Apr 15 2009, 19:59) *
Hvala na prijesnjem odgovoru :-)
Imam problem s vražjim temeljnim nivo-om.
Nacrtam trakasti temelj, iznad njega nadtemelj, i sad bi u tlocrtu temelja također trebali bit vidljivi vertikalni serklaži (zajedno sa šrafurom) koji počinju na mjestu gdje nadtemelj završava.
Nacrto sam serklaže u prizemlju al ne kuzim na koji nacin da mi budu vidljivi u tlocrtu temelja zajedno sa svojim srafurama (atach je slika koju je rađena u smrdljivim Autocadu i di se vidi na sta ciljam kad govorim o tlocrtu temelja i vert. serklaža)

http://img365.imageshack.us/img365/7481/nas.jpg

A kako si radio temelje, mislim kojim alatom? Zid, ploca?

Probaj da napravis Custom profile pa da to radis zidom, a vertikalni serklazi su naravno stubovi. Da bi ti se videli i u osnovi ispod, treba da budu na tom spratu, a da idu do gore, dakle da budu visi nego sprat, pa All relevant stories.

+Quote Post
djcorto
poruka Apr 16 2009, 04:35
Poruka #18

CITAT (okmijun @ Apr 15 2009, 19:38) *
Jes, autotext za onog ko zna smile.gif , a za nas boraniju mora da se crta smile.gif , hvala na pomoci ne bi nikad provalio, secam se da sam jednom to video al da se setim nema sanse.

Za tacne podatke u pecatu ti je jako bitan Info. Popunis Info (ime projekta, investitor, mesto, arhitekta, crtac, drn zvrc) i onda samo postavis autotekstove u Master. Pa se samo popunjava.

Ja bas volim da stavim i danasnji datum, korisnicko ime, ime fajla u donji levi ugao crteza, tako da uvek kad vidim nesto odstampano znam iz kog je fajla i kad je i ko stampao.

Ukratko - sve sto teba da pise na svim crtezima stavi u Master. Jedan Master za svaku velicinu lista, a i za svaku svrhu - idejni ne mora da ima isti pecat kao glavni ili projekat za odobrenje.

+Quote Post
Kreten2
poruka Apr 16 2009, 13:26
Poruka #19

o.k. thanx.
probat cu danas kad stignem doma pa javljam :-)

+Quote Post
okmijun
poruka Apr 16 2009, 20:51
Poruka #20

CITAT (djcorto @ Apr 16 2009, 05:29) *
A kako si radio temelje, mislim kojim alatom? Zid, ploca?

Probaj da napravis Custom profile pa da to radis zidom, a vertikalni serklazi su naravno stubovi. Da bi ti se videli i u osnovi ispod, treba da budu na tom spratu, a da idu do gore, dakle da budu visi nego sprat, pa All relevant stories.

Sa Custom profilom ima problema sa ukrshtanjem dva zida/ temelja, makar kod mene, spoji temeljne grede, al zid iznad nece pa nece, kako se to resava?

+Quote Post

28 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Saturday 24. August 2019 - 22:26

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.