Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

4 - broj stranica V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic

Moja nova spravica

V
nokin
poruka Feb 19 2015, 18:01
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 11-September 07
Član broj: 14,530

Ljudi , bejah nestrpljiv da podelim sa vama moje odusevljenje svojom novom spravicom. (fotkano mobilnim)
Ko zna , mozda i nekome od vas za nesto zatreba.
Tek se za sada ucim a i moram da savladam solidworks.
Dosta modela iz sveta fotografske opreme cete naci na ovom linku,, cisto da se vidi sta sve moze.
http://www.thingiverse.com/search/page:11?q=canon&sa=

A evo i kako izgleda.
Go to the top of the page

+Quote Post
simazoran
poruka Feb 19 2015, 18:47
Poruka #2

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

Je li to ekstruder?

+Quote Post
guru
poruka Feb 19 2015, 18:50
Poruka #3

Datum reg.: 7-April 05
Član broj: 467

Pa 3D printer valjda smile.gif

+Quote Post
StORM48
poruka Feb 19 2015, 19:36
Poruka #4

Datum reg.: 23-March 08
Član broj: 20,069

@Nokin
Ako si nestrpljiv, može to i mnogo prostije - SketchUp. Nekada Google SketchUp, a sada Trimble. Ne postoji jednostavniji način za 3D modeliranje. Zahteva uhodavanje da bi dobio na preciznosti i efikasnosti, ali nije za potcenjivanje.

Uz dodatni filter kojim se exportuje STL, možeš sasvim fino da modeliraš i rezultati su odlični. Probah - radi. wink.gif

Nego, vidi se da si ushićen, čim si temu zaboo u Fotografske tehnike. laugh.gif
Lepo se zabavi!

Pozdrav

+Quote Post
nokin
poruka Feb 19 2015, 19:55
Poruka #5

Jeste , 3D printer je u pitanju.
Inace , konstruktor ovog printera je moj brat, ne da se hvalim nego je njemu tehnika izrade fajlova u solid worksu preko konverzije fajla u stl i na kraju samo printanje bas poznata stvar pa mi sada preostaje da mu ukradem malo tog znanja dok je u Srbiji.
A ja nadjoh odmah primenu za razno razne fotografske gedzete..... otud i moj post u fotografske tehnike .

+Quote Post
ikon
poruka Feb 19 2015, 20:02
Poruka #6

Datum reg.: 24-February 06
Član broj: 3,507

Ako ti zatreba 3D modela, samo se javi, imam i viska..

+Quote Post
simazoran
poruka Feb 19 2015, 20:11
Poruka #7

Datum reg.: 3-January 10
Član broj: 33,661

On jeste 3d printer, ali ta glava bi trebalo da je ekstruder, ako se ne varam

+Quote Post
nokin
poruka Feb 19 2015, 20:28
Poruka #8

simazoran..... Jeste , glava je ekstruder.
ikon..... Kakvi su modeli u pitanju? Ako je sta interesantno , mogao bih da probam.

+Quote Post
r3d
poruka Feb 19 2015, 20:33
Poruka #9

Datum reg.: 18-June 09
Član broj: 30,407

Kul su 3d printeri, kao rapid prototyping masine, ali ovako u praksi.. Sta ja znam, skupo i neprimjenjivo. Super je kao igracka.

+Quote Post
r3d
poruka Feb 19 2015, 20:35
Poruka #10

Datum reg.: 18-June 09
Član broj: 30,407

Zeza me tel, nmg edit.. Super izgleda ovaj tvoj, kao profesionalna masina! Daj neke tehnicke karakteristike za nas masince

+Quote Post
cvele001
poruka Feb 19 2015, 20:55
Poruka #11

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 15-February 09
Član broj: 27,736

nokin pa gde si ti celog mog zivota!

daj neki kontkat trebas mi ko leba smile.gif

+Quote Post
nokin
poruka Feb 19 2015, 21:03
Poruka #12

Nije jos sasvim sklopljen ali je funkcionalan.
Kad bude skroz gotov postavicu jos fotki .... Kanoncetom.
Ima tu jos nekih interesantnih stvarcica koje smo na brzinu napravili ali otom potom.
A tehnicke karakteristike mogu samo da kazem da dimenzije koje moze da uradi 200x200x180mm
Sta je to jos interesantno za vas masince?
A evo i linka gde se vidi printer u praksi.
https://www.youtube.com/watch?v=7z3EiouJOOw

+Quote Post
todos_d
poruka Feb 19 2015, 21:18
Poruka #13

Datum reg.: 12-January 15
Član broj: 53,488

Kako volim da vidim ove stvari u Srbiji!!!

+Quote Post
ikon
poruka Feb 19 2015, 21:44
Poruka #14

Ako je ova spravica funkcionalna, po meni bi za praksu bilo najbolje staviti neki mali elektricni frezer(15-30k obrtaja). I onda od plastike ili aluminiuma polako izradjivati prakticne stvari a ne igracke.
Sto se tice ovog ekstrudera, on nanosi neku vrstu plastike(silikona) u slojevima i takodje moze napraviti model ali upotrebljivost zavisi od karakteristika plastike. Uglavnom se ovakve masine(STEREOLITOGRAFIJA) koriste za prototipiranje kao pomoc konstruktorima a ne za izradu stvarnih predmeta za prakticnu upotrebu..
Ovo je definitivno odlicna spravica sa solidnim radnim gabaritima i samo masta moze ograniciti mogucnosti.
Zadnjih desetak godina redovno vidjam ovakve stvarcice po tehnickim sajmovima..
Obzirom da je ovo fotoforum, cak bi predlozio da se komisijski konstruise neki fotorekvizit. Ako ne objektiv, a ono bar plocica za stativ.

Moji 3D modeli su ProE, a mogu se kao i ostali mogu exportovati u bilo sta..

+Quote Post
salecar
poruka Feb 19 2015, 23:28
Poruka #15

Datum reg.: 3-December 12
Član broj: 49,106

Hajde PP i meni...da odma' pravimo Buldoga biggrin.gif Ozbiljan sam!

+Quote Post
Jo Husafet
poruka Feb 19 2015, 23:43
Poruka #16

Urednik

Grupa: Foto urednici
Datum reg.: 24-April 05
Član broj: 539

Masinac koji tvrdi da je jedna od najrevolucionarnijih stvari izmisljenih u poslednjih ko zna koliko?! Jese vi salite ili? huh.gif

1. TS adapteri
2. ostali adapteri
3. Sve ono sto je uzasno skupo/trosi jako mnogo vremena na CNC-u
4. Model koji zapravo RADI, tj funkcionalan je.
5. Poklopci za baterije/ ostali poklopci

itd...

LM, Nokin,, super je stvarcica, mada dosta zavisi od toga kakva se plastika ekstruduje. Takodje, razmislite o dual sistemu za neku naednu iteraciju kako bi se lakse radile vece suplje povrsine, tako da se naizmenicno radi sa ispunjavajucim materijalom i ABS-om..

+Quote Post
StORM48
poruka Feb 20 2015, 01:32
Poruka #17

Datum reg.: 23-March 08
Član broj: 20,069

Da bi napravio bilo šta upotrebljivo, printer mora da radi sa ABS-om ili (još bolje) kompozitom. Najgora varijanta je PLA. To je vrsta plastike čija je tačka topljenja već na 60°C, pa je neupotrebljiva za bilo šta osim proste provere elementa pre puštanja u proizvodnju. Mada je i za to upitna upotrebljivost.

Ja sam ABS komade obrađivao Dremelovom čeonom brusilicom. Odlično podnosi obradu kamenom i glodalima, a čak nije neophodno popeti Dremel ni blizu 30k obrtaja da bi obrada bila fina. Može i mnogo manje. Tako dobijeni ABS je prilično čvrst i žilav.

Za 3d printer je najbitnija "rezolucija", tj preciznost sa kojm radi. Neki su grubi (do 0.1mm), a ima i boljih. Nije to mašinska preciznost, ali se uz dodatnu obradu može dobiti svašta.

Najbolji materijali koje sam video su kompoziti koji se dobijaju iz praha. Konačan element je jako sličan Kotermu i omogućava izlivanje veće preciznosti.

Sve u svemu, mnogo zanimljiva stvar.

Pozdrav

+Quote Post
nokin
poruka Feb 20 2015, 09:36
Poruka #18

Kada sam postavio temu nisam bas ocekivao ovakvu diskusiju. Ne zato sto mislim da nema ljudi koji poznaju materiju, a vidim da ih ima i drago mi je zbog toga, nego zato sto nisam ocekivao ovoliku diskusiju na tu temu.
Pre 3 godine smo brat (na njegovu inicijativu) i ja usli u pricu izrade CNC masine. Napravili je i ovih dana treba da pretrpi neke promene pa cu postaviti fotke. Masina ima ozbiljne performanse sa radnim prostorom od 1000x1000x300mm i motorom od 3kw na do 30-ak hiljada obraja. Vodeno hladnjenje i preciznosti ,da ne preterujem ali sigurno +- 2-5 stotih delova milimetra. Dragoceno iskustvo iz te price je upotrebljeno i na ovom stampacu koji je kompletno njegova konstrukcija. Na reprap forumu sam extruder vazi za jedan od najkaitetnijih na trzistu i zaista je tako. Video sam gomilu toga u Januaru kada sam bio u Kini

Sam stampac radi sa filamentom koji sami izaberemo, ima podesavanje temperature za razlicite filamente. Trenutno je u stampacu ABS plastika.

E sada, sledeci projekat ce biti nesto sto stvarno budi veliku paznju ali otom potom, cuce se.
A ako ima interesenata za dobru rakiju i da vidi sve te stvarcice u praksi mozemo se dogovoriti pa da svratite . Nikakav problem.
Otvoren poziv .

+Quote Post
ikon
poruka Feb 20 2015, 10:16
Poruka #19

Ako je poziv vec otvoren, smatram da bi najprikladnije bilo da se skupi nas recimo 5-6 interesenata i da se poseta obavi istovremeno, kako bi vreme druga Nokina nebi bilo troseno neracionalno. Rakija nije problem i moze biti i nasa..
Mozda napraviti spisak clanova ovde i ekskurziju na taj nacin i obaviti u vreme ugovoreno sa clanom Nokinom..

+Quote Post
NShappy
poruka Feb 20 2015, 10:19
Poruka #20

Datum reg.: 23-May 05
Član broj: 725

^^ Ali rakija da se pije iz odšampanih čašica!!!

biggrin.gif

+Quote Post

4 - broj stranica V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 15. October 2019 - 12:13

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.