Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

16 - broj stranica V  « < 5 6 7 8 9 > »   
Reply to this topicStart new topic

Jeftin monitor za posao, sveti gral

V
kobayashi
poruka Sep 3 2012, 16:55
Poruka #121

Grupa: Članovi
Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,377

CITAT (vili @ Dec 26 2011, 11:13) *
Promenio sam brdo monitora i svaki put kada bi instalirao drajver za isti, ili bi nesto syebao ili nebi video ikakav boljitak, tako da imam samo jedan savet:

NE INSTALIRAJTE drajver za monitor ukoliko nije bas bas neophodno za rad istog.

Pa ne znam, evo meni se nista nije desilo, a morao sam da instaliram "drajver" jer Win vidi oba monitora kao Plug&Play monitore, i onda u WinColor moram da zongliram sa ICC profilima koji da stavim na koji monitor. Ovako lepo vidim 'ime i prezime' monitora za koji biram profil.

Uostalom, to je samo INF fajl koji sadrzi informacije o monitoru (koje drajver graficke lepo vidi i bez toga, ali ga ne vidi glupi XP, kod 7-ice je mozda drugacije mada to nisam gledao na poslu niti na laptopu, jer tamo koristim po jedan ekran pa mi je svejedno da li vidi model monitora).

Inace, U2312HM sam pazario za nesto manje od 19.000, sto je sasvim korektna cena u odnosu na TN panele. Jedino da je jos 16x10 jer bi onda imalo smisla okrenuti ga ponekad vertikalno, ali ovako...

Inace, kolika je razlika 16x10 i 16x9 ilustruje cinjenica da mi je stari 22" 16x10 panel citavih 12mm veci po visini, ali sta da se radi... 24" e-IPS kosta preko 30.000 (HP ZR2440w je 39.000, a isto je 6-bit e-IPS panel, te smatram da je u tom slucaju bolje dodati para i uzeti nesto sa boljim panelom ako je za ozbiljniju primenu).

Jedino mi nije jasno kako je kod nekih prodavaca Dell P2312H LED (obican TN panel) skuplji za 3-4000 od U2312HM.
Go to the top of the page

+Quote Post
vili
poruka Sep 3 2012, 20:22
Poruka #122

zli poručnik

Grupa: Admin
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 68

CITAT (kobayashi @ Sep 3 2012, 17:55) *
Uostalom, to je samo INF fajl koji sadrzi informacije o monitoru (koje drajver graficke lepo vidi i bez toga, ali ga ne vidi glupi XP, kod 7-ice je mozda drugacije mada to nisam gledao na poslu niti na laptopu, jer tamo koristim po jedan ekran pa mi je svejedno da li vidi model monitora).

Pa u tome i jeste problem - taj INF fajl je OK, ali vrlo cesto nije u pitanju samo to, vec se dobijao uz monitor i cd sa doftverom koji ti instalira drajvere i jos gomilu profila i tool-ova koji ti samo smetaju. Zbog toga sam naveo da je sigurnije ne instalirati drajvere ako bas ne mora.

+Quote Post
alekba
poruka Oct 18 2012, 22:29
Poruka #123

Datum reg.: 11-November 09
Član broj: 32,800

Hajde vili budni malo parlamentaran... da ne duzim nisu svi u plateznoj sposobnosti da kupe ono sto treba. Znaci kompromis, { btw. znam jednu definiciju te reci koja bi povukla monumentalni ban zbog eksecivne eskalacije vulgarizma } a to je oduvek bila losa rabota, jer manje zlo je ipak zlo.
Nego gledam nesto Dell i dvoumim se izmedju 24" Dell U2412M IPS LED i 23" Dell U2312HM LED IPS,
razlika u ceni je povelika, drugim recima bicu na suva [ bez ] leba neko vreme... interesuje me da li osim razlike u velicini, izlazima itd. ima razlike u kvalitetu slike, to jest da li opravdava tih 40% razlike u ceni.

+Quote Post
rejven
poruka Oct 19 2012, 05:45
Poruka #124

Datum reg.: 28-September 05
Član broj: 1,818

imam jedno pitanje, da li je kalibracija monitora ikako vezana za OS? kontam da nije (.icc+podesavanja na monitoru, al nisam siguran smile.gif trebao bih danas da uzmem dell-a u2312hm, a planiram da stavim osx posle upgrade-a, pa da ne radim kalibraciju do tada?

+Quote Post
kobayashi
poruka Oct 19 2012, 08:46
Poruka #125

Pa vezana je za OS, jer je za istu pored adekvatnog hardvera (kalibrator i sl.) potreban i softver za kalibraciju (ili onaj koji dolazi uz uredjaj za kalibraciju, ili neki 'treci' koji podrzava kalibrator, npr. BasICC Color itd.).

+Quote Post
vili
poruka Oct 19 2012, 08:58
Poruka #126

zli poručnik

CITAT (alekba @ Oct 18 2012, 23:29) *
Hajde vili budni malo parlamentaran... da ne duzim nisu svi u plateznoj sposobnosti da kupe ono sto treba. Znaci kompromis, { btw. znam jednu definiciju te reci koja bi povukla monumentalni ban zbog eksecivne eskalacije vulgarizma } a to je oduvek bila losa rabota, jer manje zlo je ipak zlo.
Nego gledam nesto Dell i dvoumim se izmedju 24" Dell U2412M IPS LED i 23" Dell U2312HM LED IPS,
razlika u ceni je povelika, drugim recima bicu na suva [ bez ] leba neko vreme... interesuje me da li osim razlike u velicini, izlazima itd. ima razlike u kvalitetu slike, to jest da li opravdava tih 40% razlike u ceni.

Evo sta sam na identicno pitanje odgovorio jednom drugom clanu foruma:
CITAT
Mozda je razlika od 70€ prevelika u odnosu na realnu razliku izmedju ta dva monitora, ali 16:10 monitori su oduvek bili osetno skuplji od 16:9 (sa razlogom, ali nije sada bitno). Meni iskreno mnogo znaci ta veca visina 2412 u odnosu na 2312. Jos 120 piksela po visini ume itekako da zatreba i ja bih pre uzeo 2412.
Ako ti bas mnogo znaci usteda od 70€, onda ces biti zadovoljan i sa 2312.

+Quote Post
alekba
poruka Oct 19 2012, 10:35
Poruka #127

fala vili ... iz nekog razloga juce mi je prikaz tema sam od sebe pobrljavio, pa nisam mogao da setam stranicama.
Decision...decision. Uglavnom prelomio sam i uzecu bolju varijantu, nadam se da prelaz sa CRT-a nece previse da boli. Onda ostaje podesavanje, mislim da je nesto pisano o tome, ako se ne snajdem vikacu tongue.gif .

+Quote Post
rejven
poruka Oct 19 2012, 11:01
Poruka #128

QUOTE (kobayashi @ Oct 19 2012, 09:46) *
Pa vezana je za OS, jer je za istu pored adekvatnog hardvera (kalibrator i sl.) potreban i softver za kalibraciju (ili onaj koji dolazi uz uredjaj za kalibraciju, ili neki 'treci' koji podrzava kalibrator, npr. BasICC Color itd.).

nisam te razumeo, pa kontam ko se bavi kalibracijom instalirava i na winu i na osx-u :c

nvm, stigo monitor, zadovoljan sam, stavio sam ga na brightness 20 contrast 75 i ubacio profil sa tftcentrala, za pocetak dosta smile.gif

+Quote Post
alekba
poruka Oct 21 2012, 13:37
Poruka #129

stigo Dell 2412..... sta da kazem, posle samsung 17" sincmaster 750s progledo sam bukvalno.
Kupio sam ga u Win-u za 25.000+ , cena koju sam mogao dobiti i u Emi, ali posto mi je win u komsiluku tamo sam i pazario. Al" na kutiji pise Emi.... to me podseti na situaciju kad sam kupovao inkling, niko ga nije imao u radnji svi mogu da ga poruce iz "magacina" a to me opet pdseti na nesto sto mi je davno pricao jedan .... kumovi podelili trziste i gde god da kupujes isto ti je, sve drzi jedan [ da u tami veze sve dry.gif ] . Izvi"nte za off al morao sam.
E, sad podesavanje, kad dojdem sebi verovatno cu cimnuti voyagera da mi sredi ekran, za pocetak mnoge stvari su mi nejasne, pogotovo sto mi je cd rikno pa ne mogu da pogledam uputstva [ ove klince iz komsiluka ni panduri ne mogu da savataju ] na delovom sajtu nisam uspeo da nadjem manual, samo drajver. Pogledao sam malo po zoni i nista mi nije jasno.. stavio sam temperaturu na 6500, brajtnes na 43, kontrast na 70, za gamu sam video da ima opciju PC ili Mac.
Znaci neki savet a ako neko ima pri ruci manual za Dell u2412m nek sine.

+Quote Post
rejven
poruka Oct 21 2012, 16:53
Poruka #130

http://support.dell.com/support/edocs/MONI.../ug/operate.htm

+Quote Post
alekba
poruka Oct 21 2012, 19:25
Poruka #131

hvala, mene je sajt vortao u krug, oce to ponekad kad genijalac pravi sajt a drugi genije seta po njemu.
komande sam sam prokljuvio ocekivao sam neki test ili tako nesto, problem je u tome sto nemam nikakvu referencu u glavi kako bi trebala da izgleda slika na ovakom monitoru kada je utegnut. Jedino sto sam probao to je da napunim ceo monitor sa 50% sive, ne bih li video neke brljotine.

+Quote Post
vili
poruka Oct 21 2012, 20:37
Poruka #132

zli poručnik

Ako moze da ti pomogne, kod mene su sledeca podesavanja:

Brightnes: 35
Contrast: 75
R: 98
G: 87
B: 92

Mada to ipak zavisi od ambijentalnog osvetljenja i jos nekih parametara.

+Quote Post
rastamon
poruka Oct 21 2012, 21:26
Poruka #133

Datum reg.: 3-July 10
Član broj: 36,569

Eto vidiš, a ja svoj kupio u Emmiju, a stigo mi iz Winwina ... wacko.gif

U odnosu na pre kalibracije, kod mene su prelazi boja finiji, i bela ne sija više kao neonka nego je dosta prigušenija ... i manje smeta kada se gleda u (skoro) mraku ... I tako, jeste prijatnije za gledanje, i boje su tačnije, prirodnije ... ali nema onog WOW efekta kao dok je bio nekalibrisan ...

E da, moj primerak ima primetno izražen tinting, u levom donjem uglu vuče na crveno, a u desnom na zeleno ... al' naviko sam, pa više u radu i ne primećujem, osim kad baš zagledam ...

Btw, kod mene nakon kalibracije Brightness stoji na 52 a Contrast na 70.

+Quote Post
alekba
poruka Oct 21 2012, 22:32
Poruka #134

paaa eto probao sam vilijev recept, Brajtnes i kontrast moze, ali sa tim rgb vrednostima sve ode u crveno; ambijentalno osvetljenje danjom spustena roletna, nocom daleko ukoso iza ledja kompakt neonka u radnoj lampi, sto ce reci mrak, verovatno je svaki monitor prica za sebe.
@ rastomon jes taj WOW efekt moze da napravi probleme, trenutno se ne bavim nicim tako zahtevnim ali se secam kad je moj drugar dao ovde da mu skeniraju rucno radjenu ilustraciju pa je to slato u Svedsku, u pitanju je bila gomila deda mrazeva... uf nasta je licio odstampan primerak. Proslo je zato sto se musteriji svidela ta pregorela crvena, inace bi svasta bilo.

+Quote Post
rejven
poruka Oct 22 2012, 05:29
Poruka #135

QUOTE (rastamon @ Oct 21 2012, 22:26) *
E da, moj primerak ima primetno izražen tinting, u levom donjem uglu vuče na crveno, a u desnom na zeleno ... al' naviko sam, pa više u radu i ne primećujem, osim kad baš zagledam ...

i ovaj moj 2312hm sa desne strane malcice vuce na pink smile.gif ali oprosticu mu

+Quote Post
kobayashi
poruka Nov 2 2012, 19:21
Poruka #136

Da je tad imao 2412M kad sam trazio novi monitor, (imao je neki slicnog naziva ali je bio obican TN), uzeo bih njega, ionako su davali na 12 rata bez kamate, sto je 500 din. mesecno... ali, ako se ne varam, tada ga nisu imali, bar ne ovde.

+Quote Post
Randa
poruka Apr 7 2013, 08:43
Poruka #137

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 9-May 06
Član broj: 4,531

Uzeh Dell u2312hm (posle decenije rada na crt monitorima) ali me ova anti glare folija užasno nervira, jednostavno kao da je neko prosuo pesak po monitoru. Uopšte nisam očekivao da neko može da prodaje monitor sa ovolikim noise-om.

Da li je uopšte moguće renderovati na ovakvom monitoru, kako da znas da li ti je izrenderovana slika sa čistim bojama ili ti se pojavio noise u materijalu. Čisto bela jednostavno nije čisto bela na ovom monitoru, uvek ima noise.

Razmišljam se da ga vratim, ga uzem neki glossy, jer uglavnom radim u zamračenoj prostoriji. Koji mi glossy monitor preporučujute u ovoj cenovnoj kategoriji, najradije bih uzeo neki glossy eIPS, a da mi se ne pojavi jos neki dodatni problem, kao nejednako osvetljenje (backlight bleed)?

+Quote Post
soullighter
poruka Apr 16 2013, 23:10
Poruka #138

Datum reg.: 16-April 13
Član broj: 50,197

vidim da ste naveli Dell U2412M...mene samo interesuje razlika izmedju tog i ovog monitora.mislim razlika u ceni je ocigledna,ali sta cu time dobiti ako uzmem ovaj skuplji?Hvala

P.S.po specifikacijama na dell sajtu razlika je sledeca

U2412M U2410
Brightness: Brightness:
300 cd/m2 (typical) 400 cd/m2 (typical)

Dynamic Contrast Ratio: Dynamic Contrast Ratio:
2 million:1 (Max) 80,000:1 (Max)

Color Gamut Color Gamut
82% (CIE 1976) 110% (CIE 1976)

Support and Compatible with Industry Color Space
AdobeRGB (96% Coverage)
sRGB emulates 72% of NTSC Color (100% Coverage)
xvYCC Compatibility

+Quote Post
vili
poruka Apr 17 2013, 08:53
Poruka #139

zli poručnik

@soullighter: tema se zove "Jeftin monitor za posao", pa je zato naveden U2412. Da nema onoga "jeftin" u naslovu, onda bi naveli U2410 wink.gif

No, salu na stranu, osnovna razlika je sto U2410 ima 10-bitni panel (8-bit+FRC) a U2412 ima 8-bitni panel (6-bit+FRC) i otuda osetno veci color gamut i coverage. Inace je vec vise pouta ovde na forumu govoreno o tome, prelistaj malo, koristi pretragu...

Bottom line: ako mozes sebi da priustis U2410, priusti ga (ili sacekaj U2413), a ako imas ogranicen budzet i 2412 ce da ti zavrsi posao. Naravno, to najvise zavisi i od posla kojim se bavis.

+Quote Post
soullighter
poruka Apr 17 2013, 15:10
Poruka #140

Datum reg.: 16-April 13
Član broj: 50,197

CITAT (vili @ Apr 17 2013, 08:53) *
@soullighter: tema se zove "Jeftin monitor za posao", pa je zato naveden U2412. Da nema onoga "jeftin" u naslovu, onda bi naveli U2410 wink.gif

No, salu na stranu, osnovna razlika je sto U2410 ima 10-bitni panel (8-bit+FRC) a U2412 ima 8-bitni panel (6-bit+FRC) i otuda osetno veci color gamut i coverage. Inace je vec vise pouta ovde na forumu govoreno o tome, prelistaj malo, koristi pretragu...

Bottom line: ako mozes sebi da priustis U2410, priusti ga (ili sacekaj U2413), a ako imas ogranicen budzet i 2412 ce da ti zavrsi posao. Naravno, to najvise zavisi i od posla kojim se bavis.

pa reko u poredjenju cene u odnosu na druge monitore U2410 i nije skup wink.gif
nije mi ogranicen budjet,samo bi zeleo da odnos cene i kvaliteta bude dobar
radio sam pretezno web dizajn,ali sa mojim LG-em 22'' od 12.000din otisle mi oci i zivci biggrin.gif
Hvala na odgovoru.razmotricu dvoj predlog

+Quote Post

16 - broj stranica V  « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 20. November 2019 - 09:47

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.