Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

3 - broj stranica V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic

Doktorske studije na Gaf-u u Nišu, info neki iskustva

V
Bukinjo
poruka Oct 6 2012, 16:58
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 22-May 06
Član broj: 4,720

Caos kolege,
da li neko ima iskustva sa doktorskim studijama na Gaf-u u Nišu ili zna nekog ko je na njima?
voleo bih da čujem neka first hand iskustva i da li uopšte ima smisla baktati se sa time.
Da li to omogućava nekakav vid rada u nastavi ili sl?
Znam kako to izgleda u BGu ali ove nemam pojma.

Takodje, kako izgleda nastava, organizacija, kvalitet.

Tnx smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Rapidograf
poruka Oct 6 2012, 17:59
Poruka #2

Datum reg.: 19-December 10
Član broj: 39,544

Bukinjo, sta ne cvetaju ruze u arhitekturi, juris akademsku karijeru? smile.gif

+Quote Post
Bukinjo
poruka Oct 6 2012, 18:05
Poruka #3

nikad se ne zna,
najbitnije da imaš opcije smile.gif.
Ako neko ima info stvarno bih da čujem kako to izgleda...

+Quote Post
pailhead
poruka Oct 8 2012, 12:41
Poruka #4

Grupa: VIP
Datum reg.: 18-January 05
Član broj: 51

Sta tacno radi doktor arhitekture?

+Quote Post
ReMeDy_
poruka Oct 8 2012, 13:06
Poruka #5

Datum reg.: 4-August 12
Član broj: 48,225

LECHI ZGRADE!

+Quote Post
Rapidograf
poruka Oct 8 2012, 18:50
Poruka #6

Prima platu na fakultetu. Sigurno radno mesto. To sto pola tih asistenata i profesora nema pojma sa arhitekturom i strukom u praksi, i sto nemaju znanje, nema veze, dok ima naivnih ovaca (studenata) za sisanje koji ce svojim skolarinama, naknadama, prijavama, molbama i taksama da finansiraju njihove plate; who cares.

+Quote Post
Ganga
poruka Oct 10 2012, 18:18
Poruka #7

Datum reg.: 7-November 06
Član broj: 7,202

Ako si zeljan napredovanja, postoji milion drugih i boljih nacina za tim nego upisivati doktorske arhitekture jos u Srbiji. Ako ti je do stipendije, mesta na faksu ili titule, onda totalno opravdavam, doktorske su pravi izbor!

+Quote Post
pailhead
poruka Oct 10 2012, 19:03
Poruka #8

Ali pak, zar nisu upravo post diplomske najbolji nacin da se zivi negde u inostranstvu i sisa tudja sisa (roditeljska, stipendije, pa cak i drzava)? Ne znam licno, ja nisam u tom fazonu, ali da mi neko da stipendiju sta znam, to je valjda relativno moralno.

+Quote Post
t@urus
poruka Oct 10 2012, 21:19
Poruka #9

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

Napolju jesu. Ali da bi sisao tudju sisu moraš da dokažeš da ćeš da se baviš nečim inovativnim i da ćeš da istražuješ temu koju pre tebe nije niko (makar u toj državi). Niko ti neće dati novac na lepe oči, ali generalno stipendije se dobijaju mnogo lakše nego na masteru.

Čuo sam da su obaveze na doktorskim vani dnevno 3 do 4 sata, i da se može raditi uporedo u nekom birou, makar pola vremena. Ne znam koliko je to moguće, pa bih voleo da neko ko ima iskustva i informacija podeli iste sa nama.

Bukinjo, prijateljski savet: Kad vidim asistente koji trenutno pretenduju da preuzmu glavne katedre kod mene na faksu naježim se. Ne bih da generalizujem ali malo je tu kvalitetnog kadra. U nivou statističke greške. Ako nekako možeš, begaj negde vani na doktorske, pa se slobodno vrati onda ovde. Ako imaš zagarantovano mesto na faksu, priznaće ti oni i doktorat iz bilo koje Evropske države. A znanje ne možeš da porediš. Pogotovo što se ovde doktorske svedu na 2 časa nedeljno rada sa studentima i tri godine pisanja "naučnog" rada.

EDIT. Evo jedno ranije hejtersko viđenje toga biggrin.gif http://vukajlija.com/asistent-na-fakultetu/397352

+Quote Post
Bukinjo
poruka Oct 15 2012, 11:52
Poruka #10

lepo smo se nasalili smile.gif.
Sve je jasno, nema sa da se diskutuje oko toga koliko nam je sistem raspadnut.

Mene je stvarno zanimalo first hand iskustvo sa doktorskih na gafu. Pa ako neko ima neka pise smile.gif

+Quote Post
Rapidograf
poruka Oct 15 2012, 18:38
Poruka #11

Hmm..znam da ne zelis da slusas ovakav odgovor, ali sta da radim, jace je od mene. Mislim da su postdiplomske studije kod nas cisto gubljenje vremena, ili prirodna zelja da se prolongira neizvesnost nakon diplomiranja i suocavanja sa tragicnoim stanjem u domacoj arhitektonskoj struci. Mislim da si jos ranije na drugim postovima govorio da te ne zanima karijera van zemlje, (iskustvo iz Amerike i slicne stvari) i da nemas takvih ambicija, a ovde u Srbiji da ides na doktorske sluzi samo, ruku na srce, mediokritetima i nesposobnim da uvale svoje guzice potencijalno na fakultete i tako sebi koliko-toliko obezbede relativno sigurnu egzistenciju (pandan/alternativa uglavljivanja u drzavne firme i institucije).
I obicno takve "karijere" iznedre frustrirane kompleksase od profesora i asistenata koji nemaju nikakvo prakticno znajnje i iskutvo na ozbiljnim projektima, ili u nekom stranom studiju/kompaniji, ali su tu da prodaju topli vazduh i primaju platu za to.
Citajuci tvoj drugi thread gde si pominjao da si noob u maxu, i stvarno renderi ti izgledaju objektivno prilicno tragicno; bilo bi ti deset puta korisnije da umesto doktorskih savladas 3d max, vray i post produkciju i tako dobijes prakticno korisno znanje gde bi mogao da se bavis arhivizom za porodicnu studio ili sa klijentima npr. u svetu, ako si jako dobar. Prosto ja bi pre izabrao tako nesto, nego da mlatim praznu slamu na domacim fakultetima, osim u slucaju da se odlucis za neke doktorske na MIT , ETH, ili AA, gde imas sta da naucis i primenis i u praksi i na akademskom nivou.
Postoje brdo mladih ljudi koji bi ubili za poziciju u kojoj se ti nalazis, i jos imas da biras, ali mi je iskreno zacudjujuca tvoja letargicna ambicija u smislu da bas insistiras na (zabokrecini) doktorskim studijama kod nas.

+Quote Post
Bukinjo
poruka Oct 15 2012, 19:05
Poruka #12

kako sečete komentarima, poseban pozdrav za rapidografa koji je prevaziđen kao alat tongue.gif

argumentacije koje si izneo nemaju veze ni sa čim ali nemam energije da odgovaram.

U svakom slučaju se još jednom pokazalo kakav nam je presek struke i to se dobro vidi na ovom forumu.

U zdravlje

+Quote Post
arhnikola
poruka Oct 15 2012, 23:38
Poruka #13

Datum reg.: 22-August 12
Član broj: 48,324

Ne znam sta te tacno zanima u vezi doktorskih na GAF-u? Traju tri godine, ima kao neka predavanja a ustvari su to konsultacije sa profesorima, svake godine po 5 studenata moze da upise na arhitekturi i 5 na gradjevini, 100k je godina.. Ne znam koji ti je prosek na masteru ali ja sam se raspitivao malo upisuju uglavnom deca sa prosekom iznad 9.5 jer je konkurencija jaka uglavnom su to oni koji dobiju posao saradnika na faksu, ako imas nekoga da te progura savet je da zavrsis ovde doktorske jer su u inostranstvu pakleno skupe a doktorske ko doktorske ne znaci da si bolji od drugih ali si ipak u onim krugovima gde ostali ne mogu biggrin.gif Uslov za upis je mislim prosek 8.00 a moze i manji ali kazem jos jednom uglavnom upisuju najbolji studenti fakulteta sa prosekom preko 9.5.. srecno P.S. Rapidograf je upravu sto se tice archviza, vise se isplati to nego ''gola arhitektura'' ili radi kao izvodjac radova i arhitekta ili archvizuj ako si dobar u tome, a ovo drugo je malo takse jer nema da te nerviraju nepismeni idioti koji su teski na novcaniku a prave se pametni biggrin.gif pozzz

+Quote Post
pailhead
poruka Oct 15 2012, 23:45
Poruka #14

Budjo, ja bih te podsetio samo na istu ovakvu diskusiju koju smo vodili pre 6-7 godina kad si bio u Americi. Jednostavno odbijam da poverujem da se nisi nijednom zapitao da li si napravio pravu odluku kad si se vratio da studirads u Beogradu.

Tad si jos imao srece, ako se secas, dosta smo te podbadali i sto si nonsalantno upisao fakultet u specijalnom roku kad je to maltene zagarantovano. Dakle nisi prosao ni trunku onoga sto je 99.9% ljudi moralo, te jedino mogu da razumem da je razocarenje malo manje. Dok smo se mi baktali sa raznoraznim Tedi Brkicima i slicnima ti si prolazio kros jedno jako lepo iskustvo zavrsavanja srednje skole u Americi.

Ja ti savetujem samo malo da razmislis. Govorim ti iz licnog iskustva, nisam bas potpuna sirotinja bio u Srbiji, ali ne mogu ti opisati koliko bi mi dobro doslo onih skoro 4000 dolara koje mi je fakultet ukrao odmah pri prvom povratku iz amerike (plus laptop, oko 6000).

Placati doktorske u Beogradu, 15k evra koliko vec kosta kad se sve sabere, zaista ali zaista nema nikakvog smisla. Ako je jeftinije ili cak besplatno, opet mislim da je zesce bespotrebno. Mnogo bi bolje bilo da zaista naucis nesto o renderovanju (to je dobar zanat), da savladas jos bolje archicad u kome, cini mi se radis, ili se prebacis na REVIT (jako korisno). Posto vidim da cackas neke enterijere sa roditeljima, bilo bi dobro da naucis kako se to sve proizvodi i montira, to je jako korisno iskustvo.

+Quote Post
Bukinjo
poruka Oct 16 2012, 06:37
Poruka #15

modovi, moze tema na delete smile.gif

+Quote Post
Ji 4Tze
poruka Oct 16 2012, 09:33
Poruka #16

Rumun

Grupa: Urednici
Datum reg.: 19-January 05
Član broj: 73

Ne može smile.gif

QUOTE (Bukinjo @ Oct 15 2012, 20:05) *
kako sečete komentarima, poseban pozdrav za rapidografa koji je prevaziđen kao alat tongue.gif

argumentacije koje si izneo nemaju veze ni sa čim ali nemam energije da odgovaram.

U svakom slučaju se još jednom pokazalo kakav nam je presek struke i to se dobro vidi na ovom forumu.

U zdravlje

Jes malo oštro ali kad pročitaš među redovima, sve je opisano kako treba.

+Quote Post
Bukinjo
poruka Oct 16 2012, 12:47
Poruka #17

Kako god.

Ovo sam sve znao. Niko nije napisao išta više od činjenica koje svi znamo, dok su čak i neke stvari trivijalizovane no nema veze.

Ovde ljudi samo pokušavaju da objasne drugima kako treba da vode svoje živote, a da pritom ni sami ne znaju kako da žive. rolleyes.gif

+Quote Post
Rapidograf
poruka Oct 16 2012, 12:48
Poruka #18

Prvo otvoris temu i zatrazis misljenja, pa onda kada ne cujes ono sto zelis, vec (konstruktivnu) kritiku, trazis temu na lock. Ok,mozda sam i bio malo grub mahinalno, izvinjavam se, nije mi to bio cilj. Rekao sam ti najrealnije kako ja vidim situaciju ovde; a ti kada das svoj odgovor, probaj da napadnes moj argument a ne mene licno. Ne umes da vodis debatu, u reply si napao mene, a ne moje argumente i nista nisi konstruktivno pridodao razvitku debate.
Takodje moras da shvatis da ti se sa godinama mogucnosti sve vise smanjuju i bivaju ogranicene. Sta ako i odradis ovde doktorske, ali ne uspes da se uglavis na fakultet, pa ces morati nazad u struku, i dali ces biti spreman, imati iskustva; pogotovo ako bi pozeleo da odes preko u nekom momentu, da li bi mogao da nadjes posao za znanjem i iskustvom koje ces steci do tada?
Mislim ajde da budemo iskreni i otvoreni, nije tebi cilj konkretna materija koju bu izucavao, vec potencijalne akademske pozicije na koje bi otisao. Ok, ako mogu matori da te poguraju u tom pravcu, ali budi malo jasniji od pocetka.

+Quote Post
Bukinjo
poruka Oct 16 2012, 14:01
Poruka #19

Meni je zasmetala cinjenica sto svako pokusava da mi objasni kako ja trebam da zivim i koji modus zivotni je najbolji za mene. A da pritom u isto vreme pojma nemaju kako zivim realno.

Ja sam pitao vezano za Phd na Gaf'u, a nisam pitao "savetujte me sta da radim u zivotu ne znam kojim putem idem" i sl...

Kapiras? Nikakav napad, samo vidim da ste totalno off i ne mogu da vas ubedjujem i razglabam svoje zivotne pozicije ovde.

Dakle,
ufur na faksu nemam, da imam ne bih se raspitivao ovako o iskustvima. Da zelim iz prakse, ne zelim, ali smatram da je odlicno mesto za razvoj daljeg profesionalnog polozaja. Ako to neko ne kapira onda ni ja necu uspeti da mu objasnim, pa ne trosim reci tim razlogom.

Imao sam ponudu za praksu u NYC-u, na racun portfolija, bio na intervjuu u HWKN, hteli da me prime odmah na internship sa eventualnim zaposlenjem na ugovor od godinu dana + posle intershipa, i da sam uspeo da sredim papire tamo bih bio a ne ovde. Neki to ovde i znaju, ali pametuju bez potrebe.

Takodje, o necijoj predjasnjoj argumentaciji uci max i vray vs doktorske studije necu ni da komentarisem laugh.gif

Pozdrav

+Quote Post
Rapidograf
poruka Oct 16 2012, 15:22
Poruka #20

CITAT (Bukinjo @ Oct 16 2012, 15:01) *
Takodje, o necijoj predjasnjoj argumentaciji uci max i vray vs doktorske studije necu ni da komentarisem laugh.gif

Vidis o tome se radi, zasto manipulises onim sta sam rekao? Nisam rekao PHD na AA, ETH, ili MIt vs 3d max arhiviz, nego GAF PHD < 3d max arhiviz, i to je validan i prilicno jak argument. Cemu taj snobisticko-malogradjanski stav da si bolji od nekoga zato sto imas doktorat? Cini mi se da te vise zanimaju zvanja i titule od same sustine i znanja. Ti i sa PHD opes ces biti talentovan koliko jesi u okviru svojih mogucnosti,nece ti taj papir nista znacajno doneti za ugled i uspeh. Cudno mi ja samo da znas uglavnom samo archicad,ne max, a HWKN poludeli da te zaposle, ako je tako onda izbor izmedju te opcije i GAF phd-a, stvarno mi nije jasan.

Na domacim PHD Neces nista nauciti apsolutno, samo ces imati titulu. To ti je kao da imas doktorat iz plivanja a u zivotu nisi preplivao olimpijski bazen. Ako te bas zanima ozbiljan phd oticices tamo gde imas sta da naucis, a ako zelis da budes ususkan u svojoj provinciji i juris PHD diplomu kod nas, samo zbog papira,mamine kuhinje, titula i sujete, upisi na gaf sta hoces.

+Quote Post

3 - broj stranica V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 23. September 2019 - 04:44

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.