Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!
54 - broj stranica V  « < 52 53 54  
Reply to this topicStart new topic

Priroda, pejzaži. . . (otvoreno za sve)

Ocena 5 V
V
yagodinac
poruka Aug 19 2019, 21:05
Poruka #1061

Grupa: Članovi
Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Dobro, možemo sad da polemišemo ŠBB_KBB, ali je za portrete daleko najbolja stvar blic (ili žilberica) a ne čupanje sa tamne strane. Iz više razloga, da se sad ne rasplinjavamo.
BtW, kad sam već pomenuo Gallena, on je za ovu fotku trčao kilometar (na 3500 mnv) istog momenta kad je video scenu... I to sa sve nekim prepotopskim metalnim (a kakvim bi drugačije u to vreme) analognim Nikonom i objektivom koji, najverovatnije, teže zajedno više nego prosečno novorođenče.
BtW, bio je šampion u brzom penjanju, držao je neki nenormalan rekord za Yosemite i to sve sa goreopisanim Nikonom. Dakle, ferrata + FF = ganz normal.
Go to the top of the page

+Quote Post
yagodinac
poruka Aug 19 2019, 21:14
Poruka #1062

BtW, ja na 3000m napravim tačno dva koraka pre nego što stanem i, duboko dišući, razmišljam zašto sam uopšte na tom mestu.

+Quote Post
Foto turista
poruka Aug 19 2019, 21:45
Poruka #1063

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

@yagodinac
Da kolega, naravno da je za portrete najbolje resenja rasveta, samo sto fotka o kojoj govorimo nije portretna smile.gif Eventualno bi moglo da prodje neko minimalno dosvetljavanje, ali za to minimalno dovoljno je i malo pazljivije koristiti cetkicu... Nije fora da u sklopu dobrog pejzaza sa dinamicnim svetlom osoba na fotografiji svetli kao lampion laugh.gif

Kad ste vec zapeli sa tim pentranjem tongue.gif Dovoljno je rekreativno baviti se sportom, malo da se povede racuna o ishrani, i nema problema smile.gif
Sa svojih 95kg + 12kg opreme na ledjima po u glavnom brdovitom terenu predjem 15~20km bez problema, nije da ne osetim opterecenje, ali dovoljno je da legnem posle toga pola sata i bez problem nakon takvog odmora odradim trening... Tako da svi koji kukaju neka se zapitaju zasto kukaju, pa cak i ako je neko bolestan od necega, to je najcesce zbog nezdravih navika u ishrani, i zbog neaktivnosti.
Mogu da kazem da mi je zao ako je neko u losem fizickom stanju, ali zapravo mi nije zao ni najmanje jer je u takvom stanju zbog lenjosti i neznanja, a sve sto treba da se zna o zdravoj ishrani stane na jedan A4, pored toga je potrebno jos 30~40min malo intezivnije fizicke aktivnosti svaki drugi dana za kompletno zdravlje i dobru formu... Ko neveruje neka proba, posle 1~2god takvog zivota totalno ce se preporoditi.
Svakodnevno to gledam oko sebe, ali i dalje nikako ne mogu da shvatim koliko neko treba da bude glup da navuce neku bolestinu i umre od kasike, i lenjosti da se pokrene.

Vema koristan video za sve mladje od 83god koji ne rade nista pametno za sebe sem sto kukaju 003.gif
https://www.youtube.com/watch?v=P4B4SvOtI0g

+Quote Post
simazoran
poruka Aug 19 2019, 22:06
Poruka #1064

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

U pravu si ovde je lepo obrađena problematika

+Quote Post
wlan
poruka Aug 19 2019, 22:26
Poruka #1065

Datum reg.: 9-August 17
Član broj: 56,277

jedan je Gallen, a mislim da si mi bas ti @yagodinac ukazao na tu fotografsku vertikalu!

slazem se, treba nositi ff svugdje (moze se...) pa i u feratu, i moze se iz ferate napraviti nevjerojatno dobar pejzaz
ili doku fotka...(gdje je zapravo razlika..., i koliko elemenata treba biti da bi fotka bila pejzaz/doku?)

ali ako imas prazno nebo, ili maglu oko sebe..hmmm...
btw, sad u zadnjoj ferati na tofani, naprtnjaca cca 8-9 kg, prazna cca 2 kg, a u njoj voda, hrana, rezervna topla/nepromociva odjeca, i razna druga oprema....
s druge strane ff sa dva objektiva i opremom cca 1,5 kg.
sta mislite sta mi je zadavalo probleme?
ovih 9 kg na ledjima, ili ovih 1,5 kg koji mi konstantno zaklanjaju pogled, pa ne vidim gdje su mi nozista u
stijeni, i stalno se njise lijevo-desno kao zvono dok se penjes, jer uvijek jedna od nogu podize ili spusta torbu sa ff-om.
nakon sat/dva to postaje toliko iritantno za nepovjerovati...
penjaci dakako znaju, da se penje, glavom, nogama pa tek onda rukama, bas tim redosljedom.
uzmimo da se fotka gotovo uvijek sa neke police u stijeni, i nikad iz detalja, jer nije moguce, jelte... tongue.gif

nakon par dana pentranja visokog gorja, ustajanja u 4 h., ono sto bi i "slijepi" covjek vidio, penjac/alpinist/planinar jednostavno prividi...
tako da mi ovaj cvjetak/zanovjetak bode oci tek od kad sam ga vidio na kompu, bem li ga!!! laugh.gif

plus, kad imas opaku turu ispred sebe, slabo se spava, razmisljas sta kad pocnu pucati gromovi, a ti vezan za celicnu sajlu, gdje je odstupnica, itd..itd...
dok penjes, fotkanje ti je moooozda od 3-6 mjesta, ovisno o situaciji...
uvijek je dozivljaj na prvom mjestu, a to fotoaparat nikada ne moze ni dotaknuti, a kamo li prenijeti...
zato i penjem/o... smile.gif

ili ovako...
tofana do podne ok, od podne do 10 navecer, kisa/grmljavina po vrhu snijeg...(prognoza u potpunosti tocna)
cijelo jutro utrka s vremenom, stici na vrh prije nevremena..., konstantan presing...
masu ljudi se vratilo jer su zakasnili sa polaskom na vrh...
tre cime, do podne nisu se uopce mogle vidjeti, oko 1 h, 15-ak min. izvirivale, nakon toga grmljavinski pljuskovi kroz cijelo popodne. (prognoza takodjer u potpunosti tocna)
treci dan seceda... (prognoza odlicna)
ali...
stizemo prvom zicarom na vrh, skoro trceci jer se nebo naglo zatvaralo, imao sam ludu srecu jer sam ipak uspio ufotkati
bez oblaka vrhove fermede, za razliku od jednog japanca koji je sa stativa uz daljinsko okidanje rafalno okidao u maglu.
dosao tek koju min. iza mene, prognoza "savrsen dan"...
kasnije tokom prijepodneva, tek par min. su se ukazali vrhovi fermede, i to bi bilo to...
pet puta se vracam da bi ufotkao gratis djevojku, a vracam se da uhvatim tracak sunca u prednjem planu i na djevojci, koje se uvijek pojavi, naravno, kad se odlucim za odlazak..
i onda prividis cvijet u prednjem planu..he he hee, i ostatak zivota grickas sebi jaja od muke... laugh.gif

dakle, sazetak bi bio...
hladna "talentirana" glava+bozica fortuna=odlicna fotka
sve drugo su najcesce tek snap/doku fotke...

hmmmm
obecao sam napisati reportazicu, kad ono reportaza mozda samo u pogresnoj temi...

+Quote Post
wlan
poruka Aug 19 2019, 22:30
Poruka #1066

rolleyes.gif

ups, preduhitriste me dok sam pisao ovaj roman... laugh.gif

da, ovaj covjek je zmaj!, a i gustav nije zabacit! laugh.gif tongue.gif biggrin.gif

+Quote Post
wlan
poruka Aug 19 2019, 22:58
Poruka #1067

.. ... evo jos jedna c/b

nazvao sam je "bez cvjetuljka i djevojcice" laugh.gif
(za one koji nisu procitali prije, download i pregled u fotopregledniku sa tamnosivim/crnim okvirom plizzz...)

+Quote Post
stevann
poruka Aug 20 2019, 08:25
Poruka #1068

Datum reg.: 15-November 08
Član broj: 25,287

+Quote Post
yagodinac
poruka Aug 20 2019, 12:59
Poruka #1069

CITAT (Foto turista @ Aug 19 2019, 21:45) *
Sa svojih 95kg + 12kg opreme na ledjima po u glavnom brdovitom terenu predjem 15~20km bez problema, nije da ne osetim opterecenje, ali dovoljno je da legnem posle toga pola sata i bez problem nakon takvog odmora odradim trening... Tako da svi koji kukaju neka se zapitaju zasto kukaju, pa cak i ako je neko bolestan od necega, to je najcesce zbog nezdravih navika u ishrani, i zbog neaktivnosti.

Ma verujem ti da si u kondiciji, i ja sam prelazio pešice i po 40-50km na ravnom, naši preci u ratu i po 80km za 24h; samo to je jedno a visina od 3-4000m nešto sasvim drugo biggrin.gif
Tu kondicija pomaže ali ne preterano - postoji i ona indivudalna žilavost, ne znam kako to da nazovem drugačije. Npr, operativni plafon leta natovarene cesne 172 je 3200-3300. Ona ima karburator i atmosferski motor, dakle u istoj smo klasi. Jel vidiš sad kolika je razlika u odnosu na 0mnv? Tamo ima tačno 33% manje kiseonika nego ovde - zamisli da trčiš po Bgdu i svaki treći dah preskočiš... i zato je u suštini svaki korak potpuno drugačija avantura, a nošenje opreme i hodanje uzbrdo samo po sebi dođu kao kazna.
Još jedna anegdota: ženi sam pola sata pokušavao u domu (dakle zatvoren prostor, nema vetra) na Musali da upalim cigaru. Nijedan upaljač da upali! Jedva sam na kraju nekako uspeo... Eto šta je hipoksija - a u Rilskom manastiru sutra svi upaljači rade kao blesavi.
Da zaključim: po mom mišljenju svako ko ponese na Alpe bilo šta više od telefona treba da dobije fotografski orden wink.gif

Da ne oftopičarim preterano, evo jednog jesenjeg pejzaža.

Sol Invictvs by Millan Milloradovic, on Flickr

+Quote Post
metabo
poruka Aug 20 2019, 18:00
Poruka #1070

Datum reg.: 17-October 13
Član broj: 51,212

Jako lepa fotka i obrada! Mnogo mi se sviđaju boje.

@yagodinac, doktorski! Ko nije šetao po visinama može samo da pretpostavlja. Ove godine smo bili na oko 3200mnv, Stubai glečer u Tirolu. Trebalo se popeti nekih 30-ak metara stepenicama do vidikovca i jaoooo muke! Nakon toga smo se stazom spustili jedno 50m. Povratak, sa pauzama i trajalo je prilično zbog umora, a taman smo se okrepili pitom od jabuka sa vanilom (alpski specijalitet).

+Quote Post
nokin
poruka Aug 23 2019, 08:45
Poruka #1071

Datum reg.: 11-September 07
Član broj: 14,530

Postovani drugari, kolege, amateri a i prfesionalci fotografi,

Imam jednu molbu, a ujedno i predlog, da kad vec napravite i ulozite trud u sredjivanje fotki da ipak potrosite i koji minut u kratak opis lokacije gde je fotka napravljena.
Misljenja sam da nista prirodnijeg nema od toga da nam priblizite kako fotkama tako i recima opis mesta.
Zahvalan......

+Quote Post
yagodinac
poruka Aug 23 2019, 13:45
Poruka #1072

Dobra ideja. Zadnja: 44.132130, 21.100957

+Quote Post
wlan
poruka Aug 26 2019, 17:10
Poruka #1073

rolleyes.gif

@yagodinac lijepo, nazvao bih je "putovanje u srediste galaksije"! smile.gif

jutro u dolomitima...

Torre dei Scarperi 2634 m.

+Quote Post
Elektroničar
poruka Aug 27 2019, 10:04
Poruka #1074

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

wlan, svaka cast!

+Quote Post
Hornet
poruka Aug 28 2019, 12:55
Poruka #1075

Datum reg.: 26-September 09
Član broj: 31,960

Wlan svaka čast na ispetim feratama i lepim fotkama. Poradi malo na obradi, vidi se da si dosvetljavao i curu i momka jer je zaostao upadljiv halo efekat.
Inače, lepo svetlo si znao da pronađeš, nema šta. Idealno bi bilo da nosiš sa sobom stativ i jedan dobar nd big stopper - razmazani oblaci bi tek dali onaj eterični izgled pejzažima, ali će to verovatno da sačeka dok ne povedeš šerpase sa sobom smile.gif

+Quote Post
wlan
poruka Aug 28 2019, 14:38
Poruka #1076

@hvala ekipa! smile.gif rolleyes.gif
manje/vise sve stoji sta ste napisali...

na zalost opce je poznato da mi obrada nije jaca strana, i zbilja cu morati poraditi na tome... sad.gif

+Quote Post
wlan
poruka Sep 5 2019, 12:45
Poruka #1077

... ... vrsni (najlaksi) dio uspona na tofanu di rozes 3225 m.

+Quote Post
wlan
poruka Sep 5 2019, 13:13
Poruka #1078

... ...

tofana di mezzo 3244 m., pogled sa tofane di rozes.

img host

+Quote Post

54 - broj stranica V  « < 52 53 54
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Sunday 22. September 2019 - 21:39

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.