Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

15 - broj stranica V  « < 13 14 15  
Reply to this topicStart new topic

Canon FF milc, RF mount

Ocena 5 V
V
@work
poruka Dec 17 2018, 19:50
Poruka #281

Grupa: Članovi
Datum reg.: 7-January 06
Član broj: 2,837

to tvoje 5.6 je manje vise ko f0.8 na ff-u i f0.1 na telefonu. dobro salim se, ali samo malo.
Go to the top of the page

+Quote Post
wlan
poruka Dec 17 2018, 21:00
Poruka #282

Datum reg.: 9-August 17
Član broj: 56,277

a covjek je pito sto mislimo o staklu 14-21 mm f 1,4. smile.gif

nisam citao sve odgovore, pa ne zamjerite ako je vec neko odgovorio.
mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece.

mojih 5 centi na temu "canon ff milc..." rolleyes.gif tongue.gif
sve je ostro, cak i mostic iznad lijevog ramena. niko se jos nije bunio na veliku dubinsku ostrinu slike, mozda zato sto nije fotka...he he heee...
sala naravno.

i blenda f 0,1 je ok, samo treba znati kada/gdje! wink.gif

+Quote Post
yagodinac
poruka Dec 17 2018, 21:52
Poruka #283

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

CITAT (wlan @ Dec 17 2018, 21:00) *
...mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece.

Pozdravio te Summilux 50 1.4 biggrin.gif
Doduše da se ogradim: ovde se tvrdi da je to fotkano na f1.4 a meni exif kaže da je devedesetica u pitanju, i to na ko zna kojoj blendi. Meni deluje bolesno oštro i kontrastno.

+Quote Post
NShappy
poruka Dec 17 2018, 21:58
Poruka #284

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

CITAT (wlan @ Dec 17 2018, 21:00) *
a covjek je pito sto mislimo o staklu 14-21 mm f 1,4. smile.gif

nisam citao sve odgovore, pa ne zamjerite ako je vec neko odgovorio.
mislim da je staklo moguce napraviti..., samo na f1,4 i na ff-u, hmmm... ne znam, vjerojatno bi rubovi (citaj vise od 20% fotke)na najsirem dijelu, sa max otvorenom blendom bili neupotrebljivi... pa bi takvo staklo bilo najvjerojatnije skupo smece

Ajde ako ćemo o tom nepostojećem staklu... Nisam čitao detaljno patent (ko jeste neka me ispravi), ali da malo pametujem.

Canon je nešto patentirao. Jel? Ali, objektiv određenog raspona i određene svetlosne moći ne možeš patentirati (to k'o kada bi patentirao automobil od 1000kg i 200KS (razumete šta hoću da kažem, nemojmo dalje o automobilima, please)). Možeš patentirati npr. određenu optičku konstrukciju, ili neku vrstu stakla, ili krivulju površine stakla, ili neku drugu kerefeku koja omogućava da se ovakav objektiv napravi, a koju do sada niko nije koristio. (Zato vrlo čudno zvuči da su patentirali određeni raspon i blendu dry.gif , ko bi dalje da filozofira, trebalo bi da pročita ceo patent dokument)

Da li ga je moguće napraviti?

Od pre 10-20 god (ne znam tačno kada), sa pojavom asimetričnih i asferičnih sočiva, pojavom novih smeša stakala, usavršavanjem izlivanja i obrade plastičnih sočiva, određenim nehomogenim plastičnim optičkim materijalima, kao i matematičkim modeliranjem (na računarima) optičkih konstrukcija, postalo je moguće praviti objektive za koje bi vam svaki profesor optike pre 30-ak god rekao da su nemoguće. But eto, tehnologija se razvija.

I još jedan detalj u korist Canona, Canon RF mount ima sada mnogo veći throat diameter (slobodni prečnik mounta) nego dosadašnji mount-ovi, koji opet olakšava izradu svetlih objektiva (Sigma je kukala da je throat diameter kod Sony-ja suviše mali za izradu najboljih mogućih objektiva).

Uzevši u obzir ovo gore nevedeno, mož' bit' da će Canon i napraviti ovakve objektive...

...samo da se ne desi da patent ostane samo patent sledećih mnogo decenija, što se i događa u sadašnjim patent trol ratovima, vrlo aktuelnim u savremenoj tehnologiji.

+Quote Post
Homer
poruka Dec 17 2018, 22:11
Poruka #285

Datum reg.: 27-November 13
Član broj: 51,489

Nikon’s Z-Mount Can Accept f/0.65 Lenses

Sony: We Could Make f/1.0 Lenses, But Photographers Don’t Want That

A što se tiče "kreativnosti", ona je potrebna za male blende, f 5.6 - f 11 traže stvarno kreativnost u svim elementima fotografije.

Velika blenda je sama po sebi vizuelno posebna i raskošna, sa plitkim DoFom i kremastim bokehom, da ne traži toliko kreativnosti koliko mjere da neprešećeriš dobru kafu.

+Quote Post
wlan
poruka Dec 17 2018, 22:13
Poruka #286

Datum reg.: 9-August 17
Član broj: 56,277

CITAT (yagodinac @ Dec 17 2018, 21:52) *
Pozdravio te Summilux 50 1.4 biggrin.gif
Doduše da se ogradim: ovde se tvrdi da je to fotkano na f1.4 a meni exif kaže da je devedesetica u pitanju, i to na ko zna kojoj blendi. Meni deluje bolesno oštro i kontrastno.

mislio sam na 14-21 mm f 1.4. na najsiri dio i full otvorenu blendu.

@NShappy
lijepo je citati tvoje postove, hvala!

+Quote Post
DjordjeJ
poruka Dec 18 2018, 19:29
Poruka #287

Datum reg.: 3-August 05
Član broj: 1,354

CITAT (Homer @ Dec 17 2018, 22:11) *
A što se tiče "kreativnosti", ona je potrebna za male blende, f 5.6 - f 11 traže stvarno kreativnost u svim elementima fotografije.

Mislim da je ovo što si napisao najvećim delom uzrok popularnosti veoma svetlih objektiva. Neuporedivo je lakše napraviti "dobru" sliku sa velikim otvorom blende, koji prašta greške u kompziciji.
.

+Quote Post
Foto turista
poruka Dec 18 2018, 20:14
Poruka #288

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

^
To je veoma pogresno misljenje... Veci otvor blende u dobrom kadru pomaze da se model dodatno izdvoji od negativnog prostora, u losem kadru nista ne pomaze da taj portret bude dobra fotografija u celini, ali bukvalno nista.
Blurovana pozadina, genralno negativni prostor blurovan velikim otvorom blende, moze da ublazi neki detalj, ali ono osnovno sto definise kompozciji kadra, oblike i dominantne linije, nema te blende koja moze da ih zbluruje toliko da nestanu, ili izgledaju bolje ako nisu u dobrom odnosu.
To sto se objektivi kao sto je 135 f2, 85 f1.2 i 35 f1.4 uglavnom koriste za portrete ne znaci da su samo tome nemenjeni... Veliki otvor blende kao i druge mogucnosti koje nam pruza oprema sluze da se na sto kreativniji, svsishodan nacin realizuje fotografija, bilo kakva fotografija, ne samo portretna.

+Quote Post
StD
poruka Dec 18 2018, 23:01
Poruka #289

Datum reg.: 7-July 06
Član broj: 5,352

U neka srećnija vremena ovog foruma, a na spomen nekog od pomenutih objektiva, neretko se moglo pročitati da je privrtanje istih skoro pa greh.

+Quote Post

15 - broj stranica V  « < 13 14 15
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 21. February 2019 - 01:11

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.