Dobrodošli, goste ( Prijava | Registracija )

2 - broj stranica V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic

Profesionalne kuhinje za hotele, restorane, pizzerije, Pomoć i saveti u vezi opreme za hotele i restorane

V
mil4m
poruka Apr 9 2011, 22:58
Poruka #1

Grupa: Članovi
Datum reg.: 7-March 10
Član broj: 34,794

Na forumu nailazim na pitanja u vezi uređenja kafe barova, pizzerija, poslastičarnica i sl. Ne bih nikoga da reklamiram pa ni sebe i zato neću pominjati firme gde sam radio i u kojima sada radim. Želim samo da pomognem mladim kolegama. Imam mnogo kataloga (posebno elektronskih - PDF) i mnogo iskustva. Stojim svima na usluzi u vezi opreme za Hotele, restorane, kafe barove, kafe poslastičarnice, vešeraje...... Već 30 godina radim tehnološka rešenja profesionalnih kuhinja. Više od 20 godina sam radio kao Projektant-konstruktor za specijalnu ugostiteljsku opremu. Ne bih da pominjem kompletnu referenc listu. Jedan od objekata u kome sam radio kuhinju i bar je Majic Caffe za koji enterijer potpisuju Harim Rashid i Maja Vidaković. (Enterijere ne radim). U ponudi sem projekata imam i opremu ali smo rekli da brendove ne pominjemo. Ima i mnogo novotarija i modernih rešenja. Pokušavam da sastavim takav tekst da ne pomenem brend a da dovoljno dobro prezentiram uređaj koji može mnogima koristiti u rešavanju služenja hrane u prostorima gde je nemoguće obezbediti kanale za profesionalnu kuhinjsku napu. Ima toga da se priča i o bešumnim minibarovima za hotelske sobe i sl. Za sada toliko. Problem je samo što ja imam jako malo vremena da sedim i budem prisutan na forumu. Pozdrav svima.
Go to the top of the page

+Quote Post
t@urus
poruka Apr 9 2011, 23:17
Poruka #2

Datum reg.: 4-July 09
Član broj: 30,720

A i ti katolozi ne sadrze brend i nisu sa ciljem da se neko ne izreklamira i da se nesto na kraju krajeva proda?

Mislim ok je to sto Ste dosli sa zeljom da pomognete, ali u Srbiji je sve sumnjivo, tako da i ovo smrdi... Uostalom jako malo, kolega, pogotovo mladih mogu sebi da priuste ovakve sisteme, koji sigurno zbog top kvaliteta daju i top cenu... U tome veliku ulogu igra "neupucenost" vecine investitora, koju su, jelte, razume se i glavni u ovom poslu (daju kesh)... Dzaba da ti provedesh ceo dan objasnjavajuci njemu da mu treba super necujni mini bar u hotelu, kad ce on da kaze: stavi bre kineski frizder i zavrsi pos'o! Sve je to lepo al je ovde slabo primenjljivo! Cenim da je vecina poslova koje Ste radili bila van granica ove zemlje... Ili sam neupucen...

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 9 2011, 23:54
Poruka #3

CITAT (t@urus @ Apr 10 2011, 00:17) *
A i ti katolozi ne sadrze brend i nisu sa ciljem da se neko ne izreklamira i da se nesto na kraju krajeva proda?

Mislim ok je to sto Ste dosli sa zeljom da pomognete, ali u Srbiji je sve sumnjivo, tako da i ovo smrdi... Uostalom jako malo, kolega, pogotovo mladih mogu sebi da priuste ovakve sisteme, koji sigurno zbog top kvaliteta daju i top cenu... U tome veliku ulogu igra "neupucenost" vecine investitora, koju su, jelte, razume se i glavni u ovom poslu (daju kesh)... Dzaba da ti provedesh ceo dan objasnjavajuci njemu da mu treba super necujni mini bar u hotelu, kad ce on da kaze: stavi bre kineski frizder i zavrsi pos'o! Sve je to lepo al je ovde slabo primenjljivo! Cenim da je vecina poslova koje Ste radili bila van granica ove zemlje... Ili sam neupucen...

Ne. Ne reklamira se ništa. Imam banku PDF kataloga svih proizvođača. Ja nikome neću reći, kupi ovaj brend ali postoje neke stvari koje radi samo jedan brend, postoje koje rade nekoliko a postoje i proizvodi za koje ima mnogo. Tako, recimo profesionalni štednjak rade toliko firmi da ne bih ni počinjao da ih nabrajam, ali uređaj koji sam pominjao je jedinstven i nije bitno što će na njemu pisati brend. Aman ljudi, Vama sve "smrdi". Zato nam i ide tako. Meni više "smrdi", kada me kolega iz projektnog biroa "X" pozove sa pitanjem da li radim projekte tehnologija i kada mu kažem potvrdno, čovek pošalje osnovu celog hotela u nadi da će dobiti rešenu i tehnologiju i uz to mikrolokacije priljučaka, tehnički opis i specifikaciju sa budžetskim cenama, kao tehničku pomoć tj. da dobije gratis. Ja ovde ne nudim ni usluge projektovanja. Ne "nabacujem se" komercijalno. Daću savete gratis onoliko koliko da pomognem ali ne da nekome do kraja rešavam njegove probleme. Savet DA. najgore je što moja banka podataka ne staje ni na 2 DVD-a. Tu recimo, imam lepih rešenja za buffet stolove ("švedski sto"). ja to ne prodajem i baš me briga što na njemu piše neki brend. To ne nudim iz tih fabrika i kakve veze ima i ako nekome kažem? Opušteno. Nema ničeg sumljivog. razmenjujmo iskustva. Imam i puno fotografija, što raznoraznih barpulteva, vitrina i slično (tu ne piše brend). Zato opušteno. Razmenjujmo iskustva i informacije.

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 00:02
Poruka #4

Evo malo fotografija. Kome bi smetale. Ovo su iz raznih kataloga i od raznih proivođača. Spoljna obloga nije bitna. Hoću reći, nije bitna boja, nije bitan enterijer, već sadržaj ako nekog interesuje a možemo staviti i fotografije sa radne strane, gde se vidi sadržaj takvog barpulta... Niti ga nudim, niti prodajem. Imam slike pa neka ljudi vide. Možda im i pomognu. Toliko za sada i ništa ne "smrdi". Baš ste me naljutili. Uvek me nerviraju sumljivci. Obično mislim da onaj ko razmišlja tako često pođe od sebe pa su mu onda svi sumljivi.

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 00:08
Poruka #5

A evo još jedne interesantne serije fotografija za rešenje vinskih polica u restoranu. Čak sam zaboravio i poreklo tj. u kom je objektu primenjeno ovo rešenje a sada ne bih trošio vreme da ga tražim. Pravio sam i nacrte za njega, no sad' to i nije bitno. Evo malo slika.

+Quote Post
t@urus
poruka Apr 10 2011, 00:19
Poruka #6

Ne polazim od sebe nego od situacije, koja nalaze da vecina arhitekata ovde jedva prezivljava... Kada bi prosecnom investitoru u Srbiji ponudili ovo, ostali bi i bez to malo posla, i bili bi prinudjeni da gladuju... Koliko god bezali od toga to je istina!

Nisam imao nameru da Vas uvredim... Cenim Vas trud i rad... Postujem godine i iskustvo! Ja sam jos uvek dosta zelen i uvek imam potrebu da kazem svoje misljenje, nikada ga ne upakujem nego kazem direktno ono sto mislim... Nekad je to pogresno! Mozda me izrevortiralo to sto je Vas prvi post bio upravo ponuda nekih uredjaja, pa poucen predhodnim iskustvima, generalizovah da Ste dosli da nam nesto pokazete i da Vas vise ovde nece biti! Nekad se ovde odrazi nedostatak pisane reci u odnosu na razgovor...

U svakom slucaju, hvala Vam sto Ste ovde i sto cete doprineti kvalitetu ovog podforuma! Izvinite ako sam Vas uvredio!

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 00:19
Poruka #7

A sada malo fotografija hotelski sobnih bešumnih minibarova. Ovo možda ne bi izgledalo toliko interesantno da se ne radi o jednoj ponudi modela koji se mogu autorizovat. tačnije jedan u nizu proizvođača ima opciju da se za neki objekat gde arhitekta smatra da minibar ne treba da bude ugrađen u deo nameštaja, već želi da minibar predstavlja element za sebe, može odabrati sliku po sopstvenom izboru i naručiti da mu se potrebna količina za taj objekat oslika. Dole su fotografije takvog minibara.

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 00:29
Poruka #8

CITAT (t@urus @ Apr 10 2011, 01:19) *
Ne polazim od sebe nego od situacije, koja nalaze da vecina arhitekata ovde jedva prezivljava... Kada bi prosecnom investitoru u Srbiji ponudili ovo, ostali bi i bez to malo posla, i bili bi prinudjeni da gladuju... Koliko god bezali od toga to je istina!

Nisam imao nameru da Vas uvredim... Cenim Vas trud i rad... Postujem godine i iskustvo! Ja sam jos uvek dosta zelen i uvek imam potrebu da kazem svoje misljenje, nikada ga ne upakujem nego kazem direktno ono sto mislim... Nekad je to pogresno! Mozda me izrevortiralo to sto je Vas prvi post bio upravo ponuda nekih uredjaja, pa poucen predhodnim iskustvima, generalizovah da Ste dosli da nam nesto pokazete i da Vas vise ovde nece biti! Nekad se ovde odrazi nedostatak pisane reci u odnosu na razgovor...

U svakom slucaju, hvala Vam sto Ste ovde i sto cete doprineti kvalitetu ovog podforuma! Izvinite ako sam Vas uvredio!

Sve je u redu. Ja sam inače malo nestandardno orjentisan. Celog života besplatno delim savete. I kada malo razmislim ne kajem se. neko odozgo vidi sve. Vrati se to kad tad. Crteža sam podelio, ne zna se. na karju sam onome iz prethodnog pisma besplatno uradio rešenje jer nisam mogao više da se svađam i slušam ga kako mi priča kako mu je GEBERIT dao besplatno crtež sa rasporedom slivnika (on poredi projekat tehnologije sa rasporedom slivnika !!!????), a i zbog toga što me istog dana iznervirao jedan drugi biro sa istovetnim zahtevom. Oni su pokušali kvarno. Kao njima ne treba projekat već samo da im dam specifikaciju sa budžetskom ponudom kako bi rekli investitoru koliko će to da košta. a ja već vidim investitora sa kajlom, masnog, zadriglog, kome je bitno kolko će njega da košta. Pri tome vozi Audi od 100.000 a kupuje opremu na buvljaku. Došlo mi da na pitanje "Koliko će to da košta", odgovorim 300!. Pa kad pita Šta 300? Da ga pitam "a šta koliko". Znači, PONAVLJAM. Stojim vam svima na usluzi. Jedino što me neće biti tu svaki dan al' ću se truditi da naiđem bar svaki drugi ili treći. Ne ljutite se zbog toga. Pzdrav svima. Odoh da radim.

+Quote Post
nidzos
poruka Apr 10 2011, 06:05
Poruka #9

Datum reg.: 8-January 07
Član broj: 8,358

Ozbiljan masinski projekat ventilacije i klimetizacije obicnog kafe-bara nece ljudi da rade bez projekta tehnologije, to sam prvi put cuo a do tad mi je sve izgledalo smesno, bar ko bar svi su isti, ali masinac hoce dispaciju uredjaja i kraj. smile.gif
Dobrodosao na DZ.

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 09:14
Poruka #10

CITAT (nidzos @ Apr 10 2011, 07:05) *
Ozbiljan masinski projekat ventilacije i klimetizacije obicnog kafe-bara nece ljudi da rade bez projekta tehnologije, to sam prvi put cuo a do tad mi je sve izgledalo smesno, bar ko bar svi su isti, ali masinac hoce dispaciju uredjaja i kraj. smile.gif
Dobrodosao na DZ.

Zdravo. Tačno je to. Ljudi misle to je ko "furunče" pa staviš "čunak". Ventilacija je čitava nauka. To je otišlo dotle da se kroz kuhinjsku napu ubacuje svež vazduh koji se tu u zoni nape zavrtloži i zajedno sa masnim parama kroz istu napu ode van objekta. Time se dobija da Vam objekat nije u podpritisku, a to opet znači da Vam neće uvući mirise duvanskog dima iz restorana u kuhinju. Kada smo već kod toga. Imao ja kafanu. Sve smo lepo isprojektovali. Ja kuhinju, moj kolega enterijer i dok su trajali radovi na enterijeru ja odem na odmor a on ostane da vodi posao. Na polasku mu kažem da obrati pažnju na ventilaciju restorana obzirom da sam ja kuhinju rešio. Kada sam se vratio pitam ga da li je rešio ventilaciju i čovek kaže. "Ma nema da brineš, vadi plombe iz zuba". Tako i bilo. Stavio izvlačenje i to jako, a nigde ubacivanja svežeg vazduha. kada smo uključili pokupilo je čak i pepeo iz kamina, pootvaralo vrata.... i da ne dužim. VADI ČOVEK PLOMBE. I dan danas se šalimo na njigov račun. Postavkom tehnologije jednog hotela izvršeno je postavljanje mnogih stvari, od određenih komunikacija, ventilacije, liftova,... Tehnologija ne zavisi samo od kapaciteta hotela već i od kategorije, pa čak i od lokacije. Nije isto raditi hotel u gradu i hotel u zimskom planinskom centru ili na mediteranu, da li je hotel za odmor ili busines hotel, apart hotel.... Toliko za sada. Pozdrav svima.

+Quote Post
:HGT:
poruka Apr 10 2011, 12:13
Poruka #11

Datum reg.: 25-May 05
Član broj: 744

Pozz mil4m, svaka cast za gest i dobru volju...

Slicice izgledaju bas cool, drago mi je da se neko i time bavi i to kvalitetno wink.gif Da li bi mogao da mi posaljes neki katalog sa ovim barpultovima i sankovima, ili bar spisak proizvodjaca, da malo istrazujem...

@Taurus... Dobar arhitekta savresno poznaje tehnologiju, trendove i proizvode iz svoje branse. Imati u dzepu ogroman sprektar mogucnosti za jedno resenje je prava stvar, i on je glavna osoba koja moze i trebalo bi da preporuci odgovarajucu opremu za neki prostor [kostala ona 30 ili 300 necega].

Ja se trudim da pratim savremene tehnologije i dizajn proizvoda jer je to danas mnogo olaksano putem neta... Kada radim enterijere desava se da koristim i Poliform ali i Ikeu, naravno shodno zeljama i budzetu investitora... to mogu jer poznajem proizvode i jedne i druge firme i koristim ih jer tako okolnosti zahtevaju, a ne zato sto mi lokalni diler daje procenat smile.gif

+Quote Post
GAF_Marija
poruka Apr 10 2011, 12:23
Poruka #12

Datum reg.: 23-April 08
Član broj: 20,843

Ma i da se reklamira,sta nas to briga.Uzmi iskoristi ponudjeno,tebe niko ne moze da natera da kupis nesto sto neces ali mozes da naucis dosta i vidis kako se to radi.

Sto se mene tice slobodno se reklamirajte .Lepo nam se prezentuje na tacni ,ne moram posle da googlam i razmisljam kako se pise,koje frime bi mogle ...

Pozdrav smile.gif)

+Quote Post
t@urus
poruka Apr 10 2011, 12:30
Poruka #13

@HGT: Slazem se, pogresio sam, nisam prozreo dobru nameru postavljaca ove teme... Izvinih se, idemo dalje! biggrin.gif Naravno da arhitekta treba da bude upucen, ali ako je neko ceo zivot u ovome, kao sto je to gospodin koji je doshao ovde, onda je ok i da investitor ili glavni arhitekta odvoje jedan deo sredstava i da covek koji je profesionalac pomogne u donesenju ispravne odluke... Mislim trebamo mi da budemo sto vise informisani ali ne moramo bash da ubiramo sve plodove... Imas ljudi koji sami rade statiku, vodu, kanalizaciju, elektro, ali njih ima sve manje! Ok je podeliti novac sa drugim strucnjacima, prvo sto ce projekat biti profesionalnije odradjen kada svako radi svoj posao, a drugo sto ce biti uradjen za mnogo kraci vremenski rok... Slazete li se?

Takodje mislim da je ono sto sam rekao za neupucenost investotora ovde dobro poznata stvar, cast izuzetcima, koji oce kvalitet i ne pitaju za cenu! Ali realno njih je jako malo na ovim prostorima!

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 14:44
Poruka #14

Evo me opet. Ma ja bih voleo kada bi smo ovde mogli malo više fotografija da postavimo kao na skyscrapercity.com tada bih mogao da prezentiram sve. Ako počnemo sa slanjem pDF kataloga to bi trajalo, trajalo i trajalo. Slike su nešto drugo. Tu retko kada piše brend. Moja baza fotografija ima različito poreklo i neke su čak i sa googl-ovanja. Kada sam mislio na savete, posebno sam mislio na onaj deo u vezi nekih ograničenja. Zapazio sam na nekoliko podloga koje sam dobio u poslednjih meseci jedan značajan previd. Sobe hotela sa svojim sanitarnim čvorovima su se našle iznad kuhinje što nije dozvoljeno. Jedan od kolega me čak drsko pitao "A gde to piše"? Zamislih se, stvarno.! Agde piše? Pozvah neke kolege da ih pitam i ispade da svi znamo za to i toga se godinama pridržavamo a ne možemo da se setimo gde. A sigurni su svi i tu nema polemike da sanitarni čvor ne sme biti iznad kuhinje niti sme neka kanalizaciona cev da prolazi kroz kuhinju. Nekada neku vertikalu "sakrijemo" kraj nekog stuba i to baš kad' mora. takođe bi bilo dobro da pričamo o barpultevima jer se sa njima najčešće srećete. Recimo. Izbegavati okrugle forme. Sećam se kada se renovirao ATELJE 212. Predviđena su bila dva polukružna šanka (postoje i dan danas). Tu imamo niz grešaka. Prva je greška što je fasada šanka bio nekakv betonski zid obložen granitom. U takvu "rupu" je trebalo uneti šank. geometrijski je bilo skoro nemoguće. Uneli smo ga iz delova pa sastavljali. No, to nije najveći problem. Problem je bio šta smestiti ispod te kružne ploče? Unutrašnji prečnik je bio toliko mali da smo imali mogućnost da sem dvodelne sudopere smestimmo dva mini hlađena boksa sa po jednim vratima. Porostora za mašinu za pranje čaša ili ledomata nigde. Da me kolege enterijeriste ne shvate pogrešno, ali je upravo na toj relaciji nastajao problem. Prvo osmisle enterijer pa ti posle smesti opremu. To mu dođe kao da kupujete odelo a oni imaju samo veličinu M sa rukavima veličine XXL i ti se sada uvuci u takvo odelo. Odela moramo ipak da šijemo. Da sada ne navodim i neke druge objekte gde su problemi još drastičniji. važno je da odelo bude lepo a onda uđe barmen zgranut što ne može da funkcioniše u tom skaradnom prostoru i pita me "Koji je kreten projektovao ovo". Na to mu odgovorim JA, a nisam kriv jer nisam imao gde da se "upakujem". TO JE ONO O ČEMU TREBA PRIČATI. Imam i hotel koji ima 32 ležaja i salu restorana za 220 osoba (naša posla, za svadbe) a za kuhinju ostavljeno 50 kvadrata, nigde magacina, nigde prostora za garderobu, prostora za kancelariju šefa kuhinje, sanitarnog čvora za kuhinjsko osoblje.... Treba zapamtiti da se kuhinjko osoblje posebno tretira. Kuhinjsko osoblje je "čisto2 a konobari su "prljavi". Kako to? U bakteriološkom smislu je kuhinjsko osoblje čisto a konobaari i svo ostalo osoblje prljavo.... Uf, uf... stan malo Stanimire. Dosta od jednom. Nek ostane malo i za drugi put. ja bih sve od jednom. Pozdrav svima.

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 18:22
Poruka #15

Evo i jednog veoma interesantnog linka za upoznavanje sa uređajem kaoga sam na početku pominjao. To je nešto kao mali mokretni šank, tj. barpult dužine oko 1,2m i koji u sebi ima sistem za odsisavanje masnih para i miraia a na njemu stoje termički uređaji za kuvanje, pečenje, prženje...... Uklapa se u sve prostore, od bašte restorana, bazena, terase, multifunkcionalne sale u hotelu..... http://www.electrolux-professional.com/fil...ni/libero-line/ Kada uđete i počnete da šetate po tom sajtu nailazite i na deo Anti odour system koji objašnjava kako funkcioniše odstranjivanje mirisa amožete da uradite dawnload brošure U delu Add and Touch personality možete da birate "odelo" tj. boju Uostalom snađite se sami i uživajte. Toliko od mene. Pogodno za sve male restorančiće. ****na prezentaciji je spremljeno i posluženo jelo za nas 40 istovremeno. Znači, može da zadovolji restoran evro mediteranske laganije kuhinje sa preko 40 da nekih 60 mesta. Neki to zovu show-kitchen neki front-cooking ali to je to.

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 18:26
Poruka #16

Jel zna neko kako se piše uredniku... administratoru ili kome već da dozvoli objavljivanje više fotografija. Oni u delu sa fotografijama se ubiše od postavljanja fotografija a mi ovde imamo ograničenje. BAŠ JE BEZ VEZE

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 19:25
Poruka #17

Evo i linkova za bar pulteve, vitrine, švedske stolove.....

VRATA ZA BARPULTEVE RONDA http://www.rondagroup.com/
BUFFET STOLOVI (ŠVEDSKI STO) ZA HOTELE http://www.aikon.com.tr/
BUFFET STOLOVI (ŠVEDSKI STO) ZA HOTELE http://www.evinoks.com/
SIFA BARPULTEVI I VITRINE http://www.sifaspa.it/
IFI BARPULTEVI I VITRINE http://www.ifi.it/
ORION VITRINE BARPULTEVI http://www.orionstyle.it/
A PDF ORION BROŠURU PREUZMITE NA http://24ore.orionstyle.it/pre24ore.pdf
BOCCHINI BARPULTEVI I VITRINE http://www.bocchini.it/default.asp
RECIMO MODEL VITRINE KOJE MOŽETE VIDETI NA STRANICI http://www.bocchini.it/catalogo/progetti-s...levante_eng.asp IMAMO VEĆ U PROIZVODNJI OVDE U SRBIJI
ŠTEDNJACI LUKSUZNI ZA VILE A I ZA VRHUNSKE HOTELE http://www.molteni.com/

+Quote Post
t@urus
poruka Apr 10 2011, 19:30
Poruka #18

Ako se ne varam to nema veze sa podforumom! Vi kacite slike direktno na Dizajn Zonu pa onda imate limit, a kada idete preko imageshack ili photobucket pa ovde samo postavite linkove ka tim slikama, mozete kaciti koliko pozelite!

evo primera:

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=18010

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 10 2011, 21:21
Poruka #19

CITAT (t@urus @ Apr 10 2011, 20:30) *
Ako se ne varam to nema veze sa podforumom! Vi kacite slike direktno na Dizajn Zonu pa onda imate limit, a kada idete preko imageshack ili photobucket pa ovde samo postavite linkove ka tim slikama, mozete kaciti koliko pozelite!

evo primera:

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=18010

Eeeeee, kada bih ja imao jopš toliko vremena da se bavim. Ne ljutite se. Ipak će tako nešto da sačeka bolje dane. Za sada gledajte linkove koje sam postavio a ako je nešto hitno rešavamo zajedno. Pozdrav. Odoh da se spremam za sutra. Em je sutra dan D, mislim na PDV, Em moram na carinu, stigao kamion sa robom za opremanje ... Usvakom slučaju HVALA za savet

+Quote Post
mil4m
poruka Apr 14 2011, 22:10
Poruka #20

O Kategorizaciji hotela u drugim zemljama se teško dolazi, uostalom kao i kod nas. Evo jednog linka

http://www.failteireland.ie/FailteCorp/med...tion-Matrix.pdf
VEST
Izašao novi broj časopisa GASTOMAG Kulinarske Federacije Srbije sa člankom o KONVEKCIJSKIM PEĆNICAMA ...šta su, šta rade, kako rade, čemu služe u profesionalnoj kuhinji i sl. Pa koga interesuje neka pogleda. Ako nekog posebno interesuje mogu objaviti i integralni tekst.

+Quote Post

2 - broj stranica V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Lo-fi verzija Trenutno vreme: Monday 23. September 2019 - 04:24

Sve informacije (poruke, teme i sl.) predstavljaju stavove samo njihovih autora.
Objavljivanje informacija sa sajta u nekomercijalne svrhe moguće je samo uz navođenje URL adrese diskusije.
Za sve druge vidove distribucije potrebno je imati izričitu dozvolu administratora Dizajn Zone i/ili autora poruka.
Autorska prava za sadržaj poruke zadržava njihov autor, osim ako nije drugačije naznačeno.