Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

3 - broj stranica V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic

Hugin, ploditelj

V
lvuletic
poruka Nov 27 2013, 03:01
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 5-November 12
Član broj: 48,892

Neverovatan je... Paz'te, ovo je nikakva panorma sama po sebi, ne prikazujem je kao fotografiju, ovo je samo test kako to može da se odradi iz ruke. Četiri vertikale, rotacija oko sopstvene ose, max error ispod 3 piksela. Original 8128 x 2852. Jeste, treba vežbe, ali bez Hugina ili ptGUI-ja koji se plaća, ne bi bilo izvodljivo bez par sati posla minimum. Ovo je sve ukupno 5 minuta posla.... Ja i dalje u ekstazi biggrin.gif

Go to the top of the page

+Quote Post
guru
poruka Nov 27 2013, 03:08
Poruka #2

Datum reg.: 7-April 05
Član broj: 467

Ne kapiram sta je ovde toliko specijalno, pa ja nikad nisam uradio panoramu sa stativa i svaki put savrseno uklopljene, uvek sam koristio Photoshop, zato mi nije jasno zasto neko da 200e za pano glavu i slicne gluposti smile.gif

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 27 2013, 03:11
Poruka #3

O specijalan je i te kako, kad probaš 360x180 immersive ili bilo kakvu u enterijeru, ćeš ukapiraš wink.gif Inače ovo je bez korekcija par stotina kontrol pointa, svaka greška preko 1 piksela je prevelika, ovde sam pusti da ide preko 2.5.
Ček bre, si ti radio u nekom ozbiljnom softveru? PS nije ozbiljan za panorame, nije čak ni na nivou igračke wink.gif

Inače, dobra pano glava je 500+

Ovo sam uradio sa Nodal Ninja 3 glavom, koja je neka srednja klasa.
Doriian Gray

+Quote Post
guru
poruka Nov 27 2013, 03:16
Poruka #4

Datum reg.: 7-April 05
Član broj: 467

Sta to znaci ozbiljan softver za Panorame smile.gif Ozbiljan moze samo da bude rezultat, zar je bitno kako je uradjeno smile.gif Ako se ne primecuju spojevi, posao je uradjen..

A 500+ za Pano glave je tek cirkus smile.gif To samo treba nekom sa Parkinsonovom smile.gif

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 27 2013, 03:18
Poruka #5

Kažem ti, uradi immersive bez toga, uklopi zenit i nadir... tongue.gif Paralaksa će da te kollje zbog floating pupil... ma znaš li ti o ćemu pričamo uopšte? biggrin.gif

+Quote Post
Elektroničar
poruka Nov 27 2013, 03:19
Poruka #6

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

Pa zar nisu i Hugin i PTGui samo GUI za PanoTools ili PanoramaTools, da ne guglam sada...

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 27 2013, 03:21
Poruka #7

Manje više, da. Linux pristup, svaki alat radi on što najbolje radi.... nema "all in one"... Ma odo ja da spaam, laku noć, radi se biggrin.gif

+Quote Post
Drazha
poruka Nov 27 2013, 13:18
Poruka #8

Datum reg.: 25-June 06
Član broj: 5,204

ja sam probao da sa tim hugin stitchujem neke slike sto sam "iz ruke" radio, ali kako god ga okrenem, pucalo je.... jel bio raspolozen na PM da se iskontaktiramo da mi pripomognes malo?

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 27 2013, 14:55
Poruka #9

Neću, ti voliš MILC tongue.gif

Ma naravno, piši đe ba zapelo tongue.gif ... Inače ono što se mnogi zeznu je da pokušavaju iz ruke da uhvate objekte koji su previše blizu, pa onda još koriste translaciju umesto rotacije dok fotografišu... Čak i kada nabave / pozajme krštenu pano glavu ne podese kako treba nodalnu tačku za kombinaciju glava/telo/objektiv, a greška od pola milimetra te unakazi sa paralaksom....

Aj da ne dužim, piši šta je problem smile.gif

+Quote Post
Drazha
poruka Nov 27 2013, 15:28
Poruka #10

videces za par dana sto sam MILC ljubitelj, ima da dodju u Irsku da me obese na banderu...

Inace, sedeo sam na zemlji, i gadjao brda preko 7 mora i 7 gora, tako da je vise rotacija u pitanju od par stepeni nego translacija...

Ajde skinucu opet veceras program pa cu da probam, pa ako ne upali, javljam se ovde... (ili na PM?)

+Quote Post
Elektroničar
poruka Nov 27 2013, 17:48
Poruka #11

Datum reg.: 9-February 09
Član broj: 27,569

Meni je Hugin redovno pucao pod Win, zato sto se nije mirisao sa grafickom ili tako nesto, ali otkad ga guram na ubuntu-u, mene moja ledja vise ne bole, a bez njega ni ovo slatko ne bi bilo na mom stolu.

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 27 2013, 18:21
Poruka #12

CITAT (Drazha @ Nov 27 2013, 15:28) *
videces za par dana sto sam MILC ljubitelj, ima da dodju u Irsku da me obese na banderu...

Inace, sedeo sam na zemlji, i gadjao brda preko 7 mora i 7 gora, tako da je vise rotacija u pitanju od par stepeni nego translacija...

Ajde skinucu opet veceras program pa cu da probam, pa ako ne upali, javljam se ovde... (ili na PM?)

Onda je rotacija... a ne znam, ja više volim MILF biggrin.gif

U stvari možda ne bi bilo loše da pokreneš temu, pa da grupno vidimo šta je bilo, šta nije bilo, a šta je moglo da bude, verujem da zanima još nekoga... Možeš i na PM ako hoćeš. Na temi postavi fotografije.

EDIT: probao sada novi Hugin 2013. Dosta sporiji od 2012, jedno 5-6 puta sporij, a ne znam zašto (možda bi pomoglo da sam mu oslobodio malo memorije) smile.gif Sve jedno, mnogo "finije" radi od 2012.

Uzgred, za one koji ne znaju o čemu sve ovde pričamo, ovo je prva pozicija VR panorame sa linka gore (360 x 180 stepeni). HDR naravno, ovo je jedini posao u kome priznajem potrebu za HDR-om smile.gif

E da, Guru, ovako nešto neće da može da bude bez fine skupe pano glave, kao ni bez specijalizovanog softvera koji tome služi, imao Parkinsonca ili ne tongue.gif

+Quote Post
yagodinac
poruka Nov 27 2013, 20:31
Poruka #13

Datum reg.: 8-April 10
Član broj: 35,332

Jesje, nažalos`. Panorame pejzaža mogu i iz ruke, PS je tu majka sa 16b TIF-ovima, kao npr ova dole.
Ali u enterijeru koliko god pokušavao iz ruke ili sa hame imao sam zilion problema da uklapam periferiju.
Pitanje: jel postoji šansa da taj Hugin uklopi zvezdano nebo? Generalno PS CS3 tu gubi razum.

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 27 2013, 21:23
Poruka #14

Po 101-vi put: PS NIJE softver za panorame. OK, neću da se ubeđujem, ko voli neka radi njime biggrin.gif

Kada kažeš "sa Hame", misliš sa stativa sa običnom glavom? Neće moći nikako, jer aparat moraš da rotiraš oko nodalne tačke objektiva, a ne objektiv i ravan senzora oko vertikalne ose stativa.

+Quote Post
metabo
poruka Nov 27 2013, 21:45
Poruka #15

Datum reg.: 17-October 13
Član broj: 51,212

CITAT (lvuletic @ Nov 27 2013, 21:23) *
Kada kažeš "sa Hame", misliš sa stativa sa običnom glavom? Neće moći nikako, jer aparat moraš da rotiraš oko nodalne tačke objektiva, a ne objektiv i ravan senzora oko vertikalne ose stativa.

Da li to znači da osa rotacije nije oko sredine senzora? Da sam juče odapnuo, to ne bih znao blink.gif

Edit:
Da. Sad malo gledam vikipediju. Mnogo složena fora wink.gif
Našao sam da, u nedostatku informacije o nodalnoj tački nekog objektiva, dobro može da posluži Entrance pupil koji predstavlja poyiciju slike blende koju vidiš kad gledaš kroz objektiv sa njegove prednje strane.

Čovek se uči dok je živ.

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 27 2013, 22:05
Poruka #16

Pa onda imaš kod UWA objektiva foru da entrance pupil nije uvek na istom mestu i za zavisi od upadnog ugla... i taaaakoooo smile.gif

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Nov 28 2013, 00:01
Poruka #17

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Vuleticu, VR panorame itekako mogu da se naprave iz ruke...

+Quote Post
Drazha
poruka Nov 28 2013, 00:37
Poruka #18

Na kraju proradi ovo, full automatik, kvatr brzin...

Pa sta znam, i nije nesto ostra, a bogami trebalo bi malo i da se doradi, ipak je bio suncan, Julski dan...

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 28 2013, 00:52
Poruka #19

CITAT (Jo Husafet @ Nov 28 2013, 00:01) *
Vuleticu, VR panorame itekako mogu da se naprave iz ruke...

Ova je dokaz da ne mogu, jer ovo što si postovao pršti na sve strane koliko je katastrofalno urađeno. Da upotrebim najblažu reč koja mi je pala na pamet.. Evo ga samo delić cele rezolucije.

Za mene je ovo totalni diletantizam. Nedopustivo.

+Quote Post
lvuletic
poruka Nov 28 2013, 00:58
Poruka #20

CITAT (Drazha @ Nov 28 2013, 00:37) *
Na kraju proradi ovo, full automatik, kvatr brzin...
Pa sta znam, i nije nesto ostra, a bogami trebalo bi malo i da se doradi, ipak je bio suncan, Julski dan...

Deluje ok ovako na brzinu, gledajući nisku rezoluciju. Malo su mi oblaci nešto sumnjivi... Možda tripujem. Probaj da umesto default "CPFind" koristiš "CPFind + Celeste", onda ne kači kontrolne tačke po oblacima. Kolika ti je bila greška nakon prvog "align"-a?

Pazi, on će za max grešku ispod beše 6 ili 8 pix (bem li ga koliko) da napiše "good fit", cilj ti je da ideš ispod 1 piksela. Prodžaraj kontrolne tačke, ostavi minimum 3 za svaki par koje su najmanje, ostavi sve ispod 2 pix za početak, pukni "optimize". U verzijama pre 2013, u 2013 je u "Photos" tabu, pod Optimize, kod "Geometric" daj mu calculate. Tu treba da ti da grešku negde oko najveće koju si ti ostavio. Ako je tako ispalo, daj mu "apply" za optimizaciju, opet prekontroliši kontrolne tačke, skini velike greške ukoliko možeš... Ako ne edituj kontrolne sam... Ako ne ide, loše je slikano u startu (paralaksa). E kad si opet editovao, onda opet optimize... Juri sve niže i niže vrednosti. Eventualno ćeš nakon 3-4 iteracije da dovedeš sve ispod ili oko 1px i onda si na "Perfect fit" biggrin.gif

+Quote Post

3 - broj stranica V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Wednesday 20. November 2019 - 07:10

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.