Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Reply to this topicStart new topic

Projekat WikiHouse, Kuca za svakoga - po kit sistemu gradnje/sklapanja

V
Epitaph
poruka Sep 19 2013, 14:18
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 3-September 10
Član broj: 37,377

Jeste li vidjeli ovaj projekat:

http://www.wikihouse.cc/

Zvuci bas zanimljivo. Ne znam koliko košta unajmljivanje cnc masine (dnevno) i koliko ona brzo radi, ali materijal bi se mogao jeftino nabaviti - što znaci da se mala kucica, grubi radovi, može zavrsiti prilično jeftino... A vjerujem da nije ništa slabija od americkog sistema gradnje sa drvenim frejmom...
Go to the top of the page

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Sep 19 2013, 14:58
Poruka #2

Datum reg.: 23-April 08
Član broj: 20,843

Nisam ga najbolje razumela, kako ce ovo da pomogne smanjenju nezaposlenosti arhitekata?

+Quote Post
Rapidograf
poruka Sep 19 2013, 15:45
Poruka #3

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

CITAT (GAF_Marija @ Sep 19 2013, 15:58) *
Nisam ga najbolje razumela, kako ce ovo da pomogne smanjenju nezaposlenosti arhitekata?

Tako sto ce sve vise arhitekata ostati bez posla kada svi budu presli na jeftine instant kucice, kako je ovaj "genije" zamislio. Problem je sto je taj Alastair momak, ili kako se vec zove, covek nije uspeo da postane "starchitect" kako je sebe zamislio, slavni i uspesni arhitekta, (jer je radio kod Richarda Rogers-a u pocetku,pa dobio otkaz, i promovisao se nesto po internetu svojim projektima), pa sada iz ciste frustracije je napustio struku, radi za taj start-up i gura tu idijotsku pricu o instant kucama. Kada bi svako zeleo ovakvu kucu, arhitekte ne bi imale posla. A on bi bio milioner. Problem je sto ljudi maju cesto nesrazmerni odnos izmedju profesionalnih ocekivanja i kapaciteta licnog talenta.Ali kao i u drugim industrijama, niko ne zeli jedan isti auto da vozi, pa zato postoje hiljade razlicitih proizvodjaca, za svakoga izbor. Instant resenja su utopija.
Naravno da ne postoji ni jedno one click resenje za projektovanje porodicnih kuca, svaka nova kuca nosi svoj genius locci na koji mora da odgovori, na set problema i zelja klijenta, uticaj klime, i dostupnost materijala sve to utice na izgled objekta, a tu ne pomazu instant resenja.

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Sep 19 2013, 18:52
Poruka #4

Upravo i ja tako mislim. Ovako ce nekolicina koju bas ON zaposli da radi nesto i on ce da zgrce lovu. A da ne pricam o tome na sta bi licili gradovi. To bi stvarno bilo totalni copy/past. Velika glupost koliko se meni cini.
Sto se tice CNC-a pa ne znam mozda moze da se koristi za nesto ali ne znam koliko je pametno sve usitnjavati pa onda sklapati jer ipak te masine nisu dovoljno velike da prave cele gotove elemente. A i visespratna arhitektura je smisljenja ne iz razloga da se neko folira velicinom objekta nego da bi se ustedelo na velicini lokacije.
Jeste tacno da mi radimo samo za bogate jer siromasni ljudi nemaju taj luksuz da uopste nesto grade a ponajmanje da zivkaju arhitekte za svakakve sitnice dok je suprotno kod ovih sa vise para. Ali gradilo se oduvek i gradice se samo eto mozda je nesrazmeran broj arhitekata u odnosu na to koliko se trenutno gradi odnosno koliko je privreda jaka.

+Quote Post
:HGT:
poruka Sep 20 2013, 09:55
Poruka #5

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 744

You have missed the point... sad.gif

Koji ce arhitekta ili starhitkta da projektuje po favelama, ukoliko ih ne otkupi neki bilijarder i sravni do zemlje???
Kako zive ti ljudi danas u 21 veku? Koliko ima naselja pa i po srbiji koja ne ispunjavaju ni najnize arhitektonske i estetske standarde?

Ovo bi moglo da bude resenje za povecanje kvaliteta zivota ljudi koji ionako ne koriste usluge arhitekata... Pruziti pristojan prostor za 99% siromasnih ljudi po svetu po njima prihvatljivoj ceni po meni nije losa stvar...

Inace CNC koji se pominje moze biti self made, kao i 3D printer koji pritna drugi 3D printer, naki nacin umnozavanja uz upotrebu samo primarnih sirovina.

I odmah ste se uhvatili za lovu sad.gif Ovo je open source projekat i kao takav je skoro neprofitabilan... Pioniri opensourca nisu milijarderi, ali su doneli lepe stvari covecanstvu i u nekom smislu napredak i alternativu...

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Sep 20 2013, 11:13
Poruka #6

Hm, mozda si u pravu. Ali nije mi bilo jasno zasto pominje nezaposlenost arhitekata na pocetku. Kako ce ovo pomoci smanjenju te nezaposlenosti?

Sto se tice flavela. Mislim da ce tamo uvek biti haoticno kakav god tip kuce da se gradi. Oni se bore za prostor/lokaciju. Moraju da ih nacickaju jedne na druge i jedne pored drugih. Siromasni ce uvek sve raditi sami, bez pomoci strucnjaka i sta god da im das oni ce ga uraditi tako da im bude prakticno, kakva estetika. Estetika je luksuz.

U svakom slucaju ako ce pomoci nekome ja nemam nista protiv, moze da se proba.

+Quote Post
Epitaph
poruka Sep 20 2013, 16:55
Poruka #7

Zamislio sam temu tako da prokomentarisemo ideju projekta koji treba i sirotinji da prozi piliku da ima standardizovan, kvalitetan objekat, u kome je moguce koliko-toliko normalno zivjeti.... A vi odmah udarili u kukanje, sta ce jadne arhitekte?!? Pa zar iko normalan moze pomisliti da bi ovakav projekat mogao oduzeti arhitekti posao?!? smile.gif

+Quote Post
Epitaph
poruka Sep 20 2013, 17:04
Poruka #8

Ja sam odusevljen idejom, toliko da sam odlucio sam da izracunam koliko bi izrada kostala u nasim uslovima - mene zanima objekat od 30-tak m2 - vikendica!

Jos jedna VELIKA prednost ovog projekta (osim cijene - naravno) je to sto se sastavlja po principu uradi sam (sa drugarom) i jos vaznije sto ni jedan dio nije veci od 230cm, odnosno svi dijelovi se lako mogu prebaciti i u nazabacenije dijelove Bosne. Znaci, teoretski, mogao bih napraviti vikendicu na mjestu gdje bi bilo prilicno tesko graditi na standardni nacin (pa cak i brvnaru sa deblima) bez da ugrozim okolinu...

+Quote Post
tester
poruka Sep 21 2013, 14:43
Poruka #9

Datum reg.: 4-June 05
Član broj: 833

Walter Segal je odavno napravio nesto slicno.

Filmovi su na youtubu, a lepa prica je u 12. epizodi 12. serijala grand designs

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 26. August 2019 - 08:31

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.