Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

3 - broj stranica V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic

Doktorske studije na Gaf-u u Nišu, info neki iskustva

V
pailhead
poruka Oct 16 2012, 19:38
Poruka #21

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

CITAT
Imao sam ponudu za praksu u NYC-u, na racun portfolija, bio na intervjuu u HWKN, hteli da me prime odmah na internship sa eventualnim zaposlenjem na ugovor od godinu dana + posle intershipa, i da sam uspeo da sredim papire tamo bih bio a ne ovde. Neki to ovde i znaju, ali pametuju bez potrebe.

Znaci nije da ti bas nije stalo do ovoga...

Definitvno ti je povredjen ego, tu je ime firme, tu je linklink, lepa mlada hipsterska ekipa u glavnom gradu sveta. Da si bio mozda u skoli tamo, ili da i sad zapravo odes, ovakva prilika bi te cekala, i to je mozda cak i normalan proces. Imas pravo za praksu u struci tokom skole, imas posle godinu ili dve dana cak da radis, i za to vreme ti lako mogu srediti vizu. Valjda si skontao i sam da papire ne "sredjujes" sam, vec da te firma dovodi, ako si dovoljno dobar.

Imao sam i ja ponude, pa su sve vize otisle. Nije moglo da se desi, ali pitanje je da li bih hteo i da se zakopam u tudjoj arch-viz firmi. Mozda radi nekog iskustva oko funkcionisanja uopste takvog biznisa i zbog nekih standarda i ne bi bilo lose, ali eto nije moglo da se desi iako sam sve uradio kako treba - zavrsio fakultet, bio lep, lepo mirisao, imao lepu frizuru...

Ja te opet jos jednom ozbiljno savetujem da razmislis. Ovo je internet, ovo je dizajnzona, ovo je diskusija za sve ucesnike, ovo nije tvoj privatni forum, a nije ni tvoja privatna tema. Uostalom ne znam sto se pravis pametan kad:

CITAT
Caos kolege,
da li neko ima iskustva sa doktorskim studijama na Gaf-u u Nišu ili zna nekog ko je na njima?
voleo bih da čujem neka first hand iskustva i da li uopšte ima smisla baktati se sa time.
Da li to omogućava nekakav vid rada u nastavi ili sl?
Znam kako to izgleda u BGu ali ove nemam pojma.

Takodje, kako izgleda nastava, organizacija, kvalitet.

Tnx

Znaci maltene prvo pitanje ti je "da li ima smisla baktati se sa tim" i ovde svi pricaju o tome. Dobro, nisi nasao nekog ko je konkretno bio na tom programu, ali cuo si sta ljudi misle o takvim programima generalno a i o posledicama (rad u nastavi). Tek na poslednjem mestu, onako usput, pitas zapravo o nastavi, ko da te uopste ne zanima sta i kako bi ucio, vec bukvalno koliko vredi papir koji bi kacio na zid.

To je nazalost problem fakulteta u Beogradu, 99% boli tjoshe kakva je nastava i kakav je fakultet, dokle god mogu da okace nesto na zid i dobiju titule himena i skeletora. Evo ja sam beastman, pa mi nista do sad nije pomoglo. Keva zvala fakultet da trazi moju diplomu, kada je mozda mogla da mi zatreba zbog vize, i ljubazna sluzbenica kaze

-"nema diploma, jos nisu gotove"
-"Sta treba moje dete da kaze kad je diplomiralo pre godinu dana i jos nema diplomu"
-"A sta treba da kazu deca koja su diplomirala pre pet godina pa jos nemaju diplome".

Ne treba nista da kazu, to su moje i tvoje kolege i dobro ih znam (mudro sam razvukao studije), oni treba samo da cute, posto za bolje nista nisu.
Go to the top of the page

+Quote Post
Rapidograf
poruka Oct 16 2012, 20:07
Poruka #22

Grupa: Članovi
Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

Pail, a jel si razmisljao da probas da se nedge zaposlis u nekom arhitektonskom studiju kad si vec u USA; barem odradis te obavezne 2-3 godine do licence. Arhiviz mozes uvek raditi, i za njih u okviru arhi-firme i freelance samostalno. Ili te vise privlaci 3D od arhitekture? Game industrija, modelovanje, product design?

+Quote Post
pailhead
poruka Oct 17 2012, 03:18
Poruka #23

Razmisljam ja razmisljam, samo za to je potrebno imati radnu dozvolu smile.gif

Poslali smo zena i ja paket papira juce, nadam se da ce biti prihvaceno i da ce se brzo zavrsiti. Ali, desilo mi se nesto interesantno pre par nedelja i ako sve bude dobro moguce da menjam karijeru kroz (ovo poslednje sto si pomenuo).

+Quote Post
Black Arrow
poruka Oct 17 2012, 12:22
Poruka #24

Datum reg.: 19-December 06
Član broj: 8,034

Nekada mi se ovakve rasprave čine potpuno bez smisla. Prosto su ljudi na različitim stranama.

Sa jedne strane, postoje ljudi koji su kroz školovanje i rad pored studiranja shvatili kako ovde stvari stoje. To više nisu one izlizane priče o krivici ove zemlje, nego ljudi koji je čine. Retki su skontali da trebaju da ograniče zalaganje na faksu na nivou dovoljnog, da rade na sebi, zarađuju i ne zamaraju se glupostima. Što je najbitnije, da budu pragmatični i shvate koliko objektivno vrede. Njima je ovo društvo katastrofalno, ne mogu da se priviknu i jedino rešenje je odlazak. Pričanje istih priča neće nikome pomoći.

Sa druge strane, postoje ljudi koji su se privikli na ovaj sistem, kojima ovakav sistem odgovara i koji u nekom drugom sistemu ne bi bili uspešni, već naprotiv. Od trenutka kada su studenti, kada je faks sve i svja, gde se jure proseci i skupljaju skripte koji ostali nemaju, sve do danas sutra ljigavih demonstatora, asistenata i konačno profesora koji su izgubili svaku vezu sa svetom. Ne vidim zašto bi ti i takvi ljudi menjali bilo šta u ovom društvu a još manje zašto bi napuštali isto. Oni će samo braniti svoje pozicije, što mi je potpuno razumljivo.

Da se odmah razumemo, ne napadam nikoga. Moja preporuka za Bukinja je da pokuša da završi doktorske, ako ima priliku, a ja mislim da itekako ima. Ovde se stvari teško menjaju i to će verovatno biti sigurno mesto za rad još dugo vremena.

Šta god da se desi, siguran sam da neću biti ovde to da gledam.

+Quote Post
Rapidograf
poruka Oct 17 2012, 15:17
Poruka #25

Black arrow, imas najzdravije razmisljanje ovde, skidam kapu, nesta nebih dodao ni komentarisao, sve je na mestu.

CITAT (pailhead @ Oct 17 2012, 04:18) *
Poslali smo zena i ja paket papira juce,

WTF Pail, ozenio si se za papire or what? I daj malo jos koji info skinny o cemu se radi to o product design?

+Quote Post
pailhead
poruka Oct 17 2012, 23:05
Poruka #26

Ozenio sam se iz ljubavi naravno, ali papiri dobro dodju.

+Quote Post
t@urus
poruka Oct 17 2012, 23:22
Poruka #27

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

CITAT (pailhead @ Oct 18 2012, 00:05) *
Ozenio sam se iz ljubavi naravno, ali papiri dobro dodju.

Uramiti ovu rečenicu.

Pail legenda laugh.gif

+Quote Post
Rapidograf
poruka Oct 17 2012, 23:24
Poruka #28

CITAT (t@urus @ Oct 18 2012, 00:22) *
Uramiti ovu rečenicu.

Pail legenda laugh.gif

+1 biggrin.gif

+Quote Post
djole85
poruka Oct 20 2012, 13:17
Poruka #29

Datum reg.: 20-December 09
Član broj: 33,488

Nekada je prosto začudjujuće primetiti kako se pojedini ljudi menjaju vremenom:

CITAT (Bukinjo @ Oct 12 2010, 20:52) *
Ne mogu da zamislim doktorske u Nisu laugh.gif .

Elem, te 2010 godine sam mislio da ste Vi komentare vezane za dotične doktorske studije u Nišu temeljili na ličnim iskustvima, ali koliko vidim istih nije bilo.
Moj kolega je prošle godine upisao, tako da Vam mogu proslediti samo informacije iz druge ruke:

Podržao bih komentare arhnikole, Rapidografa i pailhead-a.
Na niškoj arhitekturi ne dobijaju svi studenti pomenutih doktorskih studija status asistenta. Neki su i demonstratori - asistent pomoćnik, poput nesvršenih studenata. Pritom ne postoji nikakva garancija da ćete nakon završetka tih studija biti pomaknuti na nivo asistenta. Sve to zavisi od toga da li posedujete vezu ili ne i naravno od vaših "ulizivačkih" sposobnosti. Dok radite kao demonstrator, volonter ste. Status asistenta može da se prolongira do trećeg infarkta profesora, što znači dobrih par godina.
Ukoliko uspete da postanete student, nije to ni tako loš posao. Plate su doduše niske (oko 32 000) ali se posao svede na 3-4 sati rada dnevno. Kad uzmete u obzir i da se u Nišu garsonjere izdaju za 100-130 evra, tih 30 000 za par sati rada dnevno i nije premala suma.

Toliko vezano za Vaše pitanje:
"Da li to omogućava nekakav vid rada u nastavi ili sl"

A što se tiče Vašeg pitanja:
"da li uopšte ima smisla baktati se sa time."

Mislim da uz saglasnost sa komentarima gore pomenute trojice autora, u stvari Vi sami dali najbolji odgovor još pre dve godine:

CITAT (Bukinjo @ Nov 26 2010, 13:07) *
mnogo je tesko (citaj besmisleno), doktorirati ne nekom fakultetu gde je kadar koji ima dr titulu istu dobio na vrlo sumnjiv nacin, i na sumnjiivim institucijama.

Nema bre ljudi kod nas nesto materijala, jedva kod nas u BG-u na arh, a kamo li u Nisu.

Ne moze od tebe da napravi neko doktoranta kada ni sam nije to.

Srećno i sve najbolje.

+Quote Post
Ganga
poruka Oct 20 2012, 16:26
Poruka #30

Datum reg.: 7-November 06
Član broj: 7,202

Prokleti forum kad sve ima napismeno, sa sve datumom - Sve sto kazes moze i bice upotrebljeno protiv tebe!

Najgore je ako si pre imao ispravan stav, a sada se nekako tesis kako to mozda i nije tako lose. Spustanje lestvice dole ili je lestvica od pocetka bila previsoko?

I da, Pail, cestitke za vencanje!

+Quote Post
pailhead
poruka Oct 21 2012, 02:50
Poruka #31

Hvala hvala smile.gif

Joj, siroti Budja, trebalo je 3 puta do sad da registruje novi nalog biggrin.gif

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Nov 4 2012, 13:48
Poruka #32

Datum reg.: 23-April 08
Član broj: 20,843

Nemam licno iskustvo ali znam ljude koji su upisali doktorske na GAF-u i svi do jednog su razocarani upravo cinjenicom da te niko ne konstatuje i da maltene nista ne naucis. Vecina njih je zato krenula da radi u nekim biroima van toga pa da uporedno zavrsi te Phd kad su vec upisali i dali silne novce. Profesori se tu i tamo angaziju oko onih koji su "necija deca" ali generalno gledano i obican student mnoge profesore jako tesko moze da nahvata. Clanovi su kojekakvih komora i ne znam kakvih saveta pa su zaboga opravdano odsutni, sav posao spadne na asistente koji sustinski imaju premale plate za posao koji obavljaju. Ima i onih koji saradjuju sa stranim Univerzitetima, pisu radove i imaju neko znanje da ne gresim dusu ali mnogo ih je malo.
Sa druge strane kroz rad na fakultetu moze se doci do raznih poznanstava sa ljudima koji kasnije mogu da te uvedu u neki ozbiljniji posao, klijenti te drugacije gledaju i iz tog razloga mozes imati vise posla privatno itd. Postoji znaci jedna prakticna strana tih studija, makar se meni tako cini.
I da, sta je to jos 2-3 godine studija ako ti moze doneti neki benefit ma kako on u tudjim ocima izgledao. Ako imas finansijske mogucnosti zasto da ne. Talenat se ne gubi sa godinama a i nije samo talenat bitan, bitno je i kako se prezentujes i da li umes sa ljudima i jos x stvari da bi bio trazeni arhitekta. A i zivot je samo jedan nista nigde nece da pobegne, zar je bitno da li ces odmah da sednes da radis ili tek z akoju godinu. Mnogo ste nabrijani za tu karijeru, kao da je sustina zivota samo u radu i zaradjivanju novca ?!

+Quote Post
Rapidograf
poruka Nov 4 2012, 15:02
Poruka #33

CITAT (GAF_Marija @ Nov 4 2012, 13:48) *
A i zivot je samo jedan nista nigde nece da pobegne, zar je bitno da li ces odmah da sednes da radis ili tek z akoju godinu. Mnogo ste nabrijani za tu karijeru, kao da je sustina zivota samo u radu i zaradjivanju novca ?!

Prvo, dali je zivot samo jedan ili ne, to ti ne znas. Ili imas neko filozofsko saznanje pa zelis da podelis sa nama?
Ne radi se o novcu i karijeri kao sustini zivota; da hoces da zaradis ozbiljan novac pre bi bio bankar, broker, profi sportista, glumac,nekakav entrepeneur a ne arhitekta. Postoji milion sigurnijih, laksih i nerizicnijih karijera za zaradjivanje novca. A arhitekte pored finansijske kompenzacije zele i da dostignu neku umetnicku vrednost u svom radu, inovaciju, kako ko i u kojoj meri.
A u srbiji biti genericki arhitekta, to nije karijera, to je golo prezivljavanje i borba za egzistenciju sa cesto i bahatim investitorima koju ne cene vas rad, ili gubljenje vremena na konkurse koji su uglavnom svo do jednog namesteni. Gde ti to vidis u Srbiji ozbiljnu karijeru? Jedino ne znam kako cete svi stati da se uglavite na fakultet u akademske karijere i tu ce sada biti ogromna konkurencija i podmetanje nogu.

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Nov 5 2012, 00:01
Poruka #34

Ja nemam pretenzije da upisujem Phd, pre bi me zanimale neke specijalisticke iz konkretne oblasti koja me zanima odnosno neki strukovni master ili vec kako se to zove. Dosta mi je akademskog skolovanja, makar za sada, ali smatram da Phd ne moze nikome da skodi ma gde da se upise. Da je srece i mogucnosti pa da se upise negde u inostransvu ali sto da ne i ovde, sigurno nece da skodi. Svako novo iskustvo je plus i u karijeri i u zivotu. Poenta je bila da to sto je za tebe dobro za mene ne mora biti, sta fali da neko juri titulu. Njegova stvar, ne vrsi nikakvo moralno zlodelo ili ne znam sta vec.

+Quote Post
pailhead
poruka Nov 5 2012, 07:21
Poruka #35

Na jedno 5 kolega koje poznajem, jedan radi negde, svi ostali studiraju do 35 godine. Nije mi samo jasno sta se posle desi, sa 35 pocinjes karijeru sa nekom malom platom, i cemu onda sve te silne studije?

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Nov 5 2012, 12:03
Poruka #36

Desava se jos nesto u zivotu osim posla/karijere. Nije svima karijera najbitnija. A mala plata ti ne gine u kojoj god godini da se zaposlis.

+Quote Post
pailhead
poruka Nov 5 2012, 15:14
Poruka #37

Ne znam sta hoces da kazes, ljudi ili rade, ili uzivaju, ili studiraju. Ako studiraju, onda studiraju. Sa 22-23 zavrsavaju fakultete, cak mozda i pre ako su bachelori u pitanju i sl. Studirati do 30 ili 35 nema nikakvog smisla osim ako se ne bavi nekim istrazivackim radom ili nekom zescom naukom.

+Quote Post
pailhead
poruka Nov 5 2012, 15:14
Poruka #38

Ne znam sta hoces da kazes, ljudi ili rade, ili uzivaju, ili studiraju. Ako studiraju, onda studiraju. Sa 22-23 zavrsavaju fakultete, cak mozda i pre ako su bachelori u pitanju i sl. Studirati do 30 ili 35 nema nikakvog smisla osim ako se ne bavi nekim istrazivackim radom ili nekom zescom naukom.

+Quote Post
Rapidograf
poruka Nov 5 2012, 19:11
Poruka #39

CITAT (pailhead @ Nov 5 2012, 15:14) *
Studirati do 30 ili 35 nema nikakvog smisla osim ako se ne bavi nekim istrazivackim radom ili nekom zescom naukom.

Po meni arhitektura je prava prakticna nauka/zanimanje i nije poput, sta ja znam, istorije, filozofije gde je PHd bolje resenje. U arhitekturi ili imas talenta ili nemas,ili konkretno stvaras ili ne. Sto se tice studiranja, mozda neko studira i preko 30 godina jer paralelno radi, dobro zaradjuje, pa kasnije diplomira, a ima ljudi koji i promene karijeru kasnije. Mislism da je Dieter Rams, originalno zavrsio arhitekturu, pa postao industrijski dizajner u Braun-u. Nikad se ne zna. A za @GAF; ok jasnio nam je, hoces da se udas, dozlogrdila ti je arhitektura i karijera u tome,kazes ima i vaznijih stvari.

+Quote Post
t@urus
poruka Nov 5 2012, 19:30
Poruka #40

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

S tim što se ne mogu porediti phd vani i ovde. Napolju, na pojedinim univerzitetima imaš na toliko prakse koliko nećeš imati u Srbiji za života.

I plus što ti neko plaća 3 godine života, dok malo ne staneš na noge.

A od ljudi: "Studiram 12 godina, lakše mi da me moji stipendiraju, plašim se odgovornosti!" se iskreno gnušam, i ovde nije reč o tome.

+Quote Post

3 - broj stranica V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Tuesday 17. September 2019 - 05:32

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.