Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

5 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic

Revit vs. ArchiCAD

V
djcorto
poruka Jan 11 2009, 05:11
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 13-June 06
Član broj: 5,032

CITAT (PreZl@ @ Jan 11 2009, 05:40) *
Ne bi da sirim temu , ali po tome sta si ovde pisao rekao bih da si arhitekta ili neko ko se bavi 3D animacijama. Ali ja pricam iz iskustva ostalih korisnika, ViK, Eekticari, Masinci, Gradjevinci.
Svi oni su usko vezani za DWG format. I veruj mi niko ama bas niko nije sretan kad dobije fajl exportovan iz bilo cega ovde pomenutog (problemi oko kota, srafura, poligona, blokova, duplih linija isl...).

Ne bih ni ja bio kad bi mi izvezao sa Translatorima koje dobijaš uz program. Fazon je u tome što treba podesiti izvoz, i imati šablon DWG - onda fercera. Kad smo kod duplih linija, ako išta prvo uradim kad uvezem (ako baš moram, inače Place as drawing) DWG, to je da počistim duplikate. Juče sam imao DWG sa 2.5 MILIONA duplikata. Areu. DakleM, ako kolega mašinac/električar/štagod ima svoj šablon, kao što ga obično nema, lepo postaviš taj fajl i gotovo ... mora da se definiše po Translator za svaku firmu sa kojom sarađuješ, druge nema. Problem je u tome što ljudi ne shvataju da treba podesiti Translator, ili ne znaju kako.

CITAT (PreZl@ @ Jan 11 2009, 05:40) *
Isto sto se tice posebnih objekata... kako reci ArchiCADu da je novi objekat ovalni krov koji ima prozore i da sve to sto si uvezo iz C4D krov ili prozor da bi ti uradio specifikaciju seme i stolarije kako treba, predmer i predracun uradio obracun kako treba...? A i C4D nije ni malo korisnicki prijatan za raad.

Otkad se pojavio Custom Profile ovo je mnogo lakše. Zakrivljenost u dve ose je lako rešiva, pošto je zid u pitanju nema frke za prozore, za tri ose ti već treba još nešto. Slažem se za C4D, to je sve osim prijatno za rad. Predmer se rešava preko IDja.
Go to the top of the page

+Quote Post
djcorto
poruka Jan 11 2009, 05:13
Poruka #22

CITAT (okmijun @ Jan 9 2009, 21:20) *
- Za grede ne znam, moguce da i dalje to mora rucno da se odradi.

Ne mora ručno, mora da se podesi. Tačno je da R ima bolji prikaz elemenata, tj veću slobodu izmene šta će gde kako da izgleda. Otkako ArchiCAD ima Core Only, prikaz konstrukcije je skoro automatski.

+Quote Post
WhiteMan
poruka Jan 12 2009, 12:54
Poruka #23

Datum reg.: 28-May 06
Član broj: 4,794

btw, cinema je poznata po tome sto je jedan od najlaksih 3d programa wink.gif

+Quote Post
Xane
poruka Jan 12 2009, 20:02
Poruka #24

Datum reg.: 22-April 08
Član broj: 20,809

CITAT (PreZl@ @ Jan 9 2009, 12:43) *
Protiv Revit
- Uzasno los pristup stampi
mozda nije najbolji ali bez problema se stampaju projekti, u wish listama retko ko se osvrne na plot
- Izuzetno velika zahtevnost kod 3D prikaza
istina, nebih ulazio u kompleksnost prikaza modela ... ali drajveri nisu bas optimizovani
- Nimalo korisnicki orjentisano okruzenje
stvar ukusa, za profi je najmanje bitan izgled ekrana, treba videti komentare na novi izgled koji sledi
- Slaba besplatna tehnicka podrska (tutorijali i sl..)
nije mi jasno 'besplatna' inace ima svega, tutorijali, pdf, ... mozda ne u kolicini kao za AC ali sve je tu
- Kod izlazaka novijih verzija uglavnom sminka i izlazenje radi objave nove verzije.
ovo je malo šac konstatacija, izgleda da nevoliš Autodesk, u prošloj verziji su promenili render, recimo

Vidim da se tema probudila ...
Pa da i ja dodam neku.

Sve u svemu, izbor programa nije lak posao sem ako se covek neigra radi zabave i dosade, treba imati u vidu koliko je rasprostranjen, podrska (u svakom smislu), okolina, veza sa ostalim programi, veza sa saradnicima, a na kraju i kad treba da se zaposli na cemu ce se raditi, na piratskom programu tesko. To prvenstveno mislim na izradu projekata od idejnog do glavnog, ne na 3d tezge

U ocenu nekog programa treba imati u vidu ceo put rada, od ideje do realizacije pa odnak izvagati koji program kome bolje leži jer na kraju ima i određene doze subjektivnog koja utiče na odluku

poz.

+Quote Post
hajzla
poruka Jan 21 2009, 10:13
Poruka #25

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 26-April 06
Član broj: 4,369

CITAT (djcorto @ Jan 11 2009, 05:03) *
Ajd sad malo istorije ...

Beogradski arh faks je dobio ArchiCAD u verziji 5.0, dakle 1995-6 Od onda dobija sve verzije za dž. E, sad, zašto se ne koristi u nastavi je naravno drugo pitanje.

Mislim da je slično ili isto i sa svim drugim faksovima u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji i BiH

Od 1995 ArchiCAD donacije su dobili: AF Bgd, GF Bgd, FTN arhitektura NS, GAF Niš, GF Subotica, AG Podgorica, AF Skopje, AF Sarajevo, GF BL, koje su redovno ažurirane novim verzijama. Od 2006 nema potrebe da se daju donacije jer je ArchiCAD besplatan za studente i fakultete (neophodna je registracija).

ArchiCAD se predaje na FTN NS, povremeno na AF Bgd, GAF Niš, GF Su, AF Podgorica, AF Skopje. Ima naznaka tendencije da se nijedan CAD softver ne predaje na fakultetima. Primetno je povećano interesovanje studenata za ArchiCAD, mada je većina naklonjena AutoCADu diskretnim preporukama sa fakulteta.

I da ostanemo u temi izbora softvera za projektovanje.
Objavljeno je interesantno istraživanje u Velikoj Britaniji o mišljenju korisnika o CAD softveru koji koriste.
Link: http://revresearch.co.uk/images/papers/Arc...mary%202008.pdf

+Quote Post
PreZl@
poruka Jan 21 2009, 12:18
Poruka #26

Datum reg.: 12-March 07
Član broj: 9,657

CITAT (hajzla @ Jan 21 2009, 10:13) *
Objavljeno je interesantno istraživanje u Velikoj Britaniji o mišljenju korisnika o CAD softveru koji koriste.
Link: http://revresearch.co.uk/images/papers/Arc...mary%202008.pdf
Ovo je fenomenalno... Drago mi je da mogu videti da su u osnovi oba programa tu u slicnim okvirima i mogucnostima.
Naravno svako bira ono sto mu vise odgovara. Ja radije volim da izaberem alat koji ce mi zavrsiti posao. Jer u ostalom sve to i postoji da bi se odradio posao a ne da bi se mi divili kako su neki programeri i arhitekte uspeli da naprave lep, brz ili neznam kakav program za projektovanje

CITAT (Xane)
- Uzasno los pristup stampi
mozda nije najbolji ali bez problema se stampaju projekti, u wish listama retko ko se osvrne na plot
Pa mene ipak na kraju jedino zanima kako to da spakujem u elaborat il ikako to da odnesem u fotokopirnicu na savijanje.

CITAT (Xane)
- Izuzetno velika zahtevnost kod 3D prikaza istina, nebih ulazio u kompleksnost prikaza modela ... ali drajveri nisu bas optimizovani.
3D render jeste koristan u marketinske svrhe. Meni je smetala zahtevnost kod prikazivanja senki u crnobrelom modu
Kome teba render i bitan je ok ... meni treba samo 3D objekat i mogucnost da mu pridjem sa svih strana smile.gif

CITAT (Xane)
- Nimalo korisnicki orjentisano okruzenje
stvar ukusa, za profi je najmanje bitan izgled ekrana, treba videti komentare na novi izgled koji sledi
Nisam govorio o ukusu niti o lepoti. Kada sam reko da nije korisnicki orjentisan mislio sam da po mojim navikama i ocekivanjima opcije, funkcije, primena i sl nisu bas naj logicnije i naj sretnije postavljeni. NPR za brz pregled slika i njihovu obradu koristim Irfana a ne ACDSe.

CITAT (Xane)
- Slaba besplatna tehnicka podrska (tutorijali i sl..) nije mi jasno 'besplatna' inace ima svega, tutorijali, pdf, ... mozda ne u kolicini kao za AC ali sve je tu
Ako sam reko besplatna mislio sam na to da za iste pare kod drugih dobijes mnogo mnogo mnogo vise i bolje.

CITAT (Xane)
- Kod izlazaka novijih verzija uglavnom sminka i izlazenje radi objave nove verzije.
ovo je malo šac konstatacija, izgleda da nevoliš Autodesk, u prošloj verziji su promenili render, recimo
Šacovo ili ne, ja sam jos od verzije 7 stampao i radio popravke tudjih projekata u revitu. Neke bitnije izmene nisam video sem mozda nekih stvari koje su ispod haube. Ne kazem da je ArchiCAD mnogo bolji po tom pitanju. To je opsti problem sa svim programima.Sto se tice moje ljubavi sa Autodeskom ona traje jos od ACAD14 i mogu ti reci da i dan danas nema bolje alatke za nas posao. Na krau ja uvek radije sve odradim u njemu nego u bilo cemu drugom.

+Quote Post
hajzla
poruka Jan 25 2009, 15:43
Poruka #27

CITAT (djcorto @ Jan 11 2009, 05:03) *
Ajd sad malo istorije ...

Beogradski arh faks je dobio ArchiCAD u verziji 5.0, dakle 1995-6 Od onda dobija sve verzije za dž. E, sad, zašto se ne koristi u nastavi je naravno drugo pitanje.

Mislim da je slično ili isto i sa svim drugim faksovima u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji i BiH

Izneću činjenice, bez komentara.

Od 1996. do 2006. sledeći fakulteti su dobijali ArchiCAD donaciju: AF Bgd, AF Skopje, GAF Niš, GF Beograd, GF Subotica, FTN NS, AG Podgorica, GF BL i AF Sarajevo, ukupno 10! Većina fakulteta je dobijala redovno upgrade na aktuelnu verziju. Broj licenci se povećavao u zavisnosti od računarske opremljenosti. Za studente i nastavnike većine navedenih fakulteta su organizovane ArchiCAD obuke, besplatno ili po najpovoljnijim finansijskim uslovima. Veliki broj fakulteta je dobijao besplatno prevedenu literaturu za svoju biblioteku. Na svim navedenim fakultetima je organizovana prezentacija ArchiCAD-a na nekima i 5 puta. Nije bilo nikakvih uslova za prihvatanje donacija sa naše strane u smislu: dozvolite studentima da koriste, dajte preporuku, uvedite u nastavu. Nastavni kadar na fakultetima je u najmanju ruku ignorisao primenu drugih CAD paketa. Pozitivno znam da je najmanje jedan dekan posle svečana primopredaje zaključao donaciju u sef! Slično su se trudile i kolege iz Nemetscheka sa sličnim tretmanom.

Od 2006. godine, svi fakulteti i studenti mogu vremenski neograničeno i besplatno da koriste legalan ArchiCAD, te je tako prestala potreba da se uručuju donacije.

Rezultat posle preko 10 godina uglavnom jednosmerne saradnje sa fakultetima je sledeći: povremeno ili stalno 5 visoko obrazovnih institucija koristi ArchiCAD u redovnoj nastavi od 12 sa kojima smo u kontaktu. I pored toga studenti u velikoj meri koriste ArchiCAD. Po našoj proceni u zavisnosti od fakulteta do fakulteta zastupljenost ArchiCAD-a je od 20 - 90 %, u proseku nešto manje od 50%! Veliki broj studenata je učestvovao i pobeđivao na Graphisoftovim odn. hiCAD Konkursima. Uspeh Akoša Gindera na Konkursu Graphisofta za vreme najvećih sankcija je bio primer uspešnosti naših studenata u svetu i objavljen je tokom obeležavanja 150 godina nastave arhitekture na Bgd univerzitetu. Neki od uspešnih učesnika Konkursa su produžili saradnju sa hiCAD-om kao instruktori.

+Quote Post
hajzla
poruka Mar 12 2009, 16:52
Poruka #28

CITAT (AI_Revit @ Aug 26 2008, 14:01) *
Prezentacijama nisam prisustvovao... Nisu me zvali...

Da ne bude "nisu me zvali":
Poziv se ne odnosi samo za AI_Revit već i za sve zainteresovane!

Arhitektonski fakultet, amfiteatar
14.00, sreda, 18. mart 2009.

Program:

1. Prezentacija ArchiCAD 12
2. Konkurs za najbolji ArchiCAD diplomski rad za školsku 2008/09
3. Besplatno korišćenje legalnog softvera: ArchiCAD, Artlantis, Cigraph, ...
4. Prezentacija Artlantis Studio, MEP Modeler

Za sve prisutne obezbeđen izuzetan DVD: BIM Training Studio (između ostalog: instalacija ArchiCAD 12)

Dobrodošli!

+Quote Post
CAD Master
poruka Mar 12 2009, 20:03
Poruka #29

Datum reg.: 25-October 06
Član broj: 6,972

U kom gradu ce se ovo odrzati?

CITAT (hajzla @ Mar 12 2009, 16:52) *
Da ne bude "nisu me zvali":
Poziv se ne odnosi samo za AI_Revit već i za sve zainteresovane!

Arhitektonski fakultet, amfiteatar
14.00, sreda, 18. mart 2009.

Program:

1. Prezentacija ArchiCAD 12
2. Konkurs za najbolji ArchiCAD diplomski rad za školsku 2008/09
3. Besplatno korišćenje legalnog softvera: ArchiCAD, Artlantis, Cigraph, ...
4. Prezentacija Artlantis Studio, MEP Modeler

Za sve prisutne obezbeđen izuzetan DVD: BIM Training Studio (između ostalog: instalacija ArchiCAD 12)

Dobrodošli!

+Quote Post
hajzla
poruka Mar 12 2009, 20:23
Poruka #30

CITAT (CAD Master @ Mar 12 2009, 20:03) *
U kom gradu ce se ovo odrzati?

U Beogradu.
Greška - hvala na upozorenju!
Pozdrav

+Quote Post
AI_Revit
poruka Mar 13 2009, 12:33
Poruka #31

Datum reg.: 6-April 06
Član broj: 4,084

Hvala, hvala ako ste sve ovo organizovali samo zbog mene....

ali nisam u BG-u tog dana... cool.gif

Zamolicu mog druga Xane-ta da me pretstavlja na tom veselom skupu i da posle iznese svoje impresije...

Ako je covek u prilici...

+Quote Post
hajzla
poruka Mar 13 2009, 13:35
Poruka #32

CITAT (AI_Revit @ Mar 13 2009, 12:33) *
Hvala, hvala ako ste sve ovo organizovali samo zbog mene....

ali nisam u BG-u tog dana... cool.gif

Zamolicu mog druga Xane-ta da me pretstavlja na tom veselom skupu i da posle iznese svoje impresije...

Ako je covek u prilici...

Šteta.
Poziv, kao što sam napisao važi za sve, pa naravno i za Xaneta.
Naši skupovi jesu veseli, a na poslu smo opušteni i otvoreni.

Pozdrav

+Quote Post
djcorto
poruka Aug 18 2011, 18:25
Poruka #33

Da osvezimo temu ...

http://db.tt/3X4dh2U

... posto se i na LinkedInu vodi - za divno cudo! - dobra diskusija (ne svadja)

http://www.linkedin.com/groups/ArchiCAD-vs...ack=.gmp_796267

+Quote Post
Gordan
poruka Sep 28 2011, 13:22
Poruka #34

Datum reg.: 20-June 07
Član broj: 11,644

Na osnovu ovog pdf-a stičem utisak da je crtanje u Revitu prava patnja.

+Quote Post
Epitaph
poruka Feb 19 2012, 07:43
Poruka #35

Datum reg.: 3-September 10
Član broj: 37,377

CITAT (Gordan @ Sep 28 2011, 13:22) *
Na osnovu ovog pdf-a stičem utisak da je crtanje u Revitu prava patnja.

Nisam radio u Revit-u i moje iskustvo vezanu oz njega se oslanja na online tutoriale i dokumentaciju.
ArchiCad koristim godinama, radio sam u njemu od verzije 7 (hobby) a kasnije i ozbiljno, od verzije 9.

Zasto imam namjeru da se prebacim na Revit - iskljucivo zbog bolje kompatibilnosti sa 3Ds Max-om. Sve vise modela prebacujem polije crteza u Max, a ArchiCad jos uvijek to nije najbolje rijesio i to me UZASNO nervira (iako to trpim duuugo vremena)

ArchiCad -> 3Ds MAx

- Poligoni su uvijek trouglovi, model je cesto nepotrebno ispresjecan na mjestima gdje je kvadratni poligon logino rjesenje
- Tacke (vertices) nikad nisu spojene iako su u prostoru na istom mjestu, (opcija weld najcesce ne rjesava ovaj problem)
- Visak poligona/dupli poligoni na pojedinim mjestima (uzasno!! biggrin.gif)
- Podijela ArhiCad elemenata po Layer-ima, materijalima ili zajedno (otezava kasnije izmjene i nanosenje materijala)

Ostali problemi poput odnosa velicina (dimenzija) itd.. se uglavnom mogu izbjeci, postoje opcije.

Mene ove stvari izludjuju jer volim da je model cist i "jednostavan" za izmjene.
Sudeci po dokumentaciji, nove verzije Max-a i Revita se mnoooogo bolje "gledaju" i svi ovi problemi se mogu izbjeci.

Zbog toga razmisljam u Revit-u, inace ArchiCad je fantastican (i fantasticno brz) za projektovanje, stampu (masu opcija) i brze prezentacije (Virtual building explorer).

Zakljucak, ako tek pocinjes, a osnovni plan obuhvata uvijek i izvoz modela u MAx - bolje poceti sa Revit-om, u suprotnom ArchiCad je odlican!!

+Quote Post
cili
poruka Jun 14 2012, 07:46
Poruka #36

Datum reg.: 30-August 10
Član broj: 37,301

Interesantan komentar sa sajta: RevitClinic
http://www.revitclinic.com/blogs/41-revit-vs-archicad.html

+Quote Post
cili
poruka Aug 20 2012, 09:03
Poruka #37

Da li je ovo jedini slučaj migracije sa Revit-a na ArchiCAD?
http://bimes-bim.blogspot.ca/2012/08/why-l...-switching.html

+Quote Post
cili
poruka Aug 21 2012, 09:52
Poruka #38

CITAT (Epitaph @ Feb 19 2012, 08:43) *
ArchiCad -> 3Ds MAx

Na linku: http://www.eptar.hu/cadsupport.php?id=products&Lang=ENG
pogledati: Din3D importer for 3ds max
Detaljan opis je ovde

+Quote Post
djole85
poruka Oct 21 2012, 17:04
Poruka #39

Datum reg.: 20-December 09
Član broj: 33,488

CITAT (Epitaph @ Feb 19 2012, 08:43) *
Sudeci po dokumentaciji, nove verzije Max-a i Revita se mnoooogo bolje "gledaju" i svi ovi problemi se mogu izbjeci.

I gledaće se još bolje u budućnosti, pošto je Autodesk vlasnik oba softvera, tako da im je jedan od priorieta da se što više poveća kompatibilnost izmedju ta dva softvera, kao i drugih Autodesk paketa uopšte.

CITAT
- Podijela ArhiCad elemenata po Layer-ima, materijalima ili zajedno (otezava kasnije izmjene i nanosenje materijala)

Ja mislim da je baš korisno to što možete model iz Archicad-a eksportovati po Materijalima. To znači da ćete prilikom promene jednog od tih materijala, automatski primeniti taj novi materijal na sve one objekte koji su sadržali prvobitni. Ili vas nisam razumeo Epitaph?

Jel probao neko Dynamo? Predstavlja pokušaj da i Revit dobije nešto poput Grasshoppera - dodatak za vizuelno programiranje. Za sada deluje vrlo interesantno:

http://iankeough.com/wordpress/?cat=3

+Quote Post
Lucas
poruka Oct 18 2013, 14:59
Poruka #40

Datum reg.: 2-February 05
Član broj: 195

Da se prikljucim temi

pre svega, evo nekoliko kvalitetnih diskusija na netu - o ova dva programa

http://www.linkedin.com/groups/ArchiCAD-vs...6267.S.60527145
http://www.revitclinic.com/blogs/41-revit-vs-archicad.html
http://cad-3d.blogspot.com/2013/05/archica...-whats-new.html
http://www.shoegnome.com/2013/09/23/simple...hicad-vs-revit/
http://scotthmackenzie.blogspot.com/2013/0...d-vs-revit.html
http://www.bimstop.com/bim-forum/help-me-t...-revit-and-why/
http://www.architecturalevangelist.com/tip...efers-both.html

...

kada sam upisivao fakultet, u stvari na raspustu pre, sam se kao svaki dobar cyber streber raspitao (na ovom forumu) koji program da naucim. Neko rece (hajzla? tongue.gif ) uzmi archicad - on je vrh. i ja uzeo archciad. naucio koristio radio svasta u njemu, nervirao me i ja njega, neki ga hejtovali ja ga branio, pa malo hejtovao pa branio.

u stvari - ja sam ga malo silovao, tj korisito sam ga za pogresne stvari. ja sam u archicadu radio koncepte i modelovao, sto bih sigurno bolje radio u skecapu pa maxu (ili rhinu ili cemu vec)

uglavnom. kao svaki dobar streber, fax sam zavrsio i poceo da radim. i sad pravim prvu vaznu odluku - da li da ostanem uz archicad, i da konacno naucim kako se on koristi za pripremu dokumentacije, ili u Revit selu ima neceg mnogo gotivnijeg?

voleo bih da mi neko objasni koje su najznacajnije razlike izmedju ova dva softvera. pritom, nemojte da se hvatate za sitnice, zanima me sustina - a sustina je u filozfiji, tj nacinu na koji je pravljen i na koji se koristi jedan tj drugi softver. Koje su prednosti archicada koje revita, i mozda vaznije, kako ce to uticati na mene i moje projekte. Jasno je da izbor softvera, tj bilo kakvog alata - utice na proizvod, pa me zanima na koji nacin ce me usmeravati jedan, a na koji - drugi softver.

inace, nije mi problem da naucim revit, mada archicad vec znam dosta dobro, ali ga vec neko vremen ne koristim, i generalno kad bih poceo da ga koristim - morao bih da pocnem od pocetka - od podesavanja library-ja radnog okruzenja i svega ostalog. tako da za oba izbora imam relativno veliko vremensko ulaganje

+Quote Post

5 - broj stranica V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 26. August 2019 - 08:13

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.