Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

Forum Rules *** PRAVILA FOTO FORUMA *** Pročitaj pre postovanja!

Reply to this topicStart new topic

Mrtve duše, Gogolj

Ocena 5 V
V
seac sub
poruka Mar 29 2017, 04:16
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 12-September 06
Član broj: 6,278

tematika ozbiljna za nas i ovo vreme... ali mi smo ta pitanja sami devalvirali pa ne bih puno o tome (možda samo da se eto nadam da deca pored FB, twitera... farme, parova... grand i zvezda za koje nikad nije kasno, stignu da pročitaju po neku lektiru - trebaće im da bi svojom glavom mislili o svojoj budućnosti)

Sad ipak o fotografiji... možda će nekom korisiti.
Ovo je sa zadnjeg fotografisanja koje sam radio za Narodno Pozorošite u Nišu - Mrtve Duše, Gogolj. Run & Gun prilično precizno opisuje koliko vremena imamo na raspolaganju za portretisanje potrebno za predstavu. Za tako nešto iako neophodna, prethodna poseta nekoj od proba jedva da je dovoljna da se oseti sadržaj koji treba prikazati. U tom smislu svakako da je puuuno lakše kada je reč o adaptaciji nekog već poznatog dela.
U proseku (za ovo fotografisanje) za svaki lik smo imali nešto ispod 3min računajući i vreme potrebno za setup, probu svetla, dolazak svakog glumca posebno iz šminkeraja, dogovor sa njim, škljoc, dva sa eventualnom korekcijom svetla i samo fotografisanje. Da bi se to postiglo, neophodno je maksimalno pojednostaviti setup za fotografisanje, ali ne samo da bi se došlo do uspešne realizacije koja jeste primarna u odnosu na kreativnost, već upravo da bi se stvorila osnova za što više slobode za trenutke kada kreativnost dopirnosi razvoju sadržaja.
Mislim da sam te trenutke dobio sa glavnim likom - karakterna groteska, gotovo vulgarno paradiranje, materijalni imperativ.... pošholst (ruska reč koja se odavno zalepila za ovo Gogoljevo delo - koga ne mrzi nek pogleda google). Uz sve to i po neka asocijacija na nas same (da se ne vraćam na početak ovog posta). U svakom slučaju puno hvala Dušanu Matejiću - gluma vredna svake pažnje.

Domaći zadatak pre fotografisanja
- srećom, lektiru sam čitao kad je trebalo pa je najteži deo posla (upoznavanje sa aspektima tematike) već obavljen.
- 24-70 u širem delu raspona za naglašenije karikiranje lika (nešto slično mnogo uspešnije radi Lee Jeffries sa svojim sirotim dušama - nema razloga da ne posluži i ovde)
- malo dramatičniij clam-shell setup sa parabolic-om (omiljen za ovakve stvari iako je ovde poslužio kao najobičniji softbox sa difuzorima) koji je punio godox ad360. Oba na boom stativu - skoro vertikalno na dole i tik ispred glumca. Kontra parabolic-u, srebrni reflektor položen na sedište.
- glumci za slikanje sedeli na sedištu da bi izbegli značajnija pomeranja u okviru light setup-a

i to bi bilo to...da ne gnjavim postprodukcijom: crop korekcija, konverzija u CB, zaista brzinski D&B i dodavanja tilt-shift blura ništa više. Mislim da bi tethering usporio realizaciju ali bi u tom slučaju neki preset sve rešio na licu mesta.

1.
Čičikov by Nikola Milosavljevic, on Flickr

2.
Mrtve Duše by Nikola Milosavljevic, on Flickr

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.
Mrtve-Duse---setup by Nikola Milosavljevic, on Flickr
Go to the top of the page

+Quote Post
micko s16
poruka Mar 29 2017, 07:03
Poruka #2

Datum reg.: 17-September 12
Član broj: 48,502

Svaka cast!

+Quote Post
Ivica Su
poruka Mar 29 2017, 08:04
Poruka #3

Datum reg.: 17-January 14
Član broj: 51,805

Meni je ovo jako dobro, svaka čast!

+Quote Post
Foto turista
poruka Mar 29 2017, 08:07
Poruka #4

Datum reg.: 19-March 15
Član broj: 53,818

Sad mi je malo jasnije sve sto si do sada imao da kazes na temu portretne fotografije. I ako do sada nisamo imao prilike da vidim nesto od tvojih radova, bio sam ubedjen da znas sta pricas pa sam samim tim pazljivo ispratio svaki tvoj kometar, drago mi je da se nisam prevario. Fotke su naravno odlicne smile.gif

+Quote Post
pis
poruka Mar 29 2017, 18:49
Poruka #5

Datum reg.: 12-November 05
Član broj: 2,261

jako dobro, bravo!

+Quote Post
puckons
poruka Mar 30 2017, 06:10
Poruka #6

Datum reg.: 26-February 11
Član broj: 42,398

kad sam bio mali secam se kad sam prolazio pored pozorista uvek sam gledao fotografije iz predstava. Taj neki poseban stil mi se urezao u secanje i evo, sad kad sam video ove tvoje, jednostavno me je vratilo ponovo unazad. Hocu reci vanvremenske fotke, bravo

+Quote Post
cvele001
poruka Mar 30 2017, 10:45
Poruka #7

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 15-February 09
Član broj: 27,736

Nesto mi ne stima ovde...

na nekoliko fotki ima problema sa kompozicijom... takodje, mislim da si previse "usao" u lice, ovakvoj temativi bi vise prijala tmina u pozadini, kao kontrast njihovim sjajnim licima.

takodje, ovaj TS efekat mi je pregrub. Tranzicija mora da bude neznija. Pravi TS objektivi to rade na sebi svojstven nacin koji se dosta tesko simulira kroz efektat.

Obrada je pak jako dobra, vrlo dinamicna i agresivna, jedino kod ociju mi smeta jer nisu dovoljno mrtve...

svakako drugacije od onoga sto vidjamo non stop.

No Hard Feelings smile.gif

+Quote Post
Foto turista
poruka Mar 30 2017, 10:56
Poruka #8

Meni ove fotke imaju suvise jak autorski pecat da bi bilo sta moglo da se kometarise kao lose ili dobro... A sta bi neko od nas radi da je bio na njegovom mestu, to je neka druga prica smile.gif

+Quote Post
seac sub
poruka Mar 30 2017, 12:01
Poruka #9

hvala svima - fotografije su tu, da svima koriste.

Cvele - znaš dobro da bih se razočarao da nisi to napisao wink.gif.. U pravu si naravno za sve što si primetio. Možda bih polemisao za ulazak u lice - značajan negative space bi njih usamio u praznini, stavio ih na neki način u podređeni položaj i asocirao na žrtve... Nije ovo priča o takvim likovima mada verujem da se i to može realizovati u kontestu pritajenog zla koje vreba iz tmine što bi ipak tražilo da ih prikažem kao mnogo malicioznije da bi dobio taj efekat što ti likovi opet nisu - ja ih barem tako ne doživljavam. Želeo sam da posmatraču bude donekle neprijatno kad gleda fotografije. Mislim - lupetam, razmišljam na glas, sigruno bi trebalo do kraja razraditi različite koncepte da bi se videlo šta je najbolje, a to bi tražilo i dosta više razmene mišljenja sa klijentom... realno nije ovo tip posla u našoj sredini koji na to može računati (iako to zaslužuje). Kako god ja sam vrlo zadovoljan realizacijom Čičikova. Voleo bih poseban session sa svakim od njih posebno na barem pola sata ali to nije taj posao.

Turista - nije ovo priča baš za autorski pečat... ovde prenosim iskustvo da bi se i drugi slobodnije upustili u takve stvari. Hvala u svakom slučaju.

Puckons - ako te put nanese skoro u Niš - trenutno je u Galeriji Sinagoga aktuelna retrospektiva pozorišnih fotografija Dušana Mitića Cara, vredi pogledati.

+Quote Post
Foto turista
poruka Mar 30 2017, 12:24
Poruka #10

^
Sta znam, nije ni portretna klasika, dosta je orginalno, ovde nisam imao prilike da vidim nesto slicno, a ni na jednom stranom forumu gde sam aktivan. Tamo je bilo slicnih radova ali ni izbliza ovako dobra eksperesija, a tu je i orginalan pristup obradi. Ako ovo sve zajedno sa navedenim detaljima nije autorski ne znam sta jeste tongue.gif

"hvala svima - fotografije su tu, da svima koriste."
Koristice ako i neke nove fotke postavis u ovu istu temu, i tako svaku put, ovako ovi dobri radovi za mesec dana odose u zaborav, a steta je da tako bude jer ima sta da se vidi, i pametno procita, samim tim ima i nesto pametno da se naucis smile.gif

+Quote Post
seac sub
poruka Mar 30 2017, 12:59
Poruka #11

he - pa onda ne posecujes dovoljno razlicitih foruma wink.gif
Pazi - to možda nije mainstream ali i dalje ne znači da je zrelo za autorski pečat. Za mene je ovo neko drugo pitanje - fotografija je meni dovoljno ozbiljan posao i cenim da mi treba prilično velika širina u izrazu da bih mogao klijentima da ponudim različita rešenja.
Uostalom naveo sam na početku - Lee Jeffries je od ovoga napravio svoj autorski pečat. Moja prva asocijacija za ovaj posao su bili njegovi beskućnici. Njegov autorski pečat ima daleko više slojeva od ovog što sam ja ovde prikazao. Opet sa druge strane ako se fokusiraš recimo na njegovu tehniku retuširanja, vrlo brzo ćeš shvatiti da je i to iz nekih već poznatih priča....

+Quote Post
Foto turista
poruka Mar 30 2017, 13:41
Poruka #12

^
Kolega vreme je da palis iz Nis smile.gif ako tamo radis, potrebna je i sirina trzista za to sto nudis. I nemoj da si previse samokritican, malo je dobro, previse ne valja. Neki fotografski savet ne mogu da tu udelim, ali kao iskusan trgovac mogu smile.gif Imas dovoljno znanja i vestine, imas i dobru komunikaciju, vokabular bas kako treba za jednog fotografa koji zeli sto bolje da proda svoj fotografkis rad, e na to se fokusiraj daleko vise nego na samokritiku wink.gif Zivimo u takovm drustvu (ne samo kod nas) u kome za jednog umetnika/autora nije vise najvazniji to sto je najbolji u poslu vec self-promotion smile.gif Mozda ti ovaj savet ne treba, al neka, neka se nadje smile.gif

+Quote Post
seac sub
poruka Mar 30 2017, 14:25
Poruka #13

ehhehe - jok burazeru nisu me od tu pritku deljali.

...naletim pre neki dan na vic pa ga ovde slobodno dopunjujem zbog poente priče...

sreli se Beograđanin i Nišlija i ovaj pita Nišliju
"odakle si"
"iz Niša"
"mislis iz Niš, ovo ono - ahahahahah"
...
Sreli se Nišlija i Beograđanin i ovaj pita Beograđanina
"odakle si"
"iz Beograda"
"misliš iz Ovču, Borču, ovo ono... ahahahahah"

e sad - ja mislim da je poenta i lepota vica (života) u stvari da umeš da primetiš zašto je za obojicu bitnije "ovo, ono" a ne lokacija, predubeđenja, ironija, kontriranje...
Kako god, ako ikada odem iz Niš da uradim nešto golemo, to će biti zbog Niša, ne zbog mene. Da bi se to desilo, prvo moram i Niš da naučim kako i zašto se to radi.... nije baš skromno zar ne.

+Quote Post
Foto turista
poruka Mar 30 2017, 14:36
Poruka #14

^
Jos samo da me nesto ne shvatis pogresno, ja sam iz Varvarina na privremenom radu u Beogradu vec nekih 10god biggrin.gif Ovde ima love, to jes, velika masa ljudi skromih finasiskih mogucnosti, ali koliko god da su skromne na nesto mora da se potrosi koji dinar tongue.gif Nisam cak ni zbog para ovde, nego neko je mora da izdrzava roditelje koji su ostali bez posla a po unutrasnjosti i nema bas nesto mnogo mogucnosti tongue.gif
A ovo da palis iz Nis, mislio sam van zemlje a ne za Beograd, nije to neki spektakularn pomak. Love u umetnosti ima u drustvima koja zive lepo, relativno bogato, u sredjenom sistemu, ovde kod nas, tesko, mnogo tesko...

+Quote Post
seac sub
poruka Mar 30 2017, 14:50
Poruka #15

e, ma jok opušteno, pa nisam ništa pogrešno prihvatio.. ne smeta to meni uopšte i da se neko kojim slučajem otvoreno podcenjivački ophodi... to su sve neke sitne stvari koje nam se uvuku pod kožu i posledica su vremena u kom živimo.
Ovaj vic mi bio zgodan zbog paralela. Valjda je svima jasno da je razlika između bilo koje dve sredine u ovoj zemlji relativno besmislena u poređenju sa svetskim kategorijama...

Da ne mrsom...m više o stvarima kojima ovde i nije mesto... dobro je svima nama sa fotografijom pa ćemo se time ovde dalje i baviti...

+Quote Post
djoledj
poruka Mar 30 2017, 20:57
Poruka #16

Datum reg.: 27-August 12
Član broj: 48,365

Meni ovo odlicno !!! Jedinstveno nekako !!! razbijanje pravila na nekim ali jako jako dobro izgleda!!! SVAKA CAST!!!

+Quote Post
Toki
poruka Apr 5 2017, 10:49
Poruka #17

Datum reg.: 9-January 07
Član broj: 8,370

Odlicni portreti svaka cast!
Podseca me malo na portrete koje radi Lee Jeffries, mada su tvojii uglovi drugaciji ali sve u svemu fantasticna serija veliki lajk od mene.

+Quote Post
amaNS
poruka Apr 19 2017, 22:36
Poruka #18

Datum reg.: 28-October 10
Član broj: 38,425

Fino smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Thursday 27. April 2017 - 02:12

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.