Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic

Relativni štamparski kontrast..., ...ili zašto denzitometar u štampariji

V
MrBig
poruka Apr 4 2007, 09:51
Poruka #21

Grupa: Članovi
Datum reg.: 31-March 06
Član broj: 4,003

CITAT (SIT @ Apr 4 2007, 03:43) *
Relativni kontrast se po iso standardu niti meri niti kontrolise

Što znači... šta? huh.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
kwei
poruka Apr 12 2007, 21:10
Poruka #22

Grupa: Članovi 1
Datum reg.: 19-March 07
Član broj: 9,803

Evo da se i ja malo prikljucim...ako ne smetam... unsure.gif

Dok cekamo odgovor na prethodno pitanje, koji me, btw jako zanima smile.gif, da dodam i ja malo...

Vrednosti optimalnih gustina su, kako rece MrBig, specificne za svaki pogon ponaosob, ali ipak postoje vrednosti koje se preporucuju. Evo nekih brojki na koje sam ja naletela (ima i po ISO smile.gif ).

Prikačen fajl  tabela.jpg ( 84.37K ) Broj download-a: 174

Sto se kontrasta tice, on se obicno, opet citiram MrBig-a biggrin.gif daje za tri tipa podloga za stampu. U literaturi na koju sam ja naletela, dele ih u klase i to:

• Klasa 1. - svi sjajni i mat premazni papiri od 70 g/m2 i naviše

• Klasa 2. - svi premazni papiri ispod 70 g/m2

• Klasa 3. - svi nepremazni papiri uključujući i papire u boji

Prikačen fajl  kontrast.jpg ( 44.54K ) Broj download-a: 139

Nadam se da sam bar nekome bila od pomoci i da se nikome nece desiti scena kao meni da ga stampar ubedjuje da on bolje vidi od denzitometra. Ima verovatno i takvih, ne sumnjam, cuda su uvek moguca, ali je u ovom slucaju tiraz pokazao da doticni ipak nije bio jedan od retkih.

Poz!

+Quote Post
SIT
poruka Apr 19 2007, 23:13
Poruka #23

Datum reg.: 4-April 07
Član broj: 10,114

pozdrav svima,
da ne bude zabune
standard koji kwei citira prestao je da važi 1998, a od 2004, ne postoje ni denzitometrijske vrednosti
a druga tabela je ilustracija iz uputstva za spectro-denzitometar ( bukvalno ilustracija)
mr big je u pravu što se tiče kontrasta, može da se meri i tako se meri, ja sam samo dodao da ne bude zabune, relativan kontrast kao takav ništa ne znači u kontroli kvaliteta, kao ni denzitometrijske vrednosti.
ako imamo dobar relativan kontrast može da bude neki pokazatelj, ali ništa bitno (tako bar stvari stoje za sada)
za ilustraciju kada bi pričali recimo o konjskim snagama i kilovatima, množenjem ili deljem dobijamo uvek iste odgovarajuće vrednosti. Merenjem denzitija, retko kad dobijemo odgovarajuće kolorimetrijske vrednosti
da pojednostavim
na primer
Crna K D = 1.8 može da bude u rasponu od L=14 do L=18
i L=16 može da bude u rasponu od D=1.6 do D=1.9
i opet da ne bude zabune za procesnu kontrolu denzitometar je i dalje itekako važan i neophodan instrument
(nije mi namera da nekog zbunim) pokušaću da kažem ovako
ako u štampariji koristite denzitometar, i (nije važno kako) došli ste do toga da štampate po kwei/noj tablici
morate se toga pridržavati!

kwei ono za klase papira obrisi, to potpuno nije tacno!
fyi 1/2=sjajni/mat premazni papir i 3 lwc i tako dalje
pozdrav

+Quote Post
MrBig
poruka Apr 20 2007, 08:32
Poruka #24

Grupa: Članovi
Datum reg.: 31-March 06
Član broj: 4,003

CITAT (SIT @ Apr 20 2007, 00:13) *
ako imamo dobar relativan kontrast može da bude neki pokazatelj, ali ništa bitno ...

Pa, govori nam da li reprodukujemo pun tonski raspon ili ne, i sa kojom vrednošću nanosa dobijamo tu reprodukciju.

Ti govoriš o spektrofotometrijskim merenjima (Lab), i kontroli putem praćenja istih.

Pretpostavljam da se ona mogu primeniti na boje/podloge proizvedene u okviru nekog (ISO) standarda.
Šta je sa bojama/podlogama koje ne odgovaraju standardu, a kojih kod nas ima u priličnoj meri? Siguran sam da je to moguće raditi u Nemačkoj, ali kod nas? Kakva su tvoja iskustva?

+Quote Post
kwei
poruka Apr 20 2007, 17:00
Poruka #25

Datum reg.: 19-March 07
Član broj: 9,803

CITAT (SIT @ Apr 20 2007, 00:13) *
da ne bude zabune
standard koji kwei citira prestao je da važi 1998, a od 2004, ne postoje ni denzitometrijske vrednosti

Hvala SIT!

Sve sto si naveo govori samo o cinjenici kakav je nas obrazovni sistem, tj. da nas jos uvek uce po standardu koji je prestao da vazi. Vrednosti koje sam navela su iz univerzitetskog udzbenika, a brojke sam prosle godine na polaganju morala bukvalno znati napamet. Isto je i sa tim klasama papira...

Dakle, brojke nisu iz licnog iskustva i do sad sam bila ubedjena da su relevantne. Jos jednom hvala! smile.gif

p.s. Od sad ne verujem nikome! unsure.gif

+Quote Post
SIT
poruka Apr 20 2007, 21:19
Poruka #26

Datum reg.: 4-April 07
Član broj: 10,114

Pozdrav Mr Big
što se tiče tonskog raspona jedan od razloga zašto nije dobro koristiti RK je naslici
Prikačen fajl  Picture_1.png ( 7.37K ) Broj download-a: 125

(otisak realne ŠM od pre neki dan)
u stvari nemaš punu/realnu sliku šta se dešava na ŠM. RK je (skoro) u redu, a otisak ne valja sad.gif

uh, ima nekoliko načina,
na licu mesta/na mašini: ako ne postoje referentne vrednosti za dati papir, koriste se analogne iz 12647/2 i
za približno odgovarajuću klasu i ide se minimalnim dE za pun ton, pošto formula (po iso 12647/1 poglavlje 5.3.2 za TVI koristi belinu papira, papir nema uticaj, a vrednosti između punog tona i papira prilagođavaju se datoj klasi.

u praksi funkcioniše
traje malo duže, treba biti strpljiv ali rezultati su dobri. (naravno, neko će da kaže, ma to nema pojma... ah...)

da u pravi si, mislio sam na kolorimetrijska merenja
ako nekome treba uređaj za kontrolu danas je ES-1000 (cena bez sofvera mu je kao i ime) jeftiniji od, koliko je meni poznato većine denzitometara. Pa u čemu je štos? eh mora biti vezan za računar, a neko to ne voli mellow.gif
a ja na primer volim laugh.gif
pozdrav

CITAT (kwei @ Apr 20 2007, 18:00) *
Hvala SIT!

Sve sto si naveo govori samo o cinjenici kakav je nas obrazovni sistem, tj. da nas jos uvek uce po standardu koji je prestao da vazi. Vrednosti koje sam navela su iz univerzitetskog udzbenika, a brojke sam prosle godine na polaganju morala bukvalno znati napamet. Isto je i sa tim klasama papira...

Dakle, brojke nisu iz licnog iskustva i do sad sam bila ubedjena da su relevantne. Jos jednom hvala! smile.gif

p.s. Od sad ne verujem nikome! unsure.gif

ma nista strasno
standard se menja... od aprila je konkretno na snazi je novi iso 12647/2-dam1
ili da budemo precizniji donet je amandman na stari .... ( eh ne ide mi od ruke ovo pisanje)
odnosno sve je sada malo drugačije , a osnovu imaš smile.gif
pozdrav

+Quote Post

2 - broj stranica V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 22. August 2019 - 05:45

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.