Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

Skupo-nije skupo, zavisi ko procenjuje

V
cvetjka
poruka May 17 2012, 17:36
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 14-November 09
Član broj: 32,872

Mislim da je ovo i vise nego dovoljno da odmah odustanem od drveca u 3D! biggrin.gif Ionako ne volim ovo previse da radim, a moram zbog posla... najvise me ubija cekanje rendera po sat vremena. Hvala Ganga! smile.gif

@Rapidograf
Auuuu, da vidis kad ga izvede, nece biti ni ove arhitekture, gle kako trenutno izvodi zgradu ->
http://i41.tinypic.com/2yxf3br.jpg
Go to the top of the page

+Quote Post
Rapidograf
poruka May 17 2012, 18:37
Poruka #22

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

Video sam sliku, strasno. E u proslom postu si rekla da radite projekte kuca za 10e/kvadratni metar, znaci mala kuca od 100kv/m je hiljadu evra? Pretpostavljam da projekat nije nista narocito , archi cad kocka i dizete osnove, ali pobogu ko zivi i vodi biro, placa struju, dazbine, poreze, radnike od takve satnice po kilo/kvadrat arhitekture?

+Quote Post
cvetjka
poruka May 17 2012, 20:09
Poruka #23

...vidi, kad ti dodje covek sa sela i hoce projekat kuce, njega ni najmanje ne interesuje 3D model, njemu je bitno da dobije sve papire i delove projekta da moze da mu prodje projekat i da dobije dozvole. Da moze da stavi kauc, sto, stolice, da ima komotan spajz za zenu, podrum za alat i eventualno komotnu terasu (mada nasi ljudi ne znaju bas sta znaci lepa terasa). To sam rekla kao realno stanje i koliko sve zajedno kosta kod nas sa sve masincem, hidrasem, elektricarom, stampom i tehnickom kontrolom. Od toga se ne zivi, zivi se od vecih kvadratura koje imaju i manju cenu, opet je 3D model samo dodatak projektu koji ce da sluzi iskljucivo da stoji na gradilisnoj tabli, tek da ima. A najvise od svega se zivi od izrade projekata za sebe i izvodjenja. Za dve i po godine koliko radim, nisam naisla na investitora koji se bavio estetikom, uprkos nasim insistiranjima. Na zalost.

+Quote Post
t@urus
poruka May 17 2012, 20:20
Poruka #24

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

@ Rapidograf: Aj daj mi primer nekog biroa u Srbiji koji u svojoj ponudi nema cenu projekta po kvadratu. Iskreno, jako je malo takvih. Da 98% arhitekata u Srbiji ne naplaćuje tako kako naplaćuje ni komora ne bi propisala cene po kvadratu.

Nažalost situacija je takva, i ne može se promeniti, ne možeš investitoru objasniti da to ne treba tako da se naplaćuje. Skoro sam imao debatu sa investitorom (ne mojim) koji me je ubeđivao da je 400e za glavni projekat kuće od 100 kvadrata mnogo. Onda sam mu objasnio da je plac platio 20k evra, doprinose nekih 5k, da ga izgradnja kuće košta oko 20-30k evra i da taj projekat nije ni 1% cene objekta. Rekao mu da tesar uzima 40e na dan, a da mi jedva uzmemo te pare za dan, a od tesara nas deli jedno 5 godina plaćenog stana, hrane, knjiga, štampanja, pribora, maketa i na kraju krajeva 5 do 10 godina života. Al njemu je i to dalje bilo puno. Možemo mi pričati o nekim idealnim situacijama u svetu i živeti u bajkama, ali takva je situacija na ovom tržištu. O čemu dalje da pričamo kad se na ovim prostorima čelična konstrukcija računa 45e/m2 korisnog prostora.

* i ova beogradska cena od 10e/m2 je mnogo iznad cene u Srbiji. Baš ovog investitora je žena koja drži biro presrela na parkingu i ponudila mu da mu radi glavni za 3e/m2. Jasna je stvar kakva je situacija na tržištu. Ponuda ogromna - tražnja mala (malo se gradi) to implicira da je cena mala. A u ovoj zemljici godišnje izađe 500-600 arhitekata sa fakulteta. Mislite o tome...

+Quote Post
Rapidograf
poruka May 17 2012, 20:46
Poruka #25

Prva i jedina reakcija bi bila jbs ovu zemlju, to jest arhitekte su same krive sto su degradirale svoju struku. Lekari imaju svoje komore, pravnici isto, prosvetni radnici svoje sindikate, ali je problem sto su arhitekte u Srbiji, kao i cela industrija ostali u kamenom dobu u tehnoloskom smislu, i ne umeju bolje ni da hoce; i jasno mi je da za takve krs projekte i da hoce nigde ni u svetu ne bi dobili neki pristojan novac. Problem je sto je u Srbiji to prevazislo svaku meru i netalentovane ili lose arhitekte svojim ponasanjem unistavaju posao i onim drugima koji su mnogo bolji, ali takvi sigurno i ne ostaju da zive i rade u Srbiji pod nametnutim zatecenim uslovima. Ima i onaj vic kada u Paklu kod lonca gde se kuvaju Srbi nema nikoga od cuvara-djavola jer srbi sami jedni druge povlace nazad, kada jedan pokusa da izadje van lonca.
Svako ko ceni svoj rad i znanje ili ne, ce odrediti sebi na koji nacin zeli da radi i za koji novac i gde tako da ne treba sve stavljati u isti kos kao da prodaju krompir pa posto kilo kod tebe. Mislim da je generalno problem u Srbiji i u Srpskom mentalitetu.
Ne postoji jasna razlika izmedju dobrih i losih, struka je jako podcenjena, a i onim izvikanim je vestacki naduvana vrednost kroz neke promocije na Salonima gde drugari i kumovi jedni drugima dodeljuju nagrade i priznanja koja nemaju veze sa realnoscu. Ko misli ozbiljno da se bavi ovim poslom mora bezati odavde ili prihvatiti sta je i kako je izgleda.

Za kraj, (anti)motivacija; cistac WCa u americi zaradjuje visestruko vise nego inzenjeri arhitekture u Srbiji, satnica 20$/sat:

http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/323706/...me-je-cistio-WC

+Quote Post
cvetjka
poruka May 17 2012, 21:24
Poruka #26

Uopšte mi nije jasno sta ti hoces, pa bar jedno godinu dana drobis o tome na forumu, kao da mi ostali ne bismo voleli da držimo cene i nivo.. verovatno ti mama i tata daju sta god pozelis i možeš odmah da odeš u ino, ne znam samo sto još nisi otišao? Verovatno nemaš stambeni kredit i porodicu. Ja, lično, ne bih nikada otišla jer mi to puko dokazivanje nije prioritet, a kad budem stekla da mogu da radim natenane i za svoju dušu, tada ću moći i odavde da radim. Sta ti je bre, niko neće da finansira ludila po fasadi. Samo bavalit i kulirplast i eventualno negde neki kamicak.

Uostalom, lepo ti je čovek gore objasnio.

p.s.A prosvetari se namlatise paraaaa....

+Quote Post
Rapidograf
poruka May 17 2012, 22:12
Poruka #27

Devojko, prvo tvoj ton i nacin kojim mi se obracas "sta ti hoces", - skoro 10 godina sam stariji od tebe (i odavno sam fakultet zavrsio i radim uglavnom van srbije) tako da bih te molio za malo pristojnosti, napadni argument a ne mene kao licnost. "Verovatno nemaš stambeni kredit i porodicu" Ne znam sta ti ovo znaci sada, nejasno mi je?
Nikakva "ludila" po fasadi nisu u pitanju, vec se ocigledno radi o frustaraciji i nedostatku kreativnosti pa sada treba predstaviti sve arhitekte kao iste;i treba opravdati da svi rade za te iste jako smesne pare kao sto ste vi pristali. To sto i radis u Srbiji a ne u inostranstvu je zato sto nemas vece ambicije verovatno, znanja i mogucnosti da dobijes posao u ozbiljnom nekom studiju, pa stoga radis i prihvatas ove lose uslove u Srbiji jer si mozda primorana a ne zato sto te ne zanima "puko dokazivanje". Lepo pogledaj nekada blogove kao dezeen.com ili slicne i kako se kuce i zgrade negde u svetu svugde rade i izgledaju a kako se ovde (lose) radi. U domacim projektima "investitorskog stila" svega ima samo ne arhitekture i ne treba se zavaravati da je drugacije.

+Quote Post
cvetjka
poruka May 18 2012, 07:19
Poruka #28

QQ, sta god, rekla sam da nemam nikakvu zelju za inostranstvom, a tebe sam pitala sta hoces da postignes jednim te istim kukanjem na temu cene arhitekture u Srbiji i nivoa koji se ovde drzi? Ja ipak ne mogu sve cetiri u vis i da cekam kad cu da ubodem dobar posao, moram da taljigam za mesecnu platu iz gorepomenutih razloga.
I ne mogu da napadnem argument kad je OK, ali ne stoji u zemlji Srbiji covece, a meni smeta tvoje konstantno nezadovoljstvo. Sta ti onda kukas nad nama koji smo ovde ako si ti preko?
Da ne gusimo forum, kraj rasprave.

+Quote Post
okmijun
poruka May 18 2012, 12:51
Poruka #29

Datum reg.: 20-July 05
Član broj: 1,236

CITAT (cvetjka @ May 18 2012, 08:19) *
....kraj rasprave.

najpametnije!
wink.gif

+Quote Post
cvetjka
poruka Oct 25 2016, 00:39
Poruka #30

Da se nadovezem, da ne otvaram novu temu... Imate li koji savet, predlog... sta promeniti?
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  13.jpg ( 1.72MB ) Broj download-a: 50

+Quote Post
cvetjka
poruka Oct 25 2016, 00:41
Poruka #31

Ovde posebno, desna polovina rendera se raspada, a zablokirala sam...
Prikačeni fajlovi
Prikačen fajl  9small.jpg ( 245.3K ) Broj download-a: 53

+Quote Post
cvetjka
poruka Oct 27 2016, 09:52
Poruka #32

Ovako je bolje

+Quote Post
istankov
poruka Nov 19 2016, 09:58
Poruka #33

Datum reg.: 8-February 05
Član broj: 241

neujednaceno svetlo. Podigni ekspoziciju, tj generalnu kolicinu svetla za "jednu blendu"

+Quote Post
dibidusrus
poruka Dec 3 2016, 08:32
Poruka #34

Datum reg.: 12-December 06
Član broj: 7,907

CITAT (Rapidograf @ May 17 2012, 18:37) *
Video sam sliku, strasno. E u proslom postu si rekla da radite projekte kuca za 10e/kvadratni metar, znaci mala kuca od 100kv/m je hiljadu evra? Pretpostavljam da projekat nije nista narocito , archi cad kocka i dizete osnove, ali pobogu ko zivi i vodi biro, placa struju, dazbine, poreze, radnike od takve satnice po kilo/kvadrat arhitekture?

Да, систем ко кога заврне.Иначе, пројекат би требао да
има везе са ценом градње истог. Али је јасно да се мало гради, да нема тржишта. Јасно је да дизајнер, архитекта ако дође, небитно фирма клијента и каже " Чико ја сам гладан!" причи је крај. То јест, радиће човек џаба. Ако се ми сви што је и теоретски немогуће договоримо да не радимо џаба, друга ствар. Ако се клијенту не свиђа нека ради сам. У чему је проблем? Нека сам црта себи оверава.....
У сваком случају нешто што се црта не сме да буде мање од рецимо 2 посто од цене градње. Ал ово је Србија.

+Quote Post
dibidusrus
poruka Dec 3 2016, 08:33
Poruka #35

Datum reg.: 12-December 06
Član broj: 7,907

CITAT (cvetjka @ Oct 25 2016, 00:39) *
Da se nadovezem, da ne otvaram novu temu... Imate li koji savet, predlog... sta promeniti?

Светло је прилично уједначено. То бих променио.

+Quote Post
biser
poruka Dec 6 2016, 19:43
Poruka #36

Datum reg.: 6-September 08
Član broj: 23,528

^^ s kim se ti posvadja u prvom postu, drugaru s DZone?
:-)
ko uzme iljadu evrica za kucicu od 1 ara je za onu (bzvznu) reklamu:" da, znam coveka" ;-)

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 21. August 2019 - 10:29

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.