Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

4 - broj stranica V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic

KAKO PROVERITI FOKUS NA VASEM DSLR-u?, napokon

V
Den!s
poruka Jan 21 2009, 12:49
Poruka #41

Grupa: Članovi
Datum reg.: 11-October 06
Član broj: 6,712

Mozda ce nekom biti interesantna informacija...

Ipak Sigma 30 mm f1.4 nije bila u redu. Zamenjena je, i sada je bolje - nije idealno, ali je bolje...
Go to the top of the page

+Quote Post
Zakis
poruka Jan 22 2009, 20:28
Poruka #42

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 18-November 07
Član broj: 17,078

pa ja imam sledece iskustvo, menjao sam tela 20d,30d, 40d canon i jos neka kako su isla i imao prvo sigminu optiku a posle canon L seriju i zakljucak recimo sigma 100 makro radila na svima bez greske, canon makro 100 baco malo iza na svim telima, elem zakljucak, menjao tela a objektivi radili isto... i od tad kad kupujem objektiv ja stalak u radnju uradim dva tri snimka pa tek onda pazarim objektiv... smile.gif inace nosio sam sigmine objektive u bg elektronik i stvarno ih covek podesi (rec je o canonu) od kad sam ih promenio i kupio canonovu L seriju menjam tela ali nemam vise taj problem... bar se nadam da je tako

+Quote Post
Mr D
poruka Sep 16 2009, 00:45
Poruka #43

Datum reg.: 26-July 08
Član broj: 22,757

Pročitao sam ovu temu odavno, i od tada me to pitanje kopka.
Večeras sam najzad našao vremena da se poigram sa svojim objektivima i aparatom 450D. Zaključak je sledeći:

Canon 18-55mm IS:
U principu OK, s time što je odnos oštrog dela ispred i iza tačke na koju se fokusira oko 50:50 na 55mm, do 60:40 na 18mm (mada bi valjda trebalo da se menja obrnuto)

Canon 70-200mm L4:
Savršeno, baš po DOF calculatoru.

Canon 50mm/1.4:
Savršeno.

Sigma 10-20mm:
Front focus, koji je uz to izraženiji što se više ide ka širem kraju.
Ova Sigma je u garanciji, ali je problem što je kupljena u Austriji.
Da li se u zemlji Srbiji priznaju garancije iz EU, mislim u skladu sa sveopštim približivanjem istoj, ili da prošetam do Majke Jevrosime na podešavanje aparata? Koliko to inače košta u DS servisu?

+Quote Post
Mr D
poruka Oct 12 2009, 22:14
Poruka #44

Datum reg.: 26-July 08
Član broj: 22,757

Samo da se nadovežem na prethodnu poruku, za slučaj da nekome zatreba nešto slično.

Dakle, odneo sam Sigmu 10-20 i 450D u Majke Jevrosime 40.
Ispitivanje je pokazalo da je Sigma optički sasvim OK, ali izgleda da se često dešava da ne komunicira baš najbolje sa ovim modelom fotoaparata (postoje primeri i na netu). U servisu su sw podesili aparat za ovaj objektiv, i sada AF radi savršeno. biggrin.gif

+Quote Post
Bocca
poruka Dec 1 2009, 13:43
Poruka #45

Datum reg.: 7-November 06
Član broj: 7,200

Evo jednog finog testa fokusa!

Moj savet je da odstampani papir zalepite na vrata neka, tako da lako mozete podesavati ugao smile.gif

sve ostalo je lik rekao vec!

http://regex.info/blog/photo-tech/focus-chart

+Quote Post
Nikolan
poruka Mar 6 2010, 20:08
Poruka #46

Datum reg.: 13-April 09
Član broj: 29,193

Imam front focus issue na novom, tek kupljenom Nikon staklu i zanima me kako se opste radi ta kalibracija? Da li se objektiv otvara ili ne? Isto tako me zanima kako se radi kalibracija tela?

+Quote Post
danilo71
poruka Apr 8 2010, 13:09
Poruka #47

Datum reg.: 14-March 09
Član broj: 28,474

jedna molba za ljubitelje fotografije iz Novog Sada i okoline!
Narucio sam Tamrona 28-75 i treba da mi stigne u Novi Sad za nekih 15-20 dana....
Da li bi neko ko je radio i KO ZNA da uradi proveru fokusa i uopšte odredi ispravnost objektiva mogao da tog dana (?) ode samnom u prodavnicu i uradi proveru istog...kako ne bi kupio falš robu!
Naravno ,posle toga kafica, sok...pivo na moj račun! biggrin.gif
eto i pozdrav svima

+Quote Post
ikon
poruka Apr 8 2010, 14:29
Poruka #48

Datum reg.: 24-February 06
Član broj: 3,507

CITAT (danilo71 @ Apr 8 2010, 14:09) *
jedna molba za ljubitelje fotografije iz Novog Sada i okoline!
Narucio sam Tamrona 28-75 i treba da mi stigne u Novi Sad za nekih 15-20 dana....
Da li bi neko ko je radio i KO ZNA da uradi proveru fokusa i uopšte odredi ispravnost objektiva mogao da tog dana (?) ode samnom u prodavnicu i uradi proveru istog...kako ne bi kupio falš robu!
Naravno ,posle toga kafica, sok...pivo na moj račun! biggrin.gif
eto i pozdrav svima

Budi prilicno oprezan sa tim Tamronom. Ostrina odlicna ali na blendi 2,8 sam imao vrlo primetan front fokus.
Kasnije na internetu videh da gomila ljudi kuka u vezi tog problema. Neznam dali se kod nas to moze resiti u nekom servisu. Ja sam na kraju odustao od kupovine.

+Quote Post
danilo71
poruka Apr 8 2010, 20:34
Poruka #49

Datum reg.: 14-March 09
Član broj: 28,474

CITAT (ikon @ Apr 8 2010, 15:29) *
Budi prilicno oprezan sa tim Tamronom. Ostrina odlicna ali na blendi 2,8 sam imao vrlo primetan front fokus.
Kasnije na internetu videh da gomila ljudi kuka u vezi tog problema. Neznam dali se kod nas to moze resiti u nekom servisu. Ja sam na kraju odustao od kupovine.

Hvala na savetu...
Čitao sam i ja razne priče na internetu uglavnom ga hvale,a što se tiče kritika one su uglavnom vezane za ff aparate...
e sad, nisam za đžabe pitao da li ima ko da mi pomogne...
Naravno još ništa nije plaćeno, tako da do god nisam siguran da je ispravan nema para...
al ajd još nešto: kako bi ga Vi istestirali u radnji?
...da nosim stalak, one "fokus tabele"...s koje razdaljine koja blenda...itd?
ajd ako ima neko neki predlog ili kako ste Vi testirali Vaš objektiv prilikom kupovine.... znači konkretno !!!
eto ,hvala još jednom i nadam se da neću pogrešiti... smile.gif

+Quote Post
kobayashi
poruka Apr 8 2010, 21:58
Poruka #50

Datum reg.: 18-September 06
Član broj: 6,377

CITAT (Bocca @ Dec 1 2009, 14:43) *
Evo jednog finog testa fokusa!

Moj savet je da odstampani papir zalepite na vrata neka, tako da lako mozete podesavati ugao smile.gif

sve ostalo je lik rekao vec!

http://regex.info/blog/photo-tech/focus-chart
Sve to lepo, ali sta ako ti objekti znacajnije masi tek na vecim rastojanjima? Onda ti treba takva skala duzine 1m pa izneses napolje i fotnes.

Takodje problem moze da bude i to sto u realnosti ne fotografises tako idealnu povrsinu, pa npr. ako fotkas pticu sa 300mm, objektiv moze da uhvati vrh kljuna ili cubu umesto oka iako si ti nanisano na oko - ne znam kako, ali u principu vrlo moguce kod nekih primeraka jeftinijih i onih srednje-nize skupih objektiva ili aparata koji su poznati po problemima sa fokusom, a najcesce kod kombinacije to dvoje.
Dakle, problem je kad se mala masenja fokusa ne desavaju uvek u istim uslovima, vec ponekad. Onda u laboratoriji uglavnom biva sve u redu, ali u realnosti...

+Quote Post
yuowl
poruka Jul 14 2010, 15:06
Poruka #51

Datum reg.: 15-May 10
Član broj: 35,853

pozdrav svima,
imam sledeci problem,
Canon 5d mk2 i 24-70 /2.8l ,zadnij par dana je poceo fokus da promasuje pa cak i nece da izostri na distanci od 45 - 50 mm,objektiv je proban na drugom aparatu isti problem,znaci optika,inace 2 godine je redio svrseno,bez zamerke.
mirise mi na servis ? ima li gde kod nas pouzdan servis?

+Quote Post
Christopher Carr...
poruka Jul 14 2010, 15:34
Poruka #52

Mr. Wolf

Grupa: Supermoderatori
Datum reg.: 24-January 06
Član broj: 3,067

To je ono staklo koje si malopre oglasio da prodaješ?
(btw. članovi koji imaju manje od 10 poruka na forumu ne mogu da kače oglase pa je oglas uklonjen)

+Quote Post
yuowl
poruka Jul 14 2010, 18:56
Poruka #53

Datum reg.: 15-May 10
Član broj: 35,853

CITAT (Christopher Carrion @ Jul 14 2010, 16:34) *
To je ono staklo koje si malopre oglasio da prodaješ?
(btw. članovi koji imaju manje od 10 poruka na forumu ne mogu da kače oglase pa je oglas uklonjen)

njega ne prodajem,prodajem nov sa papirima 24-70 iz Nemacke stigao,jer sam uzeo i 24-105 koji cu da zadrzim,a 85 / 1.2L II isto prodajem koji je u prefektnom stanju.

+Quote Post
CyberKat
poruka May 8 2011, 11:15
Poruka #54

Datum reg.: 31-August 05
Član broj: 1,577

Naleteh danas na jos jedan cool test chart ovde ima i pdf sa tim tabelama za stampanje http://www.k10dbook.com/newchart.pdf

+Quote Post
guru
poruka Oct 3 2012, 23:27
Poruka #55

Datum reg.: 7-April 05
Član broj: 467

Chartovi su najmanji problem, umesto njih moze gomila razlicitih stvari da sluzi, mnogo je bitniji nacin na koji se proverava fokus, i sa pojavom liveview-a to je drasticno pojednostavljeno, 5 objektiva mogu da nastelujem za 15 minuta.

Aparat na stativ, pronaci nesto sa kontrastima i detaljima na nekoliko metara, ukljucis liveview sa faznim fokusom, fokusiras, ako je neostro pomeris fokus prsten u neku stranu i vidis da li je front/back, namestis Microadjustments otprilike, opet ponovis, vidis koliko si i u koju stranu pogresio i gotovo za par minuta. Isto to ponovis na zgradu preko puta, i na wide i tele kod zumova.

+Quote Post
mangoolitza
poruka Jan 9 2013, 09:56
Poruka #56

Datum reg.: 6-August 08
Član broj: 22,933

QUOTE (guru @ Oct 4 2012, 00:27) *
Chartovi su najmanji problem, umesto njih moze gomila razlicitih stvari da sluzi, mnogo je bitniji nacin na koji se proverava fokus, i sa pojavom liveview-a to je drasticno pojednostavljeno, 5 objektiva mogu da nastelujem za 15 minuta.

Aparat na stativ, pronaci nesto sa kontrastima i detaljima na nekoliko metara, ukljucis liveview sa faznim fokusom, fokusiras, ako je neostro pomeris fokus prsten u neku stranu i vidis da li je front/back, namestis Microadjustments otprilike, opet ponovis, vidis koliko si i u koju stranu pogresio i gotovo za par minuta. Isto to ponovis na zgradu preko puta, i na wide i tele kod zumova.

Dosta fotki i linkova iz teme je mrtvo, nazalost.

guru, imaš li vremena da napraviš jedan 5-minutni tutorial na YT za tvoju metodu? Cenim da bi mnogima bilo korisno...

Nikako da se vidimo da mi pokažeš i lično svoju metodu sad.gif

+Quote Post
artfocus
poruka Jan 13 2013, 03:46
Poruka #57

Datum reg.: 6-December 06
Član broj: 7,817

Vredi pogledati, ko već nije. A i u delo sprovesti.

Klik

+Quote Post
guru
poruka Jan 13 2013, 15:31
Poruka #58

Datum reg.: 7-April 05
Član broj: 467

QUOTE (mangoolitza @ Jan 9 2013, 09:56) *
Dosta fotki i linkova iz teme je mrtvo, nazalost.

guru, imaš li vremena da napraviš jedan 5-minutni tutorial na YT za tvoju metodu? Cenim da bi mnogima bilo korisno...

Nikako da se vidimo da mi pokažeš i lično svoju metodu sad.gif

Pazi kad mi je lakse da se vidimo i da ti pokazem smile.gif

+Quote Post
SpinneR.sr
poruka Mar 28 2013, 14:22
Poruka #59

dark Sith

Grupa: VIP
Datum reg.: 17-January 05
Član broj: 19

^^ Oduvek ga znam kao čoveka od akcije biggrin.gif

+Quote Post
lvuletic
poruka Mar 28 2013, 14:53
Poruka #60

Datum reg.: 5-November 12
Član broj: 48,892

CITAT (Art FOCUS @ Jan 13 2013, 03:46) *
Vredi pogledati, ko već nije. A i u delo sprovesti.

Klik

Ja sam tek sada ovo video, ovaj link... Isuse... Ko je odgledao do kraja svaka mu čast, ja sam stigao do 1/3 prvog dela, sa premotavanjem, pomislio "šuqrac!" i isključio ga biggrin.gif

+Quote Post

4 - broj stranica V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Friday 22. November 2019 - 02:54

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.